پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

SK Hynix در حال آماده‌شدن برای تولید انبوه حافظه DDR5-8400 است علمي

SK Hynix در حال آماده‌شدن برای تولید انبوه حافظه DDR5-8400 است
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - SK Hynix در حال آماده‌شدن برای تولید انبوه حافظه DDR5-8400 است 2
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6228230
٣
٠
زومیت / SK Hynix، شرکتی کره‌ای که در حوزه‌ی تولید حافظه‌ی رم فعالیت می‌کند، گفته است که طی سال جاری میلادی به تولید انبوه حافظه‌های رم DDR5-8400 روی خواهد آورد.
به‌طور معمول یک یا دو بار در هر دهه، شرکت‌هایی که می‌توان از آن‌ها به‌عنوان رهبر بازار حافظه یاد کرد، فناوری‌های جدیدی را به این بازار تزریق می‌کنند. حافظه‌های جدید تولیدشده توسط شرکت‌های موردبحث فرکانس بالاتری دارند و تغییراتی مهم در سرعت پردازشی رایانه‌ها اعمال می‌کنند. هر نسل جدید از حافظه‌های رم با پیشوند DDR همراه می‌شود؛ امروزه حافظه‌‌های DDR4 به‌وفور در بازار موجود هستند، حافظه‌هایی که توانستند تغییراتی مهم نسبت‌به DDR3 در رایانه‌ها اعمال کنند. جدیدترین گزارش‌های منتشرشده نشان می‌دهند شرکت کره‌ای SK Hynix قصد دارد در همین راستا قدم بردارد و به‌زودی از جدیدترین نسل حافظه‌های رم پرده‌برداری کند.
بررسی‌ها نشان می‌دهد به‌طور معمول، نسل جدید بسیاری از قطعات سخت‌افزاری به‌کاررفته در رایانه‌های شخصی، تفاوت عمده‌ و چشم‌گیری با نسل پیشین ندارند. درواقع معمولا سخت‌افزار جدید از جوانبی به‌نسبت جزئی بهبود پیدا می‌کنند و روانه‌ی بازار می‌شوند؛ اما این موضوع به‌هیچ‌وجه درمورد حافظه‌های رم صدق نمی‌کند. حدودا 6 سال از ورود رسمی حافظه‌های سری DDR4 به‌بازار می‌گذرد و با ورود حافظه‌ی DDR5، بدون‌شک DDR4 منسوخ خواهد شد. شرکت SK Hynix مدتی پیش به‌طور ضمنی این موضوع را اعلام کرد. این شرکت با انتشار مقاله‌ای روی وب‌سایت رسمی خود به مزیت‌های متعدد DDR5 اشاره کرد تا کم‌کم ذهن‌ها را برای مهاجرت از DDR4 به نسل جدید، آماده کند. SK Hynix در مقاله‌ی خود قابلیت‌های جالبی را برای DDR5 ذکر کرد که نشان می‌دهند این نسل از حافظه‌های رم قرار است تغییراتی درخوتوجه با خودش به‌همراه بیاورد.
قطعا مهم‌ترین نکته درمورد حافظه‌ی DDR5 به سرعت پردازشی خام آن برمی‌گردد؛ براساس ادعای SK Hynix، نسل جدید حافظه‌های رم دارای سرعت 8٬400 مگاترنسفر‌بر‌ثانیه (MT/s) خواهد بود. در این سرعت پردازشی، هر کانال از لحاظ تئوری پهنای باندی معادل 67/2 گیگابیت‌بر‌ثانیه دارد که این میزان بسیار بیشتر از پهنای باند حافظه‌ی DDR4 است؛ آمار رسمی نشان می‌دهد هر کانال حافظه‌ی DDR4 از حداکثر پهنای باند 25/6 گیگابیت‌بر‌ثانیه بهره می‌برد. این موضوع نشان می‌دهد رم‌های دو کاناله‌ی معمولی DDR5 از پهنای باند بسیار عالی 134 گیگابیت‌برثانیه بهره‌مند خواهند بود. همچنین رم‌های DDR5 چهار کاناله پهنای باند 267 گیگابیت‌بر‌ثانیه و رم‌های هشت کاناله پهنای باند 538 گیگابیت‌بر‌ثانیه خواهند داشت. البته فراموش نکنید که سرعت واقعی پردازش حافظه‌های یادشده در دنیای واقعی، به‌میزان حدودا 30 درصد کمتر خواهد بود. بااین‌حال سرعت، تنها یکی از معیارهای مطرح‌شده درمورد DDR5 است. حافظه‌های DDR5 از جوانب دیگری نیز به فناوری‌های متعدد جدیدی مجهز خواهند بود.
