پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

مقایسه کال آف دیوتی موبایل و پابجی موبایل؛ کدام بهتر است؟ علمي

مقایسه کال آف دیوتی موبایل و پابجی موبایل؛ کدام بهتر است؟
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - مقایسه کال آف دیوتی موبایل و پابجی موبایل؛ کدام بهتر است؟ 9
٣٧
١
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/5750841
-->
گجت نیوز / بازی پابجی موبایل (PUBG Mobile) برای مدت‌ها پرطرفدارترین بازی گوشی‌های هوشمند بوده اما حالا یک رقیب جدی دارد. در ادامه به مقایسه کال آف دیوتی موبایل و پابجی موبایل خواهیم پرداخت تا ببینیم کدام بهترین است.
در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم
مقایسه کال آف دیوتی موبایل و پابجی موبایل کار سختی نیست، هر دو عنوان دارای عناصر واقع‌گرایی هستند و حالت‌های مختلف مبارزه را در بخش آنلاین چند نفره، تلفیق کرده‌اند اما کدام یک این کار را بهتر انجام داده است؟
گرافیک: آنریل انجین 4 در مقابل یونیتی انجین
بازی پابجی موبایل از موتور آنریل انجین 4 بهره می‌برد و در مقابل، بازی کال آف دیوتی موبایل شرکت اکتیویژن از موتور یونیتی استفاده می‌کند. این دو موتور شاید در نگاه اولیه چندان متفاوت به نظر نرسند اما موتور آنریل معمولا تصاویر فوتو رئالیستیک (طبیعی) بهتری تولید می‌کند اما برای رسیدن به کیفیت مشابه در بازی‌های ساخته شده با موتور یونیتی، نیازمند انجام کارهای بیشتری هستید تا به همان اندازه خوب از کار در آید.
این اولین چیزی است که در این دو بازی توجه شما را جلب می‌کند. از نظر گرافیکی، آن‌ها دارای شخصیت‌های متفاوتی هستند. بازی پابجی موبایل دارای جزئیات بیشتری است، در حالی که کال آف دیوتی با اینکه گاهی زیبا جلوه می‌کند اما آن وضوح را ندارد.
اجزای محیط در پابجی موبایل گویی حالت روان‌تر و آزادانه‌تری دارند و فضاهای باز، حس بهتری به شما می‌دهند. در مقابل، کال آف دیوتی آن لطافت را ندارد و مشخص است که سازندگان در این بخش، زمان کافی را صرف نکرده‌اند. برای مثال به زمانی توجه کنید که مهمات روی زمین در کال آف دیوتی، همانند پابجی واضح نیست و ممکن است شما را به اشتباه بیندازد.
این‌ها بدین معنا نیست که بازی CoD: Mobile از نظر گرافیکی بد است. مثلا یکی از عناصر دوست داشتنی آن، وجود محیط‌های قابل تخریب است. همانند پنجره‌هایی که می‌توانید بشکنید، چیزی که در پابجی موبایل چندان دیده نمی‌شود (در پابجی عملا پنجره‌ای وجود ندارد و فقط می‌توانید درها را از بین ببرید). این یعنی کال آف، در بعضی از بخش‌ها از دینامیک بهتری برخوردار است و به هر حال این هم یک نکته مثبت محسوب می‌شود. کال آف همچنین دارای انفجارهای بیشتر و جذاب‌تری است که در بازی پابجی، مشابه آن دیده نمی‌شود.
سازندگان تلاش کرده‌اند تا با نسخه موبایل کال آف دیوتی، دنیای متفاوتی بسازند و بازی به شکلی طراحی شده که یادآور همان تجربه کال آف دیوتی از پلتفرم‌های دیگر باشد، این یعنی وجود مزایایی در بعضی از قسمت‌ها. اما در این بخش از مقایسه کال آف دیوتی موبایل و پابجی موبایل می‌توان اذعان داشت که پابجی در مجموع عملکرد بهتری داشته است.
حالات مختلف گیم پلی
پابجی در ژانر بتل رویال ساخته شده است. و یا اصلا بهتر است بگوییم، یک بازی جریان ساز و انقلابی است که این ژانر را به محبوبیت رساند و در طول این سال‌ها، بسیاری از شرکت‌ها تلاش کرده‌اند تا مدل بتل رویال آن را در بازی‌های خود پیاده‌سازی کنند. از آنجایی که شرکت تنسنت (Tencent) در ساخت هر دو بازی دخیل بوده است، وجود شباهت‌های زیاد بین دو بازی، غافل گیر کننده نیست، خصوصا در زمینه کنترل که دارای المان‌های یکسان هستند.
