پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

ورود به آمریکا پیش از تفتیش عقیده ممنوع مقالات

ورود به آمریکا پیش از تفتیش عقیده ممنوع
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - ورود به آمریکا پیش از تفتیش عقیده ممنوع
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6013154
٤٢٥
٠
اعتماد / متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
سارا معصومی/ «ما در کنار مردم ایران ایستاده‌ایم.» جمله‌ای که این روزها در توییتر دونالد ترامپ، رییس‌جمهور و مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا به زبان انگلیسی و فارسی بسیار دیده می‌شود. دولتمردان امریکایی در حالی در کارزار فشار حداکثری علیه ایران کار را به بازی روانی و فضاسازی‌های رسانه‌ای رسانده‌اند که حنای دولت ترامپ نزد مردم ایران دیگر رنگی ندارد. دولتی که بیش از یک سال پیش از توافق هسته‌ای چندجانبه با ایران خارج شد، تحریم‌های هسته‌ای را بازگرداند و با هدف به پای میز مذاکره کشاندن ایران بر هیچ‌گونه فشار اقتصادی، سیاسی، امنیتی و نظامی علیه ایران چشم نبست در بزنگاه‌های متفاوت نقش دایه مهربان‌تر از مادر را بازی می‌کند و با مخاطب قراردادن ایرانی‌ها ادعای ایستادن در کنار مردمی که حتی ورود آنها به خاک امریکا را هم محدود کرده، مطرح می‌کند.
این ادعاها در حالی در فضای مجازی مطرح می‌شود که در میدان عمل، دولت ترامپ هر روز بر میزان محدودیت‌های اعمال شده بر ایرانیان مقیم امریکا افزوده است. از منع ورود ایرانی‌ها به این کشور تا بازجویی از دانشجویان یا شهروندان ایرانی – امریکایی که از امریکا خارج شده و قصد بازگشت به داخل را دارند، از اخراج دانشجوی ایرانی در حال تحصیل تا محروم کردن ایرانی‌ها از دریافت ویزای بازرگانی و سرمایه‌گذاری و در تازه‌ترین مورد هم خزانه‌داری امریکا اقدام به مسدود کردن دامنه‌های بین‌المللی وب‌سایت خبرگزاری فارس کرده است. در یکی از عجیب‌ترین موارد که در فضای مجازی نیز بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد نیروهای مرزبانی امریکا مانع از ورود یک شهروند ایرانی - کانادایی ساکن تورنتو به دلیل شباهت نام خانوادگی‌اش با سردار قاسم سلیمانی به داخل خاک این کشور شدند.
در نتیجه تداوم این سختگیری‌ها روز گذشته سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به رفتار غیرقانونی و غیرانسانی اخیر مرزبانی امریکا نسبت به اتباع یا متولدین ایران گفت: این گونه اقدامات کاملا تبعیض‌آمیز که صرفا به دلیل نژاد و ملیت و احیانا مذهب افراد صورت می‌گیرد، کاملا از لحاظ قوانین و اصول بین‌المللی حقوق‌ بشر مردود بوده و مسوولیت دولت امریکا را به دنبال دارد. از آنجا که این افراد توسط مرزبانان و نیروهای امنیتی امریکا در مورد عقاید سیاسی و اعتقادی‌شان مورد سوال واقع شده و به حساب‌های آنها در فضای مجازی نیز با اجبار وارد می‌شوند، این اقدام از مصادیق تفتیش عقاید و نقض فاحش حقوق ‌بشر محسوب می‌شود. این اقدامات علیه ایرانیان در راستای سیاست خصمانه و کینه‌جویانه رژیم امریکا با ایران و هویت و موجودیت ایران است که یک بار در قالب تصمیم به منع ورود ایرانیان به امریکا متجلی می‌شود. بار دیگر در تهدید به حمله به مراکز فرهنگی و تمدنی ایران زمین خود را نشان می‌دهد، دیگر بار در ترور بزدلانه قهرمان اسطوره‌ای مبارزه با تروریسم ظاهر می‌شود و اخیرا هم به شکل دیگری در قالب آزار ایرانیان در مرزهای امریکا بروز می‌یابد. قطعا این رفتار دولت امریکا قابل طرح و پیگرد در مراجع حقوق بشری است.
محدودسازی صدور روادید
در حالی که خزانه‌داری امریکا هر روز سوژه جدیدی برای تحریم ایران پیدا می‌کند و همزمان بر لیست کشورها، کمپانی‌ها یا شرکت‌هایی که بدون توجه به تحریم‌های یک‌جانبه امریکا علیه ایران به کار تجاری یا ارتباط‌های مالی با تهران ادامه می‌دهند، می‌افزاید همزمان فشار بر ایرانی‌های مقیم امریکا و همچنین متقاضیان ورود به این کشور نیز افزایش پیدا کرده است. اقدامی که در راستای تحقق سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ علیه مردم ایران اما در تناقض کامل با شعارهای ایرانی‌دوستی رییس‌جمهور امریکا و وزیرخارجه‌اش است.
