پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

چشم‌ غره اصلاح طلبان به مرعشی مقالات

چشم‌ غره اصلاح طلبان به مرعشی
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - چشم‌ غره اصلاح طلبان به مرعشی
٢٠٢
٠
صبح نو / متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
اخیرا با انتشار اخباری مبنی بر ریاست یک عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران بر ستاد انتخاباتی شورای عالی اصلاح‌طلبان، موج تخریبی هماهنگی از سوی برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب، علیه این شخص و حزب متبوعش به راه افتاده است؛ تخریب‌هایی که البته ریشه در مناسبات عنادآلود سال‌های اخیر میان دو طیف راست و چپ جبهه اصلاحات دارد.
مرعشی؛ نفر اول انتخاباتی اصلاح‌طلبان
نمازی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران، اخیرا در گفت‌وگویی درباره برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر ریاست سیدحسین مرعشی، دیگر عضو این حزب، بر ستاد مرکزی انتخاباتی شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفته است که برخی صحبت‌ها در ارتباط با ریاست آقای مرعشی بر ستاد مرکزی انتخاباتی شورای سیاست‌گذاری مطرح شده است ولی هنوز تصمیم قطعی در این رابطه صورت نگرفته است.
دستور حمله
پس از این اظهارات بود که تعدادی از رسانه‌های منتسب به جریان اصلاحات، در مقام نقد این انتخاب و مشخصا نقد شخص مرعشی، سیاست حمله را در پیش گرفتند. روزنامه اصلاح‌طلب
آفتاب یزد، در شماره اخیر خود با اشاره به فضای بلاتکلیفی حاکم بر جریان اصلاحات در آستانه انتخابات نوشت: اصلاح‌طلبان در چنین اوضاعی، اکنون بحث انتخاب رییس ستاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان را مطرح کرده‌اند. نکته جالب‌تر اینکه در این رابطه شخصی به‌عنوان رییس ستاد انتخاباتی احتمالی مطرح شده است که خود می‌تواند اختلافات کنونی میان اصلاح‌طلبان را افزایش دهد. این شخص کسی نیست جز حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی. آفتاب یزد درباره مساله خروج حزب کارگزاران از جریان اصلاحات طی ماه‌های گذشته تصریح کرد: تشکیک در بحث رهبری اصلاحات، به معنای عبور وی و حزب کارگزاران سازندگی از جریان اصلاحات تلقی می‌شود و این در حالی است که بارها این حزب از خروجش از شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان خبر داده بود و همچنین کارگزاران و او، مدت‌هاست به نام دلسوزی در زمین رقیب بازی کرده‌اند و در لحظات حساس با کاشتن بذر نفاق در میان جریان چپ، زمینه‌های شکست جریان سیاسی اصلاح‌طلب را فراهم کرده‌اند. آفتاب یزد در بخش دیگری از گزارش خود، درباره مواضع ناهمراهانه مرعشی با جریان اصلاحات عنوان کرد: شخص حسین مرعشی اگرچه مواضعش علیه اصلاح‌طلبان با صراحت غلامحسین کرباسچی نبوده است؛ اما بارها نشان داده که مواضع حزبی را به مواضع جناحی ترجیح می‌دهد. او هیچ‌گاه از درِ نفی اظهارات کرباسچی، دبیر کل حزب خود برنیامده و تلاش داشته با تفسیر سخنان کرباسچی افکار عمومی حامی جریان چپ را آرام و چهره کرباسچی را نزد آن‌ها ترمیم کند.
انتقاد عیان روزنامه آفتاب یزد، البته اولین مورد از سلسله‌گزارش‌های انتقادی رسانه‌های وابسته به جناح چپِ جبهه اصلاحات علیه حزب کارگزاران سازندگی نبوده است. حدود یک‌ماه پیش «احمد غلامی» سردبیر جریده «شرق» در گزارشی با تیتر «پیچیدن از راست به راست» نشانه‌های تغییر در کارگزاران سازندگی را مورد واکاوی قرار داد.
نویسنده شرق در آن مطلب با اشاره به موارد عدیده ضدیت حزب کارگزاران به عنوان نماینده
جناح راست جبهه اصلاحات با افراد و رسانه‌های جناح چپ این جبهه، طی ماه‌های اخیر از جمله جدل کلامی بر سر قتل میترا استاد، همسر محمدعلی نجفی یا چالش بر سر رهبری اصلاح‌طلبان نوشت: «این حزب اصلاح‌طلب نشان داد از عیان‌شدگی این تعارضات ابایی ندارد. آنان همواره با اعتمادبه‌نفسی که از دولت هاشمی‌رفسنجانی در آنان به یادگار مانده، اصلاح‌طلبان را وامدار برنامه‌های توسعه‌گرایانه خود می‌دانند. این تکنوکرات‌ها باور دارند رویه اصلاح‌طلبی بیشتر با روحیه تکنوکراسی سازگار است و نسبت اصلاحات با اصلاح‌طلبان دیگر را چندان استراتژیک نمی‌دانند».
شرق در ادامه مطلب خود، با ذره‌بین انداختن روی مواضع چند ماهه اخیر اعضای ارشد کارگزاران، در پی القای نوعی تناسب و همرنگی میان این مواضع با پسندهای افراد و چهره‌های جریان اصول‌گرا برآمد. نویسنده دقیقا از همین نقطه به کارگزاران تاخت. او درباره مواضع همراهانه سعید لیلاز، عضو اقتصادی کارگزاران با «جبهه مقاومت» نوشت: «او در پی هویتی تازه است که بتواند مواضع مشترکی با اصول‌گرایان داشته باشد». نویسنده با حفظ همین رویه در قبال محمد عطریانفر نیز تصریح کرد: «عطریانفر با حفظ رویه انتقادی در مواجهه با اصول‌گرایان درصدد جست‌وجو و درشت‌نمایی مواضع مشترک بین کارگزاران سازندگی و اصول‌گرایان است». تلاش شرق برای همذات‌پنداری میان کارگزاران و اصول‌گرایان به محمد قوچانی نیز سرایت می‌کند. این جریده درباره قوچانی چنین پرنیش و طعن می نویسد: «محمد قوچانی که با راست‌ستیزی روی کار آمد، در مسیر کارش به چپ‌ستیزی روی آورد و در زمانه‌ای که چپ تریبونی مستقل برای دفاع از خود نداشت، حتی گذشته مبارزاتی آنان را نقد کرد».
این روزنامه در پایان گزارش خود با اشاره به فقر حزب کارگزاران در حوزه همراه ‌کردن توده‌های مردم با خود، تصریح کرد: «در انتخابات پیش‌رو که مشارکت مردم چندان قابل ارزیابی نیست، کارگزاران در پی آن‌ هستند که با پیوندهای فرااصلاح‌طلبانه پیروزی خود را حتی در مشارکت حداقلی نیز تضمین کنند».
در پایان باید دید با وجود روابط ناحسنه اصلاح‌طلبان با کارگزارانی‌ها، تکلیف فعالیت‌های انتخاباتی جریان اصلاح‌طلب چگونه پیش خواهد رفت؛ آیا ایشان موفق به ارائه لیست هماهنگ و منضبط براساس اقناع طیف گسترده‌ای از گروه‌های اصلاح‌طلبی خواهند بود یا نه. فعلا که اختلافات میان اصلاح‌طلبان، جوری بوده که پای مجمع روحانیون مبارز را برای وساطت و پادرمیانی به میدان ستیز باز کرده است؛ وظیفه‌ای که سابقا دیگر شیوخ اصلاح‌طلب از جمله عبدالله نوری بارها آن را ایفا کرده‌اند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بوسه مرگ BBC به پیشانی یک فتنه‌گر

