پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

نفس اقتصاد گردشگری گیلان تنگ شد اقتصادي

نفس اقتصاد گردشگری گیلان تنگ شد
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رشت - میل به ملال نیست اما گاه چنین می شود؛ اتفاقات از پس هم نفس تنگ می کنند و این بار ویروس کرونا نفس اقتصاد گردشگری گیلان را حبس کرده است.

؛ چنان که برآیند کلام جامعه گردشگری اگرچه به حس انساندوستی آغشته است و از گردشگران می خواهند بدلیل خطر کرونا به این استان سفر نکنند، اما حمایت دولتی را بعنوان راهی برای نفس رسانی و جبران ضرر خواستار شده اند.
روزهاست که آب خوش به سختی از گلوی مردمان سرزمینمان پایین می رود و زخم های ناسوری بر روح و جانمان رفته است و این بار کرونا بر گلویمان چنگ انداخته و همه ابعاد زیستی، اقتصادی، تعاملات و مبادلات را تحت تاثیر قرارداده و در آستانه جشن نوروز که می رفت عید خوبی را پس از پشت سر گذاری بحران ها برای گیلان رقم بزند، جامعه گردشگری این استان را با بحران مواجه کرده است.
بیانیه تئودور آدهانوم دبیرکل اتیوپیایی سازمان بهداشت جهانی پس از برگزاری چند جلسه فوری این سازمان و اعلام وضعیت اضطراری جهانی در پی شیوع ویروس کرونا در هفته اخیر یادآور نکات برجسته ای از منظر اقتصاد سیاسی بین المللی است؛ او اذعان داشت که " باید با همکاری هم به کنترل ویروس کرونا در آینده بپردازیم. "
در گیرو دار هیاهوی اخبار آتش سوزی جنگل ها، برف و بوران، زلزله و اتفاقی خوشایند چون انتخابات که فرآیندش خود بار خبری مجزا می آفرید دیگر گمان نمی کردیم ویروس شوم کشورهای دور خود را به ایران برساند و در این میان گیلان، بعنوان یکی از قطب های گردشگری کشور نشان قرمز و پرخطر کرونا دریافت کند.
می گویند بحران ها بواسطه خلق فضای مجاز زیر سایه اخبار، سنگین تر می شود اما بازهم آسیب دیدگان در هر حوزه ای ایرنا را از خود دانسته و در تماس های مکرر از متضرر شدن خود می گویند و طلب رسانه ای شدن مشکلات می کنند تا شاید بواسطه ویژگی رسانندگی رسانه مشکلاتشان بازگو شود و راهکاری بروز یابد.
برخی از متولیان دفاتر خدمات مسافرتی و مراکز اقامتی گیلان در تماس با ایرنای گیلان از لغو رزروها و هجوم درخواست های استرداد پرداخت ها حتی برای سفرهای نوروزی از سوی مردم و سرگردانی مسافران در آن سوی مرزها خبر دادند که در تماس خبرنگار ایرنا با برخی از متولیان مستقیم با حوزه گردشگری و پیجویی موارد مطرح شده، رکود فعالیت های گردشگری تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا تایید شد.
مردم در استرداد وجوه پرداختی همکاری کنند
رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی گیلان بیان کرد: کرونا، گردشگری گیلان را بشدت متضرر کرده و حتی مردم تورهای نوروزی را از الان لغو می کنند؛ در بخش تورهای خارجی سرمایه گذاری های هنگفتی شده بود و برخی از رزروها بگونه ای است که استردادی در پی نخواهد داشت.
مریم تهرانچیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا توضیح داد: سرنوشت پروازهای چارتر مشخص نیست؛ اینکه آیا استردادی انجام می شود یا نه، در بخش داخلی نیز چند بخشنامه رسیده است که بر اساس آن هتل ها مکلف شده اند در بخش استرداد همکاری کنند؛ مرزها بسته شده و برخی مسافران ساعت های پرواز برگشتشان تغییر کرده و سرگردان شده اند.
وی اظهار داشت : با شرایط پیش آمده بیشتر کنسلی ها در ایام نوروز است؛ پیش خریدهای نوروزی لغو شده و به تورهای خروجی امیدی نیست و در مورد تورهای ورودی هم امید داشتیم که عید خوبی در پیش باشد اما با ادامه این روند بعید به نظر می رسد.
