پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

خطر شیوع کرونا هنوز وجود دارد

بی توجهی به هشدار در خانه ماندن/ خریدهای عید جریان دارد فرهنگي

بی توجهی به هشدار در خانه ماندن/ خریدهای عید جریان دارد
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رشت- نزدیک شدن به ایام عید و خریدهای آخر سال سبب شده برخی از شهروندان گیلانی هشدارها در زمینه خانه ماندن را نادیده گرفته و با حضور در بازار جان خود و سایر شهروندان را به خطر اندازند.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها: بهار نزدیک است اما امسال نمی‌توان مقدمش را چون سال‌های پیش گرامی داشت زیرا کرونا انسان‌ها را به کام مرگ فرو می‌برد. نوروز همیشه و همه جا زیبا و خواستنی است و بی تردید بهار گیلان منظری بدیع از زیباترین مناظر ایران زمین است و گیلانی‌ها خویشاوند بهارند ولی واقعیت این است که نوروز و بهارِ امسال چون همیشه نیست. این روزها شور و شوق پیشواز از بهار با هجوم ویروسی هم زمان شده که نمی‌توان چشم بر خطرات ابتلاء به آن و عواقب شدت شیوعش بست.
شکوفه‌های سپید و عطرآگین بهاری یادآور زندگی و آغازی دوباره هستند، اما نمی‌توانیم از یاد ببریم سپید پوشانی که روزهاست در بیمارستان‌ها به درمان و مراقبت از مبتلایان به کرونا می‌پردازند، خسته هستند و ما نمی‌دانیم آنها تا چه وقت می‌توانند با این توان چنین ایثارگرانه به ارائه خدمت بپردازند. بهار نزدیک است ولی ما نمی‌توانیم خانواده‌های سوگوار کشته شدگان کرونا به ویژه پزشکان و پرستارانی که در این مسیر جان خویش را از دست داده‌اند، فراموش کنیم.
خرید رخت و لباس، نو کردن بعضی از اسباب و لوازم منزل، مهیا شدن برای پذیرایی از مهمانان نوروزی سنتی است که از گذشته‌ها برایمان باقی مانده است اما باید باور کنیم امسال چون همیشه نیست و نباید برای خریدهای غیر ضروری سلامت خود و افراد جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم را به خطر افکنیم.
پزشکان و کارشناسان در روزهای اخیر بارها و بارها به اهمیت ماندن در خانه و پرهیز از حضور در محافل تاکید کرده‌اند اما هنوز عده‌ای بی محابا در بازارها، مراکز خرید و خیابان‌ها در تردد هستند و به خرید عید و عید دیدنی می‌اندیشند. البته حضور مسافرانی که خطر کرونا را جدی نگرفته‌اند و بدون توجه به توصیه‌های مؤکد راهی گیلان شده‌اند هم مزید بر علت است و بیش از پیش خلوتی که در این ایام انتظار داشتیم در گیلان حکم فرما شود را بر هم زده است. افزایش حضور مردم در خیابان‌ها، بازارها و مراکز خرید در رشت بیش از دیگر شهرهای گیلان محسوس است و نیازمند توجه ویژه مردم و متولیان امر است. سال‌های متمادی رشت به عنوان مرکز استان مورد توجه اهالی دیگر شهرهای گیلان برای خرید اجناس مورد نیازشان بوده است اما این روزها گیلان ایام متفاوتی را سپری می‌کند.