تشدید درگیری امریکا و ایران در میدان عراق

جنجال مشکوک موشکی علیه ایران

کیهان: دوستان عراق ناظر بی طرف نیستند و اجازه نمی‌دهند هر دولتی سرکار بیاید

اصلاح طلبان تمایلی به نام نویسی ندارند

USA today تحلیل کرد: عقب نشینی موقت ترامپ مقابل ایران

وعده ضد سعودی "کوربین" در صورت پیروزی در انتخابات بریتانیا

مخمصه آل سعود؛ ولیعهد سرکش و پادشاه بیمار

پایداری‌ها در برابر قالیبافی‌ها

پول ویلموتس را هلدینگ شستا پرداخت

موجودی واکسن: صفر

ثبت نام‌های عجیب و غریب پارلمانی

چهارمین روز در غیاب اصلاح‌طلبان

مواضع ضد و نقیض صداوسیما در قبال دعوت از اصلاح طلبان

رفراندوم پیشکش مردم را در جریان بگذارید

پیوندی به استعفا نرسید

رأی‌الیوم: منتظر ضربه ایران باشید آمریکا در ایجاد آشوب شکست خورد

روحانی: دیگر حاضر نیستیم سرمان کلاه برود

چالش عراق و عربستان در مقابل روسیه

سرمقاله شرق/ مجلس و صدای مردم

سرمقاله ایران/ راه پیروزی بر تحریم

سرمقاله اعتماد/ ترمیم اعتماد شهروندان

سرمقاله دنیای اقتصاد/ سیاست‌گذاری و قواعد بوروکراسی

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

سرمقاله جوان/ آزمون‏‌های فرصت ساز

بُرد - بُرد یا یارگیری موقت پوتین

مدعیان اصلاحات: عامل اغتشاشات اخیر شورای نگهبان است!

کاهش نوسانات دلار

اثر استراماچونی؛ سختگیری و سختکوشی

قالیباف تنها شانس لاریجانی

اعتراضات از «تله فضایی فقر»بیرون زد

علی لاریجانی اشتباه کرد

مردم آبروداری می‌کنند؛ اشتباهات جبران شود

«جنگ لیست‌ها»در قم

فرزندان مسئولان در راه مجلس

چزاره پراندلی، بزرگترین و بهترین برای تیم ملی

سه مـاموریت آقای میانجی در تهران

غبار ابهام بر آمار

اسامی کارشناسان موافق شوک بنزینی را اعلام کنید

چرا لاریجانی از حضور در انتخابات انصراف داد

گِرا به تحریم

اقتصاد رفاقتی؛ قبضه نظام بانکی توسط خصولتی‌ها

حذف یارانه 16 میلیون نفر

چالش‌های پیش روی عراق پس از استعفای عبدالمهدی

لابی در واشنگتن؛ نفوذ در سیاست خارجی آمریکا چقدر هزینه دارد

آینده سیاسی عراق در ابهام

نمک جهانگیری روی زخم ملت

به مردم بگویید مالیات‌شان را کجا خرج می‌کنید؟

آزار کودک زباله‌گرد و بازار داغ خودزنی جمعی

بار گرانی بر شانه معلولان