پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

بازآفرینی شهری یا ذبح شهر به دست دلالان اجتماعي

بازآفرینی شهری یا ذبح شهر به دست دلالان
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رشت- بازآفرینی شهری به مفهوم دمیدن روحی تازه در کالبد بافت فرسوده یک شهر، واژگانی است که این روزها بسیار شنیده می شود اما اغلب صاحب نظران حوزه معماری و شهرسازی، آن را تهی از معنای واقعی و دستاویزی برای شهر فروشی و تبدیل شهر به کالایی برای فروش می دانند.

طرح بازآفرینی شهری از سیاست های توسعه مسکن در دولت دوازدهم است که براساس سندملی راهبردی و با هدف اقدامات جامع در بافت فرسوده و تاریخی به همراه سکونتگاه های غیررسمی در دستور کار قرار گرفته است.
بر اساس آمارهای ارائه شده توسط متولیان این حوزه مساحت بافت‌های فرسوده گیلان2403.14 هکتار است، 717.6 هکتار مساحت بافت‌های فرسوده موجود در رشت واقع است که 31.2 درصد از آمار کل بافت‌های فرسوده استان را تشکیل می‌دهد و حدود 679995نفر در این بافت های فرسوده زندگی می‌کنند.
متولیان این امر بازآفرینی شهری را فرایند توسعه همه جانبه در عرصه های اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و کالبدی بمنظور ارتقاء کیفیت زندگی در محدوده ها و محلات هدف در پیوند با شهر عنوان می کنند .
این در حالی است که ناظران آگاه با توجه به اقداماتی که تاکنون در این راستا صورت گرفته می گویند هدف نهایی پروژه بازآفرینی شهری در سالهای اخیر نه ارتقای کیفیت فضاهای شهری و کیفیت زیست شهروندان بلکه رونق بخشیدن به بازار مسکن و فرصتی برای جذب بودجه برای کارهای روزمره شهری برای مسئولان بوده است .
گروه مطالعاتی دهشهر متشکل از کارشناسان معماری و شهرسازی با مشارکت موسسه خرد در نشستی با محوریت باز آفرینی شهری به بحث و بررسی این موضوع و ضرورتهای شناخت و همیاری در ساخت آینده شهرهای گیلان پرداخت.
مجید ابراهیم پور کارشناسی ارشد مطالعات شهری از مدرسه شهرسازی پاریس ، پژوهشگر حوزه مطالعات شهری و مشاور معماری و شهرسازی بعنوان سخنران این برنامه گفت : شهرها در یکصد سال اخیر از فضایی برای زیست تبدیل به کالایی برای سوداگری شده است.
وی خاطرنشان کرد: با سلب مالکیت از ساکنان قدیمی بافتهای فرسوده با عنوان بازافرینی شهری، نه تنها مناطق مورد نظر به محل بهتری برای زندگی شهروندان تبدیل نشده بلکه نسبت مالکان کاهش و اجاره نشین ها افزایش پیدا کرده و دسترسی به مسکن بحرانی شده است.
وی افزود: بر اساس آمارهای موجود نرخ مالکیت از 71.5 درصد در سال 84 به 66.6 درصد در سال 91 رسید .
به گفته وی شاخص دسترسی خانوار به مسکن برای چهار دهک اول از 39 سال در سال 1384 به 96 سال در سال 1391 رسیده و به عبارت بهتر تبدیل به خیالی واهی شده است .
وی تصریح کرد: مردم، محیط زیست و ساکنان در بازافرینی شهری دیده نمی شود و مساله بهبود زندگی آدمها نیست بلکه تلاش بر این است که بافتهای مرکزی فاقد جذابیت برای سرمایه گذار ، جذاب شود و با دادن امتیازاتی نظیر تراکم های تشویقی آنان به ساخت و ساز در این محدوده ترغیب شوند .
ابراهیم پور خاطرنشان کرد: در بافت های فرسوده شهری که از ان بعنوان ناکارامد یاد می شود رگه های حیات وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد و کل توسعه شهر بر اساس این رگه های حیات تعریف شود.
آروین ایل بیگی کارشناس عمران و شهرسازی نیز در این نشست گفت: امروزه بازآفرینی شهری از مهم ترین محرکهای توسعه شهری و سیاستهای نهادهای دولتی و شهری است که روند دگرگونی فضای فیزیکی اقتصادی سیاسی شهرهای ما را تحت تاثیر قرار می دهد.
این کنشگر اجتماعی یاداور شد: در استان گیلان نیز مدتی است که باز افرینی بر سر زبان مدیران شهری و استانی افتاده است و چندین پروژه با نام باز افرینی شهری در شهرهایی مثل رشت، انزلی لاهیجان استانه و تالش در دست تهیه و اقدام است.
ایل بیگی با بیان این که پروژه های بازافرینی در تملک و تغییر کاربری ها امکانی برای سوء استفاده های مالی فراهم می کند تاکید کرد : ضروری است شهروندان و خصوصا تمامی فعالان و دغدغه مندان حوزه توسعه با دقت بیشتری ساز و کارها، نیروها و روشهای تصمیم گیری تصمیم سازی و اجرای بازافرینی شهری را مورد بررسی و تحلیل قرار دهند و بتوانند از خلال بحث و گفت و گو پیرامون ان با شناخت و اگاهی بیشتری در مسیر مردمی تر شدن این سیاستها گام بردارند.
رضا رسولی عضو شورای شهر رشت از حاضران در این نشست با اذعان به استحاله مفهوم بازافرینی شهری در گیلان گفت : البته با طرح این مساله حداقل نگاه بولدوزر محور تا حد ی تغییر یافت.
وی با بیان این که برای افزایش کیفیت زندگی مردم نیاز به توازنی بین فعالیت و سکونت داریم افزود: نباید هویت شهرمان را زیرپایمان له کنیم و برای این کار اراده ای فرامنطقه ای و ملی نیاز است.
معاون اداره کل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به بروز مشکلاتی در طرح های بازافرینی اظهار داشت: ما هیچ یک از طرح ها را هنوز تائید نهایی نکردیم .
ولی جهانی با بیان این که در گیلان هفت بافت تاریخی داریم افزود: در برخی شهرها بازآفرینی اجرا نشد و پرونده تخلف برای چهار شهردار تشکیل شد.
وی تصریح کرد: طرح بازافرینی در لنگرود اجرای خوبی داشت اما در رشت حمام حاجی برای اقدامات بازافرینی انتخاب شد که انجام نگرفت و در لاهیجان نیز خوب اجرا نشد و تخلفاتی صورت گرفت .
*راهکار
گروه مطالعاتی دهشهر معتقد است در طرحهای بازافرینی صحبت بر سر منافع شهر و افزایش کیفیت زندگی مردم است اما دیده می شود که باز افرینی دارد به ضرر مردم عمل می کند.
آنان راهکار حل معضل و جهت دهی طرحهای بازافرینی شهری به سمت فلسفه اصلی آن یعنی تبدیل شهر به جای بهتری برای زیستن را در شکل گیری مقاومت های خرد در مقابل تخلفات، یافتن راه حل از دل واقعیت موجود نه از فضای ذهنی معمار ناآشنا با منطقه ، نظارت مردم کنشگران و رسانه ها بر عملکرد نهادهای دولتی و مطالبه شفافیت در مورد چگونگی هزینه کرد بودجه ها می دانند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دولت برای رفع معضل زباله گیلان عزم جدی دارد

برگزاری گردهمایی سالانه خانه های کارگر سراسر کشور در لنگرود

مسابقات فوتسال لیگ برتر گیلان آغاز شد

برنامه ریزی مناسب برای سواحل در رفع مشکلات موثر است

شفافیت مالی در راس امور خانه مطبوعات گیلان است

معاون استاندار گیلان: ابزارهای آموزش دانش، بومی سازی شود

شفافیت مالی در رأس امور خانه مطبوعات گیلان قرار دارد

دربی رشت بدون تماشاگر برگزار می شود

فرماندار: علمای شیعه و سنی آستارا وحدت‌آفرین هستند

خیر کتابخانه ساز گیلانی برگزیده کشور شد

عملکرد خبرگزاری مهر گیلان در حوزه تبلیغات اسلامی و سپاه مطلوب است

تاکید شهرداران یزد و گیلان بر پیوست فرهنگی توسعه شهری

خیر کتابخانه‌ساز گیلانی وکتابدار کتابخانه ضیابر برگزیده کشور شدند

اجرای طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی کشور با 32هزار فرصت شغلی

نشست مشترک شهرداران استان‌های یزد و گیلان برگزار شد

ساماندهی محل دفع زباله سراوان در دست اجرا است

هشدار ستاد مدیریت بحران آستارا نسبت به آبگرفتگی‌ها

کاهش 7 درصدی غریق در سواحل گیلان

اختصاص منابع 373 میلیاردی برای بهره برداری پروژه‌های اولویت دار

ایجاد 6 هزار شغل با احداث استخرهای کوچک پرورش ماهی در روستاها

بهره برداری از سامانه شفافیت در وزارت تعاون

سربازان در آستارا حرفه و کار می‌آموزند

وجود آسیب‌ در بخش‌های مختلف کشور محصول عدم نظارت دقیق است

مردم در انتخابات مجلس افراد انقلابی و دلسوز نظام را انتخاب کنند

سامانه سرد و بارشی مهمان گیلان شد

محرومیت تماشاگران داماش گیلان تایید شد

مدیریت سواحل سبب توسعه اقتصادی، فرهنگی و عدالت اجتماعی می شود

بدهکاری 904 میلیون تومانی به ناجیان غریق

سپیدرود با پنج غایب مقابل داماش قرار می گیرد

آزادی زندانیان جرائم غیرعمد توسط اوقاف گیلان

شریعتمداری: سهم بخش روستایی در سبد اشتغال به 23 درصد رسید

37 درصد اعتبار همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تخصیص یافته است

مشکلات یک هزار و 280 واحد تولیدی در حال رسیدگی است

وجود آسیب در اقتصاد کشور ناشی از نبود نظارت است

ابزارهای آموزش دانش بومی سازی شود

دوباره از همان خیابان ها با شاعر قصه ها

فهم و حفظ اصالت قرآن باید از سوی حافظان مورد توجه قرار گیرد

ضرورت توجه به آموزش‌های مهارتی در حوزه کارگری/ تشکل‌ها تقویت شود

کتاب‌های اهدایی سازمان اسناد و کتابخانه‌ملی به آستارا رونمایی‌شد

رونق اقتصادی در گرو تداوم تولید است

دعوت از علاقمندان برای طراحی المان های ورودی رشت

حال‌خوش خواندن در مراکز کانون پرورش فکری گیلان

آغاز رقابت‌های دارت آزاد قهرمانی بانوان کشور در رشت

بازکشت 360 واحد نیمه فعال و راکد به چرخه تولید در گیلان

شکوفایی بخش‌های تعاونی زمینه ساز تحقق اقتصاد مقاومتی است

نقش کارگران در رونق تولید و اقتصاد کشور غیر قابل انکار است

تخصیص اعتبار 5 میلیاردی در فاز نخست موزه دفاع مقدس گیلان

قرآن باید مبنای تمدن سازی نوین اسلامی قرار گیرد

اشکان خورشیدی داور دربی رشت در لیگ دسته اول کشور

نصرت؛ 70 سال پاتوق کتاب در رشت