پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

سیستم رهگیری ویروس کرونا اپل و گوگل در دسترس قرار گرفت علمي

سیستم رهگیری ویروس کرونا اپل و گوگل در دسترس قرار گرفت
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - سیستم رهگیری ویروس کرونا اپل و گوگل در دسترس قرار گرفت
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6380831
k ١.١
٠
زومیت / امکان دسترسی به سرویس رهگیری ویروس کرونای اپل و گوگل که قصد دارد در راستای مهار دنیاگیری اخیر قدمی مثبت بردارد، برای دولت‌ها فراهم شده است.
اپل و گوگل چهارشنبه‌ی گذشته در اطلاعیه‌ای مشترک از راه‌اندازی نسخه‌ی اولیه‌ی سیستم رهگیری ویروس کرونا (کووید 19) خبر دادند. این دو شرکت در بخشی از اطلاعیه‌ی جدید اعلام کرده‌اند که اخیرا امکان دسترسی مقامات دولتی 23 کشور در سراسر پنج قاره به این سیستم نوآورانه فراهم شده است. گفته می‌شود یکی از شروط اصلی گوگل و اپل برای ارائه‌ی این سرویس به مقامات دولتی این است که دولت‌ها روند درخواست شماره‌تلفن از کاربران سرویس را متوقف کنند.
از همان روزهای نخست معرفی سیستم ویژه‌ی اپل و گوگل شمار درخورتوجهی از کاربران ادعا کردند که این دو شرکت ازطریق سیستم خود قوانین حریم خصوصی را زیر پا می‌گذارند، بااین‌حال به‌نظر می‌رسد که اپل و گوگل چنین قصدی ندارند. گزارش‌های اخیر می‌گویند دولت‌ها اعلام کرده‌اند اپل و گوگل با اولویت ‌قرار‌دادن حریم خصوصی کاربر باعث می‌شوند میزان کارآیی سیستم رهگیری ویروس کرونا کهش پیدا کند. اپل و گوگل در بیانیه‌ی جدید خود می‌گویند چندین ایالت در آمریکا و 22 کشور در سراسر دنیا به سیستم رهگیری کروناویروس دسترسی پیدا کرده‌‌اند. بااین‌حال فعلا مشخص نیست که چه تعداد از این کشورها اپلیکیشن موبایلی ویژه‌ای برای استفاده از سیستم رهگیری اپل و گوگل تولید و منتشر کنند.
بهره‌گیری از اپلیکیشن‌ها به‌منظور تسریع ردیابی مبتلایان به ویروس کرونا توانسته است تأثیری مثبت روی مهار دنیاگیری اخیرا بگذارد؛ در این رویکرد ویژه، دولت‌ها تلاش می‌کنند افرادی را که احتمالا با یکی از مبتلایان به ویروس کرونا ارتباط داشته‌اند شناسایی کنند و روی آن‌ها تست کرونا انجام دهند.
سیستم ویژه‌ی اپل و گوگل که به درون اپلیکیشن‌هایی ویژه تزریق می‌شود ازلحاظ تئوری دولت‌ها را قادر می‌سازد به‌شکلی بهتر افراد مبتلا به کووید 19 را پیدا کنند. درواقع این سیستم باعث می‌شود شانس پیدا کردن افرادی که به‌تازگی با یک فرد مبتلا ویروس کرونا ارتباط داشته‌اند، افزایش پیدا کند. امروزه بسیاری از دولت‌ها برای فهمیدن ارتباط ‌داشتن فردی با سایرین به پرسش و پاسخ و قدرت حافظه‌ی آن فرد متکی می‌شوند، این رویکرد دقت چندان زیادی ندارد. سیستم رهگیری توسعه ‌داد‌ه‌شده توسط اپل و گوگل قصد دارد در راستای رفع این مشکل قدم بردارد.
برخی از دولت‌ها به اپل و گوگل گفته‌اند اگر بتوانند مکان کاربران را رهگیری کنند،‌ پروژه‌ی موردبحث کارآمدتر خواهد بود. زیرا دسترسی به مکان کاربران باعث می‌شود نقاط اصلی مربوط به انتقال ویروس در منطقه‌ای خاص مشخص شود. بدین ترتیب به کسانی که در آن حواشی حضور داشته باشند ازطریق تماس یا پیامک متنی خبر داده می‌شود تا حواس‌شان را بیشتر جمع کنند و به کروناویروس مبتلا نشوند. اپل و گوگل به‌صراحت به‌ دولت‌هایی که از سیستم رهگیری کرونا استفاده می‌کنند گفته‌اند که اجازه‌ی جمع‌آوری داده‌های مکان کاربر ازطریق GPS به آن‌ها داده نمی‌شود. درضمن دولت‌ها نباید از مردم بخواهند که اطلاعات شخصی‌شان را در اپلیکیشن‌های مبتنی‌بر این سیستم جدید وارد کنند.
چستر ویسنیسکی، یکی از پژوهشگران شاغل در شرکت امنیت سایبری Sophos، در این رابطه می‌گوید:
