پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

نگارخانه هیتو میزبان نقش آرزو فرهنگي

نگارخانه هیتو میزبان نقش آرزو
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - لاهیجان- هنر شیوه ای برای بیان احساس و اندیشه است و هنرمند تجسمی به جای کلمات از نقش و طرح و سایر مواد برای ابراز احساسات، واگویه ها و ارتباط با جهان اطراف استفاده می کند.

نگارخانه هیتو شهر لاهیجان در ادامه پروژه هنری آوت سایدر آرت و آرت بروت یا هنر غریزی آثار آرزو توکلی را به نمایش گذاشته است.
آرزو توکلی ،٣٠ ساله متأهل و ساکن تهران و دالاس امریکا و دارای مدرک تحصیلی حسابداری است.
می گوید: نقاشی کشیدن را از دو سال و نیم پیش شروع کردم . روزهایی که بعد از ٢٨ سال تنها و غریب بودم . برای خودم هدیهhیی خریدم که شاید حالم بهتر شود . یک بسته مداد شمعی شش رنگ. ابتدا بر روی دفتر خط دار می کشیدم، بیشتر برای تخلیه افکار و فشار روحی . کم کم ابزار نقاشی ام را تجهیز کردم ، دفتر نقاشی بزرگ با کاغذهای مقوایی و پاستیل هایی با رنگ های بیشتر و کیفیت بهتر.الان و این روزها، چه موادی یا بر روی چه سطحی فرقی ندارد ، نقاشی می کشم . شروع می کنم به کشیدن و طرح ها و شخصیت ها خودشان بر روی کاغذ سرازیر میشوند .به ندرت از قبل تصمیم می گیرم که چه بکشم که حتی درآن صورت هم چیزی که فکر کردم نمی شود چون در لحظه همه چیز شکل می گیرد .چیدن کلمات کنار هم برای توضیح فکری، حالی، أحوالی ... که این کلمات هیچگاه کارم را راه نینداخت. من نقاشی کشیدن را بجای حرف زدن انتخاب کردم .
مدیر نگارخانه در مورد پروژه تازه اش می گوید : هنر (آرت بروت) تجلی اسطوره شناسی فردی است که از دل سیستم و اقتصاد ابژه هنری برامده است .
این اثر هنری بدون هیچ پیش زمینه ای در ذهن فرد تولید شده و نیز توسط افرادی خلق می شود که در نوعی " دیگر بودن" زندگی می کنند چه از نظر روانشناسی چه از نظر اجتماعی.
"آوت سایدر آرت" به توصیف و بررسی هنری می‌پردازد که غریزی ، خود انگیخته و فارغ از اسلوب، قواعد و سواد آکادمیک خلق می‌شود. این عبارت در مقابل "این سایدر آرت" یا Official Art قرار می‌گیرد که به معنای هنر رسمی یا تعلیم داده و پذیرفته شده در آکادمی و آموزشگاه‎‌ها توسط افراد یا نهادهای فرهیخته است.
نقاشی های آرزو توکلی که از روز جمعه 19 مهر در نگارخانه هیتو لاهیجان به نمایش گذاشته شده تا روز 26 مهر ماه در معرض دید علاقمندان است.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield