پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

انتخابات هیات فوتبال گیلان ، قانونی یا غیرقانونی ورزشي

انتخابات هیات فوتبال گیلان ، قانونی یا غیرقانونی
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رشت - انتخابات هیات فوتبال گیلان پس از سه بار تعویق ، سرانجام روز پنجشنبه هفته گذشته در حالی برگزار شد که واکنش های متفاوتی نسبت به این انتخابات صورت گرفت.

در این انتخابات در نهایت قربانعلی الماسخاله با کسب 22 رای از 32 رای اخذ شده موفق شد سکان هدایت فوتبال گیلان را برای چهار سال دیگر در دست بگیرد.
ابتدا قرار بود انتخابات ریاست هیات فوتبال گیلان روز 12 آبان ماه انجام شود که این انتخابات یک روز به تعویق افتاد اما با ابلاغ فدراسیون فوتبال و با توجه به راهپیمایی جامعه ورزش و فوتبال گیلان در روز ١٣ آبان (روز مبارزه با استکبار جهانی ، تسخیر لانه جاسوسی و روز دانش آموز) این انتخابات به تعویق افتاده بود.
پس از آن قرار شد این انتخابات پنجشنبه هفته گذشته سی ام آبان ماه در رشت برگزار شود که در لحظات پایانی این انتخابات برای سومین بار لغو و به روز پنجشنبه هفتم آذر موکول شد.
قربانعلی الماسخاله، اسماعیل شاد، فرهاد خراسانی، افشین ناظمی، فرزاد داداش زاده، سیدامیر فرحسینی، علی‌اصغر مکر رفتاری، پیمان باقی‌دوست و محمود یوسفی 9 کاندیدای انتخابات هیات فوتبال گیلان بودند که در نهایت الماسخاله ، شاد، خراسانی و ناظمی کاندیداهای نهایی برای انتخابات ریاست هیات فوتبال گیلان معرفی شدند.
قربانعلی الماسخاله رئیس فعلی هیات فوتبال به مدت دو دوره در این سمت فعالیت دارد، اسماعیل شاد نیز که سابقه مدیریت ورزشی دارد به‌ عنوان مدیرعامل باشگاه پگاه گیلان سابقه صعود با این تیم به فینال جام حذفی را دارد، سید امیر فرحسینی نیز که سابقه معاونت تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش گیلان را دارد، به مدت 19 سال به عنوان مربی و مدیر در تیم های سپیدرود رشت فعالیت داشت و افشین ناظمی مدیرعامل فعلی باشگاه سپیدرود رشت سابقه سرمربیگری تیم های فوتبال گیلان از جمله سپیدرود ، داماش و شهرداری فومن را در کارنامه خود دارد.
الماسخاله برای سومین دوره متوالی است که سکان هدایت هیات فوتبال استان گیلان در دست می گیرد اما این انتخابات حاشیه های زیادی داشت و مسئولان اداره ورزش و جوانان گیلان و همچنین تعدادی از کارشناسان علام کردند که این انتخابات قاونونی نبوده و به طور حتم باطل می شود.
در جریان این انتخابات مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال حضور نیافت که عدم حضور وی به دلیل سفر به خارج از کشور بوده اما مدیرکل و حتی معاون اداره کل ورزش و جوانان گیلان نیز در انتخابات حضور نیافتند تا به نوعی مسئولان اداره ورزش گیلان با عدم حضور خود، صحت این انتخابات را زیر سوال ببرند.
این در حالی است که حیدر بهاروند نایب رئیس فدراسیون فوتبال پس از برگزاری این انتخابات در جمع خبرنگاران اظهار کرد : انتخابات برگزار شده برای تعیین رییس هیات فوتبال گیلان شفاف و کاملا قانونی و به بهترین شکل انجام شد.
وی افزود: انتظار می رود با تعامل و همراهی سایر کاندیداها با رییس هیات فوتبال گیلان در فضایی دوستانه، شاهد رشد و ارتقای فوتبال گیلان و درخشش دوباره آن در سطح کشور باشیم .
بهاروند در خصوص عدم حضور رییس فدراسیون فوتبال در این انتخابات پاسخ داد: این انتخابات بعد از دوبار به تعویق افتادن ، برای سومین بار برنامه ریزی شد و عدم حضور مهدی تاج به دلیل شرکت کردن وی در جشن برترین های فوتبال جهان در فدراسیون جهانی فوتبال بود.