نسیم گیلان


اصرارهایی که ممکن از به قیمت جان عزیزان تمام شود
شلوغی بازارها چیزی است که این روزها بیش از همه مسئولان استان گیلان را برای کنترل این ویروس نگران کرده و بارها و بارها از هر طریقی از مردم خواسته اند تا خریدهای خود را به به زمان بعد از کنترل این ویروس موکول کنند اما هستند افرادی که به عنوان توجهی به هشدارها نداده و هم جان خود و هم دیگران را با ترددهای غیر ضرور در سطح شهر به خطر انداخته و چرخه انتقال این ویروس را نیز فعال نگه می‌دارند و زمانی که از آنها درباره علت حضورشان در بازار سوال می‌شود خرید عید را بهانه می‌کنند.
یکی از شهروندان رشتی که به هشدارها بی توجه بوده و برای خرید عید به بازار آمده بار اظهار پشیمانی از این عمل خود به خبرنگار مهر گفت: می دانم کار اشتباهی انجام داده ام.
وی با بیان اینکه به اصرار خانواده برای خرید به بازار آمده است، افزود: باید به عنوان مسئول سلامت خانواده با درخواست آنها مخالف می‌کردم. زیرا هر چیزی که مسئولان و متولیان امر می‌گویند برای سلامت من و خانواده ام است.
مردم هشدارها را جدی نگرفته اند
در همین باره با یکی از فعال رسانه‌ای نیز گفتگو کردم که وی به خبرنگار مهر گفت: متأسفانه مردم ما خطر ویروس کرونا را شوخی گرفته و اصلاً به هشدارهای داده شده برای در خانه ماندن توجهی نمی‌کنند.
الهام حیدری در ادامه تأکید کرد: اگر مسئولان قرنطینه اجباری را در دستور کار قرار نمی‌دهند که این موضوع نیز جای بحث دارد مردم خود باید برای کنترل هر چه سریع‌تر این ویروس به هشدارها توجه کرده و با در خانه ماندن برای چند روز به پرستاران و کادر درمان که واقعاً در این روزها از جان مایه گذاشته اند برای کنترل این ویروس کمک کنند.
این فعال رسانه‌ای به شلوغی بازارها و خیابان‌های شهرهای مختلف استان گیلان در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: دیدن چنین شرایطی با وجود اینکه میدانیم این ویروس چقدر خطرناک بوده و انتقال آن سریع است جای تأسف دارد.
وی از همه شهروندان خواست با در خانه ماندن و خود مراقبتی چرخه انتقال این ویروس در سطح جامعه را قطع کنند، افزود: تنها مردم می‌توانند با توجه به این هشدار آن هم تنها برای دو هفته کمک کنند تا هر چه این ویروس را کنترل کنیم. نباید فراموش کنیم که پرستاران و کادر درمانی در بیمارستان‌ها نیز توان محدودی دارند و ادامه این روند سبب فرسایش این قشر زحمت کش خواهد شد.

نسیم گیلان


واحدهای صنفی ساعت کاری تعیین شده را رعایت کنند
کاهش ساعت کار واحدهای صنفی و تعطیلی بازارهای هفتگی از جمله اقداماتی بود که مسئولان برای کاهش تردد مردم انجام داده اند تا به روند کنترل این ویروس کمک کنند اما هستند صاحبان واحدهای صنفی که این موضوع را جدی نگرفته و مشکلاتی هم برای خود و هم برای مسئولان فراهم کرده اند.
رئیس اتاق اصناف گیلان در این باره در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: با مصوبه ستاد مبارزه با این ویروس استان گیلان ساعت کاری واحدهای صنفی رشت کاهش یافت.
جلال الدین محمد شکریه با تأکید بر لزوم رعایت این ساعت کاری از سوی واحدهای صنفی، افزود: بر اساس این دستور العمل ساعت کار واحدهای صنفی مستقر در بازار بزرگ رشت از ساعت 10:30 صبح تا 18:30 عصر تعیین شده است.
رئیس اتاق اصناف گیلان ادامه داد: ساعت کاری واحدهای صنفی در سایر خیابان‌ها و محلات رشت نیز صبح‌های از ساعت 10 الی 13 و عصرها از ساعت 16 الی 19 تعیین شده است.
وی با بیان اینکه نانوایی، خواروبارفروشی، پروتئینی، میوه و تره بار، قصابی، مرغ و تخم مرغ فروشی، تجهیزات پزشکی و فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای، عرضه کننده مواد غذایی و بهداشتی از این دستورالعمل مستثنی هستند، گفت: صاحبان واحدهای صنفی باید نسبت به ضدعفونی کردن واحد خود اقدام کنند.
شکریه ادامه داد: واحدهای صنفی می‌توانند خود نیز نسبت به تعطیلی و یا کاهش ساعات کاری (کمتر از زمان تعیین شده مذکور) اقدام کنند.
وی تأکید کرد: واحدهای صنفی باید نسبت به ضدعفونی کردن واحد صنفی خود و رعایت ضوابط بهداشتی اقدام کنند و اتحادیه‌های صنفی مکلف به رصد و نظارت واحدهای زیر مجموعه خود هستند.