سیستم رهگیری اپل و گوگل محل تلاقی فناوری و حریم خصوصی و متخصصان حوزه‌ی بهداشت است؛ این نقطه‌ی تلاقی باعث ایجاد نوعی نمودار وِن می‌شود. آن‌طور که به‌نظر می‌رسد نمودار ون ایجاد‌شده هیچ نقطه‌ای ندارد که در آن، سه حوزه‌ی یادشده با یکدیگر هم‌پوشانی کنند.
استرالیا، بریتانیا و چند کشور دیگر طی ماه‌های اخیر تلاش کرده‌اند نوعی فناوری مشابه با سیستم اپل و گوگل طراحی کنند و به‌مرحله‌ی بهره‌برداری برسانند، اما فناوری‌های طراحی‌شده توسط این کشورها عموما با برخی مشکلات مواجه است. بررسی‌ها نشان می‌دهد اپلیکیشن‌هایی که دولت‌ها در این راستا ساخته‌اند منجر به افزایش مصرف شارژ باتری گوشی‌ها می‌شود و کاربران زیادی به استفاده از آن‌ها تمایل نشان نداده‌اند.
اپل و گوگل می‌گویند سیستم طراحی‌شده توسط آن‌ها از اتصالات قابل‌اتکای بلوتوث استفاده می‌کند. طبق اعلام این دو شرکت، سیستم موردبحث ازطریق اتصال بلوتوث بین دستگاه‌‌ها می‌تواند کاربرانی را که در نزدیکی یکدیگر به‌مدت حداقل پنج دقیقه حضور دارند، شناسایی و ثبت کند. توسعه‌دهندگان سیستم‌های رهگیری ساخته‌شده توسط کشورهای اتریش، آلمان و سوئیس به خبرگزاری روئیترز گفته‌اند، قصد دارند پلتفرم خودشان را کنار بگذارند و به استفاده از سیستم ساخته‌شده توسط اپل و گوگل روی بیاورند. آن‌طور که روئیترز ادعا می‌کند، سه دولت موردبحث گفته‌اند که هیچ مشکلی با عدم اطلاع از شماره‌تلفن و اطلاعات شخصی کاربران ندارند.
دولت‌های دیگر همچنان در تلاش هستند بتوانند سیستمی اختصاصی طراحی کنند. مقامات نروژ قصد دارند میزان اثرگذار بودن اپلیکیشن ویژه‌‌ی خود با نام Smittestopp را با نمونه‌‌ای که بر پایه‌ی سیستم اپل و گوگل طراحی شده‌ باشد، مقایسه کنند.
گفته می‌شود دولت نروژ سرمایه‌ای 5 میلیون دلاری برای توسعه‌ی اپلیکیشن Smittestopp اختصاص داده است. این اپلیکیشن به داده‌های مکان کاربر ازطریق GPS دسترسی پیدا می‌کند و کاربران باید حتما شماره‌ موبایل خود را در آن وارد کنند. بااین‌حال آمار نشان می‌دهد میزان استفاده از این اپلیکیشن در بین ساکنین نروژ بسیار کم بوده است. البته این موضوع تا حد زیادی به کم‌بودن شمار افرادی که جدیدا به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند مربوط می‌شود.
گان پگی کاندسن قائم‌‌مقام مؤسسه‌ی بهداشت عمومی نروژ در بخشی از سخنان خود می‌گوید: «اگر روند رهگیری مبتلایان به ویروس کرونا ازطریق ابزار اپل و گوگل به‌شکلی بسیار مؤثرتر انجام پذیرد، احتمال دارد ما هم به استفاده از آن روی بیاوریم. همچنین ما باید پیش‌نیازهای لازم را برای انتقال از Smittestopp به سیستم اپل و گوگل،‌ در نظر بگیریم».
داکوتای شمالی یکی از ایالت‌های آمریکا به‌حساب می‌آید که از چند روز پیش امکان دسترسی به سیستم رهگیری ویروس کرونا را پیدا کرده است. مقامات این ایالت روز چهارشنبه‌ی گذشته به خبرگزاری روئیترز گفته‌اند قصد دارند اپلیکیشنی را که برای رهگیری ویروس کرونا توسعه داده‌اند و از آن با نام Care19 یاد می‌کنند، کنار بگذارند. Care19 برای به‌دست‌آوردن داده‌هایش از کاربران می‌خواهد به حافظه‌شان متکی شوند و هرگونه برخورد احتمالی با فرد مبتلا به کووید 19 را گزارش دهند. مقامات داکوتای شمالی گفته‌اند قصد دارند، نسخه‌ی جدید اپلیکیشن خود را با نام Care19 Exposure و بر پایه‌ی سیستم اپل و گوگل طراحی کنند و دردسترس قرار دهند.
دولت استرالیا گفته از مدتی پیش با اپل و گوگل وارد مذاکره شده است تا بتواند با اتکا بر دانش متخصصان این شرکت‌ها در راستای بهبود اپلیکیشن اختصاصی خود با نام COVIDSafe قدم بردارد. کاربران استرالیایی به‌منظور استفاده از این اپلیکیشن باید شماره‌موبایل، کد پستی منزل و حتی بازه‌ی سنی‌شان را اعلام کنند.
شما چه دیدگاهی درباره‌ی این خبر دارید؟