وی اضافه کرد: مطابق اساسنامه ، در صورت نبود رییس فدراسیون، نایب رییس وظیفه برگزاری انتخابات را برعهده داشته و در صورت عدم حضور نایب رییس در کشور، مدیر کل ورزش و جوانان هر استان مسئولیت برگزاری این انتخابات را برعهده دارد.
رییس سازمان لیگ فوتبال کشور یادآور شد: در انتخاب رییس هیات فوتبال استان خوزستان نیز رییس فدراسیون حضور نداشت و در آن استان بدون هیچ حاشیه و مشکلی این انتخابات برگزار شد و بنده از دلایل عدم حضور مدیر کل ورزش و جوانان در این مراسم اطلاعی ندارم.
بهاروند با بیان اینکه به تعویق افتادن مجدد انتخابات توجیهی نداشت تاکید کرد: برگزار کننده انتخابات در هیات های فوتبال همه استان ها ، فدراسیون فوتبال است نه اداره کل ورزش و جوانان آن استان و مدیرکل نیز به عنوان نائب رییس مجمع باید در این انتخابات حضور داشته باشد.
رییس سازمان لیگ فوتبال کشور تصریح کرد: پس از اصلاح اساسنامه در سال 95، انتخاباتی از این دست چندین بار برگزار شده و جالب است که تاکنون کسی معترض نبوده اما چگونه است که هشت ماه قبل از برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال به چنین حاشیه هایی دامن زده شده و اینگونه ایرادات ذکر می شود.
فرزاد سیری دبیر مجمع انتخابات هیات فوتبال و دبیر هیات فوتبال گیلان نیز در مصاحبه با ایرنا اظهار داشت: ما برگزار کننده انتخابات بوده و شرایط برگزاری انتخابات را طبق نظر و تصمیم فدراسیون فوتبال انجام دادیم.
وی افزود: طبق نامه‌ دریافتی از فدراسیون فوتبال ، مجمع انتخابات هیات فوتبال استان گیلان روز پنجشنبه برگزار شد که این انتخابات با هماهنگی و نظر فدراسیون فوتبال و به صورت قانونی انجام گرفت.
اما مخالفان برگزاری این انتخابات نظرات متفاوتی نسبت به نایب رئیس فدراسیون فوتبال دارند و این انتخابات را غیرقانونی عنوان و اظهار می دارند که در نهایت نتیجه این انتخابات باطل خواهد شد.
علی افتخاری عضو کمیسیون های رسانه و روابط بین الملل کمیته ملی المپیک در این خصوص گفت: این شیوه برگزاری انتخابات نشان از ضعف و سرکشی فدراسیون فوتبال است که آقای تاج فوتبال کشور را به ورطه سقوط کشانده است.
وی که تاکنون در تعدادی از انتخابات هیات های ورزشی گیلان حضور یافته، افزود: من که حدود چهل سال در عرصه ورزش ملی و بین المللی حضور دارم تاکنون چنین روش انتخابات ورزشی را هرگز ندیده و در هیچ جا هم سراغ ندارم چون چنین روشهای انتخاباتی نشانگر قانون ستیزی و قانون گریزی فدراسیون فوتبال از انتخابات مجامع ورزشی است.
وی ادامه داد: از طرفی بر اساس شواهد، اساسنامه هم به درستی اجرا نشده چون بر اساس تبصره یک و دو ماده چهارده انتخابات بدون حضور شخص رییس فدراسیون و مدیرکل ورزش و جوانان استان رسمیت نداشته و از لحاظ قانونی وجاهت لازم را ندارد و دبیر مجمع و نماینده فدراسیون به رغم اعلام قبلی اداره کل ورزش و جوانان استان که بر مبنای نظر رسمی سازمان بازرسی و وزارت ورزش و جوانان ابلاغ شده بود، نسبت به برگزاری یک گردهمایی غیرقانونی و غیر رسمی اقدام کرده اند.
وی خاطرنشان کرد: با همه احترامی که برای کاندیداها قائل هستم، انتخابات هیات فوتبال گیلان را غیر قانونی می دانم و آقای مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال نیز باید پاسخگوی این نکته باشد که چرا شهامت حضور در مجمع را نداشتند.
اما معاون اداره کل ورزش و جوانان گیلان در واکنش به انتخابات ریاست هیات فوتبال گیلان گفت: وقتی ما در این انتخابات شرکت نکردیم یعنی آن را به رسمیت نمی شناسیم و با توجه به هماهنگی انجام شده با وزارت ورزش و نامه سازمان بازرسی که به ما داده بودند، با توجه به اساسنامه فدراسیون و ایرادات وارده انتخابات باید تعویق و ابهامات برطرف شود.
