پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

معاون وزیر بهداشت: ماجرای "چنار محمودی" را می‌دانستیم اما محرمانه بود مقالات

معاون وزیر بهداشت: ماجرای "چنار محمودی" را می‌دانستیم اما محرمانه بود
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - معاون وزیر بهداشت: ماجرای "چنار محمودی" را می‌دانستیم اما محرمانه بود
k ١.١
٠
روزنامه شهروند / متن پیش رو در شهروند منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
زهرا جعفرزاده| با گذشت 12 روز از رسانه‌ای‌شدن ماجرای ابتلا به اچ‌آی‌وی در روستای چنارمحمودی لردگان، وزارت بهداشت به اطلاعات تازه‌ای دست پیدا کرده که نشان می‌دهد آمار مبتلایان کمتر از تعدادی است که این روزها در رسانه‌ها مطرح می‌شود و تست‌های تکمیلی درحال انجام است. براساس آخرین اطلاعاتی که به دست «شهروند» رسیده، تاکنون یک‌هزار و 906 تست در روستا انجام شده و بیماریابی همچنان ادامه دارد، مراکز درمان به چندین مرکز افزایش پیدا کرده و 16 تیم روانشناسی به محل اعزام شده است.
دهم مهر بود که ویدیویی از روستای چنارمحمودی لردگان در چهارمحال‌وبختیاری منتشر شد و شایع شد اهالی با سرنگ‌های آلوده، مبتلا به اچ‌آی‌وی شده‌اند، درحالی‌که ماجرا متفاوت از آن‌چه روایت می‌شد، بود و ابتلای اهالی ارتباطی به سرنگ‌های آلوده نداشت و اساسا سرنگ‌ آلوده‌ای در کار نبود. علیرضا رییسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت هفته گذشته سفری به روستا داشت و حالا در گفت‌وگو با شهروندآنلاین جزییات تازه‌ای درباره ماجرای علنی‌شدن موارد ابتلا به اچ‌آی‌وی در روستا می‌دهد.
اشکال کار در ماجرای شناسایی بیماران مبتلا به اچ‌آی‌وی در روستای چنار محمودی لردگان چه بود؟ چرا چنین اتفاقی تا این اندازه ابعاد مختلف به خود پیدا کرد؟
واقعیت این است که ما در کشور بیش از 39‌هزار بیمار مبتلا به اچ‌آی‌وی شناسایی کرده‌ایم و براساس پروتکل سازمان بهداشت جهانی باید در زمان مشخصی برنامه 90، 90، 90 را در ایران اجرا کنیم، یعنی 90‌درصد بیماران مبتلا را شناسایی کنیم، 90‌درصد را در دایره درمان قرار دهیم و 90‌درصد را درمان کنیم، اتفاقی که در این روستا افتاد، این بود که کار محرمانه‌ای را که درحال انجامش بودیم، علنی کردند.
چه کسانی علنی‌اش کردند؟
افرادی که ماجرا را سازمان‌دهی کردند. من خودم به آن روستا رفتم و دیدم که اهالی روستا بسیار نجیب و شریفند، اما عده‌ای آمدند و سوءاستفاده کردند.
منظورتان عده‌ای است که خودشان مبتلا بودند و می‌خواستند ماجرا را به گونه دیگری نشان دهند؟
من فکر می‌کنم عده‌ای خارج از تمام این ماجرا و حتی کسانی که مبتلا نبودند.
با چه هدفی؟
می‌خواستند اختلافات قومیتی ایجاد کرده و جنجال به پا کنند. همان روز که این اتفاق افتاد، آمدند گروه‌هایی ایجاد کردند که قوم لر را هیجانی کنند. آنها مردم را جمع کردند، پلاکارد دست‌شان دادند و به شبکه بهداشت و درمان و فرمانداری حمله کردند، اما وقتی سرکرده این افراد را گرفتند، متوجه شدیم از بستگان نزدیک یکی از معاندین شناخته‌شده نظام است.
در خارج از کشور؟
بله. این واقعیتی بود که مشخص کرد ماجرا سازمان‌دهی‌شده است، خیلی از کسانی که در لردگان تجمع کردند، اصلا ربطی به اهالی روستا نداشتند و با جنجالی که به پا شد، جوری وانمود کردند که انگار کل روستا، درگیر این بیماری‌اند، اما این‌طور نبود. ما اعلام کردیم کمتر از 5‌درصد مبتلا هستند و بیش از 95‌درصد سالم‌اند. البته آلودگی به معنای بیماری نیست، امروز داروهای بسیار خوبی برای این بیماری وجود دارد و کسانی که اچ‌آی‌وی مثبت‌اند، می‌توانند عمر طبیعی داشته باشند و با درمان درست، می‌توان انتقال را به صفر رساند.
