پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

چرخش بولتون علیه ترامپ مقالات

چرخش بولتون علیه ترامپ
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - چرخش بولتون علیه ترامپ
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6016202
k ٤.٩
٠
فرارو / متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
در حالی که محاکمه دونالد ترامپ در مجلس سنا هنوز در جریان است، جان بولتون، جزئیات جدیدی علیه رئیس جمهور آمریکا در ماجرای معروف به «اوکراین گیت» بیان کرده که ممکن است دردسر‌های ترامپ را بیشتر کند.
جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا، در کتاب جدید خود که هنوز منتشر نشده، ادعا کرده ترامپ در آگوست گذشته به وی گفته بود که کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین تا زمان انجام تحقیقات علیه جو بایدن تعلیق شود. کتاب بولتون، «اتاقی که در آن اتفاق افتاد: خاطرات کاخ سفید» نام دارد و در اواسط ماه مارس آینده منتشر خواهد شد.
افشاگری بولتون علیه ترامپ در حالی صورت گرفت که محاکمه استیضاح ترامپ شروع شده و وکلای مدافع ترامپ هرگونه ارتباط میان تعلیق کمک‌های نظامی به اوکراین و تحقیقات این کشور در مورد فساد ادعایی جو بایدن و پسرش را رد می‌کنند.
در حال حاضر، ترامپ به دو اتهام «سوء استفاده از قدرت و کارشکنی در تحقیقات کنگره» در مجلس سنا محاکمه می‌شود که هر دو این اتهام در تعاملات ترامپ با اوکراین ریشه دارند. ماجرا از این قرار است که در ژوئیه 2019 با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، تلفنی گفتگو کرد. پس از افشاگری یک مقام ناشناس سازمان سیا درباره این تماس، دمکرات‌های کنگره، تحقیقات استیضاح ترامپ را شروع کردند. این مقام ادعا کرده بود که ترامپ با هدف تضعیف جایگاه جو بایدن در انتخابات 2020، از زلنسکی درخواست کرده بود که درباره فساد اقتصادی هانتر پسر بایدن در اوکراین تحقیق کند.
چند روز قبل از تماس تلفنی ترامپ با زلنسکی، کمک 391 میلیون دلاری نظامی آمریکا به اوکراین تعلیق شد. دمکرات‌ها گفتند این امر نشانه‌ای است مبنی بر اینکه ترامپ خواسته از کمک‌های آمریکا به اوکراین استفاده انتخاباتی کند. در مقابل، دولت ترامپ ارتباط میان تعلیق کمک نظامی و تحقیقات اوکراین را رد کرد.
اما به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، اکنون جان بولتون در یک افشاگری جنجالی، اعلام کرد که ترامپ نه تنها از تعلیق کمک‌ها اطلاع داشته بلکه خودش خواستار تعلیق کمک 391 میلیون دلاری تا زمان تکمیل تحقیقات علیه بایدن شد. امری که تلاش‌های وکلای ترامپ برای دفاع از وی در محاکمه استیضاح را تضعیف می‌کند.
ترامپ در چند توئیت، ادعا‌های بولتون را قویا رد کرد و گفت: بولتون برای فروش کتابش او را به مسدود کردن کمک‌های نظامی به اوکراین متهم کرده است.
در ماجرای استیضاح، بولتون برای شهادت دادن درباره ترامپ ابراز تمایل کرد. نسخه‌ای از کتاب بولتون قبل از چاپ، جهت بررسی به کاخ سفید ارسال شده است. بنابراین، کاخ سفید از این کتاب می‌داند که بولتون در صورت شهادت دادن چه چیزی علیه ترامپ خواهد گفت. شاید به همین خاطر، کاخ سفید به بولتون و سایر مقاماتی که اطلاعات دست اولی از تعاملات ترامپ دارند، دستور داده که در تحقیقات استیضاح همکاری نکنند. با این حال، بولتون در ماه ژانویه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد چنانچه احضار شود، درباره دولت ترامپ شهادت خواهد داد.
ترامپ، بولتون را به شکل غیرمحترمانه ای از کاخ سفید اخراج کرد.
ترامپ و هوادارانش به شدت از بولتون انتقاد می‌کنند و او را به بازی کردن در زمین دمکرات‌ها متهم می‌کنند. شان دیویس، از موسسان مجله «فدرالیست»، در توئیتی که توسط ترامپ ریتویت شد، بولتون را به جیمز کومی، رئیس سابق اداره فدرال تحقیقات آمریکا، تشبیه کرد. دیویس نوشت: «جان بولتون دقیقا از همان ترفند انتقامجویانه‌ای علیه ترامپ استفاده می‌کند، که جمیز کومی استفاده کرده بود. او حتی از همان عامل استفاده کرده و (اطلاعات) را به همان گزارشگران درز داده است. همه این‌ها به خاطر این است که ترامپ او را به خاطر درز دادن اطلاعات و تلاش برای شروع جنگ‌های جدید اخراح کرده است.»
موضع گیری‌های بولتون علیه ترامپ با کتاب جدیدش شروع نشد. بلکه درست همان زمان که به شکل غیرمحترمانه‌ای از کاخ سفید اخراج شد، به تدریج مواضعی در مخالفت با رئیس جمهور اتخاذ کرد.
مدتی پس از اخراج بولتون از کاخ سفید، وی اعلام کرد کاخ سفید دسترسی اش به حساب توئیتری خود را قطع کرده است. بولتون پس از دو ماه غیبت، با اشاره به مسدود شدن حساب توئیتری‌اش توسط کاخ سفید، این سوال را مطرح کرد که آیا آن‌ها به خاطر ترس از آنچه بولتون ممکن است بگوید، حسابش را مسدود کردند. از سوی دیگر، کاخ سفید، ضمن رد ادعای بولتون، اعلام کرد که ابزار‌های فنی برای قطع دسترسی بولتون به حسابش را ندارد. همچنین استفانی گریشام، سخنگوی کاخ سفید گفته است که بولتون پیر است و رمز ورود به توئیتر را فراموش کرده است.
اختلافات بولتون با ترامپ، در همان روز اخراج وی آشکار شد. ترامپ اصرار کرد که بولتون را اخراج کرده اما، بولتون اعلام کرد که او استعفا داده است.
در نشست اخیر داووس در سوئیس، ترامپ بار دیگر به خوب نبودن رابطه اش با بولتون اشاره کرد و به همین خاطر خواستار جلوگیری از شهادت بولتون شد. ترامپ به فاکس نیوز گفت: «مشکلی که با بولتون داریم، یک مشکل امنیت ملی است. اگر به این مسئله نگاه کنید، او برخی از افکارم را می‌داند. او می‌داند که من درباره رهبران چه فکر می‌کنم. اگر او افکارم درباره یک رهبر مشخص که خیلی مثبت نیست را افشا کند، چه می‌شود؟ ... بسیار سخت خواهد بود. کارم را سخت خواهد کرد. او چیز‌های دیگری را می‌داند. نمی‌دانم که آیا ما در بهترین شرایط از هم جدا شدیم یا نه. می‌توانم بگویم که احتمالا نه. بنابراین، شما خوش‌تان نمی‌آید که مردم شهادت دهند وقتی که در شرایط خوبی (شغل شان را) ترک نکرده اند و این به خاطر من است نه به خاطر او. من این را امنیت ملی می‌دانم. به دلایل امنیت ملی. آن‌ها می‌گویند این امتیاز اجرایی است.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آیا طولانی‌ترین جنگ آمریکا به پایان می‌رسد؟