وی با تاکید بر اینکه سلامت میهمانان مورد اهتمام است و از مردم می خواهیم در شرایط اضطرار شیوع ویروس کرونا به گیلان نیایند، ادامه داد: مسافرانی که پیش خرید و رزرو داشته اند با دفاتر خدماتی همکاری کنند قدری صبور باشند تا تسویه با شرکت های مادر انجام شود و وجوه پرداختی بازگردانده شود.
تهرانچیان تقاضا کرد: اداره کل امور اقتصادی و دارایی تمهیداتی بیاندیشد تا برای این دوماه مالیاتی در نظر گرفته نشود بلکه این موضوع قدری از آلام خسارت بکاهد.
کرونا شایع شد و بسیار متاثر شدیم از اینکه در خبرها می پیچید احتکار و بی مهری به همنوع وسعت یافته و گمان می رفت قدرت دوست داشتن و مهر از دست داده ایم و شاید بقول کانت در نابالغی مانده ایم و به کودک مانی خویش خرسندیم؛ اما سخن با متولیان گردشگری قدری آراممان کرد که اگر چه متضرر شده اند اما باز امنیت سلامت گردشگران برایشان مهم است و می گویند به شمال نیایید.
رکود صددرصدی هتل های گیلان و درخوالست حمایت از دولت
مدیر عامل جامعه هتلداران گیلان گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا در استان گیلان و اعلام رسمی این استان به عنوان یکی از کانونهای کرونا و اطلاعیه ای که در خصوص لغو رزروهای بخش اقامتی صادر شد، بخش گردشگری گیلان شامل رکود کاری صددرصد شده است.
جواد عباسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همه فعالان عرصه گردشگری با رعایت نکات پیشگیری از ویروس کرونا آماده ارائه خدمات هستند اما با توجه به توصیه هایی که شده هیچ گونه گردشگری برای پذیرش وجود ندارد.
وی با تاکید بر اینکه ماهیت کار ما مهمانداری است، گفت : با توجه به شرایط اعلام شده در خصوص وجود بیماری کرونا توصیه می کنیم گردشگران به گیلان سفر نکنند زیرا حفظ امنیت میهمانان یکی از شرایط میهمانداری و میهمان نوازی است، اما رزروها حتی برای تعطیلات نوروز در حال کنسل شدن است و چون شرایط ویژه حاکم شد و عواملی بوجود آمد که از اراده طرفین خارج شد لغو رزروها بدون جبران خسارت انجام می شود.
مدیرعامل جامعه هتلداران گیلان ادامه داد: مکاتبه ای مبنی بر درخواست حمایت دولتی با وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام داده ایم، امیدواریم پاسخ مثبت دریافت کنیم چرا که این اتفاقات تجربه جهانی داشته و دولت ها در زمان بروز بحران ها به کمک می آیند.
عباسی گفت: حال که از ما خواسته شده استردادها بدون جبران خسارت انجام شود، ما نیز از دولت درخواست حمایت داریم.
اگر چه گویی مدتی است بجای شادی، ملال می طلبیم و با لذت، کنجی می نشینیم و در پی فاجعه می گردیم و آمار مرگ و میر جست و جو می کنیم - که خود نیازمند واکاویست – اما از واقعیت نیز گریزی نیست روزهاست که آب خوش به سختی از گلوی مردمان سرزمینمان پایین می رود و زخم های ناسوری بر روح و جانمان رفته است اما باید دید بعنوان آسیب پذیرترین بخش بحران چه می توان کرد؛ آرمان خود را در وجدان فردی یا جمعی مرور و بازآفرینی کنیم و هر کدام از ما می توانیم اعتماد، همدلی، انسجام، برنامه ریزی، شفقت، شفافیت و اعتماد را در شرایط کنونی و مواجهه با بحران کرونا خودمان در واحد مردم ایجاد کنیم.
بحران کنونی پایان دنیا نیست؛ بحران هایی غلیظ تر به همت، پشت سر نهاده ایم با این تفاوت که دسترسی به اخبار حضور آن را سنگین تر کرده است می توان نسبت به هم قدری صبورتر بود، مسئولانه بهداشت فردی را رعایت کرد بجای سفر به شمال و جنوب در خانه های خود بمانیم به بیمارانمان قوت ببخشیم؛ بجای احتکار امکان دستیابی را فراهم کنیم؛ قدردان کادر پزشکی باشیم؛ خودمان به داد هم برسیم؛ کاش! دولت هم توانش قوت یابد و حمایت ها فزون تر شود...
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چطور کش و کوکی کروم را پاک کنیم؟