افزایش چهار برابری تراکم ترانزیستورها باعث می‌شود حافظه‌های پرظرفیت، ارزان‌تر از قبل باشند. به‌علاوه، این موضوع امکان دستیابی به ظرفیت‌های بیشتر را نیز فراهم می‌کند. کم شدن ولتاژ عملیاتی و ولتاژ پیک تا پیک (VPP) باعث کاهش مصرف انرژی توسط حافظه‌های رم سری DDR5 خواهد شد. افزون بر این موارد، استفاده از فناوری‌های ECC (مخفف Error Correction Code، به‌معنای کد تصحیح خطا) و ECS (مخفف Error Check and Scrub، به‌معنی بررسی و از‌بین‌بردن خطا) روی Die، باعث می‌شود رم‌های جدید بهتر از قبل بتوانند خطاهای احتمالی را رفع کنند، بدین ترتیب رم‌های DDR5 قابل‌اتکاتر خواهند بود.
هنگام بررسی اطلاعات حافظه‌های رم، باید به سه عدد کلیدی توجه کنید: شمار واحد‌های بانک، معیار Prefetch Length و در نهایت Burst Length. واحدهای بانک در حقیقت همان واحدهای ذخیره‌سازی داده‌ها به‌شمار می‌آیند. معیار Prefetch Length بیانگر این است که ساب‌سیستم حافظه در هر دور کاری، می‌تواند چه‌میزان داده استخراج کند. از طرفی معیار Burst Length مدت‌زمان استخراج هر دور از داده‌ها را توسط ساب‌سیستم، مشخص می‌کند.
نوعی محدودیت فنی در حافظه‌های رم وجود دارد که نمی‌گذارد ساب‌سیستم در هر دوره‌ی کاری، از یک واحد بانک به واحد دیگر جهش کند؛ بنابراین ساب‌سیستم باید در هر دوره، به‌صورت هم‌زمان در حد توانش به بانک‌های مختلف دسترسی پیدا کند. ساب‌سیستم برای عملی کردن این هدف باید سرعت استخراج داده از هر کدام از آن‌ها را کاهش دهد؛ موضوعی که باعث می‌شود فرایند کلی، در زمانی طولانی‌تر انجام بگیرد. در حافظه‌های DDR5 میزان Burst Length دو برابر حافظه‌های DDR4 است، بنابراین محدودیت زمانی موردبحث نیز دوبرابر می‌شود. اتفاقی که در نهایت می‌افتد این است که ساب‌سیستم می‌تواند به دو برابر بانک بیشتر دسترسی پیدا کند. این یعنی متعاقبا داده‌های قابل‌دسترس دو برابر می‌شوند و برای حمل آن‌ها به خارج از حافظه به Prefetch Length دو برابر بیشتر از قبل نیاز پیدا خواهید کرد. همان‌طور که در جدول بالا می‌بینید، میزان Prefetch Length در DDR5 نسبت‌به نسل فعلی، دو برابر خواهد شد.
توضیحات یادشده در پاراگراف بالا، ممکن است پیچیده باشد، اما هنوز هم در مقایسه با اتفاقی که در واقعیت می‌افتد بسیار ساده است. درواقع آنچه که در واقعیت رخ می‌دهد، پیچیدگی بیشتری دارد که اشاره‌ی دقیق به آن، مقاله‌ای جداگانه می‌طلبد و از حوصله‌ی این مقاله خارج است. اما به‌طور کلی بدانید که دو برابر شدن اعداد سه معیار موردبحث باعث می‌شود DDR5 در عمل، تفاوتی چشم‌گیر با نسل فعلی حافظه‌های رم داشته باشد. ادعاهای مطرح‌شده نشان می‌دهند حافظه‌ی DDR5 در مقایسه با حافظه‌های DDR4 به‌میزان دو برابر سرعت بیشتری خواهند داشت. در کنار معیارهای موردبحث، اعمال بهبودهایی دیگر در کنار استفاده از لیتوگرافی 10 نانومتری، مسیر DDR5 برای رسیدن به این هدف را هموارتر خواهند کرد. لازم است مجددا تأکید کنیم عبارت DDR5-8400 به این معنی نیست که حافظه‌ی DDR5 می‌تواند با فرکانس 8٬400 مگاهرتز فعالیت کند؛‌ اما در هر صورت این حافظه، قدرت پردازشی بیشتری خواهد داشت.
براساس ادعای مطرح‌شده از سوی رسانه‌ی تک‌اسپات، شرکت SK Hynix قصد دارد در سال جاری میلادی، تولید انبوه حافظه‌های رم DDR5 را آغاز کند. ظاهرا SK Hynix پیش‌بینی کرده است حافظه‌های DDR5 بتوانند در سال 2021، 22 درصد از سهم بازار حافظه‌های رم را به‌خود اختصاص دهند؛ همچنین احتمال می‌رود این میزان در سال 2022 به 43 درصد برسد. گفته می‌شود معماری‌های ذن 3 AMD و Sapphire Rapids اینتل توانایی پشتیبانی از حافظه‌ی DDR5 را خواهند داشت. پردازنده‌های مبتنی‌بر دو معماری موردبحث طی سال‌های آینده روانه‌ی بازار خواهند شد.
شما چه دیدگاهی درمورد حافظه‌های رم DDR5 دارید؟


