پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

بزن‌بزن، بازداشت موقت و مُشتی که بر چانه نشست! ورزشي

بزن‌بزن، بازداشت موقت و مُشتی که بر چانه نشست!
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - «گفته می‌شود یکی از سنگین‌ترین احکام چند سال اخیر برای داربی صادر شده است اما با مرور داربی‌های گذشته مشخص می‌شود این آرا چندان هم سنگین نبوده و البته داربی 90 هم آن‌طور که باید تنش درون زمین نداشته است.»

به گزارش ایسنا، روزنامه شرق نوشت:‌ «داربی پایتخت همیشه حواشی بیشتری نسبت به متن داشته و هواداران فوتبال اصولا از کیفیت پایین این مسابقه بخصوص گلایه می‌کنند. در اواسط دهه 70 پیش از برگزاری داربی، دورهمی یا میهمانی صوری‌ای از سوی سازمان تربیت‌بدنی شکل می‌گرفت تا بازیکنان به شکلی اجباری در کنار هم بنشینند و گپ بزنند. تیترهای فردای رسانه‌های مکتوب هم از عکس‌های این دورهمی همراه با لبخند بازیکنان در هتل بود. در روز مسابقه اما انگار چنین میهمانی‌ای اصلا شکل نگرفته و بازیکنان به بدترین شکل ممکن با یکدیگر برخورد می‌کردند و به زدوخورد می‌پرداختند، به همین دلیل از اوایل دهه 90 بساط میهمانی‌های اجباری بین بازیکنان و مربیان این دو تیم جمع شد.
اما آخرین داربی برگزارشده، داربی شماره «90» بود که پیش‌بینی می‌شد فارغ از حواشی، به‌خاطر حضور دو مربی آرژانتینی و ایتالیایی مسابقه جذابی از آب دربیاید اما با هر سوت داور، مشخص بود که این دیدار نیز همراه با تنش خواهد بود. در اواسط نیمه نخست بود که کنعانی‌زادگان توپ را به سمت تماشاگران استقلال شوت کرد و آتش زیر خاکستر فعال شد. تماشاگران استقلال نیز با پرتاب سنگ و بطری از بازیکن سابق خودشان پذیرایی کردند و بحران آغاز شد. در اواخر بازی اما باز هم شاهد بزن‌بزن بین بازیکنان دو تیم بودیم؛ این درگیری که با رفتار غیر ورزشی سیاوش یزدانی، مدافع استقلال، همراه بود، اگر محسن خلیلی و کریم باقری دخالت نمی‌کردند یاد خاطره درگیری مجتبی محرمی و امیر قلعه‌نویی در سال 73 زنده می‌شد. کمیته انضباطی هم برای این که نشان دهد با کسی شوخی ندارد، با تشکیل جلسه فوری، احکام انضباطی را علیه بازیکنان خطاکار صادر کرد که شجاع خلیل‌زاده و عارف غلامی دو جلسه از همراهی تیمشان محروم شدند و سیاوش یزدانی نیز یک جلسه. همچنین هر دو تیم پرسپولیس و استقلال از همراهی تماشاگرانشان در یک بازی خانگی محروم شدند تا به‌نوعی یکی از سنگین‌ترین احکام چند سال اخیر برای داربی صادر شود. اما با مرور داربی‌های گذشته مشخص می‌شود این آرا چندان هم سنگین نبوده و البته این داربی هم آن‌طور که باید تنش درون زمین نداشته است.
داربی 38؛ ماجرای معروف محرمی و قلعه‌نویی و ورود داور خارجی!
این مسابقه که در سال 73 برگزار می‌شد قطعا جنجالی‌ترین دیدار پرسپولیس و استقلال است که با سوت داور نیمه‌تمام به پایان رسید. این مسابقه تا دقیقه 80 با پیروزی پرسپولیس در جریان بود که با تکل خشن رضا شاهرودی بازی به جنجال کشیده شد و شاهرودی نیز با کارت قرمز ابهران از زمین مسابقه اخراج شد. در این دیدار ابتدا صادق ورمزیار در دقیقه 80 فاصله را کم کرد و شش دقیقه بعد ادموند اختر دروازه عابدزاده را باز کرد تا همه‌ چیز برابر شود. در ادامه، مجتبی محرمی و قلعه‌نویی با یکدیگر درگیر شدند و تماشاگران دو تیم به زمین مسابقه ریختند تا داور سوت بازی را به نشانه نیمه‌تمام‌بودن به صدا دربیاورد. کمیته انضباطی خیلی زود احکام این دیدار را اعلام کرد که رأی به برتری 3 بر صفر استقلال در این دیدار داد و مجتبی محرمی سه سال، عابدزاده دو سال، فرشاد پیوس شش ماه، رضا شاهرودی یک سال و بهزاد داداش‌زاده شش ماه از پرسپولیس محروم شدند. همچنین از استقلال نیز محمود فکری، مسعود غفوری‌اصل، صادق ورمزیار و امیر قلعه‌نویی هر کدام شش ماه از حضور در مسابقه فوتبال محروم شدند.
داربی شماره 49، 9 دی‌ماه 1379؛ از بازداشت تا محرومیت شش‌ماهه!