اواخر هفته گذشته بود که در تازه‌ترین زنجیره این دومینوی فشار حداکثری اداره خدمات شهروندی و مهاجرت در امریکا اعلام کرد که از این پس برای اتباع ایرانی روادید بازرگانی و سرمایه‌گذاری برای ورود به ایالات متحده صادر نمی‌شود. در بیانیه اداره خدمات شهروندی و مهاجرت امریکا تصریح شده که این تصمیم پس از انقضای پیمان مودت میان دو کشور و با صلاحدید مقامات امریکایی اتخاذ شده و از روز پنجشنبه (سوم بهمن ماه) به اجرا درخواهد آمد.
دو کشور ایران و امریکا سال 1955 میلادی/1334 شمسی قراردادی موسوم به پیمان مودت را برای تسهیل در روابط اقتصادی و حقوق کنسولی به امضا رسانده بودند. دولت دونالد ترامپ سال 2018 میلادی پس از آنکه دیوان بین‌المللی دادگستری حکمی به نفع ایران در خصوص تحریم‌های این کشور صادر کرد به صورت یک‌طرفه از پیمان مودت خارج شد. در حکم دیوان بین‌المللی دادگستری از امریکا خواسته شده بود موانع موجود برای صدور اقلام ضروری نظیر مواد غذایی، دارو، تجهیزات پزشکی و قطعات یدکی هواپیماهای مسافربری به ایران را بردارد. دولت امریکا این حکم را رد کرد و دیوان بین‌المللی را فاقد صلاحیت لازم برای دیکته کردن ترکیب و نحوه مجازات‌ها و تحریم‌ها بر ضد ایران دانست. بر اساس یکی از بنده‌های پیمان مودت خروج یک‌جانبه یکی از طرفین سبب می‌شود تا این پیمان تنها یک‌ سال اعتبار داشته باشد و پس از آن منقضی شود.
به موجب تصمیم جدید مقامات امریکایی شهروندان ایران از این پس از حق دریافت ویزای بازرگانی و سرمایه‌گذاری محروم می‌شوند و آن دسته از ایرانی‌ها که به واسطه این ویزا به همراه خانواده‌های‌شان در امریکا اقامت دارند باید پس از انقضای مهلت روادید خود خاک ایالات متحده را ترک کنند.
علاوه بر این محدودیت جدید، گزارش‌ها حاکی از آن است برخی از دانشجویان ایرانی که پس از طی کردن بخشی از دوران تحصیل در امریکا به ایران بازگشته بودند پس از منقضی شدن ویزای دانشجویی برای دریافت مجدد ویزا و ادامه تحصیل در این کشور به تازگی با مشکلاتی روبه‌رو شده‌اند. گفته می‌شود که برخی از دانشجویان حتی پس از دریافت ویزا در فرودگاه‌های امریکا گرفتار شده و در نهایت اجازه ورود به خاک ایالات متحده را دریافت نکرده‌اند.
وضع محدودیت‌های جدید برای ایرانی‌ها در حالی از سوی دولت ترامپ با حساسیت بیشتری پیگیری می‌شود که تابستان گذشته واشنگتن با وضع بخشنامه‌هایی برای دیپلمات‌های ایرانی در سازمان ملل متحد محدودیت تردد در نیویورک وضع کرده و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را نیز در فهرست تحریم‌های خود قرار داده بود. در تازه‌ترین مورد نیز وزارت خارجه امریکا رسما به سازمان ملل اعلام کرد که برای حضور محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در نیویورک به منظور شرکت در یکی از نشست‌های این سازمان ویزا نخواهد داد.
بازجویی در مرز
از نخستین روزهای ماه ژانویه گزارش‌های پراکنده درباره آزار و اذیت ایرانی‌های مقیم امریکا افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. در هفته نخست سال نوی میلادی، گزارش‌هایی مبنی بر وجود دستور بازداشت و بازجویی مسافران ایرانی‌تبار از سوی مقام‌های امریکایی در برخی فرودگاه‌های ورودی به این کشور منتشر شد. خبری که از سوی مقام‌های امریکا تکذیب شد اما شبکه خبری سی‌بی‌سی صحت آن را تایید کرد. این شبکه در گزارشی در تارنمای خود نوشت که به ایمیلی در این ارتباط دست یافته که توسط یک مامور مرزی امریکایی در اختیار «لن ساندرز» وکیل مهاجرت قرار داده شده است. در این ایمیل که ساندرز آن را به سی‌بی‌سی ارسال کرده، مامور مرزی امریکایی تایید کرده که اداره گمرک و محافظت مرزی امریکا دستور داده افراد ایرانی‌تباری که قصد ورود به ایالات متحده دارند، مورد بازجویی قرار گیرند. به گفته این مامور مرزی، دست‌کم اداره مرزی سیاتل که مسوول محافظت از مرز امریکا و کانادا در محدوده واشنگتن است، این دستور را دریافت کرده است. بر این اساس ماموران گذرگاه مرزی «پیس آرک» در مرز کانادا با امریکا موظف به پرسیدن سوال‌های مربوط به تروریسم از ایرانی‌تباران شده‌اند. ساندرز همچنین به سی‌بی‌سی گفته است که یک مامور مرزی دیگر که در همان زمان در گذرگاه «پیس آرک» بوده، در گفت‌وگو با او این موضوع را تایید کرده است.
سلیمانی‌ها وارد نشوند!
