پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

بزن‌بزن، بازداشت موقت و مُشتی که بر چانه نشست! ورزشي

بزن‌بزن، بازداشت موقت و مُشتی که بر چانه نشست!
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - «گفته می‌شود یکی از سنگین‌ترین احکام چند سال اخیر برای داربی صادر شده است اما با مرور داربی‌های گذشته مشخص می‌شود این آرا چندان هم سنگین نبوده و البته داربی 90 هم آن‌طور که باید تنش درون زمین نداشته است.»

به گزارش ایسنا، روزنامه شرق نوشت:‌ «داربی پایتخت همیشه حواشی بیشتری نسبت به متن داشته و هواداران فوتبال اصولا از کیفیت پایین این مسابقه بخصوص گلایه می‌کنند. در اواسط دهه 70 پیش از برگزاری داربی، دورهمی یا میهمانی صوری‌ای از سوی سازمان تربیت‌بدنی شکل می‌گرفت تا بازیکنان به شکلی اجباری در کنار هم بنشینند و گپ بزنند. تیترهای فردای رسانه‌های مکتوب هم از عکس‌های این دورهمی همراه با لبخند بازیکنان در هتل بود. در روز مسابقه اما انگار چنین میهمانی‌ای اصلا شکل نگرفته و بازیکنان به بدترین شکل ممکن با یکدیگر برخورد می‌کردند و به زدوخورد می‌پرداختند، به همین دلیل از اوایل دهه 90 بساط میهمانی‌های اجباری بین بازیکنان و مربیان این دو تیم جمع شد.
اما آخرین داربی برگزارشده، داربی شماره «90» بود که پیش‌بینی می‌شد فارغ از حواشی، به‌خاطر حضور دو مربی آرژانتینی و ایتالیایی مسابقه جذابی از آب دربیاید اما با هر سوت داور، مشخص بود که این دیدار نیز همراه با تنش خواهد بود. در اواسط نیمه نخست بود که کنعانی‌زادگان توپ را به سمت تماشاگران استقلال شوت کرد و آتش زیر خاکستر فعال شد. تماشاگران استقلال نیز با پرتاب سنگ و بطری از بازیکن سابق خودشان پذیرایی کردند و بحران آغاز شد. در اواخر بازی اما باز هم شاهد بزن‌بزن بین بازیکنان دو تیم بودیم؛ این درگیری که با رفتار غیر ورزشی سیاوش یزدانی، مدافع استقلال، همراه بود، اگر محسن خلیلی و کریم باقری دخالت نمی‌کردند یاد خاطره درگیری مجتبی محرمی و امیر قلعه‌نویی در سال 73 زنده می‌شد. کمیته انضباطی هم برای این که نشان دهد با کسی شوخی ندارد، با تشکیل جلسه فوری، احکام انضباطی را علیه بازیکنان خطاکار صادر کرد که شجاع خلیل‌زاده و عارف غلامی دو جلسه از همراهی تیمشان محروم شدند و سیاوش یزدانی نیز یک جلسه. همچنین هر دو تیم پرسپولیس و استقلال از همراهی تماشاگرانشان در یک بازی خانگی محروم شدند تا به‌نوعی یکی از سنگین‌ترین احکام چند سال اخیر برای داربی صادر شود. اما با مرور داربی‌های گذشته مشخص می‌شود این آرا چندان هم سنگین نبوده و البته این داربی هم آن‌طور که باید تنش درون زمین نداشته است.
داربی 38؛ ماجرای معروف محرمی و قلعه‌نویی و ورود داور خارجی!
این مسابقه که در سال 73 برگزار می‌شد قطعا جنجالی‌ترین دیدار پرسپولیس و استقلال است که با سوت داور نیمه‌تمام به پایان رسید. این مسابقه تا دقیقه 80 با پیروزی پرسپولیس در جریان بود که با تکل خشن رضا شاهرودی بازی به جنجال کشیده شد و شاهرودی نیز با کارت قرمز ابهران از زمین مسابقه اخراج شد. در این دیدار ابتدا صادق ورمزیار در دقیقه 80 فاصله را کم کرد و شش دقیقه بعد ادموند اختر دروازه عابدزاده را باز کرد تا همه‌ چیز برابر شود. در ادامه، مجتبی محرمی و قلعه‌نویی با یکدیگر درگیر شدند و تماشاگران دو تیم به زمین مسابقه ریختند تا داور سوت بازی را به نشانه نیمه‌تمام‌بودن به صدا دربیاورد. کمیته انضباطی خیلی زود احکام این دیدار را اعلام کرد که رأی به برتری 3 بر صفر استقلال در این دیدار داد و مجتبی محرمی سه سال، عابدزاده دو سال، فرشاد پیوس شش ماه، رضا شاهرودی یک سال و بهزاد داداش‌زاده شش ماه از پرسپولیس محروم شدند. همچنین از استقلال نیز محمود فکری، مسعود غفوری‌اصل، صادق ورمزیار و امیر قلعه‌نویی هر کدام شش ماه از حضور در مسابقه فوتبال محروم شدند.
داربی شماره 49، 9 دی‌ماه 1379؛ از بازداشت تا محرومیت شش‌ماهه!