نسیم گیلان


پلمب 197 واحد صنفی در گیلان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان ظهر یکشنبه بودن که در جمع خبرنگاران با اشاره به تعیین ساعت کاری برای اصناف در راستای مبارزه با شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: با واحدهای متخلف در این حوزه برخورد قانونی خواهد شد.
فرهاد دلق پوش افزود: تاکنون بیش از 197 واحد صنفی در رشت و شهرستان‌های گیلان به دلیل تمرد از ضوابط وضع شده در کمیته پیشگیری از ویروس کرونا با همکاری و هماهنگی اداره اماکن و اتاق اصناف پلمب شده‌اند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به هشدارهای قبلی به اصناف و بازاریان، تاکید کرد: حاضر به تعطیلی حتی یک واحد صنفی و تجاری نیستیم اما علارغم میل باطنی، در شرایط حساسی که سلامتی و حیات مردم از اهمیت بیشتری برخوردار است همه ما موظف به رعایت دستورالعمل‌ها ستاد مبارزه با کرونا هستیم.
وی با بیان اینکه آرایشگاه‌های مردانه و زنانه یکی از مراکز بسیار حساس در امر انتقال ویروس کرونا است، ادامه داد: اگر متصدیان این واحدها نسبت به انجام امورات بهداشتی محوله اقدام نکنند، موجب شیوع بیشتر ویروس کرونا خواهد شد.
دلق پوش در ادامه با اشاره به اینکه اینکه بازرسی و گشت مشترک انجام می‌شود، تصریح کرد: با همکاری اتاق اصناف و هیأت مدیره اتحادیه‌های ذیربط با اطلاع رسانی مجدد و هشدارهای لازم به اعضای تحت پوشش توسط پیامک، از آنها خواسته شده تا ضوابط و ساعت فعالیت اعلامی از سوی اتاق اصناف را رعایت کنند.
خبر افزایش دوباره ورودی‌ها و بیماران بستری در بیمارستان‌های گیلان به دنبال عدم همکاری و همراهی مردم با تدابیر ستاد ویژه مقابله با کرونا خبری است که در روزهای اخیر به نقل از نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت و درمان در مدیریت کرونای گیلان انتشار یافته است. بی تردید قطع زنجیره ابتلاء به کرونا تا زمانی که همه ما در قبال این موضوع احساس مسئولیت لازم را نداشته باشیم، ممکن نیست. ارائه اطلاعات شفاف و مناسب برای تبیین خطرات این بیماری و افزایش آگاهی و حساسیت مردم نسبت به خطرات سرایت ویروس کرونا، موضوعی است که باید بیش از پیش مورد توجه مسئولان و رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما قرار گیرد تا مردم ایران در جای جای این سرزمین باور داشته باشند که تنها با احساس مسئولیت در قبال خود و دیگران، در خانه ماندن و خودداری از عبور و مرورهای غیر ضروری می‌توان بر هجوم این ویروس غلبه کرد و بهاری سلامت را در پیش داشت.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برگزاری مسابقه آموزش آنلاین ویژه دانش‌آموزان کیش