کسی که پابجی بازی می‌کند، اولویت‌اش بخش بتل رویال است و بخش‌های آرکید در رتبه‌های بعدی قرار دارند. این بخش‌های آرکید هم در واقع همان بتل رویال هستند اما با تفاوت‌های کوچک، مثل بخش Sniper Training (که همه دارای اسلحه تک تیرانداز هستند) یا بخش مینی زون (که در واقع همان بتل رویال است اما در ابعاد کوچک‌تر).
در مقابل، بازی کال آف دیوتی موبایل چیزهای متفاوتی به مخاطب ارائه می‌دهد. مثلا مبارزه 5 به 5 در مناطق کوچک‌تر و آشنایی همچون crash ،killhouse ،crossfire ،Nuketown و hijacked آن هم در حالات مختلفی همانند دث مچ، فرانت‌لایت، دامنیشن و جستجو و نابودی. برای پابجی، یک سال طول کشید تا یک بخش چند نفره متفاوت در کنار بتل رویال ارائه دهد؛ این در حالی است که CoDM این بخش‌ها را از ابتدا داراست، مخاطب را بیشتر درگیر می‌کند و به عنوان یک بازیکن، حق انتخاب بیشتری دارید و نقشه‌ها و حالات بازی متفاوت و جذابی پیش روی شماست.
متقابلا، بخش بتل رویال کال آف دیوتی با اینکه تنها یک نقشه دارد اما خوشبختانه جذاب است و در یک اتفاق خوب، از پابجی هم تقلید نمی‌کند. عناصر گیم پلی متفاوتی در این بخش پیدا می‌کنید که در پابجی موبایل وجود ندارد، همانند هلیکوپتر و بازگردانی هم‌تیمی پس از کشته شدن او. همین ویژگی‌ها هستند که بخش بتل رویال کال آف دیوتی را به تجربه متفاوتی تبدیل می‌کنند.
کال آف دیوتی به شما این حس را می‌دهد که عضو یگان ماموریت ویژه هستید و ماموریت مهمی دارید و پابجی به شما این حس را می‌دهد که یک آدم معمولی هستید که باید برای بقا تلاش کنید. این تفاوت بزرگ بخش بتل رویال دو بازی است.
رویکرد متفاوت در ارتقا
کال آف دیوتی موبایل و پابجی موبایل در بخش ارتقا هم تفاوت‌های ویژه‌ای دارند. تمرکز پابجی موبایل بر روی لباس‌ها، تم‌ها و اسکین سلاح‌هاست، شما می‌توانید بازی را با لباس مرغ یا دلقک آغاز کنید. اما کال آف دیوتی محدودتر است و قوانین خاص خود را دارد که منطقی است، شما یک مامور هستید و قرار است به جنگ بروید!
برخلاف پابجی، در کال شما نمی‌توانید همه بخش‌های لباس لباس و ویژگی‌های خود را انتخاب کنید و در این زمینه محدودتر هستید.
در پابجی، بازی را بدون هیچ سلاحی آغاز می‌کنید اما کال آف دیوتی به شما یک چاقو و تعدادی مهارت می‌دهد تا در ابتدای مسیر، بتوانید کارهای بیشتری انجام دهید. در بخش آرکید، کال به شما آزادی‌های بیشتری می‌دهد و می‌توانید چند ست مختلف اسلحه انتخاب کرده و در طول مبارزه، آن چیزی که برای شما مناسب‌تر است را انتخاب کنید. با پیشروی در بازی و رسیدن به مراحل بالاتر، شما سلاح‌های بیشتری باز می‌کنید که می‌توانید از آن‌ها به عنوان سلاح اصلی یا ثانویه استفاده کنید. هنوز مشخص نیست، کسانی که در بازی پول خرج می‌کنند تا چه اندازه نسبت به شما برتری دارند اما ارتقای اسلحه در بازی آسان است و می‌توان این کار را به راحتی و با صرف وقت انجام داد.
در حالی که هر دو بازی رایگان و فری تو پلی عرضه شده‌اند اما دارای بخش خرید درون برنامه‌ای هستند و این یعنی تماشای کسانی که با خرج کردن پول، چیزهای جذابی دریافت کرده‌اند. تا اینجا در هیچ کدام از این دو بازی، مشاهده نشده که کسی با خرج کردن پول، برتری خاصی نسبت به دیگران داشته باشد و این اتفاق خوبی است.
حتما تا اینجا متوجه شده‌اید که کال آف دیوتی نگاه جدی‌تری به همه چیز دارد و در مقابل، پابجی سرگرم‌کننده‌تر جلوه می‌کند و حداقل در ظاهر، خود را جدی نمی‌گیرد.
کال آف دیوتی موبایل به شما اجازه انجام کارهای بیشتری را می‌دهد