در تازه‌ترین مورد نیز بابک سلیمانی، شهروند ایرانی-کانادایی ساکن تورنتو به دلیل شباهت نام خانوادگی‌اش با سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی، اجازه ورود به امریکا را پیدا نکرد. به گزارش رسانه‌ها، بابک سلیمانی راننده کامیون است و برای شغلش تا پیش از این به ‌شکل معمول به خاک امریکا رفت و آمد داشت، اما مرزبانان ایالات متحده اخیرا در مرز کانادا او را متوقف کرده و از او درباره نام خانوادگی، چگونگی خدمت وظیفه و اعتقادش به حکومت ایران پرسیده‌اند. او می‌گوید ماموران پس از این کار موبایل و پاسپورت او را گرفته‌اند و اجازه ورود به خاک امریکا را نداده‌اند.این شهروند کانادا در گفت‌وگو با رادیوی محلی سی.بی.سی گفت: «سعی کردم برای مرزبانان توضیح بدهم که نام خانوادگی من در خاورمیانه، نام بسیار رایجی است.»
نصف روز بازجویی
در گزارشی که INTERCEPT در این باره نوشته‌ به سراغ یکی از افرادی که در مرز ایران و کانادا بازداشت شده رفته و از وی خواسته ماجرا را روایت کند. در مقدمه این گزارش آمده که به نظر می‌رسد سیاست‌های دونالد ترامپ در خاورمیانه اوضاع را بر ایرانی‌های مقیم امریکا سخت‌تر کند. یک دانشجوی پزشکی که در امریکا به دنیا آمده و بزرگ شده اما پدر و مادرش ایرانی – امریکایی محسوب می‌شوند در میان افرادی بوده که در مرز کانادا و امریکا مورد بازخواست نیروهای مرزبانی قرار گرفته و نصف روز را در حالتی شبیه بازداشت موقت گذرانده‌ است. او در این باره می‌گوید: برای گذراندن تعطیلات به ونکوور کانادا رفته بودیم و در مسیر بازگشت برای نخستین‌بار در سال‌های گذشته مورد بازخواست قرار گرفتیم. در حالی که ما با ماشین شخصی پشت مرز ایستاده بودیم از پدرم که راننده بود سوال شد آیا ایرانی و پناهنده هستیم؟ پس از آن سیل سوال‌های بیشتر سرازیر شد مانند اینکه شغل هر کدام ما چیست و آخرین بار چه زمانی به ایران سفر کرده‌ایم. پس از این سوال‌ها ما به سمت یک پارکینگ هدایت شدیم و از ما خواسته شد که پیاده شویم. مادرم از مامور مرزبانی سوال می‌کرد که آیا مشکل ایرانی بودن ماست و مامور هم که گویا گیج شده بود و نمی‌دانست به چه دلیل باید ما را متوقف کند دائما عذرخواهی می‌کرد. پرسش و پاسخ از ما قریب به نصف روز طول کشید و از پدرم سوال می‌شد که آیا با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در تماس بوده یا خیر؟ نکته بامزه این بود که آنها حتی نمی‌دانستند IRGC مخفف چیست و صرفا مامور بودند سوال‌های مشخصی را از ما پرسیده و پاسخ را ثبت کنند.
بازجویی‌های غیرقانونی
Northstar نیز در گزارشی در این باره می‌نویسد: پس از ترور (سردار شهید) سلیمانی توسط نیروهای امریکایی میزان نظارت بر ایرانی‌های مقیم امریکا هم افزایش پیدا کرده است. بر اساس گزارش‌های رسیده تا نیمه ماه ژانویه، بیش از 200 ایرانی توسط نیروهای مرزبانی در ورودی‌های مختلف امریکا مورد بازجویی قرار گرفته‌اند. بر اساس گزارشی که نیویورک تایمز در این باره داده از آنها درباره نگاه‌شان به ایران و تحولات در خاورمیانه سوال شده است. این اقدام دولت ترامپ واکنش‌های منفی بسیاری را به دنبال داشته و برخی از چهره‌های سیاسی و حتی فرماندارهای ایالت‌های مختلف این سوال را مطرح کرده‌اند که این بازجویی‌ها چه مبنای قانونی دارند. برخی از آنها در مصاحبه با رسانه‌های امریکایی این سوال را مطرح کرده‌اند که چرا باید افراد را صرفا به دلیل محل تولد آنها و بدون آنکه جرمی مرتکب شده ‌باشند مورد پرس‌وجو قرار داد. نگاه حکمتی که از کانادا به امریکا آمده بود در این باره می‌گوید: نیروهای مرزبانی ما را به مدت چند ساعت نگاه داشتند و درباره اعضای خانواده ما که در ایران زندگی می‌کنند سوالاتی را مطرح کردند. همچنین از ما سوال شد که آیا در ایران آموزش نظامی دیده‌ایم یا خیر. فرزندانم بسیار ترسیده بودند و دختر کوچکم دائم سوال می‌کرد که آیا ممکن است ما را بازداشت کنند؟ یکی از اعضای اتحادیه آزادی‌های شهروندی در امریکا با طرح پرسش‌هایی در این باره می‌گوید: شهروندان امریکا و کسانی که اقامت قانونی دائمی در این کشور دارند، نباید مجبور شوند به پرسش‌هایی درباره نگاه‌های سیاسی یا مذهبی خود پاسخ بدهند یا زمانی که طبق حق قانونی از چنین پاسخ‌هایی پرهیز می‌کنند از ورود آنها به امریکا جلوگیری به عمل‌ آید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمقاله کیهان/ تلخ و شیرین کرونا و یک جمله با آقای حریرچی!

