پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

تصمیم‌های متعدد و نادرست مقالات

تصمیم‌های متعدد و نادرست
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - تصمیم‌های متعدد و نادرست
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6231498
٠
٠
اعتماد / متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
محمدتقی فاضل میبدی/ بلای مسمومیت الکل و جان‌باختن هموطنان ما بلای کمی نبود، اما در کنار مساله کرونا، چندان مورد توجه قرار نگرفته است. این نوع بلاهای اجتماعی را نمی‌توان به حساب خطا یا گناه فرد گذاشت. چنین مسائلی در جامعه ریشه‌های روانی دارد که باید این ریشه‌ها پیدا و مساله حل شود. چرا بخشی از جامعه ما به الکل روی آورده است؟ این سوال مهمی است که چندان پاسخ ساده‌ای ندارد. نمی‌توانیم برای پاسخ به این سوال مهم تنها به این پاسخ اکتفا کنیم که فرد خطاکار و گناهکار است و الکل مصرف می‌کند؛ چنین پاسخی، پاسخ فقهی است. اما این پاسخ‌ها مشکلات جامعه ما را حل نمی‌کند. چطور شده است که جامعه ما پس از چهل سال مدیریت و حکومت اسلامی به روزی افتاده است که اگر الکل صنعتی به بازار بیاید، عده‌ای به آن اقبال می‌کنند...
می‌خرند و مصرف می‌کنند، مسموم می‌شوند و حتی جان‌شان را از دست می‌دهند و یک خانه و زندگی را از بین می‌برند؟ چنین مسائلی نشان از پدیده‌های مهم اجتماعی در جامعه ما دارد که حکومت باید از طرف دانشگاه‌ها در ریشه چنین عارضه‌هایی سرمایه‌گذاری کند، علل آن را بشناسد تا چنین معضلاتی از ریشه کنده شوند. در جامعه ما شاید کنار مسمومیت الکل، ده‌ها آسیب اجتماعی دیگری نیز باشند که هنوز مثل این پدیده برای ما آشکار نشده‌اند. آمار طلاق در خانواده‌ها، اعتیاد، قتل‌های بر سر دعواهای خانوادگی و اجتماعی و بسیار آسیب‌های دیگر، چطور شده که جامعه ما اینقدر گرفتار آسیب شده است؟ بحث الکل و مسمومیت الکلی کم‌کم آشکار شده و به اخبار راه‌یافته است، اما بخش‌های عمده آسیب‌های جامعه ما هنوز پنهان هستند. در این وضعیت اینکه چه کار باید کرد؟ بخشی از پاسخ در برابر چنین مساله‌ای مجازات است، اما شلاق‌زدن صرفا مجازات است و مساله را حل نمی‌کند. کیفر دادن مجرم در جامعه هیچ‌وقت مشکل را از ریشه حل نمی‌کند، بلکه برای حل مسائل، لازم است ریشه‌های پدیده جرم شناخته شوند. یکی از بلاهای جامعه ما، یأس، ناامیدی و بی‌هویتی بعضی جوانان است، در نتیجه این ناامیدی است جوانان ما به مواد مخدر، الکل و روان‌گردان رو می‌کنند. چرا جامعه ‌ما به این مرحله رسیده است؟ پاسخ را باید از متولیان فرهنگی جامعه و حاکمان پرسید. هزینه‌هایی که در کشور ما سالانه صرف فعالیت‌های فرهنگی می‌شوند، کم نیست. وزارت ارشاد، صداسیما، تولید فیلم‌ها، سخنرانی‌های مذهبی و خطبه‌های نماز گوشه‌ای از این فعالیت‌ها هستند، کشور ما برای این فعالیت‌ها هزینه می‌کند اما خروجی آنها در جامعه چیست؟