یکی دیگر از تفاوت‌های کال آف دیوتی موبایل و پابجی موبایل در کارهایی است که به واسطه گیم پلی می‌توانید انجام دهید. پابجی در ذات خود، یک بازی بقا نسبتا ساده است که در آن این کارها را انجام می‌دهید: با چتر به نقشه می‌پرید، سلاح و ابزار بهتر به دست می‌آورید، تلاش می‌کنید که زنده بمانید و در نهایت پس از کشتن دشمنان، پیروز می‌شوید. اما کال آف شرایط متفاوتی دارد، شما با چیزهای کمی نقشه را آغاز می‌کنید، باید سریع‌تر خودتان را آماده کنید و مهارت‌های مختلفی هم دارید که در پابجی وجود ندارد. بسیاری چیزها هم مشابه هستند، همانند وسایل نقلیه زمینی و کوچک شدن محل مبارزه.
در کال آف دیوتی شما در کمترین زمان ممکن، اسلحه بزرگ و بهتری پیدا می‌کنید. از موشک انداز و نارنجک‌های چسبنده تا هواپیماها و پهپادهای بدون سرنشین. در نتیجه، گزینه‌های مبارزه بیشتری پیش روی شماست. این بازی گاهی یک حس و حال جالبی دارد که در پابجی پیدا نمی‌شود. گویی همه چیز جدی‌تر است و حالت نظامی دارد. شما در پابجی، ممکن است برای 20 دقیقه در آرامش کامل، به لوت کردن بپردازید و هیچ دشمنی را هم مشاهده نکنید.
حرکت در هر دو بازی یکسان است اما کال آف دیوتی حالت سُر خوردن را هم اضافه کرده که می‌تواند یک گزینه جالب در نوع حرکت شما باشد. حتی در رو به رو شدن با دشمن، می‌توانید با سُر خوردن، سبک متفاوتی از برخورد و مبارزه را تجربه کنید.
در سوی دیگر، تعلیق در بازی پابجی موبایل بیشتر است. شما نمی‌توانید آسیب زیادی ببینید. چند تیر کافی است تا شما را از پا در بیاورد یا وضعیت‌تان را بحرانی کند. اما در کال آف دیوتی ممکن است یک خشاب کامل را روی دشمن خالی کنید و او هنوز سر پا باشد. این البته اتفاق بدی نیست، زیرا در رویارویی‌های حساس، این فرصت را دارید تا جان سالم به در ببرید. و در ضمن اگر بمیرید، کافی است یک هم‌تیمی، پلاک شما را اسکن کند تا چند دقیقه بعد با یک پرواز به میدان جنگ بازگردید.
تنها استثنا، اسلحه‌های تک تیرانداز است. شاید اسلحه‌های کوچک به شما آسیب زیادی نرسانند اما اسنایپ‌ها می‌توانند کار شما را یک سره کنند. پابجی هم شرایط مشابه‌ای دارد اما معمولا با یک تیر کشته نمی‌شوید که شاید به این دلیل باشد که پابجی محیط‌های بزرگ و مناسب‌تری برای استفاده از اسلحه‌های تک تیرانداز دارد.
جمع بندی: کدام بهترین است؟
پابجی موبایل مدتی است که در جامعه بازی‌دوستان و موبایل دوستان حضور دارد، در حالی که کال آف دیوتی موبایل تازه آمده و فعلا بازارش داغ است. همه بازیکنان پابجی به راحتی می‌توانند کال آف را تجربه کنند، زیرا با این سبک بازی، آشنایی دقیقی دارند. در میان، شما پولی هم برای خرید این بازی‌ها پرداخت نمی‌کنید که نگران انتخاب یکی از آن‌ها باشید.
اما باید گفت که کال آف دیوتی در مجموع تجربه آرکید بهتری ارائه می‌دهد. مبارزه از سرعت بالایی برخوردار است، شما در حال سُر خوردن به اطراف هستید، هواپیماهای بدون سرنشین را به سوی دشمنان می‌فرستید و رویارویی نزدیکی با رقبا دارید. مکانیک‌های گیم پلی کال باعث شده تا هم شاهد تنوع بالایی در بازی باشیم و هم بازیکنان آزادی بیشتری داشته باشند. در مقابل، پابجی نمی‌تواند این کارها را درست انجام دهد.
اما وقتی به ژانر بتل رویال می‌رسیم، پابجی هنوز بهتر است، شاید چون از ابتدا برای چنین چیزی ساخته شده و آزمون و خطاهایش را انجام داده است.
اگر از آن‌ها هستید که وسط پوچینکی می‌پرید تا سریع وارد مبارزه شوید، قطعا بازی کال آف دیوتی موبایل برای شما مناسب خواهد بود. اما اگر از آن دسته بازیکنان پابجی هستید که علاقه‌ای به برخورد با دشمنان ندارد و از مخفی کاری استفاده می‌کند تا به جمع 10 نفر پایانی برسد، شاید بازی کال آف دیوتی موبایل مناسب شما نباشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گوشی اقتصادی ویوو رسما معرفی شد

