پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

AMD جزئیاتی از پردازنده‌های سرور EPYC ارائه کرد علمي

AMD جزئیاتی از پردازنده‌های سرور EPYC ارائه کرد
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - AMD جزئیاتی از پردازنده‌های سرور EPYC ارائه کرد 5
١٠
٠
زومیت / AMD اطلاعات ارزنده‌ای از پردازنده‌های سرور نسل بعد EPYC Milan و EPYC genoa را بر پایه‌ی معماری هسته‌ی Zen 3 و Zen 4 به اشتراک گذارد.
AMD در خلال ارائه‌ای در کنفرانس انجمن مشاوران HPC-AI اطلاعات فراوانی پیرامون نسل بعدی پردازنده‌های سرور EPYC مبتنی بر معماری Zen 3 و Zen 4 با کارشناسان این حوزه در میان گذاشت. با ظهور پردازنده‌های EPYC Rome مبتنی بر معماری Zen 2، این شرکت توانست چشم‌انداز پردازنده‌های سرور را جابه‌جا کند و سطح عملکردی تحسین‌برانگیز همراه‌با بالاترین بازدهی و ارزش خرید ممکن را در پردازنده‌های سرور خود به بار آورد. بنابراین می‌توان انتظار داشت که با از راه رسیدن نسل‌های بعدی پردازنده‌های اپیک، AMD بر بازار محصولات سرور سیطره پیدا کند.
اطلاعات ارزنده‌ای در خلال این کنفرانس پیرامون هر دو سری پردازنده نسل بعد EPYC Milan با معماری Zen 3 و EPYC Genoa با معماری Zen 4 ارائه شد. براساس نقشه‌ی راه مرکز داده‌ی AMD تراشه‌های سرور Milan در سال 2020 عرضه خواهند شد و تراشه‌های Genoa پس از آن و در سال 2021 روانه بازار خواهند شد. مجموعه ویژگی‌هایی که برای این دو سری پردازنده در این ارائه بیان شده، جذاب است.
پردازنده‌های سرور EPYC Milan
پردازنده‌های EPYC Milan جایگزین سری محصولات فعلی EPYC Rome خواهند شد. اساسی‌ترین تغییر در نسل بعدی پردازنده‌های اپیک استفاده از معماری هسته‌ی Zen 3 است که با فناوری ساخت ارتقایافته 7nm+ عملیاتی می‌شود. براساس داده‌های در دسترس، پردازنده‌های سرور EPYC Milan با بهبود‌هایی در سطح عملکرد به ازای توان مصرفی همراه خواهند شد؛ اما این بدان معنا نیست که در نسل بعدی پردازنده‌های اپیک شاهد به‌روزرسانی هسته‌ها نباشیم. اگرچه زمینه‌ی بهبود اصلی پردازنده‌های مبتنی بر Zen 3 کارایی بالاتری به ازای هر وات توان مصرفی است؛ بنا به گفته‌های مارک پیپر مستر، مدیر ارشد فناوری AMD، این پردازنده‌ها در سطح عملکرد کلی نیز ارتقا خواهند یافت.
پیپرمستر می‌گوید: «فناوری ساخت تراشه 7 نانومتری پلاس با بهره‌گیری از لیتوگرافی فرابنفش تشدیدشده (EUV) گام بزرگی در میزان بهره‌وری برداشته و فرصت‌های ارتقای عملکرد متعادل‌تری را نیز به دست می‌دهد.»
AMD با اسلاید جدیدی نشان داد که پردازنده‌های سرور Zen 3 با فناوری ساخت 7nm+ سطح عملکرد بهتری به ازای هر وات توان مصرفی نسبت به تراشه‌های 10 نانومتری Ice Lake-SP Xeon اینتل دارند. پردازنده‌های سرور Milan علاوه بر معماری جدید هسته‌ی Zen 3، همچنان با سوکت SP3 سازگار بوده، از حافظه‌های DDR4 و استاندارد ارتباطی نسل چهارم PCIe پشتیبانی کرده و با 64 هسته و دو برابر رشته پردازشی (128 ترد) روانه‌ی بازار می‌شوند. بر این اساس باید شایعاتی که پیرامون پشتیبانی پردازنده‌های Milan از SMT چهار مسیره وجود دارد را به کناری گذارد؛ با این حال ممکن است AMD طرحی سفارشی را ارائه دهد که تعداد هسته‌های بیشتری داشته و به ازای هر هسته، تعداد رشته‌های پردازشی بیشتری را پشتیبانی کند. تراشه‌های Milan توان طراحی حرارتی بین 120 تا 225 وات خواهند داشت که مشابه قطعات فعلی Rome است.
خلاصه‌ای از ویژگی‌های پردازنده‌های EPYC Milan به قرار زیر است:
هسته‌های Zen 3 با فناوری ساخت 7nm+ با 64 هسته و 128 رشته پردازشی
سازگاری با سوکت پردازنده‌ی SP3
توان طراحی حرارتی 120 تا 225 وات
پشتیبانی از استاندارد ارتباطی PCIe 4.0
