پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

چرا تولیدکنندگان دوربین‌های DSLR دنبال تکنولوژی روز دنیا نیستند؟ علمي

چرا تولیدکنندگان دوربین‌های DSLR دنبال تکنولوژی روز دنیا نیستند؟
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - چرا تولیدکنندگان دوربین‌های DSLR دنبال تکنولوژی روز دنیا نیستند؟
١٤٨
٠
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/5987436
-->
زومیت / نمایشگاه CES بیش از همه‌چیز با فناوری‌های آینده شناخته می‌شود، منتهی هنوز در این نمایشگاه، شاهد دوربین‌هایی متعلق به یک دهه‌ی پیش هستیم.
نمایشگاه CES 2020 بهترین مکان و زمان برای رونمایی از جدیدترین دستاوردهای دنیای فناوری محسوب می‌شود. نمایشگاهی که نوآوری‌های دیوانه‌‌واری همچون ربات آشپز و تلویزیون‌های رول‌شونده در آن دیده شدند. چرا باید در چنین رویدادی که نمایشی از آینده‌ی دنیای فناوری بود، هنوز باید شاهد محصولاتی همچون دوربین‌های DSLR باشیم که عمری بیش از یک دهه دارند؟
در نمایشگاه CES امسال، دوربین‌هایی همچون کانن 1DX Mark III و نیکون D780 به‌عنوان محصولات برتر حضور داشتند. با نگاهی به همین محصولات، شاید تصور حضور در CES 2010 در ذهن بازدیدکننده‌‌ها شکل می‌گرفت که آن‌چنان اشتباه هم نبود. آیا تولیدکننده‌های دوربین، چشمان خود را بسته‌اند و تولید فناوری‌هایی همچون گوشی هوشمند و دوربین‌های بدون آینه را نادیده می‌گیرند؟ یا آیا هنوز دلایل مثبتی برای بازگشت مجدد دوربین‌های DSLR به مهم‌ترین صحنه‌ی دنیای فناوری وجود دارد؟
عکاس‌هایی که ویوفایندرهای اپتیکال را به نمونه‌های EVF ترجیح می‌دهند، تأیید می‌کنند که نمونه‌های EVF یکی از دلایل عدم برتری دوربین‌های بدون آینه در برابر DSLR هستند. به‌علاوه فاکتورهای کم‌اهمیت‌تری هم موجب بازگشت DSLR به صدر اخبار فناوری می‌شوند.
مارک تواین زمانی گفته بود که پیش‌بینی مرگ DSLR، اغراق‌آمیز است. اگرچه دوربین‌های بدون آینه، قطعا آینده‌ی دنیای عکاسی را شکل می‌دهند، هنوز افراد زیادی مجموعه‌ لنزهای باارزشی دارند که برای بدنه‌های قدیمی طراحی شده‌اند (مانند کانن EF و نیکون FX/DX)؛ بدنه‌‌هایی که در ابتدا توسط دوربین‌های DSLR به شهرت رسیدند. به‌علاوه آن‌ها تجربه‌ی عکاسی خود را بر پایه‌ی تجربه‌ای محسوس‌تر از دوربین‌ها پرورش داده‌اند. تجربه‌ی این دسته از عکاسان، با المان‌هایی همچون ویوفایندرهای اپتیکال، بدنه‌هایی با گیره‌های بزرگ‌تر و تنه‌های آینه‌ای گره می‌خورد.
کانن و نیکون حضوری جدی و قابل‌توجه در CES 2020 داشتند. آن‌ها بدنه‌های جدید DSLR را با تجربه‌های آشنا و جذاب عکس‌برداری با دوربین‌های بدون آینه عرضه کردند. تجربه‌هایی همچون فوکوس خودکار حرفه‌ای و قابلیت‌های فیلم‌برداری پیشرفته، ترکیب دوربین‌های بدون آینه را با DSLR ممکن می‌کنند. درواقع شاید بتوان ادعا کرد که شرکت‌ها، دستگاه‌های هیبریدی بدون آینه-DSRL ساخته‌اند.
ترکیبی از بهترین‌ها
بررسی مشخصات و قابلیت‌های کانن 1DX Mark III و نیکون D780 نشان می‌دهد که با دو نمونه‌ی متفاوت از دوربین‌های هیبرید بدون آینه-DSLR روبه‌رو هستیم. دوربین کانن در دسته‌بندی اسپرت حرفه‌ای با قیمت 6،500 دلار قرار می‌گیرد که قطعا موردنیاز عکاسان عادی و متوسط نیست. ازطرفی محصول نیکون که جایگزین D750 محسوب می‌شود، مقرون‌به‌صرفه‌تر و جذاب‌تر به‌نظر می‌رسد و یک تمایل نامحسوس را به سیستم‌های DSLR نشان می‌دهد. به‌هرحال هردو سیستم نشان می‌دهند که شرکت‌های بزرگ با میراثی عظیم از DSLR، فضای رشد کافی را برای دوربین‌هایی با ویوفایندرهای اپتیکال و ترکیب آن‌ها با قابلیت‌های بدون آینه،‌ درک کرده‌اند.
