پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

پرسپولیس نه زهر دارد نه مهاجم ورزشي

پرسپولیس نه زهر دارد نه مهاجم
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - «کاری که کالدرون الان به آن نیاز مبرم دارد این است که از دست برانکو کپی بردارد و علی علیپور را دوباره از سایه به آفتاب بکشاند؛ آیا این آرژانتینی توانش را دارد؟ پاسخ این یکی را زمان می‌تواند مشخص کند.»

به گزارش ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «پرسپولیس، مدافع عنوان قهرمانی لیگ و جام حذفی، عصر دوشنبه با برتری یک بر صفر مقابل ماشین‌سازی تبریز، به سختی از مرحله یک‌شانزدهم نهایی حذفی عبور کرد. سرخ‌های تهرانی در حالی مهیای این دیدار خارج از خانه شده بودند که چند روز قبل در تهران و در جریان رقابت‌های لیگ، شکست 2 بر صفرشان برابر سپاهان، کام هوادارانشان را حسابی تلخ کرد. پرسپولیس در این فصل، عمده‌ترین تغییری که به خود دیده، رفتن برانکو و آمدن گابریل کالدرون است؛ مربی آرژانتینی که به‌واسطه حضور و تجربه‌اش در فوتبال آسیا انتخاب شد تا روی نیمکت تیم قهرمان بنشیند. از زمانی که کالدرون آمده، پرسپولیس دیگر تیمی که تشنه پیروزی و بردن بازی‌ها بود، نیست. آنها در زمین بازی می‌کنند ولی عملا طرح و برنامه‌ای برای رسیدن به دروازه رقیب که حاصل کارهای تمرین‌شده در خط حمله این تیم باشد، ندارند. در این بین، بسیاری سیستم اتخاذشده کالدرون و ناآشنایی او با بازیکنان را مطرح کرده و عده‌ای هم از بی‌زهربودن مهاجمان این تیم صحبت می‌کنند. با نگاهی دقیق‌تر به این موضوع، می‌شود به این نکته پی‌برد که در ضعف بازی هجومی پرسپولیس و صدالبته در ضعف مهاجمان این تیم، هر دو مورد مشهود است: هم سرمربی پرسپولیس ضعیف نشان داده و هم این که مهاجمان این تیم تا این برهه نشان داده‌اند که شایستگی بازی‌کردن در چنین باشگاهی را ندارند.
کالدرون و گزینه نهمش
گابریل کالدرون که می‌خواست سرمربی پرسپولیس شود، خیلی‌ها می‌گفتند تیمش تهاجمی است و اصلا تفکرات دفاعی ندارد. ابزار یک مربی که تفکرات تهاجمی داشته باشد (اگر فرضیه تفکرات تهاجمی ثابت شده باشد)، طبیعتا داشتن مهاجمان خوب است. پرسپولیس از زمانی که کالدرون را آورد، به دنبال خریدن یک مهاجم خوب خارجی بود. آنها تجربه منشا و بودیمیر را از سر گذرانده بودند و نمی‌خواستند هر مهاجم خارجی را که درباره‌اش تبلیغ می‌شد به پرسپولیس بیاورند. کالدرون هم از قرار معلوم فهرستی از مهاجمان مد نظرش را به باشگاه داده بود تا با آنها به توافق برسند. قیمت بالا اما ظاهرا گزینه‌های اولیه فهرست کالدرون را پراند و دست‌ آخر، طبق همان چیزی که این مرد آرژانتینی ادعایش را داشته، این باشگاه یک مهاجم برزیلی به اسم جونیور براندائو را که گزینه نهم فهرستش بود خرید؛ باز هم طبق ادعای کالدرون با قیمتی مناسب. جونیور که سابقه بازی‌کردن در لیگ دسته دوم برزیل را در کارنامه داشت، هنوز نیامده به تماشاگران پرسپولیس وعده داد از این به‌بعد گل‌های تیم سرخ‌پوش تهرانی را خودش می‌زند؛ وعده‌ای به‌غایت گزاف! جونیور شماره 7 پرسپولیس نه‌تنها هیچ گلی برای پرسپولیس از بدو ورودش به این تیم نزده، بلکه هیچ ضربه‌ای در چارچوب هم در رقابت‌های لیگ نداشته است! گزینه نهم فهرست سرمربی آرژانتینی پرسپولیس آن‌ قدر ضعیف ظاهر شده که حالا باید به فهرست کالدرون هم شک کرد. چطور گزینه نهم یک سرمربی باید این‌ قدر ضعیف باشد! براندائو با وجود 230 دقیقه بازی در لیگ، نه خلق موقعیتی داشته و نه توپ مناسبی توانسته برای هم‌تیمی‌هایش در میانه میدان فراهم کند. او روز دوشنبه اولین بازی‌اش در جام حذفی را هم برای پرسپولیس انجام