ابوالفضل صادقی افزود: اما انتخابات برگزار شد و برای ما هم عجیب بود چون طبق اساسنامه، انتخابات بدون رئیس مجمع که همان رئیس فدراسیون و یا نایب رئیس مجمع که مدیر کل اداره ورزش و جوانان استان هستند، چنین مجمعی رسمیت ندارد اما با توجه به این امر، در کمال ناباوری انتخابات انجام شد و به طور حتم هم باطل خواهد شد و در این شکی نیست چون این مجمع قانونی نبود.
معاون اداره ورزش و جوانان استان گیلان در خصوص نظر مریم بخشی مدیرکل این اداره نیز اظهار داشت: به طور حتم نظر رئیس ورزش و جوانان استان هم همین است که باید ایرادات و ابهامات برطرف و بعد آن انتخابات برگزار شود تا قانونی باشد.
وی در خصوص اعلام ابطال انتخابات نیز بیان کرد: از نظر ما انتخاباتی برگزار نشده اما در واقعیت انتخابات را برگزار کردند و به همین خاطر با امور مشترک فدراسیون‌ها مکاتبات لازم را انجام خواهیم داد.
وی گفت: همچنین پس از آن در خصوص ابطال انتخابات نظر خود را اعلام می‌کنیم و همچنین زمان انتخابات نیز مشخص نیست چون ابهامات به گونه ای است که اساسنامه فدراسیون طبق ایرادی که سازمان بازرسی از آن گرفته، مصوبه مجمع را ندارد.
صادقی اضافه کرد: پس اتنخابات ریاست هیات فوتبال گیلان قابلیت اجرایی ندارد و ما باید انتخابات را طبق آیین نامه هیات‌های ورزشی برگزار کنیم و طبق آن یک سرپرست معرفی و بعد از آن انتخابات را برگزار کنیم.
معاون اداره ورزش و جوانان استان گیلان یادآور شد: اداره ورزش گیلان همیشه با هیات فوتبال تعامل داشته و هم اینک نیز در این مورد اختلاف نظر به وجود آمده اما نه تنها با هیات فوتبال بلکه با تمام هیات‌های دیگر بنای ما بر تعامل است چون در سایه تعامل ورزش پیشرفت می‌کند اما جایی که بحث قانون پیش بیاید به طور حتم طبق قانون عمل خواهیم کرد.
مسئول روابط عمومی اداره ورزش و جوانان استان گیلان نیز روز برگزاری انتخابات (پنجشنبه) در مصاحبه با ایرنا اظهار داشت: ما طبق نظر وزارت ورزش عمل می کنیم و وزارت ورزش و جوانان نیز طبق نامه ای به فدراسیون فوتبال انتخابات امروز را لغو کرد.
مرتضی ورزلدوست افزود: با توجه به اینکه اداره ورزش و جوانان در استان ها باید پیرو سیاست های کلان ساختار ورزش کشور باشند، برگزاری انتخابات هیات ها نیز در راستای این سیاست ها بوده و در نتیجه برگزاری انتخابات هیات فوتبال گیلان هم از این قاعده مستثنی نیست.
وی ادامه داد: بازرسی وزارت ورزش طی نامه ای به فدراسیون فوتبال اعلام کرد تا رفع ابهامات در خصوص بعضی از کاندیداها ، انتخابات هیات فوتبال گیلان لغو که این نامه به فدراسیون فوتبال ارسال و رونوشت آن نیز به ما ارسال شد که ما نیز یک نسخه از این رونوشت را به هیات فوتبال گیلان ارسال کردیم.
وی بیان کرد: با توجه به این امر اگر امروز انتخابات هیات فوتبال گیلان برگزار شود، مورد تایید این اداره و همچنین مورد تایید وزارت ورزش نیست و منتظر اعلام زمان برگزاری انتخابات از سوی فدراسیون فوتبال خواهیم بود و زمان برگزاری انتخابات هیات فوتبال گیلان نیز، تنها با اعلام اداره کل ورزش و جوانان وجاهت قانونی خواهد یافت.
به هرحال باید منتظر ماند و شاهد سایر واکنش ها نسبت به این انتخابات باشیم و در نهایت مشاهده کرد که صحت یا عدم صحت این انتخابات چه زمانی اعلام می شود و الماسخاله به عنوان رئیس هیات فوتبال گیلان باقی خواهد ماند و یا نتیجه این انتخابات ابطال و به زمان دیگری موکول خواهد شد.
برچسب‌ها
فوتبال رشت ورزش گیلان