پشتیبانی از حافظه‌ی DDR4
عرضه در سال 2020
در خلال این ارائه، جزئیات جذاب دیگری در مورد طراحی هسته‌های Zen 3 با مخاطبان در میان گذارده شد. AMD تصریح کرد که برخلاف معماری Zen 2 که 16 مگابایت حافظه‌ی کش سطح 3 به ازای هر CCX در یک CCD ارائه می‌کند، معماری Zen 3 بیش از 32 مگابایت حافظه‌ی کش اشتراکی به ازای هر Die دارد؛ بدین ترتیب، به‌جای آنکه هر CCX به میزان کش کوچکتر و مجزایی دسترسی داشته باشد، تمامی هسته‌های روی Die به این 32 مگابایت حافظه‌ی کش دسترسی دارند. این طراحی می‌تواند به‌طور بالقوه استفاده از 8 هسته Zen 3 را در یک CCX واحد تأیید کند.
‏AMD در این نشست تأیید کرده که آن‌ها از هم‌اکنون در حال نمونه‌برداری اولین پردازنده‌های EPYC Milan هستند که برای مشتریان این شرکت که به انتظار عرضه‌ی این تراشه‌ها در سال 2020 نشسته اند، خبری خوشایند است.
پردازنده‌های سرور EPYC Genoa
مشخصات و ویژگی‌های پردازنده‌های EPYC Genoa که متکی بر معماری دو نسل بعد Zen 4 است‌، تا زمان انتشار آخرین نقشه‌ی راه AMD متقارن با عرضه‌ی پردازنده‌های EPYC Rome همچون رازی سر پوشیده بود. این پردازنده‌ها با فناوری ساخت «پسا-هفت-نانومتری» AMD تولید خواهد شد. اما اکنون می‌دانیم که عرضه‌ی این پردازنده‌های در دست طراحی، به سال 2021 موکول شده است. این پردازنده‌های قدرتمند مجموعه‌ای از ویژگی‌های جدید و بدیع را به سبد محصولات سرور AMD اضافه خواهند کرد.
AMD در خلال ارائه‌ی خود تصریح کرد که پردازنده‌های سرور EPYC Genoa با سوکت جدیدی به نام SP5 کار خواهند کرد. بنابراین آخرین نسل از پردازنده‌های سرور این شرکت که از سوکت فعلی SP3 پشتیبانی می‌کند، پردازنده‌های EPYC Milan خواهد بود. ‏AMD وعده‌ی پشتیبانی این پردازنده‌ها از نسل جدید حافظه‌های DDR5 را تا سال 2021 داده است. از آنجایی که پشتیبانی از این حافظه‌ها با ارائه‌ی نسل چهارم معماری Zen همراه می‌شود، احتمال دارد که پردازنده‌های رایزن و تردریپر با این معماری نیز از استاندارد حافظه‌ی جدید پشتیبانی کنند.
AMD تصریح کرده که با از راه رسیدن پردازنده‌های سرور EPYC Genoa ویژگی‌های جدیدی به بازار سخت‌افزار معرفی گردد که احتمالاً یکی از آن‌ها پشتیبانی از پروتکل ارتباطی PCIe 5.0 است. این پروتکل پهنای باند استاندارد PCIe 4.0 را به دو برابر افزایش داده و به ازای هر رابط x16 با این استاندارد، سرعت انتقال داده بالغ بر 128 گیگابیت‌برثانیه خواهد رسید.
خلاصه‌ای از ویژگی‌های تراشه‌های سرور EPYC Genoa از قرار زیر است:
هسته‌هایی با معماری Zen 4 با فناوری ساخت پسا 7 نانومتری
سوکت پردازنده‌ی جدید SP5
پشتیبانی از پروتکل ارتباطی PCIe 5.0
پشتیبانی از حافظه‌ی DDR5
عرضه در سال 2021
به نظر می‌رسد AMD با عرضه‌ی پردازنده‌های سرور به جایگاهی ممتاز در بازار مراکز داده دست یافته و در تلاش است تا سهم بیشتری از این بازار را از آن خود کند، همچنان که تا به اینجای کار در بازار قطعات دسکتاپ و لپ‌تاپ خوش درخشیده است. اگر همه‌چیز برای این تراشه‌ساز آمریکایی به خوبی پیش برود و همه‌ی برنامه‌ها منطبق بر نقشه‌ی راهِ درازمدت معماری Zen ادامه یابد، دیرزمانی نخواهد گذشت که AMD بر تمامی بخش‌های بازار پردازنده سیطره خواهد یافت.
پردازنده‌های EPYC Rome این شرکت در حال حاضر مورد استقبال مشتریان بزرگی نظیر آمازون (AWS) قرار گرفته و استفاده از این پردازنده‌ها برای تقویت ابررایانه‌هایی نظیر Atos BullSequana XH2000 و Frontier نیز در دستور کار شرکت‌های بزرگ است. چشم‌انداز کوتاه‌مدت و بلندمدت قطعات سرور AMD بسیار نویدبخش به نظر می‌رسد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شیائومی در فکر ساخت گوشی تاشو صدفی با دوربین چرخنده است