اگر حکومت از این بخش جامعه غافل بماند، ممکن است در آینده حتی با بحران‌های بزرگ‌تری روبرو شود. با کمال تاسف باید بگویم که ما بسیار حرف می‌زنیم، در تریبون‌ها، در مجالس‌مان، هزینه می‌کنیم و حرف می‌زنیم، اما راه عملی درست مفقود است. در بحران کرونا نیز همین مساله صادق است. اگر تصمیم‌گیری درست، دقیق و ساختاریافته بود، اگر از یک ستاد معین تصمیم‌گرفته می‌شد، ممکن بود ما اینقدر تلفات نداشته باشیم. اما می‌بینیم که دولت یک صحبت می‌کند و کارشناسان صحبتی دیگر، رییس‌جمهور به یک شکل تصمیم می‌گیرد و وزارت‌بهداشت به شکلی دیگر. این تصمیم‌گیری‌های متعدد، متضاد و نادرست منجر می‌شود که جامعه به سمت و سویی برود که قابل‌پیش‌بینی نیست. با جرات می‌گویم بخشی از حاکمیت، دولت و کارگزاران ما از اداره کشور ناتوان هستند، نه جرات دارند این امر را اظهار کنند و نه حاضرند کنار بکشند تا کارشناسان و متخصصان سرکار بیایند. اقتصاد ما درست نیست، فرهنگ ما درست نیست، مفاسد اجتماعی ما بالاست و بسیاری از مشکلات دیگری که فکر می‌کنیم مشکل نیستند، اما در واقع مشکل هستند. در دنیای امروز نمی‌توان جامعه را به روش‌های غیرعلمی اداره کرد، بخش مهمی از جامعه اقتصاد است، بخش مهمی از جامعه اعتماد و اخلاق است. اگر در جامعه اعتماد میان حاکمیت و ملت از بین برود، هرچقدر احکام اجرا شوند، در حل مسائل جامعه تاثیری نخواهد داشت. از ابتدای انقلاب تاکنون برای نقل و انتقال مواد مخدر چقدر حکم اعدام و زندان و جریمه داده‌ایم و چه نتیجه‌ای گرفته‌ایم؟ بر این باورم نتیجه مطلوبی نگرفته‌ایم. گفته می‌شود اگر همین اقدامات هم صورت نمی‌گرفتند، آمار بیش از این می‌شد، اما چنین پاسخی درخور نیست. ما باید ببینیم که اگر ده قاتل را اعدام کردیم، آیا تاثیر این اعدام‌ها در کاهش آمار قتل محسوس است یا خیر. با روش‌های غیرعلمی نمی‌توان جامعه را اداره کرد زیرا در جامعه اولین چیزی که حرف اساسی می‌زند، حل مشکلات اقتصادی است. اگر حکومت توانست مشکلات اقتصادی مردم را حل‌وفصل کند، آن وقت می‌تواند بگوید که بخش مهمی از مشکلات جامعه را اداره کرده است. جوانی که پول ندارد، جوانی که امنیت ندارد، جوانی که امید آینده برای او نیست، ممکن است مرتکب هر عملی بشود. انسان به این دنیا آمده و فطرتا خانواده، شغل و رفاه می‌خواهد و بخش عمده‌ای از این مسوولیت‌ها هم به عهده حکومت‌هاست. پیامبر خدا فرمودند اگر درجامعه نان نباشد، خدایا از ما امید نماز و روزه هم نداشته باش. به همین دلیل است که مسائل جامعه با نصیحت و حرف حل نمی‌شوند. در جامعه باید دست به اقدام عملی زد و نحستین عمل، حل و فصل اقتصاد جامعه است. تورمی که از سال گذشته تاکنون در جامعه ما شکل گرفته است، حیرت‌آور است، ارزش پول ملی ما سقوط کرده است. چرا مسائل خودمان را حل نمی‌کنیم؛ اگر قاصری هست، چرا ریشه‌یابی نمی‌کنیم و قصور را رفع نمی‌کنیم. نمی‌توان همیشه تقصیر را گردن دیگران انداخت و جامعه خود را با چنین مشکلات عظیمی تنها گذاشت.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گوشی اوپو رینو 4 به زودی از راه می‌رسد