در آن فصل استقلال با مربیگری مرحوم منصور پورحیدری وارد لیگ شده بود و در بازار نقل‌وانتقالات یکی از بهترین بازیکنان وقت سرخ‌ها را جذب کرد که در تاریخ فوتبال ایران هنوز به‌عنوان نقل‌وانتقالی جنجالی از آن یاد می‌شود. مهدی هاشمی‌نسب که با پیراهن پرسپولیس چهار بار دروازه استقلال را در داربی فروریخته بود، با قراردادی پرسروصدا به استقلال آمد. این دیدار تا دقیقه 86 با برتری 2 بر یک استقلال در جریان بود که علی کریمی در دقیقه 87 گل تساوی پرسپولیس را وارد دروازه برومند کرد. یانگ جو کیم، داور کره‌ای، چهار دقیقه وقت تلف‌شده اعلام کرده بود که به‌یک‌باره با صحنه عجیب مشت برومند به صورت پایان رأفت مجبور شد برای دقایق طولانی بازی را متوقف کند. بعد از مداوای رأفت داور چندثانیه بعد سوت پایان دیدار را به صدا درآورد که بعد از شنیدن سوت، بازیکنان دو تیم به جان هم افتادند. برخی بازیکنان از همان استادیوم توسط نیروی انتظامی بازداشت شدند و طبق گفته خودشان یک روز را در بازداشتگاه سپری کردند. کمیته انضباطی هم فردای این دیدار تشکیل جلسه داد و سه روز بعد آرای صادره را اعلام کرد که طی آن پرویز برومند 18 ماه از فعالیت‌های فوتبالی محروم شد که به 12 ماه تقلیل یافت. استیلی و نوازی هر یک 12 ماه محرومیت، مهدی تارتار شش ماه، بهروز رهبری‌فرد چهار ماه، ناصر ابراهیمی، مربی وقت پرسپولیس شش ماه، ولی صالح‌نیا، مربی بدن‌ساز استقلال دو ماه و علی سامره و فرزاد مجیدی هر کدام به دو هفته محرومیت محکوم شدند که در مجازات آنها نیز بخشش‌هایی صورت گرفت.
داربی شماره 79؛ کامبک به سبک درخشان و نقره‌داغ‌شدن سرخ‌ها
در این مسابقه که 2 آذر 1392 برگزار شد، پرسپولیس اصلا شرایط مناسبی نداشت و در میانه جدول برای کسب رتبه‌های تک‌رقمی با مربیگری حمید درخشان تلاش می‌کرد. استقلال اما با قلعه‌نویی یکی از مدعیان عنوان قهرمانی بود. تصور این بود که شاگردان قلعه‌نویی می‌توانند از شرایط بحرانی پرسپولیس بیشترین بهره را ببرند و به برتری برسند. در این مسابقه سجاد شهباززاده طبق انتظار گل نخست را وارد دروازه نیلسون کوریا کرد، اما با ورود مهدی طارمی جوان در دقیقه 70 ورق برگشت و شاگردان حمید درخشان توانستند به فاصله 10 دقیقه دو بار دروازه محسن فروزان را باز کنند. محمد نوری و امید عالیشاه دو گل سرخپوشان را وارد دروازه حریف کردند. در این مسابقه عالیشاه پس از گلزنی پیراهن خود را درآورد و با دریافت کارت زرد دوم از زمین مسابقه اخراج شد. گفتنی است این مسابقه نیز با پرتاب نارنجک و درگیری بین بازیکنان دو تیم (عالیشاه و میلاد فخرالدینی) همراه شد که طی آن کمیته انضباطی تشکیل جلسه داد و پرسپولیس را از حضور تماشاگر در یک مسابقه خانگی محروم کرد و حسین عبدی، مربی پرسپولیس و امیر قلعه‌نویی، سرمربی استقلال، هم به دلیل خارج‌شدن از محوطه فنی و اعتراض مکرر به داور، یک جلسه، امید عالیشاه به دلیل اعتراض به داور دو جلسه و میلاد فخرالدینی به دلیل درگیری با بازیکن یک جلسه از همراهی تیمشان محروم شدند.
داربی شماره 84؛ پیروزی استقلال با طعم درگیری کاپیتان‌ها
در این مسابقه که بهمن 1395 برگزار شد، پرسپولیس شرایط بهتری نسبت به استقلال در جدول رده‌بندی داشت و علیرضا منصوریان با پیروزی در این مسابقه می‌توانست شرایط تیمش را از حالت بحرانی خارج کند. پرسپولیس در این دیدار توسط سروش رفیعی به گل زودهنگام در دقیقه چهار رسید، اما این تیم منصوریان بود که با استفاده از ضدحملات کوبنده در همان نیمه اول سه‌بار دروازه پرسپولیس را باز کردند. پرسپولیس که در آستانه شکست سنگین مقابل رقیب دیرینه بود، در دقیقه 91 توسط سیدجلال حسینی با ضربه سر به گل دوم رسید که بعد از این گل، کاپیتان‌های دو تیم (حسینی و رحمتی) به زدوخورد با یکدیگر پرداختند و اگر داور این فصل لیگ برتر استرالیا (علیرضا فغانی) نبود که این دو را جدا کند، مشخص نبود چه سرنوشتی انتظار ملی‌پوشان سابق تیم ملی را می‌کشید. در پایان، کمیته انضباطی، مهدی رحمتی را به دلیل رفتار غیر ورزشی دو جلسه از همراهی تیمش محروم کرد و سیدجلال حسینی نیز یک جلسه طعم محرومیت را چشید.»
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ریلمی Buds Air Neo رسما معرفی شد