نخستین تلویزیون هوشمند ریلمی با قیمت بسیار رقابتی از راه رسید

لایحه بحث‌برانگیز مجلس سنا آمریکا و نقض آشکار حریم خصوصی کاربران

رکورد سرعت اینترنت در جهان در استرالیا شکسته شد

بقاع متبرکه و امامزادگان گیلان بازگشایی شد

ورود حدود 320 هزار دستگاه خودرو طی چهار روز اخیر به گیلان

تکمیل 45 درصد ظرفیت اقامتی، گردشگری گیلان

پیشنهاد عجیب موتورولا برای فروش Razr 2019

دکل 5G دو روز بعد از نصب شدن آتش گرفت

پاک کردن کش مرورگر مایکروسافت Edge

ریلمی واچ رونمایی شد

بازی سازی که از مشکلات حق کپی ‌رایت می‌گوید

ریلمی از ایربادهای کاملا بیسیم و دو پاوربانک رونمایی کرد

6 دستگاه خودروی احتکار شده در شهرستان لاهیجان کشف شد

ترافیک محور رشت- قزوین نیمه سنگین و روان است

"سرعت و سبقت غیر مجاز" علت اکثر حوادث جاده‌ای روزهای اخیر در گیلان

ریلمی Buds Air Neo رسما معرفی شد

بازی جدید سازنده A Way Out به‌زودی معرفی می‌شود

ظرفیت باتری گلکسی نوت 20 پلاس افزایش چندانی نخواهد داشت

قیمت انواع تبلت‌های دو سیمکارت در بازار

تلاش غواصان برای یافتن 2 جوان غرق‌شده در سفیدرود

قابلیت Fleets توئیتر آمار آزار‌های اینترنتی را کاهش داد

واگذاری اشتراک اینترنت پرسرعت خانگی به ترتیب ثبت‌نام

وجود درجات سختی مختلف در بازی Ghost of Tsushima

ریلمی از ساعت و تلویزیون هوشمند خود رونمایی کرد

ابلاغ آخرین مصوبات شورای سلامت کیش

برترین ابزار هوشمند تشخیص رنگ ها معرفی شد

به گلکسی نوت 20 پلاس سلام کنید

قابلیت جدید ویندوز 10 برای اجرای اپلیکیشن گرافیکی لینوکس

ریلمی X50 Pro Player با تمرکز ویژه روی حوزه گیمینگ رونمایی شد

2023 ابتلا و 34 فوتی جدید کرونا در کشور / 19 استان بدون فوتی

تلاش غواصان برای یافتن 2 جوان غرق شده در سفیدرود

قیمت و تاریخ عرضه اکسپریا وان مارک 2 مشخص شد

اطلاعاتی از شخصیت کاپیتان آمریکا در بازی Avengers منتشر شد

AMD Ryzen XT بلای جان پردازنده‌های نسل دهمی اینتل می‌شود؟

SSD پرسرعت 8 ترابایتی ساخته شد

خرابی دست جمعی گوشی های سامسونگ در چین!

«اچ تی سی» موبایل 5G رونمایی می کند

دستبند Xiaomi Mi Band 5 با قابلیت‌های جدید در راه است

موتور جستجو اختصاصی هواوی جایگزین جستجوگر گوگل شد

حضور مسافر در گیلان و ترس از اوج‌گیری دوباره کرونا

آغاز برنامه‌های فرهنگی و هنری در ساحل آستارا

ردمی K30i 5G در سکوت خبری رسما معرفی شد

داستان ماهی مرده‌ای که مایکروسافت برای یکی از مدیران اپل فرستاد

ناکارآمدی امنیتی‌سازی در رخدادهایی مثل فیشینگ

چرا موبایل گران شد؟

نخستین موبایل 5G هواوی با قیمتی مناسب‌ معرفی شد

ربات هوشمندی که نظافتچی شما می شود

شاعری: مردم سفرهای غیرضروری به شمال کشور را لغو کنند

اپل این اپلیکیشن iOS را به macOS می‌آورد