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجازه خروج از ایران به مربی استقلال داده نشد

مدیرعامل سپیدرود: طرفداران از تمامی مشکلات باخبر نیستند

کسب سه مقام توسط تکواندوکاران گیلان در لیگ برتر پومسه کشور

ابطال انتخابات هیات فوتبال گیلان قوت گرفت

واکنش رییس هیئت مدیره استقلال به فسخ قرارداد استراماچونی

خشم هواداران استقلال از جدایی آندره آ استراماچونی

شوک به استقلال: استراماچونی استقلال را ترک کرد

ماجرای درگیری نعمتی و عالیشاه در تمرین پرسپولیس چه بود؟

بازی دوستانه پرسپولیس با لیورپول در قطر!

دلیل عصبانیت غیرمنتظره استراماچونی !

کالدرون کاری را انجام داد که برانکو هم انجام نداده بود!

عالیشاه و نعمتی همچنان اجازه تمرین کردن ندارند

هادی پور برای کسب مدال برنز گرند پری تکواندو روسیه تلاش می کند

درمان مصدومیت دیاباته در دمای منفی 100 درجه!!

مشکوک شدن AFC به مدارک: حذف استقلال از لیگ قهرمانان آسیا!!

خبر بد برای استقلال: دیاباته مصدوم شد

هادی پور در رتبه چهارم برترین تکواندوکاران جهان

برنامه ویژه کالدرون برای وحید امیری

تمسخر عرب توسط برانکو بخاطر صحبت های عجیبش

درخواست رسمی پرسپولیس برای دریافت کاپ قهرمانی سوپرجام

تصمیم سرمربی پرسپولیس برای 3 مدافع آماده تیمش

تصمیم کالدرون و روز های سخت بازیکنان پرسپولیس

ثبت قرارداد مهاجم برزیلی با پرسپولیس

گزینه پنهان برای مدیرعاملی پرسپولیس لو رفت

7 میلیارد مشکل ساز برای پرسپولیس؟!

اسم جدید پرسپولیسی ها برای جونیور!

صحبت جدی وزیر ورزش با گزینه محبوب هواداران برای مدیرعاملی پرسپولیس

چرا بشار رسن در لیست پرسپولیس نبود؟

عکس: کپی لباس پرسپولیس از تاتنهام!

نیاز حیاتی پرسپولیس به بشار رسن

با آنالیزور جدید پرسپولیس آشنا شوید

سیستم محتاطانه پرسپولیس در برابر تراکتور

حسن انصاری فرد مدیرعامل جدید پرسپولیس

پایان قهر مدیر پرسپولیس!

خبر جدید از شکایت برانکو از پرسپولیس

بازگشت بیرانوند به ترکیب پرسپولیس مقابل تراکتورسازی

عصبانیت کالدرون از خرید جنجالی پرسپولیس

مدت محرومیت فرشاد احمدزاده از نظر کالدرون

استوری استرس زا علیپور برای پرسپولیس!

آخرین خبر درباره جدایی علی علیپور از پرسپولیس

شکایت دردسرساز بودیمیر از پرسپولیس

شایعه جدید در مورد قرارداد یک پرسپولیسی

تمدید 2 ساله قرارداد بیرانوند با پرسپولیس

پایان شایعات؛ احمدزاده در تمرینات پرسپولیس

بدهی باشگاه پرسپولیس : 50 میلیارد تومان!

آمادگی پرسپولیس برای توافق با برانکو

انصاری فرد با بازیکن یاغی تمدید می کند؟

تغییر مکان تمرین پرسپولیس برای دربی

بیرانوند فوتبال ایران را ترک نکرد!

اهدای سوپرجام به پرسپولیس در ورزشگاه آزادی