دوربین Nikon D780 مثالی عالی از دوربین‌های هیبرید بدون آینه-DSLR و آینده‌ی آن‌ها در چند سال پیش‌رو محسوب می‌شود. این محصول، به‌عنوان عضوی جدید (و نه جایگزین) در کنار یکی از محبوب‌ترین DSLRهای بازار یعنی D750 معرفی شد. کاربران از مدت‌ها پیش انتظار داشتند که نسخه‌ی جدیدی از D750 با قابلیت‌های پیشرفته مانند فوکوس خودکار بهینه، نمایشگر لمسی و قابلیت فیلم‌برداری 4K معرفی شود. به‌علاوه محصول جدید ژاپنی‌ها درکنار دوربین پرطرفدار و حرفه‌ای Z6 قرار می‌گیرد که به گواه بسیاری از رسانه‌های فناوری، یکی از برترین محصولات کنونی بازار است. به‌هرحال محصول جدید نیکون می‌تواند برای کاربرانی که به‌دنبال فناوری جذاب بدون آینه هستند و فناوری‌های کاربردی همچون ویوفایندر اپتیکال و عمر باتری بیشتر و لنزهای قوی‌تر DSLR را هم نیاز دارند، جذاب باشد.
دوربین‌های هیبیدی همچون D780 نمی‌توانند ترکیبی از بهترین تجربه‌ها را به کاربر عرضه کنند. DSLRها توانایی همگام کردن قابلیت‌های متعدد بدون آینه‌ها را دارند. به‌عنوان مثال می‌توان به عکس‌برداری بدون صدا در حالت Live View اشاره کرد که در موقعیت‌هایی همچون انواع مراسم یا رویدادهای ورزشی اهمیت بالایی دارند. ازطرفی، قابلیت‌های بنیادی یک فرم‌فاکتور مناسب سفر و ویوفایندر الکترونیکی (که نوردهی و پروفایل رنگی عکس را پیش از ثبت به کاربر نشان می‌دهد) تنها در قلمرو فناوری بدون آینه باقی می‌ماند. به‌علاوه‌ تجربه‌ی عکاسی کاملا دیجیتال، برای کاربرانی که از دنیای گوشی‌های هوشمند (و نه DSLR) به عکاسی حرفه‌ای آمده‌اند، جذاب‌تر خواهد بود.
از دست دادن تمرکز
اگرچه بازگشت دوربین‌های DSLR در CES 2020 نشانه‌ای مثبت برای طرفداران عکاسی است و انتخاب‌های آن‌ها را گسترده‌تر می‌کند، چند شرط مهم در این رویکرد باید در نظر گرفته شود. فروش دوربین‌های DSLR در سال گذشته، کاهش رشد شدیدتری را نسبت به دوربین‌های بدون آینه تجربه کرد. درنتیجه شاید رونمایی از محصولات جدید به‌معنای آخرین تلاش‌های تولیدکننده‌ها برای جذب مالکان کنونی دوربین باشد. برخی کاربران،‌ دوربین‌های کنونی را بهترین گزینه برای آینده‌ای طولانی می‌دانند و شاید رونمایی از محصولات جدید، آن‌ها را به خرید تشویق کند. ازطرفی برخی کارشناسان می‌گویند محصولی همچون D780، به‌نوعی تمرکز نیکون را از بازار اصلی دور می‌کند. درواقع ژاپنی‌ها اکنون باید بیشترین توجه خود را به سری بدون آینه‌ی Z معطوف کنند.
مشکل مهمی که در دوربین‌های هیبرید بدون آینه-DSLR دیده می‌شود، کمبود لنزهای اختصاصی است. اگرچه لنزهای افسانه‌ای EF و FX نقاط قوت شرکت‌های کانن و نیکون محسوب می‌شوند، چالش عدم هماهنگی لنزهای قدیمی با قابلیت‌های پیشرفته‌ی بدون آینه مانند فوکوس خودکار در Live View و فوکوس خودکار چشمی هنوز به قوت خود ادامه دارد. کانن در توضیحات خود پیرامون دوربین جدید 1DX Mark III به این نکته اذعان کرد که باید دوربین جدید را بیش از نسخه‌ی بدون آینه، یک دوربین DSLR بدانیم. به‌علاوه هر دو شرکت اکنون مشغول طراحی خانواده‌ی جدید لنزهای RF و Z-Mount هستند و درنتیجه طراحی لنز برای دوربین‌های هیبریدی، در اولویت‌های آن‌ها قرار ندارد.
درنهایت حضور دوربین‌هایی همچون کانن 1DX Mark III و نیکون D780 در نمایشگاهی همچون CES 2020 شاهد نشانه‌ای از کاهش اهمیت DSLR و خود نمایشگاه باشد. امروزه بزرگ‌ترین دوربین‌ها مانند همه‌ی محصولات مصرفی مهم دنیای فناوری، رویدادهای رونمایی اختصاصی دارند. درنتیجه شاید رونمایی از DSLR در CES، نشانه‌ای از کاهش اهمیت دوربین‌ها هم باشد. به‌هرحال صرف‌نظر از تفسیر حضور دوربین‌های مذکور، علاقه‌مندان حداقل تا آینده‌ای نه‌چندان دور، انتخاب‌های جدید هیبریدی در بازار خواهند داشت. شاید چنین محصولاتی فقط برای کاربرانی جذاب باشد که تصمیم به ارتقاء تجهیزات خود در سال جاری دارند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دو کمپانی بزرگ دیگر نیز در مراسم GDC 2020 حضور پیدا نخواهد کرد