فکر نمی‌کنید با توجه به جوی که در منطقه ایجاد شده بود، وزارت بهداشت باید برای آرام‌کردن مردم سریع‌تر وارد کار می‌شد؟ متاسفانه حتی اطلاع‌رسانی هم با تاخیر انجام شد.
شما در روستایی کوچک اگر اطلاع‌رسانی کنید، می‌دانید چه اتفاقی می‌افتد؟ سیستم‌ ما به اندازه‌ای محرمانه است که اگر کسی در خانواده مبتلا باشد، اعضای دیگر از ماجرا بی‌اطلاع‌اند. ما به تمام کسانی که مبتلا شده‌اند، آموزش و مشاوره‌ داده‌ایم. الان هم تیم‌های متخصص ما آن‌جا هستند و آخرین خبری که داریم این است که تمام افراد مشاوره‌های تخصصی شدند و درمان‌شان شروع شده، درمان این افراد در سراسر کشور رایگان است. متاسفانه در تمام این ماجرا، مردم شریف روستا قربانی شدند، زمانی که آن هیاهو ایجاد شده بود، 200 نفر از اهالی روستا داوطلبانه آمدند و تست اچ‌آی‌وی دادند.
الان اوضاع مردم چطور است؟ از ویدیوهایی که پخش ‌شد، این‌گونه برداشت می‌شد اهالی از نظر روان نیاز به حمایت دارند و بشدت به‌هم‌ریخته بودند.
الان اوضاع آرام شده است، ما از دهم شهریور، 16 تیم‌ روانشناسی به منطقه فرستادیم و ماجرا تحت کنترل‌مان درآمد، درخواستی که من دارم این است که خیلی دنبال این نباشیم که دلیل این اتفاق چه بود و مردم از چه راهی مبتلا شده‌اند.
تکلیف بهورز چه شد؟ آزادش کردند؟
به هر حال او هم درحال طی‌کردن مراحل طبیعی است و وزیر هم برای آزادی‌اش نامه زده است.
بعد از اتفاقی که افتاد، وزارت بهداشت چه برنامه‌هایی برای آن منطقه دارد؟
ما دسترسی اهالی به بخش درمان را آسان‌تر کردیم، قبلا آنها برای درمان باید به شهرکرد می‌رفتند، اما حالا سه گزینه برای اهالی در نظر گرفتیم، یکی ادامه درمان در روستا، دوم در لردگان و شهرکرد و سوم اعلام کردیم کسانی که می‌خواهند به شهرهای دیگری مثل اصفهان بروند، می‌توانند این کار را انجام دهند. در لردگان هم دستگاه‌های پیشرفته‌ای در نظر گرفتیم که افراد مبتلا برای انجام آزمایش‌های تکمیلی می‌توانند مراجعه کنند.
اخیرا در مصاحبه‌ای که داشتید تعداد مبتلایان این روستا را 70 نفر اعلام کردید و گفتید به 90 نفر هم می‌رسد، حالا مبتلایان به چند نفر رسیدند؟
من اصلا عددی اعلام نکردم، تنها گفتم کمتر از 5‌درصد مبتلا به اچ‌آی‌وی هستند، اما یکی از دوستان ضرب و تقسیم کرده و از آمار جمعیت به عدد 70 رسیده بود. آمار اچ‌آی‌وی مثبت ما در منطقه براساس رپید ری‌اکتیو است، یعنی تست‌های تشخیصی سریع، بنابراین آمار ممکن است کمتر هم باشد.
در روستا چند نفر تست داده‌اند؟
ما در آن منطقه یک‌هزار و 906 تست سریع انجام دادیم که البته تعدادی از آنها تکراری است.
شما می‌گویید نزدیک 5‌درصد از اهالی روستا مبتلا هستند، درحالی‌که جمعیت روستا نزدیک به 1800 نفر است و این آمار که بسیار هم برای آن تعداد بالاست، این شائبه را ایجاد کرده که اگر بیماریابی دقیقی انجام شود، آمار ابتلا به ایدز در کشور خیلی بالا می‌شود، حتی بالاتر از 100‌هزار نفر مبتلایی که پیش‌بینی می‌شود در کشور وجود دارند.
خیر، آمار مبتلایان ما بالاتر از 100‌هزار نفر نمی‌شود، ما در کشور 42‌درصد بیماریابی داریم و جز آن، تحقیقات رفتارشناسی انجام داده‌ایم و آمارها دست‌مان است، ما هیچ وقت نمی‌توانیم مبتلایان یک روستا را به‌عنوان نمونه، به کل کشور تعمیم دهیم، ما باید از 5 تا 6‌میلیون نفر آزمایش بگیریم، تا بعد نتیجه را به کل کشور تعمیم دهیم، نه این‌که یک‌هزار و 2هزار را بررسی کنیم و بگوییم این آمار کل کشور است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بوسه مرگ BBC به پیشانی یک فتنه‌گر