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ربات کافه چی که فاصله گذاری اجتماعی را ترویج می‌کند

همه واکنش ها درباره قتل رومینای 14 ساله/ ضعف فرهنگی مشهود است

18 عرضه‌کننده گوشت فاسد در آستارا به دادگاه معرفی شدند

دختر 18 ساله رشتی در آتش خشم و تعصب برادر سوخت

گوشی اوپو رینو 4 به زودی از راه می‌رسد

پروژه ها طبق برنامه زمان بندی تا پایان سال به بهره برداری می رسند

نسخه جدید macOS به داد باتری‌ لپ‌تاپ‌ها می‌رسد

تمام بازی‌های نسل هشتم قابل پورت شدن روی نینتندو سوییچ هستند

نوبخت: طرح های زمانبندی شده 1399 تا آخرسال بهره برداری می شود

6 کار خطرناک که هر روز با گوشی موبایل‌ انجام می‌دهید!

آمازون در صدر ارزشمندترین خرده فروشان دنیا

همه وعده های دولت درباره آزادراه رشت- قزوین عملی خواهد شد

بازی ماجراجویی و پلتفرمر Hoa معرفی شد

سامسونگ 80 درصد از سفارشات OLED را برای آیفون‌های 2020 تضمین می‌کند

تاسیس کتابخانه «شهید خرازی» در یک روستای محروم

همه وعده های دولت درباره آزاد راه رشت- قزوین عملی خواهد شد

٨٤٠٠ متر مربع از اراضی محیط زیست تالش رفع تصرف شد

افتتاح کامل آزادراه رشت – قزوین تا پایان سال

تعطیل شدن خط تولید نوکیا در هند به دلیل کرونا

43 کارفرمای متخلف استان سمنان به دستگاه قضا معرفی شدند

شناسایی گونه ای کمیاب از ژله ماهی دکمه آبی برای نخستین بار در شمال غربی جزیره کیش

فراخوان طرح پژوهشی تنظیم سند ارتقای وضعیت زنان منطقه آزاد کیش

الزام رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مراکز ورزشی کیش

نایب رئیس فدراسیون تنیس: آماده حضور در مسابقات بین المللی و آسیایی هستیم

محوطه تصفیه‌خانه آب آستارا برای جلوگیری از آلودگی مسدود شد

گیلان رئیس هیات تنیس خود را شناخت

پلمب اصناف بی‌توجه به پروتکل‌های بهداشتی در آستارا ادامه دارد

رویداد Blizzcon 2020 رسما لغو شد

غول چینی 70 میلیارد دلار را صرف فناوری‌های جدید می‌کند

شخصیت و اندیشه های امام خمینی برای نسل جوان تبیین شود

950 بسته معیشتی بین نیازمندان شهرستان رودسر توزیع شد

مرحله پایانی رزمایش مواسات با توزیع 50 هزار بسته معیشتی در گیلان

پیکر یکی از مغروقان سد سپیدرود پیدا شد

نایب رئیس فدراسیون تنیس: آماده حضور در مسابقات مختلف بین المللی و آسیایی هستیم

نگاه به سرمایه گذاری باید تسهیلگرانه باشد

پیدا شدن پیکر یکی از غرق شدگان سپیدرود

اولین مانیتور ردمی رونمایی شد

چطور در بازی Pes 2020 قیچی برگردان بزنیم؟

قیمت کانن EOS R5 کمتر از 4000 دلار خواهد بود

اسپاتیفای یک محدودیت را حذف کرد

آتش سوزی عمدی یک منزل مسکونی/ متهم دستگیر شد

انتقال 19 زندانی ایران در آذربایجان از طریق مرز آستارا

درخواست ابتکار برای بررسی خارج از نوبت لایحه تامین امنیت زنان

2450 بسته معیشتی در شهرستان رودسر توزیع شد

افزایش برخورداری گیلان از تخت  ICU/تلاش برای بازشدن روزنه های توسعه سلامت

ایرپادز آینده اپل احتمالا دارای قابلیت پایش وضعیت سلامتی فرد خواهد بود

ریلمی 6s دویست یورویی معرفی شد

هواوی از نسل جدید آنتن‌های 5G رونمایی کرد

فعال سازی ترجمه خودکار صفحات وب در مرورگر اج مایکروسافت

بازیابی اطلاعات سیم ‌کارت واگذار شده چگونه است؟