مخترع کدهای تقلب بازی‌های رایانه‌ای درگذشت

افزایش حملات هکرها به PUBG

افشای لیست پردازنده‌های نسل دهم اینتل

راهکار بزرگترین کارخانه آیفون دنیا برای مقابله با کاهش نیروی ناشی از کرونا چیست؟

ریکاوری آیفون به صورت آنلاین در آینده‌ای نزدیک

عدم عرضه بازی انحصاری برای کنسول‌های نسل نهم توسط اسکوئر انیکس

اعلام برنامه‌های THQ Nordic برای PAX East 2020

اپل، بازنده بحران «کرونا»

ربات‌های ضدعفونی کننده وارد میدان جنگ با کرونا شدند

درآمد 40 میلیون دلاری هکرها از کشف باگ!

فرجام بیت‌کوین در سال ٢٠٢٠

همکاری اپل با «قهرمان مبارزه با سارس»

آپدیت بازی Star Wars: Battlefront 2 منتشر شد

این ویژگی‌ گلکسی S20 باید به همه گوشی ها بیاید!

نرخ انواع تبلت‌های اپل در بازار

ادامه‌ قدرت‌نمایی فیفا در جدول پرفروش‌ترین بازی‌ها

نسخه PWA اینستاگرام عرضه شد

رایگان‌های پلی استیشن پلاس مشخص شدند

نرخ انواع دوربین‌های‌ عکاسی نیکون در بازار

ممنوعیت تبلیغات هراس افکن کرونا در فیسبوک

اطلاعات جدیدی از بازی Diablo IV منتشر شد

نرخ انواع لپ تاپ لنوو در بازار

حذف یک بازی به خاطر کرونا!

پرفروش‌ترین برندهای تلویزیون دنیا را بشناسید

طراحی اوپو فایند ایکس 2 خیلی معمولی و قابل انتظار خواهد بود

مروری بر بهترین مرورگرهای اینترنتی در سال 2020

آپدیت اندروید 10 برای یک میان‌رده دیگر سامسونگ در ایران ارایه شد

کرونا دورکاری آنلاین را در دنیا گسترش داد

نرخ انواع لنز دوربین‌ عکاسی در بازار

نسخه کنسولی بازی Insurgency: Sandstorm منتشر می‌شود

خرید استودیوی بازی ساز توسط فیسبوک

آیا فناوریهای رباتیک مهمترین سلاح برای جنگ جهانی با کرونا خواهند بود؟

هواوی P40 لایت مجهز به دوربین چهارگانه 48 مگاپیکسلی رونمایی شد

اعلام وجود مشکل در پرچمدار جدید سامسونگ

کشف آسیب پذیری خطرناک در تراشه وای فای

یکی از حالت‌های Call of Duty: Modern Warfare از بازی حذف شد

افشای داده های شخصی 150 مشتری سامسونگ

شخصیت‌های منفی فیلم‌ها حق استفاده از آیفون‌های اپل را ندارند!

Xbox Series X امکان ادامه روند بازی حتی بعد از ریبوت کنسول را به بازیکنان می‌دهد

شباهت زیاد گوشی منعطف مایکروسافت به گلکسی فولد

برتری آیفون‌های آینده نسبت به رقبا

شبکه 5G زیر تیغ ویروس کرونا

شارژ USB گوشی هوشمند؛ استانداردها و نکات کاربردی

نرخ انواع ماوس در بازار

ویدیوهای 8K روی گلکسی S20 اولترا چقدر فضا اشغال می‌کنند؟

لنوو اطلاعات خانواده جدید لپ‌تاپ‌های سری Thinkpad را منتشر کرد

خبر بد سامسونگ برای کاربران گلکسی S8 و نوت 8

چیپست میان رده مدیاتک هلیو پی 95 با APU 2.0 رسما معرفی شد

تیک تاک با شکست واتساپ رکوردی جهانی ثبت کرد