پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

کمرنگ شدن اهدای خون در میانه بحران کرونا و دغدغه بیماران گفتگو

کمرنگ شدن اهدای خون در میانه بحران کرونا و دغدغه بیماران
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رشت - این روزها کرونا حسابی مردم گیلان را کلافه کرده، ویروسی مرموز که با ورود خود به این استان از حدود 25 روز گذشته چنان دامن گسترده که چند هزار نفر را مبتلا نموده و عده ای را به کام مرگ کشانده، مدارس، دانشگاه ها، رستوران ها، هتل ها و خلاصه زندگی عادی مردمان این سرزمین را تعطیل کرده حتی جرات مردم را برای خیر کثیر که اهدا خون است هم گرفته است.

در روزهای پرتنش ناشی از حضور کرونا در گیلان، نه تنها نیاز بیماران به نوعدوستی خاتمه نیافته که این نیاز همیشگی و دائمی برای تداوم حیات همچنان به قوت خود باقی است، اما نوعدوستان در تاخت و تاز ویروس کرونا، از این نیازمندان غافل شده اند وو گرفتار دردها و رنج های ناشی از این بیماری شده اند که بر جان زندگی ها انداخته است.
بیماران سوانح رانندگی، سوختگی ها، اعمال جراحی از جمله جراحی قلب، مادران باردار در حین زایمان و نوزادان نارس (نوزادانی که دچار زردی می شوند) به این مایع حیات « خون» نیاز دارند، مهم اینکه نیاز به خون و فرآورده های خونی همیشگی و روزانه است.
نیاز به خون در تالاسمی ها نیز دائمی و مستمر است، این بیماران حداقل ماهانه 2 بار باید خون تزریق کنند، تالاسمی بیماری ارثی ژنتیکی است که از والدین ناقل بیماری به کودکان منتقل می شود و ناتوانی بدن در خون سازی از عوارض این بیماری است، هموفیلی ها نیز به تزریق خون نیاز دارند، هموفیلی نیز نوعی بیماری ارثی خونریزی کننده و از مشخصه‌های آن ارثی بودن و خونریزی خودبه‌خودی است از این رو باید همیشه یادمان باشند و فراموششان نکنیم بویژه امروز که نیازمان به مهر و نیکی بیش از هر زمان است.
همزمان با بیماری کرونا پایگاه های انتقال خون در مناطق مختلف گیلان از حضور اهداکنندگان به خون کمرنگ شده، اگر چه دست اندرکاران پایگاه های انتقال خون این اطمینان را به مردم داده اند که با توجه به شرایط کنونی و شیوع ویروس کرونا تمام اقدامات لازم برای ضد عفونی و سالم سازی فضای مراکز اهدای خون و کارکنان انجام شده و با اطمینان کامل برای اهدای خون مراجعه کنند، اما شاهد کاهش مراجعه مردم و ادامه این روند هستیم.
اهدا خون نیازی همیشگی
مردم و اهدا کنندگان خون باید بدانند که مصرف کنندگان اعم از بیماران تالاسمی، هموفیلی و سرطانی در همه شرایط نیاز به خون و فرآورده های خون دارند و نباید این نیاز حیاتی آنها فراموش شود.
یکی از بیماران تالاسمی به خبرنگار ایرنا گفت: از اهداکنندگانی که شرایط اهدای خون دارند، می خواهیم که در این ایام پراضطراب ما را تنها نگذارند.
وی افزود : مایع حیاتی برای تداوم زندگی مان خونی است که ما آن را مدیون اهداکنندگان هستیم، آنان با حضور در پایگاه های انتقال خون همواره یاریگر ما بودند، اما این روزها با بروز بیماری کرونا کمتر مراجعه می کنند که این مهم برای ما استرس زا شده است.