در آن فصل استقلال با مربیگری مرحوم منصور پورحیدری وارد لیگ شده بود و در بازار نقل‌وانتقالات یکی از بهترین بازیکنان وقت سرخ‌ها را جذب کرد که در تاریخ فوتبال ایران هنوز به‌عنوان نقل‌وانتقالی جنجالی از آن یاد می‌شود. مهدی هاشمی‌نسب که با پیراهن پرسپولیس چهار بار دروازه استقلال را در داربی فروریخته بود، با قراردادی پرسروصدا به استقلال آمد. این دیدار تا دقیقه 86 با برتری 2 بر یک استقلال در جریان بود که علی کریمی در دقیقه 87 گل تساوی پرسپولیس را وارد دروازه برومند کرد. یانگ جو کیم، داور کره‌ای، چهار دقیقه وقت تلف‌شده اعلام کرده بود که به‌یک‌باره با صحنه عجیب مشت برومند به صورت پایان رأفت مجبور شد برای دقایق طولانی بازی را متوقف کند. بعد از مداوای رأفت داور چندثانیه بعد سوت پایان دیدار را به صدا درآورد که بعد از شنیدن سوت، بازیکنان دو تیم به جان هم افتادند. برخی بازیکنان از همان استادیوم توسط نیروی انتظامی بازداشت شدند و طبق گفته خودشان یک روز را در بازداشتگاه سپری کردند. کمیته انضباطی هم فردای این دیدار تشکیل جلسه داد و سه روز بعد آرای صادره را اعلام کرد که طی آن پرویز برومند 18 ماه از فعالیت‌های فوتبالی محروم شد که به 12 ماه تقلیل یافت. استیلی و نوازی هر یک 12 ماه محرومیت، مهدی تارتار شش ماه، بهروز رهبری‌فرد چهار ماه، ناصر ابراهیمی، مربی وقت پرسپولیس شش ماه، ولی صالح‌نیا، مربی بدن‌ساز استقلال دو ماه و علی سامره و فرزاد مجیدی هر کدام به دو هفته محرومیت محکوم شدند که در مجازات آنها نیز بخشش‌هایی صورت گرفت.
داربی شماره 79؛ کامبک به سبک درخشان و نقره‌داغ‌شدن سرخ‌ها
در این مسابقه که 2 آذر 1392 برگزار شد، پرسپولیس اصلا شرایط مناسبی نداشت و در میانه جدول برای کسب رتبه‌های تک‌رقمی با مربیگری حمید درخشان تلاش می‌کرد. استقلال اما با قلعه‌نویی یکی از مدعیان عنوان قهرمانی بود. تصور این بود که شاگردان قلعه‌نویی می‌توانند از شرایط بحرانی پرسپولیس بیشترین بهره را ببرند و به برتری برسند. در این مسابقه سجاد شهباززاده طبق انتظار گل نخست را وارد دروازه نیلسون کوریا کرد، اما با ورود مهدی طارمی جوان در دقیقه 70 ورق برگشت و شاگردان حمید درخشان توانستند به فاصله 10 دقیقه دو بار دروازه محسن فروزان را باز کنند. محمد نوری و امید عالیشاه دو گل سرخپوشان را وارد دروازه حریف کردند. در این مسابقه عالیشاه پس از گلزنی پیراهن خود را درآورد و با دریافت کارت زرد دوم از زمین مسابقه اخراج شد. گفتنی است این مسابقه نیز با پرتاب نارنجک و درگیری بین بازیکنان دو تیم (عالیشاه و میلاد فخرالدینی) همراه شد که طی آن کمیته انضباطی تشکیل جلسه داد و پرسپولیس را از حضور تماشاگر در یک مسابقه خانگی محروم کرد و حسین عبدی، مربی پرسپولیس و امیر قلعه‌نویی، سرمربی استقلال، هم به دلیل خارج‌شدن از محوطه فنی و اعتراض مکرر به داور، یک جلسه، امید عالیشاه به دلیل اعتراض به داور دو جلسه و میلاد فخرالدینی به دلیل درگیری با بازیکن یک جلسه از همراهی تیمشان محروم شدند.
داربی شماره 84؛ پیروزی استقلال با طعم درگیری کاپیتان‌ها
در این مسابقه که بهمن 1395 برگزار شد، پرسپولیس شرایط بهتری نسبت به استقلال در جدول رده‌بندی داشت و علیرضا منصوریان با پیروزی در این مسابقه می‌توانست شرایط تیمش را از حالت بحرانی خارج کند. پرسپولیس در این دیدار توسط سروش رفیعی به گل زودهنگام در دقیقه چهار رسید، اما این تیم منصوریان بود که با استفاده از ضدحملات کوبنده در همان نیمه اول سه‌بار دروازه پرسپولیس را باز کردند. پرسپولیس که در آستانه شکست سنگین مقابل رقیب دیرینه بود، در دقیقه 91 توسط سیدجلال حسینی با ضربه سر به گل دوم رسید که بعد از این گل، کاپیتان‌های دو تیم (حسینی و رحمتی) به زدوخورد با یکدیگر پرداختند و اگر داور این فصل لیگ برتر استرالیا (علیرضا فغانی) نبود که این دو را جدا کند، مشخص نبود چه سرنوشتی انتظار ملی‌پوشان سابق تیم ملی را می‌کشید. در پایان، کمیته انضباطی، مهدی رحمتی را به دلیل رفتار غیر ورزشی دو جلسه از همراهی تیمش محروم کرد و سیدجلال حسینی نیز یک جلسه طعم محرومیت را چشید.»
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شهرام جزایری به 7 سال حبس محکوم شد