پروژه ها طبق برنامه زمان بندی تا پایان سال به بهره برداری می رسند

نسخه جدید macOS به داد باتری‌ لپ‌تاپ‌ها می‌رسد

تمام بازی‌های نسل هشتم قابل پورت شدن روی نینتندو سوییچ هستند

نوبخت: طرح های زمانبندی شده 1399 تا آخرسال بهره برداری می شود

6 کار خطرناک که هر روز با گوشی موبایل‌ انجام می‌دهید!

آمازون در صدر ارزشمندترین خرده فروشان دنیا

همه وعده های دولت درباره آزادراه رشت- قزوین عملی خواهد شد

بازی ماجراجویی و پلتفرمر Hoa معرفی شد

سامسونگ 80 درصد از سفارشات OLED را برای آیفون‌های 2020 تضمین می‌کند

تاسیس کتابخانه «شهید خرازی» در یک روستای محروم

همه وعده های دولت درباره آزاد راه رشت- قزوین عملی خواهد شد

٨٤٠٠ متر مربع از اراضی محیط زیست تالش رفع تصرف شد

افتتاح کامل آزادراه رشت – قزوین تا پایان سال

تعطیل شدن خط تولید نوکیا در هند به دلیل کرونا

43 کارفرمای متخلف استان سمنان به دستگاه قضا معرفی شدند

شناسایی گونه ای کمیاب از ژله ماهی دکمه آبی برای نخستین بار در شمال غربی جزیره کیش

فراخوان طرح پژوهشی تنظیم سند ارتقای وضعیت زنان منطقه آزاد کیش

الزام رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مراکز ورزشی کیش

نایب رئیس فدراسیون تنیس: آماده حضور در مسابقات بین المللی و آسیایی هستیم

محوطه تصفیه‌خانه آب آستارا برای جلوگیری از آلودگی مسدود شد

گیلان رئیس هیات تنیس خود را شناخت

پلمب اصناف بی‌توجه به پروتکل‌های بهداشتی در آستارا ادامه دارد

رویداد Blizzcon 2020 رسما لغو شد

غول چینی 70 میلیارد دلار را صرف فناوری‌های جدید می‌کند

شخصیت و اندیشه های امام خمینی برای نسل جوان تبیین شود

950 بسته معیشتی بین نیازمندان شهرستان رودسر توزیع شد

مرحله پایانی رزمایش مواسات با توزیع 50 هزار بسته معیشتی در گیلان

پیکر یکی از مغروقان سد سپیدرود پیدا شد

نایب رئیس فدراسیون تنیس: آماده حضور در مسابقات مختلف بین المللی و آسیایی هستیم

نگاه به سرمایه گذاری باید تسهیلگرانه باشد

پیدا شدن پیکر یکی از غرق شدگان سپیدرود

اولین مانیتور ردمی رونمایی شد

چطور در بازی Pes 2020 قیچی برگردان بزنیم؟

قیمت کانن EOS R5 کمتر از 4000 دلار خواهد بود

اسپاتیفای یک محدودیت را حذف کرد

آتش سوزی عمدی یک منزل مسکونی/ متهم دستگیر شد

انتقال 19 زندانی ایران در آذربایجان از طریق مرز آستارا

درخواست ابتکار برای بررسی خارج از نوبت لایحه تامین امنیت زنان

2450 بسته معیشتی در شهرستان رودسر توزیع شد

افزایش برخورداری گیلان از تخت  ICU/تلاش برای بازشدن روزنه های توسعه سلامت

ایرپادز آینده اپل احتمالا دارای قابلیت پایش وضعیت سلامتی فرد خواهد بود

ریلمی 6s دویست یورویی معرفی شد

هواوی از نسل جدید آنتن‌های 5G رونمایی کرد

فعال سازی ترجمه خودکار صفحات وب در مرورگر اج مایکروسافت

بازیابی اطلاعات سیم ‌کارت واگذار شده چگونه است؟

عوامل مؤثر بر عمر باتری را بشناسید

گوگل در حال کار روی امکان خرید صوتی به وسیله دستیار خود است

نسخه PSVR بازی Dreams در دست ساخت قرار دارد

سیستم مورد نیاز شبیه ساز پرواز مایکروسافت