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرورهای بازی محبوب‌ برای همیشه غیر فعال شدند

اعتراضات در آمریکا برای اپل و آمازون دردسرساز شد

رندر رسمی گوشی Honor Play 4 5G پیش از معرفی رسمی منتشر شد

دستگیری 8 عضو یک شرکت هرمی در انزلی

صادرات بیش از 166 هزار تن کالا به ارزش 80 میلیون دلار از گیلان

راهیابی 6 نمایشگاه «مدرسه انقلاب» گیلان به مرحله کشوری

آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شد

راهیابی 6 مدرسه انقلاب از گیلان به مرحله کشوری

قدرت نمایی کنسول جدید؛ بازی های PS5 را در هیچ جای دیگری تجربه نخواهید کرد

شناسایی و دستگیری کلاهبرداران اینترنتی در رشت

افزایش ظرفیت‌ آزمایشگاهی تشخیص کرونا در گیلان

10درصد بازرسی های یزد به معادن اختصاص می یابد

آغاز فعالیت های گروهی آموزشگاه های هنری/ فاصله اجتماعی رعایت شود

آیا گلکسی واچ 2 به یک قابلیت دوست داشتنی مجهز می‌شود؟

سفیدرود باز هم قربانی گرفت

مراکز جامع درمان اعتیاد استان البرز آماده بهره برداری شد

دولت در تصمیم گیری ها از خرد و تفکر بخش خصوصی استفاده کند

آشنایی با ساعتهای هوشمند برتر 2020

افزایش بی‌سابقه حملات سایبری در دوران شیوع ویروس کرونا

قبل از فروش آیفون خود این 8 کار را انجام دهید

واکاوی حادثه مرگ تأثربرانگیز رومینا اشرفی

شورای هماهنگی خدمات بهداشتی جامعه کار و تولید هرمزگان به عنوان برتر کشوری انتخاب شد

بیکاری زمینه بروز آسیب ها و کج رفتاری های اجتماعی را فراهم می کند

برداشت بیش از 53 هزار تن برگ سبز چای از باغات شمال

گیلان مسیری جدید در حوزه سرمایه گذاری کشور آغاز کرده است

فریاد خاموش رودخانه‌های زخمی گیلان

تخفیف 30 درصدی خرید کتاب ویژه اعضای سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی گیلان

چطور حساب اینستاگرام خود را حذف یا موقتا غیرفعال کنیم؟

چهاردهمین رسته کسب و کارهای آسیب دیده از بیماری کرونا تعیین و ابلاغ شد

کشف بیش از 36 کیلوگرم تریاک در گیلان

کارکنان کدام غول‌های تکنولوژی همچنان دورکارند؟

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: اجرای برنامه مشترک پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محیط کار و تولید

برداشت بیش از 53 هزار تن برگ سبز پای از باغات شمال

یک دهم از اراضی منطقه حفاظت شده خائیز در آتش سوخت

Super Save؛ برنامه‌ای برای اینستاگرام‌بازها

قیمت پلی استیشن 5 متناسب با ارزش واقعی آن است

ماد جدید Resident Evil 3 Remake ظاهر کلاسیک نمسیس را باز می‌گرداند

جسد کارگر گم‌شده در آستارا کشف شد

اعتراض امام جمعه اسالم به پلیس آمریکا با کمک پینک فلوید

کشف حالت جدیدی از ماده با قابلیت ارتقای سیستم‌های هوش مصنوعی

قاچاق موبایل به‌صرفه‌تر از واردات رسمی

تاریخ انتشار بازی Satisfactory در استیم مشخص شد

دوربین گلکسی S20 اولترا به‌ حالتی شبیه ‌به ماکرو مجهز شد

حساب اینستاگرام خود را برای همیشه حذف یا موقتاً غیرفعال کنید

مایکروسافت کاربران را بیش ‌از‌ پیش به ‌استفاده از Edge ترغیب می‌کند

آغاز اجرای طرح های سالم سازی دریا در سه استان شمالی کشور

جسد کارگر گمشده در آستارا کشف شد

امنیت اخلاقی از دغدغه مهم مردم و علما است

برخورد قانونی ناجا با مخلان نظم و امنیت در سواحل

آیا پرچمداران هواوی در سال 2021 به تراشه‌های اسنپ دراگون مجهز می‌شوند؟