افزایش قیمت بنزین فعلا منتفی است

اصلاح و بهسازی زیرساخت های ورزشی آستارا

مشخص شدن گروه داوری بازی های ملوان و داماش

هادی پور نامزد بهترین ورزشکار فدراسیون جهانی ورزش های دانشگاهی شد

فرصت مناسب برای سپیدرود و ملوان، کار دشوار داماش در رشت

میزبانی تیم فوتبال داماش از بادران در رشت

آغاز مرحله نهایی لیگ تکواندو نونهالان دختر کشور با یک پیروزی برای گیلان

مدیرکل ورزش گیلان:41پروژه نیمه تمام را با حمایت مسئولان کامل می کنیم

فرمول اقتصادی دنیزلی برای قهرمانی تراکتور

قایقران جوان گیلانی دومین مدال مسابقات قهرمانی آسیا را صید کرد

قیمت خودرو‌های داخلی در بازار 98/07/28

مصاف خارج از خانه سپیدرود برابر آرمان‌گهر سیرجان

درخشش ورزشکاران گیلانی در مسابقات دوومیدانی پیشکسوتان

کسب مدال برنز توسط هادی‌پور در مسابقات تکواندو بلغارستان

شوخی با علی دایی مجاز است یا خیر؟

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/24

آخرین قیمت خودرو‌های پرفروش 98/07/24 + جدول

گرامیداشت هفته پارالمپیک در آبان/ 700 ورزشکار حرفه ای داریم

کسب سه مدال توسط کاراته‌کاران گیلانی در لیگ وان

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/23

دایی و بحرین، داستان انتقام

هیئت کاراته گیلان از «سارا بهمن‌یار» تجلیل کرد

اجرای بیش از 260 برنامه ورزشی در گیلان

هادی‌پور عازم مسابقات تکواندو بلغارستان شد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/22

درخشش ورزشکاران گیلان در مسابقات قهرمانی پرورش اندام کشور

درخشش و کسب چهار مقام توسط تکواندوکاران گیلانی

کالدرون بهتر از برانکو، بدتر از اخراجی‌ها!

ادامه ناکامی تیم های فوتبال گیلان در لیگ کشور

دو گیلانی همراه تیم ملی فوتبال نابینایان نایب قهرمان آسیا شدند

زمینه‌های ایجاد فساد پنهان از نگاه صفایی فراهانی

یک پیروزی و یک شکست برای نماینده گیلان در لیگ برتر تکواندو

پیروزی با 6+14 گل

سنت‌شکنیِ بازار مسکن در ابتدای پاییز

فرماندار: ظرفیت‌های ورزشی تالش نیازمند توجه بیشتر است

23 بازیکن با هم، کمتر از 100 گل زده!

گیلان قهرمان مسابقات فوتبال رومیز و آمادگی جسمانی کارگران کشور

جودوکاران گیلانی سه مدال مسابقات نوجوانان کشور را کسب کردند

دو بانوی قایقران گیلانی برای مسابقات قهرمانی آسیا انتخاب شدند

آغاز دوره کارآفرینی معاونان ادارات‌کل وزارت ورزش در رشت

انتخاب دو بانوی قایقران گیلانی برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا

حضور تیم تکواندو یزدان گیلان در لیگ برتر کشور

داربی‌هایی که نتیجه‌اش در زمین مشخص نشد

تیم‌ فوتبال فرهنگ ایثار آستارا سرخپوشان تبریز را شکست‌ داد

بهمنیار مدال طلای لیگ جهانی کاراته را کسب کرد

خوش‌ به‌ حال ویلموتس

هواداران پرسپولیس در 2 راهی؛ حمایت یا جسارت؟

خودروهای میلیاردی در بازار تهران

حضور تیم فوتسال شاهین خزر رودسر در جام باشگاه‌های جهان