یکی دیگر از بیماران نیازمند به خون در استان گیلان اظهار داشت: استرس بیماری کرونا از یک طرف و نیاز ما به خون و فرآورده های خونی از طرف دیگر روزهای سختی را برای ما رقم زده است.
وی اظهار داشت: درخواست ما بیماران نیازمند به افراد سالم واجد شرایط اهدای خون این است که در این ایام بحرانی ما را فراموش نکنند.
در این میان به سراغ تعدادی از مردم رفتم؛ آنان از اهمیت اهدای خون و نیاز همیشگی بیماران به این مایع حیاتی مطلع بودند اما می گفتند: از زمانی که ویروس کرونا آمده، زندگی برای آنان سخت شده از همه چیز هراس دارند.
یکی از شهروندان به خبرنگار ایرنا با بیان اینکه پیش از این سالی 2 بار برای اهدای خون اقدام می کردم، بیان داشت: اگر چه شرایط اهدای خون را دارم اما حقیقت اینکه می ترسم در این شرایط اقدام کنم.
اطمینان خاطر در مورد عدم وجود کوچکترین امکانی نسبت به انتشار ویروس کرونا
مدیر پزشکی انتقال خون گیلان در این باره بیان داشت: ضمن اطمینان خاطر به اهداکنندگان در مورد عدم وجود کوچکترین امکانی نسبت به انتشار ویروس کرونا در هنگام اهدای خون از شهروندانی که احساس سلامت عمومی دارند تقاضا می شود همچون همیشه ما را یاری کنند.
دکتر گیتی ایزدی پور با بیان اینکه در این برهه حساس با توجه به افزایش نیاز، انتظاز همراهی بیشتری از سوی مردم است، افزود: پرسنل پایگاه های انتقال خون گیلان در سراسر استان برای تامین خون مورد نیاز بیماران عمل های جراحی اورژانس، تعویض خون نوزادان، جراحی های اورژانسی قلب و تالاسمی ها فعال و در خدمت اهداکنندگان هستند.
وی اظهار داشت: اهداکنندگان در صورت تمایل با انتخاب تاریخ و زمان مراجعه در سایت نوبت دهی انتقال خون به آدرس www.nobatdehi.ibto.ir می توانند از خدمات پذیرش، معاینه و خونگیری بدون نوبت برخوردار شوند.
حضور مردم در پایگاه های انتقال خون گیلان کمرنگ شد
مدیرکل انتقال خون گیلان نیز گفت : نیاز به خون و فرآورده های خونی روزانه و همیشگی است، با توجه به شیوع ویروس کرونا حضور مردم در پایگاه های انتقال خون کمرنگ شده و تحت تاثیر قرار گرفته است.
دکتر بابک پاکدل خوش اخلاق با بیان اینکه اهداکنندگان جوان و مستمر به خوبی با اصول اولیه خودمراقبتی آشنا هستند، افزود: از تمامی اهداکنندگان جوان و مستمر خون درخواست می شود که یاریگر ما در تامین خون های مورد نیاز بیماران باشند.
وی با تاکید بر اینکه در تمامی مراکز انتقال خون نکات بهداشتی و دستورالعمل های علمی رعایت شده اظهار داشت:خونگیری و پخش فرآورده های خونی همچون گذشته در شرایط کاملا استریل انجام می شود و تمامی تجهیزات و ملزومات مورد استفاده در فرآیند اهدای خون یکبار مصرف، استریل و استاندارد است.
مراجعه کنندگان برای اهدای خون غربالگری می شوند
مدیرکل انتقال خون استان گیلان با بیان اینکه تمامی مراجعه کنندگان برای اهدای خون توسط پزشک غربالگری می شود، خاطر نشان کرد: افراد دارای علائم سرماخوردگی، تب و لزر معافیت موقت می گیرند و از دریافت خون این افراد خودداری می شود، ضمن اینکه این معاینه ها و حساسیت ها از قبل بوده اما با توجه به بیماری کرونا تشدید شده است.