داد و 74 دقیقه بازی کرد. با همین 74 دقیقه او تقریبا الان 300 دقیقه است که برای پرسپولیس به میدان رفته. حاصل این 300 دقیقه حضور این شد که بالاخره روز گذشته برای اولین‌ بار در این فصل برای پرسپولیس ضربه در چارچوب داشت! مهاجم خارجی‌ای که قرار بود در ترکیب مدافع عنوان قهرمانی به میدان برود و خاطره تلخ منشا و بودیمیر را از اذهان پاک کند، آن‌ قدر ضعیف بوده که حالا پرسپولیسی‌ها آرزوی داشتن آن دو بازیکن را دارند! طبق آمار منتشرشده توسط متریکا، جونیور در مقایسه با عملکرد منشا و بودیمیر در 230 دقیقه بازی‌های نخستش برای پرسپولیس صفر مطلق بوده: صفر گل زده، صفر پاس گل و صفر ضربه در چارچوب. حالا سؤال اصلی دوباره باید مطرح شود: آیا این مهاجم کیفیت لازم برای بازی‌کردن در خط حمله پرسپولیس را دارد؟ و این که آیا کالدرون شناخت درستی از این مهاجم برزیلی داشته که او را به‌عنوان گزینه، ولو گزینه نهم، به پرسپولیسی‌ها معرفی کرده است؟ پاسخ در مقطع کنونی کاملا روشن است: خیر.
مردی که می‌خواست به اروپا برود
زمانی که مهدی طارمی پرسپولیس را ترک کرد و به قطر رفت، هواداران این باشگاه خوشحال بودند. آنها که خیلی احساسی با جدایی طارمی برخورد کرده بودند فکرش را نمی‌کردند در آینده‌ای نزدیک جای خالی‌اش را حس کنند. با رفتن طارمی اما، برانکو تسلیم نشد. او علی علیپور، مهاجم دوم تیمش را از لحاظ روانی به سطحی از باور رساند که می‌تواند بهترین مهاجم ایران باشد. علیپور که نشان داده بود اگر موقعیت‌های بیشتری نصیبش شود می‌تواند گل‌های بیشتری بزند، از رفتن طارمی نهایت استفاده را کرد و تبدیل به بهترین گلزن سرخ‌ها و البته آقای‌ گل لیگ شد. با رفتن برانکو اما شرایط برای علیپور هم حسابی به هم ریخته. او که پیش از فصل مدعی بود پیشنهاداتی از تیم‌های اروپایی دارد و می‌خواهد برود، حالا حسابی در منگنه قرار گرفته. دلیلش هم بسیار ساده است: بهترین مهاجم پرسپولیس در این فصل هنوز نتوانسته گلی بزند. در لیگ که آخرین گلش به هفته بیست‌ونهم فصل قبل برابر ماشین‌سازی برمی‌گردد و الان بیش از 550 دقیقه است که در این رقابت‌ها نتوانسته گلی بزند. او نه‌تنها قدر موقعیت‌هایی را که داشته ندانسته، بلکه در زدن ضربه پنالتی هم در این فصل ناکام مانده؛ علیپور حتی همین روز گذشته هم می‌توانست به ناکامی‌اش در گلزنی برای پرسپولیس در این فصل پایان دهد که ضربه پنالتی‌اش را دروازه‌بان ماشین‌سازی مهار کرد. نه در لیگ و نه حالا در جام حذفی، علی علیپور مهاجم زهرداری نشان نداده و به نظر می‌رسد بحران در خط حمله سرخ‌های تهرانی جدی‌تر از حد تصور است. در این که علیپور تمرکز لازم را ندارد و نمی‌تواند با صد درصد آمادگی ذهنی در زمین حاضر شود تردیدی نیست. او می‌خواست به یکی از پیشنهاداتش مثلا پاسخ مثبت بدهد تا از این طریق اهرم فشاری به پرسپولیس برای محقق‌کردن خواسته‌هایش داشته باشد؛ هرچند که آن اهرم فشار الان گریبان خودش را گرفته و از او یک مهاجم معمولی و کاملا بی‌خطر ساخته است. ضعف کالدرون اما در این مورد هم کاملا مشهود است؛ او علاوه‌ بر این که نتوانسته مهاجم خارجی خوبی به پرسپولیس معرفی کند، نتوانسته علی علیپور، شماره 70 پرسپولیس را از لحاظ ذهنی آماده حضور در بازی‌ها کند تا حالا جای خالی یک مهاجم حتی متوسط در پرسپولیس حس شود. کاری که کالدرون الان به آن نیاز مبرم دارد این است که از دست برانکو کپی بردارد و علی علیپور را دوباره از سایه به آفتاب بکشاند؛ آیا این آرژانتینی توانش را دارد؟ پاسخ این یکی را زمان می‌تواند مشخص کند.»
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت پلی استیشن 5 متناسب با ارزش واقعی آن است