شخصیت Deadpool به بازی Fortnite اضافه شد

افزایش تعداد کارمندان مبتلا به کرونا سامسونگ

آغاز ارائه‌ اینترنت خانگی با 4برابر سرعت فعلی از امروز

فناوری جدید به کمک نمایش بهتر رنگها در نمایشگر چینی می آید

2 هزار و 689 متقاضی تسهیلات روستایی استان مرکزی به بانک‌ها معرفی شدند

شهروندان گیلانی از ترددهای غیر ضرور جدا خودداری کنند

نیمی از شالیزارهای بزرگترین شهرستان برنج خیز کشور آماده کشت برنج است

پدران در روزهای کرونایی با فرزندان وقت بگذرانند

چگونه به پاک کردن کش و کوکی‌های کروم بپردازیم؟

فیسبوک مسنجر برای ویندوز و مک منتشر شد

ویدئویی از بازی 2 The Last of Us لو رفت!

نگرانی از فروپاشی استارت آپ های اروپایی به خاطر کرونا

در روزگار کرونا افغانستان را دریابیم

رئیس‌جمهور نوروز خود را چگونه گذراند

تصمیم‌گیری‌ دیرهنگام شرایط را بحرانی کرد

دستور کمک به کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا

تمام پروازهای فرودگاه رشت لغو شد

شهدای شاخص سال 99 سپاه قدس گیلان معرفی شدند

تاریخ برگزاری نمایشگاه E3 2021 مشخص شد

قیمت انواع پاوربانک‌ در بازار

آغاز نام‌نویسی بازگشت پرسنل پروژه‌های عمرانی و ساختمانی در کیش از مسیرهای هوایی و دریایی

کشورهای غربی به ماسک دزدی افتادند

لنژری بیمارستان رازی رشت راه اندازی شد

آستارا در سکوت

ساعت هوشمند شیائومی 4 Mi Kids Watch رسما معرفی شد

پلاتینیوم گیمز از یک رونمایی جدید خبر داد

کسب درآمد یوتیوب از تبلیغ درمان های جعلی ویروس کرونا

بروزرسانی جدید پرچمداران گلکسی S20 به زودی عرضه می‌شود

یک فصل جدید، یک اراده نو

ادامه تعطیلی کتابخانه های عمومی گیلان در بحران کرونا

تایید خبر بازداشت روحانی مدعی طب اسلامی در لنگرود

اولین کارت گرافیک EAGLE گیگابایت را اینجا ببینید

آستارا دومین تولید کننده عسل در استان گیلان است

ارائه خدمات مشاوره روانشناختی در پی شیوع کرونا در گیلان

پلتفرم استریم بازی Amazon در سال 2021 راه اندازی خواهد شد

صیادی در آبهای ساحلی تالش غرق شد

تاریخ انتشار Ghost of Tsushima فعلا تغییر نخواهد کرد

فعالسازی اینترنت رایگان شایعه است

مشکلی جدید در آیفون و آیپدهای قدیمی

اقامت گردشگران در گیلان به صفر رسید

کلیسای مریم مقدس 3دستگاه الکتروکاردیوگراف به بیمارستان انزلی هدیه کرد

20 ثانیه دست بشویید/ 20 ثانیه آب هدر ندهید!

انویدیا جزئیات فناوری‌های جدیدش را شرح داد

سرمقاله ایران/ روزنامه‌ها تعطیل‌اند اطلاع‌رسانی نه!

سرمقاله دنیای اقتصاد/ کرونا و سال جدید

سرمقاله حمایت/ خیانتها و جنایت ها سد راه جهش تولید

سرمقاله رسالت/ جهان پساکرونا

سرمقاله سیاست روز/ کرونا و بی اخلاقی تسویه حسابهای سیاسی

مخاطب بازی The Last of Us Part II همه‌چیز را زیر سوال می‌برد