تشدید درگیری امریکا و ایران در میدان عراق

جنجال مشکوک موشکی علیه ایران

کیهان: دوستان عراق ناظر بی طرف نیستند و اجازه نمی‌دهند هر دولتی سرکار بیاید

اصلاح طلبان تمایلی به نام نویسی ندارند

USA today تحلیل کرد: عقب نشینی موقت ترامپ مقابل ایران

وعده ضد سعودی "کوربین" در صورت پیروزی در انتخابات بریتانیا

مخمصه آل سعود؛ ولیعهد سرکش و پادشاه بیمار

پایداری‌ها در برابر قالیبافی‌ها

پول ویلموتس را هلدینگ شستا پرداخت

موجودی واکسن: صفر

ثبت نام‌های عجیب و غریب پارلمانی

چهارمین روز در غیاب اصلاح‌طلبان

مواضع ضد و نقیض صداوسیما در قبال دعوت از اصلاح طلبان

رفراندوم پیشکش مردم را در جریان بگذارید

پیوندی به استعفا نرسید

رأی‌الیوم: منتظر ضربه ایران باشید آمریکا در ایجاد آشوب شکست خورد

روحانی: دیگر حاضر نیستیم سرمان کلاه برود

چالش عراق و عربستان در مقابل روسیه

سرمقاله شرق/ مجلس و صدای مردم

سرمقاله ایران/ راه پیروزی بر تحریم

سرمقاله اعتماد/ ترمیم اعتماد شهروندان

سرمقاله دنیای اقتصاد/ سیاست‌گذاری و قواعد بوروکراسی

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

سرمقاله جوان/ آزمون‏‌های فرصت ساز

بُرد - بُرد یا یارگیری موقت پوتین

مدعیان اصلاحات: عامل اغتشاشات اخیر شورای نگهبان است!

کاهش نوسانات دلار

اثر استراماچونی؛ سختگیری و سختکوشی

قالیباف تنها شانس لاریجانی

اعتراضات از «تله فضایی فقر»بیرون زد

علی لاریجانی اشتباه کرد

مردم آبروداری می‌کنند؛ اشتباهات جبران شود

«جنگ لیست‌ها»در قم

فرزندان مسئولان در راه مجلس

چزاره پراندلی، بزرگترین و بهترین برای تیم ملی

سه مـاموریت آقای میانجی در تهران

غبار ابهام بر آمار

اسامی کارشناسان موافق شوک بنزینی را اعلام کنید

چرا لاریجانی از حضور در انتخابات انصراف داد

گِرا به تحریم

اقتصاد رفاقتی؛ قبضه نظام بانکی توسط خصولتی‌ها

حذف یارانه 16 میلیون نفر

چالش‌های پیش روی عراق پس از استعفای عبدالمهدی

لابی در واشنگتن؛ نفوذ در سیاست خارجی آمریکا چقدر هزینه دارد

آینده سیاسی عراق در ابهام

نمک جهانگیری روی زخم ملت

به مردم بگویید مالیات‌شان را کجا خرج می‌کنید؟

آزار کودک زباله‌گرد و بازار داغ خودزنی جمعی

بار گرانی بر شانه معلولان