ماد جدید Resident Evil 3 Remake ظاهر کلاسیک نمسیس را باز می‌گرداند

جسد کارگر گم‌شده در آستارا کشف شد

اعتراض امام جمعه اسالم به پلیس آمریکا با کمک پینک فلوید

کشف حالت جدیدی از ماده با قابلیت ارتقای سیستم‌های هوش مصنوعی

قاچاق موبایل به‌صرفه‌تر از واردات رسمی

تاریخ انتشار بازی Satisfactory در استیم مشخص شد

دوربین گلکسی S20 اولترا به‌ حالتی شبیه ‌به ماکرو مجهز شد

حساب اینستاگرام خود را برای همیشه حذف یا موقتاً غیرفعال کنید

مایکروسافت کاربران را بیش ‌از‌ پیش به ‌استفاده از Edge ترغیب می‌کند

آغاز اجرای طرح های سالم سازی دریا در سه استان شمالی کشور

جسد کارگر گمشده در آستارا کشف شد

امنیت اخلاقی از دغدغه مهم مردم و علما است

برخورد قانونی ناجا با مخلان نظم و امنیت در سواحل

آیا پرچمداران هواوی در سال 2021 به تراشه‌های اسنپ دراگون مجهز می‌شوند؟

ویژوال استودیو کد برای ویندوز 10 آرم در دسترس قرار گرفت

فهرست بازی های تاییدی پلی استیشن 5 منتشر شد

عاقبت کاهش سرعت آیفون

کمک مالی گوگل به کارکنان خود برای ایجاد دفاتر کار خانگی

با این لنز 360 درجه زیباترین تصاویر را ثبت کنید

آشنایی با تکنولوژی عمود پرواز F35

رندرهای گوشی اوپو Reno4 منتشر شد

افشای اطلاعات حساس هزاران سایت دارک وب توسط یک هکر ناشناس

سامسونگ بازار گوشی‌های میانرده را فتح می‌کند

شیائومی Mi Band 5 به زودی رسما معرفی می شود

ماد جدید Half-Life: Alyx بازی را به یک شوتر اول شخص کلاسیک تبدیل می‌کند

چگونه امنیت گوشی خود را افزایش دهیم؟

آشنایی با 3 مرورگر پرطرفدار جایگزین سافاری

بسته الحاقی جدید بازی Dragon Ball Xenoverse 2 به‌زودی عرضه می شود

هواوی به اندازه نیاز 2 سال چیپ و قطعات ضروری ذخیره کرده است

چگونه نویز موجود در پیرامون میکروفون را در ویندوز 10 کاهش دهیم؟

اپل هزینه ارتقا رم را برای مک ‌بوک پرو 13 اینچی دو برابر می‌کند

نتیجه مشکلات درحوزه مدیریت تشکیل پرونده در دستگاه قضا است

نیروی انتظامی موثرترین مولفه در امنیت ملی است

نیروی انتظامی حافظ مرزهای عقیدتی جامعه است

نشاء برنج در شالیزارهای گیلان

برخورد قاطع با مخلان امنیت و آرامش مردم در سواحل

نشاء برنج در اراضی شالیزاری گیلان پایان یافت

امام خمینی (ره) نمونه برجسته رهبر اسلامی و فریاد بلند استکبارستیزی است

باید ظرفیت های گیلان در حوزه توسعه کارآفرینی به کار گرفته شود

کرونا به سالن‌های ورزشی مدارس گیلان 9 میلیارد ریال خسارت زد

ثمره مشکلات در حوزه مدیریت وجود پرونده های زیاد در دستگاه قضا است

پنجاه و هشتمین نشست تسهیلات جهانی محیط زیست

یک کارگر ساختمانی براثر سقوط آهن آلات ساختمانی جان باخت

آغاز ثبت نام و پذیرش دانشجو در دانشگاه فنی و حرفه ای گیلان

بلایای طبیعی حاصل ظلم انسان به طبیعت است

به‌روزرسانی فروشگاه آنلاین Xbox Store عرضه می‌شود

مود Duos به بازی Call of Duty:Warzone اضافه شد

یک حالت عکاسی از وان پلاس 8 پرو حذف شد

آب‌نمایی ساده و زیبا در خانه بسازید