پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

برخی آمار از انتخابات مجلس؛ 42 درصد مقالات

برخی آمار از انتخابات مجلس؛ 42 درصد
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - برخی آمار از انتخابات مجلس؛ 42 درصد
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6094004
٠
٠
شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
کارنامه برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حالی روز گذشته بسته شد که وزیر کشور میزان مشارکت مردم در آن را 57/42 درصد اعلام کرد. در این دوره از انتخابات 57 میلیون و 918 هزار نفر واجد شرایط رأی‌دادن بودند که 24 میلیون و 512 هزار و 404 نفر در انتخابات شرکت کردند. عبدالرضا رحمانی‌فضلی گفت که 24 میلیون و 512 هزار و 404 نفر؛ یعنی 48 درصد شرکت‌کنندگان زن و 52 درصد آقایان بودند. او همچنین درباره حضور مردم تهران در انتخابات گفت: «درصد مشارکت مردم در استان تهران 2 میلیون و 539 هزار و 763 نفر بود که مساوی با 2/26 درصد است. در کل شهر تهران و شمیرانات نیز یک میلیون و 841 هزار و 891 نفر برابر با 4/25 درصد مشارکت کردند».
یکی از گله‌هایی که بعد از پایان زمان رأی‌گیری به وزارت کشور وارد می‌دانستند این بود که چرا میزان مشارکت را اعلام نمی‌کنند. رحمانی‌فضلی دراین‌باره گفت: «حتما باید کار قانونی پیش برود و با امضای صورت‌جلسه در هیئت نظارت و هیئت‌های اجرائی انجام شود و به تأیید شورای نگهبان برسد و سیستم ما هم بیش از 99 درصد فعال بود».
او با بیان اینکه 57/42 درصد از واجدان شرایط در انتخابات شرکت کردند، گفت: «این در حالی بود که ما، هم ورود بیماری کرونا و هم شرایط سیاسی و مسائلی مثل سقوط هواپیما، حوادث آبان و دی را داشتیم و در این شرایط این میزان حضور و مشارکت مردم کاملا قابل‌قبول است». وزیر کشور درباره تأمین امنیت در برگزاری انتخابات مجلس گفت: «ستاد کل نیروهای مسلح هم همراهی بسیار خوبی با ما داشت و وزارت راه هم همه راه‌های ارتباطی را برای انجام امر انتخابات تأمین کرد. با توجه به برنامه‌ریزی‌های بسیاری که توسط بیگانگان و رسانه‌هایشان انجام شده بود، نیروهای نظامی ما اعم از سپاه و بسیج و ناجا امنیت را به طور کامل فراهم کردند و با مواردی که بود برخورد کردند و اجازه برهم‌خوردن امنیت انتخابات را ندادند». بنا بر آمار وزیر کشور، بیشترین درصد مشارکت را استان کهگیلویه‌وبویراحمد داشت با 71 درصد و مردم تهران نیز با 26 درصد مشارکت، کمترین حضور را در پای صندوق‌های رأی داشتند.
کرونا و انتخابات
رحمانی‌فضلی همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود ورود ویروس کرونا به داخل کشور انتخابات به تعویق نیفتاد، گفت: «از همان روزی که مشخص شد کرونا وارد کشور شده به مردم اعلام شد. برخی توصیه‌های شاید دلسوزانه از طرف برخی افراد غیررسمی حتی در این ایام به ما صورت گرفت که حتی بهتر بود ورود کرونا اعلام نمی‌شد و انتخابات برگزار می‌شد، اما آقای روحانی از ابتدا تأکید داشت که هر زمان که مشخص شد کرونا وارد شده به مردم اعلام کنید؛ چراکه به جان مردم مربوط است».
وزیر کشور افزود: «حتی در مورد شهر قم هم می‌گفتند که انتخابات را در آن شهر به تعویق بیندازیم، ولی من به‌عنوان مسئول انتخابات نپذیرفتم، چراکه تقویم انتخابات ما به‌گونه‌ای است که اگر انتخابات انجام نشود، تشکیل مجلس بعدی به تعویق می‌افتد که به‌هرحال برخلاف آنچه در مورد کرونا مطرح بود، مردم قم مشارکت 43 درصدی داشتند».