بازی جدید سازنده A Way Out به‌زودی معرفی می‌شود

ظرفیت باتری گلکسی نوت 20 پلاس افزایش چندانی نخواهد داشت

قیمت انواع تبلت‌های دو سیمکارت در بازار

تلاش غواصان برای یافتن 2 جوان غرق‌شده در سفیدرود

قابلیت Fleets توئیتر آمار آزار‌های اینترنتی را کاهش داد

واگذاری اشتراک اینترنت پرسرعت خانگی به ترتیب ثبت‌نام

وجود درجات سختی مختلف در بازی Ghost of Tsushima

ریلمی از ساعت و تلویزیون هوشمند خود رونمایی کرد

ابلاغ آخرین مصوبات شورای سلامت کیش

برترین ابزار هوشمند تشخیص رنگ ها معرفی شد

به گلکسی نوت 20 پلاس سلام کنید

قابلیت جدید ویندوز 10 برای اجرای اپلیکیشن گرافیکی لینوکس

ریلمی X50 Pro Player با تمرکز ویژه روی حوزه گیمینگ رونمایی شد

2023 ابتلا و 34 فوتی جدید کرونا در کشور / 19 استان بدون فوتی

تلاش غواصان برای یافتن 2 جوان غرق شده در سفیدرود

قیمت و تاریخ عرضه اکسپریا وان مارک 2 مشخص شد

اطلاعاتی از شخصیت کاپیتان آمریکا در بازی Avengers منتشر شد

AMD Ryzen XT بلای جان پردازنده‌های نسل دهمی اینتل می‌شود؟

SSD پرسرعت 8 ترابایتی ساخته شد

خرابی دست جمعی گوشی های سامسونگ در چین!

«اچ تی سی» موبایل 5G رونمایی می کند

دستبند Xiaomi Mi Band 5 با قابلیت‌های جدید در راه است

موتور جستجو اختصاصی هواوی جایگزین جستجوگر گوگل شد

حضور مسافر در گیلان و ترس از اوج‌گیری دوباره کرونا

آغاز برنامه‌های فرهنگی و هنری در ساحل آستارا

ردمی K30i 5G در سکوت خبری رسما معرفی شد

داستان ماهی مرده‌ای که مایکروسافت برای یکی از مدیران اپل فرستاد

ناکارآمدی امنیتی‌سازی در رخدادهایی مثل فیشینگ

چرا موبایل گران شد؟

نخستین موبایل 5G هواوی با قیمتی مناسب‌ معرفی شد

ربات هوشمندی که نظافتچی شما می شود

شاعری: مردم سفرهای غیرضروری به شمال کشور را لغو کنند

اپل این اپلیکیشن iOS را به macOS می‌آورد

بسته‌ الحاقی بازی Detroit: Become Human معرفی شد

استقبال گردشگران از جاذبه‌های آستارا بدون بیم از کرونا

گیلان رتبه پنجم بهارانه کتاب کشور را کسب کرد

آشنایی با کسی که نقش جدی در آوردن اینترنت به ایران داشت

مژده به گیمرها؛ AMD کارت گرافیک RTX 2080 Ti عرضه می‌کند

کسب 5 درصد فروش طرح «بهارانه کتاب 99» توسط کتابفروشی های گیلان

انتشار بازی Fairy Tale به‌تعویق افتاد

هواوی Mate 40 با چه مشخصاتی ارایه می شود؟

کدام همتا معتبر است؟

موزه های گیلان به روی گردشگران گشوده شد

ورود افزون بر 257 هزار دستگاه خودرو به گیلان

مشکلات سرویس Xbox Live برطرف شد

جیلبریک iOS 13.5 منتشر شد

دو نقشه‌ی جدید در بازی Call Of Duty: Modern Warfare در دسترس قرار گرفت

شایعاتی درباره معرفی هدفون‌های اپل به‌گوش می‌رسد

کتابفروشی گیلان در صدر پرفروش ترین های کشور