کدام کنسول بازی در طول تاریخ بیشترین فروش را داشته است؟

جریمه 2 میلیارد تومانی یک شرکت در رشت

شرایط وام ازدواج فرزندان بازنشستگان اعلام شد

مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال گلستان خبر داد: بهره مندی 625 فارغ التحصیل دانشگاهی از طرح کارورزی

طراحی و اجرای یک رویداد جهانی در جزیره کیش

بیانیه جمهوری اسلامی ایران در هفتمین اجلاس توسعه پایدار آسیا و اقیانوسیه قرائت شد

کشت نشا در 226 هزار هکتار اراضی شالیزاری گیلان انجام شد

بخشدار حویق تالش: فرد متهم به قتل دختر نوجوانش دستگیر شد

آتش گرفتن ناگهانی باتری هنگام شارژ

گلکسی فولد لایت ضد آب خواهد بود

افشای دیتابیسی عظیم از 8 میلیارد رکورد اینترنتی در تایلند

واکنش مولاوردی به قتل دختر 13 ساله در تالش به‌دست پدرش

تاریخ عقدنامه ازدواج فرزندان از اول فروردین 98 محاسبه می شود

برگزاری ملاقات عمومی استاندار گیلان با چند تن از مراجعان

کرونا درآمد و سود کدام شرکت‌های فناوری را کم کرد؟

ایرپاد بعدی اپل مجهز به سنسور پایش سلامتی است

Saber Interactive آثار غافلگیرکننده بیشتری برای نینتندو سوییچ می‌سازد

آتش‌گرفتن یک مغازه در جاده پیربازار

رعایت پروتکل‌های بهداشتی با توجه به بازگشایی اصناف پرخطر

قیمت انواع تبلت‌های سایز بزرگ در بازار

مشخصات سخت‌افزاری موتورولا ریزر 2 فاش شد

قدردانی فرمانده نیروی زمینی ارتش از نقش موثر استاندار گیلان در مبارزه با کرونا

آیا انگل فاسیولا علائم کرونایی دارد؟

نرخ انواع تبلت‌های سایز بزرگ در بازار

نیاز فوری انتقال خون گیلان به اهدا تمامی گروه های خونی و پلاکت

نرخ انواع دوربین‌های‌ عکاسی نیکون در بازار

تبلت ویندوزی فوق مقاوم دورابوک معرفی شد

«مهدی اخوان لنگرودی» شاعر گیلانی درگذشت

بیش از 2 هزار بیمار خاص گیلانی تحت پوشش بیمه سلامت هستند

درخشش 12 تکواندوکار گیلانی در مسابقات پومسه غیرحضوری کشور

رفع تصرف حدود 14 هکتار از اراضی ملی گیلان

صادرات چهار برابری منطقه آزاد انزلی نسبت به واردات در سال گذشته

راه‌اندازی سامانه رصد ارائه سرویس دسترسی پهن باند به شبکه ملی اطلاعات

شیائومی Mi Band 5 را در واقعیت ببینید

هواوی Enjoy Z 5G رسما معرفی شد

هواوی سفارش تراشه‌های مدیاتک را 300 درصد افزایش می‌دهد

هند به‌زودی Zoom را مسدود می‌کند

انتشار مجدد آپدیت برای صدها اپلیکیشن اپ استور به خاطر مشکل فنی

پلی‌استیشن 5 عناوین هنگام عرضه‌ زیادی خواهد داشت

حذف کامل نویز از صدا با یک برنامه و هوش مصنوعی

تصاویر جدیدی از ماد Fallout 4: New Vegas منتشر شد

فروش جهانی کنسول‌های بازی از 1٫56 میلیارد دستگاه عبور کرد

ردپای کرونا بر صنعت بازی جهان

تبلت سامسونگ گلکسی تب S7 پلاس به زودی ارایه می‌شود

بازی Metroid Prime Trilogy برای نینتندو سوییچ در راه است

پلی استیشن پلاس میزبان بازی Call of Duty: WWII شد

باشگاه منچستر یونایتد از یک بازی شکایت کرد

چگونه ویدیوهای یوتیوب را دانلود کنیم؟

8 حقه تبلیغاتی که برندهای سازنده موبایل شما را با آن‌ها فریب می‌دهند