مقایسه انتخابات مجلس دهم و یازدهم
حضور 26 درصدی مردم تهران باعث شد تا محمدباقر قالیباف با یک میلیون و 265 هزار و 287 رأی به‌عنوان نفر اول تهران وارد مجلس شود. نفر سی‌ام تهران نیز عزت‌الله اکبری‌تالارپشتی است که با 642 هزار و 214 رأی به مجلس راه یافته است. تمام 30 نفر اول تهران از اصولگرایان هستند، درست برخلاف چهار سال پیش که اصلاح‌طلبان با لیست امید توانستند تمام صندلی‌های حوزه انتخابی تهران را در مجلس دهم از آن خود کنند.
بر اساس اعلام وزارت کشور، در سال 94 حدود 34 میلیون نفر چیزی در حدود 62 درصد از واجدان شرایط در کل کشور در انتخابات مجلس دهم شرکت کرده بودند و در تهران نیز 50 درصد مردم پای صندوق رفته بودند که امسال این رقم به نصف رسیده است. محمدرضا عارف، با یک میلیون و 608 هزار رأی در تهران اول شده بود و عبدالرضا هاشم‌زائی با یک میلیون و 78 و رأی نفر 30 تهران بود. همین نشان می‌دهد که قالیباف به‌عنوان نفر اول از نفر آخر منتخب تهران در مجلس گذشته تنها 200 هزار رأی بیشتر آورده است، تقریبا برابر با مصطفی کواکبیان که در انتخابات قبلی با یک میلیون و 200 هزار رأی نفر نهم شده بود. کواکبیان در انتخابات امسال با 61 هزار رأی سی‌وهشتم شده و مجید انصاری که سرلیست برخی ائتلاف‌های اصلاح‌طلبان بود، با 69 هزار رأی سی‌وششم شده است.
قالیباف بالاخره رأی آورد
محمدباقر قالیباف به‌عنوان شهردار اسبق تهران بالاخره با مشارکت 26 درصدی از مردم تهران رأی گرفت. او بیش از یک دهه است که در انتخابات شرکت می‌کند، اما اقبالی از سوی مردم نداشت. قالیباف اولین‌بار در سال 84 عزم خود را جزم کرد تا ردای ریاست‌جمهوری بر تن کند. پیش از آن انتخابات نظرسنجی ایرنا نشان می‌داد که او حدود 16 درصد رأی دارد. در نهایت اما او با چهار میلیون رأی از سراسر کشور، چهارم انتخابات شد و محمود احمدی‌نژاد و مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به دور دوم رفتند. شهردار آن زمان تهران برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88 و مجلس نیز ثبت‌نام نکرد، اما در انتخابات سال 92 رقیب جدی حسن روحانی بود که در نهایت با حدود شش میلیون رأی، دوم شد. قالیباف که در سال 96 دیگر شهردار تهران نبود، برای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری وارد کارزار شد و دولت خود را «دولت مردم» نام نهاد، اما در نهایت به نفع ابراهیم رئیسی انصراف داد و روحانی رئیس‌جمهور ماند.
کمتر از یک ماه پیش، قالیباف در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین گفته بود که حرکت بر اساس قانون اساسی باید در مجلس شروع شود. او گفته بود: «ممکن است بگویند تو در مجلس نبودی و تجربه آن را نداری. من این را قبول دارم، اما وقتی تجربه کسانی را که در مجلس بودند نگاه می‌کنم و خودم هم دستی بر آتش مدیریت داشته‌ام، به همین دلیل می‌گویم کار باید از مجلس آغاز شود».
این فعال سیاسی اصولگرا گفته بود: «برای اینکه تحولی ایجاد کنیم که مردم حس کنند و امیدوار شوند که آینده خوبی در انتظارشان است و جبران مافات می‌شود، نیازمند یک برنامه پنج‌ساله‌ایم. البته این معنایش چنین نیست که در پایان آن پنج سال همه مشکلات حل شده باشد، بلکه منظور این است که در طول این پنج سال مردم تغییر را حس کنند وگرنه قرار نیست همه تغییرات در سال آخر رخ دهد. برای این کار باید تغییر در آن 290 نفر مجلس رخ دهد».