وی اظهار داشت: به عده ای که دوست دارند خون اهدا کنند اما واهمه دارند که در معرض ویروس کرونا بوده و خونشان سالم نباشد، تاکید می کنم پزشکان و کارشناسان اهدای خون قبل از اقدام به این مهم مراجعه کنندگان را به لحاظ بیماری های عفونی ارزیابی می کنند.
پاکدل خوش اخلاق ادامه داد: به افرادی که می ترسند با اهدای خون دچار عفونت و یا بیماری کرونا شوند نیز باید بگویم که این نگرانی آنان بی مورد است، در مراکز اهدای خون همه موارد مربوط به ضدعفونی بر اساس قوانین سازمان انتقال خون انجام می شود که این قوانین بسیار سختگیرانه است.
وی با تاکید بر این مطلب که سازمان انتقال هیچگاه کمیت را فدای کیفیت نمی کند و معاینه و مشاوره پزشکی از مهمترین ارکان این سازمان است، اظهار داشت: اداره کل انتقال خون گیلان نیازمند حضور روزانه اهداکنندگان خون است.
بیماران تالاسمی به خون تازه نیاز دارند
مدیرکل انتقال خون گیلان در ادامه به نیاز بیماران تالاسمی به خون تازه اشاره و خاطر نشان کرد: این بیماران ماهانه حداقل دو بار باید خون تزریق کنند که البته ما نمی گذاریم در این شرایط برایشان مشکلی ایجاد شود.
وی با بیان اینکه در جراحی های قلب باز، تصادفی ها و مواردی دیگر به خون نیاز است، اضافه کرد: بیماران سرطانی نیز نیازمند پلاکت هستند ضمن اینکه طول عمر پلاکت هم سه تا پنج روز است، بنابراین ما به یاری مردم برای اهداخون نیازمندیم.
سالانه به طور میانگین بیش از 200 هزار واحد و فرآورده های خونی در استان گیلان تولید می شود که این خون ها برای مصدومان حوادث، جراحی ها، بیماران هموفیلی، فاویسم و افراد مورد نیاز مورد مصرف قرار می گیرند.
استان گیلان به علت گردشگرپذیر بودن، آمار بالای جراحی های قلب و عروق، تصادفات، تعداد زیاد بیماران هموفیلی، تالاسمی و فاویسمی جزو استان های اول کشور به لحاظ مصرف فرآورده های خونی است.
حداقل سن 18 سال تمام و حداکثر 60 سال (اهداکنندگان مستمر تا 65 سال)، حداقل وزن 50 کیلوگرم، فاصله اهداء خون هر هشت هفته یک بار مشروط به آنکه تعداد دفعات آن در طول یک سال، از چهار بار بیشتر نشود، همراه داشتن اصل کارت شناسایی (شناسنامه، گواهینامه، گذرنامه و برای اهداکنندگان بار اول کارت ملی الزامی است) شرایط اهدای خون است.
پایگاه انتقال خون در رشت میدان فرهنگ، خیابان آزادگان جنب پارک اندیشه و اداره کل انتقال خون استان گیلان، شهرستان لاهیجان در خیابان امام خمینی جنب بیمارستان 22 آبان، لنگرود در خیابان دکتر شریعتی جنب شبکه بهداشت و درمان، پایگاه انتقال خون رودسر در خیابان انقلاب بیمارستان شهدا، پایگاه انتقال خون بندرانزلی در میدان امام خمینی ، سیمتری جنب اداره هواشناسی، فومن در خیابان شهید بهشتی جنب آتش نشانی، تالش خیابان شهید بهشتی جنب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و آستارا خیابان امام خمینی جنب بیمارستان دکتر شریعتی فعال هستند.
برچسب‌ها
رشت ویروس کرونا گیلان
پروندهٔ خبری
کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رندرهای رسمی وان پلاس 8 را ببینید