سرمقاله وطن امروز/ مطالبات مردم از منتخبان چیست؟

سرمقاله رسالت/ ویروسی که با همه گرم‌ می‌گیرد

سرمقاله اعتماد/ حال جامعه را خوب کنیم

سرمقاله ایران/ مدیریت بحران با اطلاع رسانی دقیق

سرمقاله شرق/ در دفاع از حق داشتن وکیل

سرمقاله سیاست روز/ مکتب سلیمانی و مزدوران لیبرال‌سرمایه‌داری

سرمقاله دنیای اقتصاد/ درس‌های کرونا برای آینده

سرمقاله حمایت/ عزم ملی برای رفع چالش‌های کشور

سرمقاله خراسان/ بودجه 99 را به دست مجلس بعدی بسپارید

شیوع کرونا؛ با اضطراب‌مان چه کنیم؟

پیامدهای اقتصادی ورود ایران به لیست سیاه FATF

ماجرای کناره گیری ماهاتیر محمد از قدرت

هدف اصلی از حملات موشکی یکشنبه شب به دمشق چه بود؟

ماجرای کناره گیری ماهاتیر محمد

پراجکت سیندیکیت: کرونا چگونه از چشم سیستم کنترل‌گرای چین پنهان ماند؟

روایت قمی‌‏ها از COVID19

هجمه کارگزاران به رییس دولت اصلاحات

سوداگران کرونا

در اقناع بخش‌های مختلف جامعه دچار ضعف هستیم

روز‌های سختی در انتظار روحانی است

مرگِ مبارک

مشقت درمانگران؛ شرایط بیمارستان‌ها برای مقابله با کرونا

رعایت بهداشت فردی باید اولویت باشد

ویروس عدم پاسخگویی

مدافعان مردم

اقتصاد خوانده‌های مجلس یازدهم از ساده‌سازی مسائل بپرهیزند

هراس نفت از جبهه جدید کرونا

ترامپ در سرزمین مهاراجه‌ها

مقابله با کرونا با تغییر رفتار مردم

بودجه قرنطینه شد

چالش قرنطینه کرونا در دنیا

موج‌سواری آمریکایی روی کرونا

بورس بر فراز قله نیم میلیون

شبح کرونا در بهارستان

تقدیر یا تهدید؟!

مبارزه با کرونا‌ مقاومت ملی و بی‌تدبیری دولتی

دعوای تقلب بین اصولگرایان بر سر انتخابات

روایتی از دغدغه‌ این‌ روزهای شهروندان قم/ «شهر بی‌دفاع» نیست

ژنرال‌های مجلس؛ از کریمی قدوسی تا زاکانی

کرونا در کمین کودکان کار و خیابان

چرا قم را قرنطینه نکردید؟

کرونا را عقیدتی نکنیم

جدی بگیرید تب، سرفه، تنگی‌نفس

آقای روحانی! اصل نظام بهانه آمریکاست

چه کسی سانسور می‌کند

سرنوشت پنج رئیس‌مجلس

قیمت‌ها ثبات پیدا می‌کند؛ اگر دولت نظارت را جدی بگیرد

کرونا را سیاسی نکنید

چرا کرونا را جدی بگیریم؟