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چگونه به پاک کردن کش و کوکی‌های کروم بپردازیم؟

فیسبوک مسنجر برای ویندوز و مک منتشر شد

ویدئویی از بازی 2 The Last of Us لو رفت!

نگرانی از فروپاشی استارت آپ های اروپایی به خاطر کرونا

در روزگار کرونا افغانستان را دریابیم

رئیس‌جمهور نوروز خود را چگونه گذراند

تصمیم‌گیری‌ دیرهنگام شرایط را بحرانی کرد

دستور کمک به کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا

تمام پروازهای فرودگاه رشت لغو شد

شهدای شاخص سال 99 سپاه قدس گیلان معرفی شدند

تاریخ برگزاری نمایشگاه E3 2021 مشخص شد

قیمت انواع پاوربانک‌ در بازار

آغاز نام‌نویسی بازگشت پرسنل پروژه‌های عمرانی و ساختمانی در کیش از مسیرهای هوایی و دریایی

کشورهای غربی به ماسک دزدی افتادند

لنژری بیمارستان رازی رشت راه اندازی شد

آستارا در سکوت

ساعت هوشمند شیائومی 4 Mi Kids Watch رسما معرفی شد

پلاتینیوم گیمز از یک رونمایی جدید خبر داد

کسب درآمد یوتیوب از تبلیغ درمان های جعلی ویروس کرونا

بروزرسانی جدید پرچمداران گلکسی S20 به زودی عرضه می‌شود

یک فصل جدید، یک اراده نو

ادامه تعطیلی کتابخانه های عمومی گیلان در بحران کرونا

تایید خبر بازداشت روحانی مدعی طب اسلامی در لنگرود

اولین کارت گرافیک EAGLE گیگابایت را اینجا ببینید

آستارا دومین تولید کننده عسل در استان گیلان است

ارائه خدمات مشاوره روانشناختی در پی شیوع کرونا در گیلان

پلتفرم استریم بازی Amazon در سال 2021 راه اندازی خواهد شد

صیادی در آبهای ساحلی تالش غرق شد

تاریخ انتشار Ghost of Tsushima فعلا تغییر نخواهد کرد

فعالسازی اینترنت رایگان شایعه است

مشکلی جدید در آیفون و آیپدهای قدیمی

اقامت گردشگران در گیلان به صفر رسید

کلیسای مریم مقدس 3دستگاه الکتروکاردیوگراف به بیمارستان انزلی هدیه کرد

20 ثانیه دست بشویید/ 20 ثانیه آب هدر ندهید!

انویدیا جزئیات فناوری‌های جدیدش را شرح داد

سرمقاله ایران/ روزنامه‌ها تعطیل‌اند اطلاع‌رسانی نه!

سرمقاله دنیای اقتصاد/ کرونا و سال جدید

سرمقاله حمایت/ خیانتها و جنایت ها سد راه جهش تولید

سرمقاله رسالت/ جهان پساکرونا

سرمقاله سیاست روز/ کرونا و بی اخلاقی تسویه حسابهای سیاسی

مخاطب بازی The Last of Us Part II همه‌چیز را زیر سوال می‌برد

سرمقاله خراسان/ الزامات جهش تولید در دوران کرونایی

سرمقاله کیهان/ روزولت ماسک ندارد اما سردار سرِ شیفت است

سرمقاله وطن امروز/ کرونا و نبود اقتدار مدیریتی

سرمقاله اعتماد/ در روزگار کرونا افغانستان را دریابیم

سرمقاله فرهیختگان/ کرونا و امکان روزنامه‌نگاری؛ زیر تیغ‌نه‌چاپ!

روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد

افزایش درامد اپ استور و گوگل پلی

کرونا ناو هواپیمابر هسته ای آمریکا را زمین گیر کرد

تصمیم عجیب و غریب رییس جمهور پرو برای مقابله با کرونا