یک وبسایت تحلیلی: آمریکا یک نسل از ایرانی ها را از فرصت زندگی محروم کرده است

لزوم تقویت جایگاه تخصصی وزارت بهداشت

پروجکت سندیکت: کرونا، چین را به سمت تغییرات سیاسی سوق می‌دهد

سینمای جهان در خدمت انتخابات

نشنال اینترست: چرا نباید نبرد ایران و امریکا را به جنگ سرد تشبیه کرد؟

اتحاد برای مقابله با کرونا

فایننشیال تایمز: مشکل دموکرات‌ها در ستیز با ترامپ چیست؟

فرجام اشتباهات استراتژیک؛ وضعیت اصلاح طلبان به روایت شریعتی

یک امضای پر هزینه!؛ تاثیرات معاهده «ان‌پی‌تی» بر توسعه برنامه هسته‌ای

کرونا سیاسی نیست

انسان بی‌پناه

پرنده خوشبختی روی شانه‌های سندرز

دست‌درازی دلالان به بازار فولاد کشور

اصلاح‌طلبان گرفتار عملکرد دولت

تکرار کابوس 2016

پیامدهای تصمیمات سیاسی در اقتصاد

سیاسی‌کاری FATF

ماه 17 درصدی بورس تهران

جبرائیلی: ایران باید همکاری‌های خود را با FATF متوقف کند

سرانجام، لیست سیاه

هژمونی نظارت از NPT تا SPV

اوج‌گیری وارن و سندرز در لاس‌وگاس

روزنه سفید در لیست سیاه

رای مردم، اقتدار نظام

فرجام عدم‌تصمیم در «تشخیص مصلحت»!

ورود خانه‌های خالی به بازار، قیمت مسکن را کاهش می‌دهد

با لیست‌سیاه چه کنیم؟

شیوه رفتار رسانه‌ای در روزهای بحران

تیر خلاص کرونا به تورهای نوروزی

به شایعات اعتماد نکنیم

مردم با رأی خود قاتل شهید سلیمانی را تیرباران کردند

روز فروش عالی

سرمقاله خراسان/ مردم اشتباه انتخاب نمی کنند

سرمقاله کیهان/ فردای انتخابات چه باید کرد؟

سرمقاله وطن امروز/ انتخابات ایرانی، آینه دق شیخ‌نشین‌ها و اقماری‌های آمریکا

سرمقاله فرهیختگان/ بونگ جون هو، دونالد ترامپ، جواد طباطبایی و دیگران

سرمقاله شرق/ فردای انتخابات دوم اسفند

سرمقاله اعتماد/ مردم با انتخابات قهر نکردند

سرمقاله ایران/ آغاز مرحله جدید

سرمقاله دنیای اقتصاد/ مجلس آینده و بایدهای بنیادی

سرمقاله سیاست روز/ مجلسی متفاوت

سرمقاله رسالت/ انتخابات، مشارکت، صلاحیت

ترامپ به دنبال سیطره بر«راه نفتی» در سوریه است

روایت "نیویورک تایمز" از شکست مانور قدرت اروپا

بررسی ماموریت‌ها و اهداف انقلاب سفید

قرار گرفتن در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف چه اثری بر بازار ارز دارد؟

پس از قابوس روابط ایران و عمان به کدام سو می‌رود؟

8 دلیل واقعی‏ بروز بحران در اقتصاد ایران

نشنال اینترست: آیا ترامپ دکترین ریگان را در پیش گرفته است؟