سخنگوی شورای نگهبان: نظام انتخاباتی ایران باید حزبی شود

«جهش تولید» نیازمند کارآفرینی و سرمایه گذاری

برترین بازی‌های رایانه‌ای عرضه شده در سال 98

پیامدهای کرونا بر اقتصاد ایران

سفر با داستان در نوروز/ کاستن از تنش‌های کرونایی با کتابخوانی

سرپرست بیمارستان آستارا معرفی شد

کاهش 85 درصدی ورودی به گیلان

امکان عرضه و خرید اینترنتی تمامی محصولات از طریق سامانه بازارگاه

وعده ساتیا نادلا برای زمان بحران

شمار بیماران کرونا و آنفلوآنزای بهبود یافته در آستارا به 355 نفر رسید

چگونه در دام کلاه‌برداری‌های مجازی نیفتیم؟

فاصله‌گذاری اجتماعی، چگونه و برای چه؟

اپل احتمالا در سال 2021 چندین لپ‌تاپ و رایانه مبتنی‌بر ARM عرضه می‌کند

درمان مبتنی بر واقعیت افزوده برای کودکان مبتلا به اوتیسم تایید می شود؟

غافلگیری بزرگ برای پدافند عربستان در آسمان ریاض

افزایش 30 درصدی خرید تضمینی برگ سبز درجه یک چای برای امسال

کاهش افزون بر 85 درصدی میانگین ورودی به گیلان

486 واحد صنفی در گیلان پلمب شدند

طرح فاصله گذاری اجتماعی مساوی با افزایش سلامتی در جامعه است

استقبال مردم از اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا

کم‌سن‌ترین بیماران کرونایی کشور در گیلان بهبود یافتند

قدردانی استاندار گیلان از خدمات خیران و گروههای جهادی در مقابله با کرونا

کاهش 80 درصدی تردد در مبادی ورودی گیلان

مردم روز 13 فروردین ماه هم در خانه بمانند / استقبال مردم از اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا

فرمان های جنگی ترامپ علیه کرونا

بهبودی کم سن ترین بیماران کرونایی کشور در گیلان

بازگشت بالغ بر 100خودروی غیر بومی و پلمب 12 واحد صنفی در 24 ساعت گذشته

محدودیت در تردد خودروها با پلاک‌های بومی

وعده تکراری وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت خانگی 4 برابر می‌شود

مرگبارترین سلاح‌های بیولوژیک تاریخ

کارگران آمازون با کار در شرایط بحران سلامت خود را به خطر می‌اندازند

فروش بازی NieR: Automata از مرز 4٫5 میلیون نسخه عبور کرد

از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی اعلام شد؛ ابطال پرونده سهمیه انسولین بیماران دیابتی صحت ندارد

تامین وسایل حفاظت فردی مورد نیاز کارگران در معرض آسیب کرونا / پرداخت 50 درصد غرامت مزد برای کارگران دارای استراحت پزشکی قبل از بررسی کمیسیون پزشکی توسط سازمان تامین اجتماعی

عضو شورای روابط خارجی آمریکا: بحرین مستعمره عربستان است

فرمان های نظامی ترامپ برای رویارویی با کرونا

عکس‌ها و مشخصات رسمی وان پلاس 8 پرو سبز نعنایی رویت شد

جزیره کیش پیشگام، قرنطینه‌سازی و مبارزه با ویروس کرونا در کشور

جنگ تمام‌عیار به پشتوانه پول‌های نامرئی

جلوگیری از ورود افزون بر ١٠٠ خودرو با پلاک غیربومی به رشت

اپل واچ سری 6 احتمالا به تاچ ID مجهز می‌شود

آپدیت اندروید 10 شیائومی Mi9 پرو 5G رسما ارایه شد

بسته دو تریلیون دلاری کرونا؛ آمریکا این همه پول را از کجا می‌آورد؟

متهم اصلی انتشار ویروس کرونا کیست؟

جلوگیری از ورود افزون بر ١٠٠ خودرو با پلاک غیربومی به شهرستان رشت

تأمین بخشی از زیرساخت‌های درمانی مراکز درگیر کرونا گیلان

بررسی ویدیویی گوشی شیائومی Mi 10

دستورالعمل تولید و بازنشر محتوای کرونا در فضای مجازی صادر شد

اقدامات ضدکرونایی گوگل تشدید شد