ریمستر بازی Call of Duty: Modern Warfare 3 در دست ساخت است

تمرکز نسل بعدی هدست‌های بی‌سیم سامسونگ بر ورزشکاران

یک اقتصاددان: مردم فقیر هم قربانی کرونا هستند

وان پلاس Z 5G نام نهایی وان پلاس 8 لایت خواهد بود

دستبند هوشمند اوپو با طراحی نوآورانه در یک پتنت جدید ظاهر شد

تصویر زنده و مشخصات فنی اسمارت‌فون پایین‌رده شیائومی ردمی 9 به بیرون درز کرد

گوگل دوئو امکان برقراری تماس تصویری 12 نفره را فراهم کرد

LG با گوشی‌های سری G خداحافظی می‌کند

بازی Nier: Automata به سرویس ایکس باکس گیم پس اضافه می‌شود

جهش تولید در بستر محیط باثبات اقتصادی، فضای کسب و کار مناسب، نظام تأمین مالی کارآمد و چارچوب سیاستگذاری هوشمند محقق خواهد شد

ضرورت تاسیس آفشور بانک‌ها در مناطق آزاد

تصویب بودجه سال 1399 سازمان‌های مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی

مزاحمت مالیاتی برای مناطق آزاد!

آمریکا، طالبان و آینده افغانستان

جهادی ها پای کار مبارزه با کرونا

یک هزار و ٧٢٤ کیلوگرم مواد غذایی و بهداشتی فاسد در گیلان معدوم شد

تناسب اندام برای همه در خانه ؛ سهم مربی ورزش

بازی‌های Castle Crasher و BattleBlock Theater را رایگان تجربه کنید

بازی Grand Theft Auto VI در رزومه‌ یک صداپیشه مشاهده شد

راهپیمایی کارگران انبار آمازون در پی ابتلای برخی به کرونا

پلتفرم تماس تصویری بومی حاشیه ساز شد

تاریخ عرضه کروم‌ بوک سامسونگ مشخص شد

مرال های سیاهکل در معرض خطر انقراض

برگزاری مسابقه آموزش آنلاین ویژه دانش‌آموزان کیش

سخنگوی شورای نگهبان: نظام انتخاباتی ایران باید حزبی شود

«جهش تولید» نیازمند کارآفرینی و سرمایه گذاری

برترین بازی‌های رایانه‌ای عرضه شده در سال 98

پیامدهای کرونا بر اقتصاد ایران

سفر با داستان در نوروز/ کاستن از تنش‌های کرونایی با کتابخوانی

سرپرست بیمارستان آستارا معرفی شد

کاهش 85 درصدی ورودی به گیلان

امکان عرضه و خرید اینترنتی تمامی محصولات از طریق سامانه بازارگاه

وعده ساتیا نادلا برای زمان بحران

شمار بیماران کرونا و آنفلوآنزای بهبود یافته در آستارا به 355 نفر رسید

چگونه در دام کلاه‌برداری‌های مجازی نیفتیم؟

فاصله‌گذاری اجتماعی، چگونه و برای چه؟

اپل احتمالا در سال 2021 چندین لپ‌تاپ و رایانه مبتنی‌بر ARM عرضه می‌کند

درمان مبتنی بر واقعیت افزوده برای کودکان مبتلا به اوتیسم تایید می شود؟

غافلگیری بزرگ برای پدافند عربستان در آسمان ریاض

افزایش 30 درصدی خرید تضمینی برگ سبز درجه یک چای برای امسال

کاهش افزون بر 85 درصدی میانگین ورودی به گیلان

486 واحد صنفی در گیلان پلمب شدند

طرح فاصله گذاری اجتماعی مساوی با افزایش سلامتی در جامعه است

استقبال مردم از اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا

کم‌سن‌ترین بیماران کرونایی کشور در گیلان بهبود یافتند

قدردانی استاندار گیلان از خدمات خیران و گروههای جهادی در مقابله با کرونا

کاهش 80 درصدی تردد در مبادی ورودی گیلان

مردم روز 13 فروردین ماه هم در خانه بمانند / استقبال مردم از اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا

فرمان های جنگی ترامپ علیه کرونا