نسیم گیلان

آخرين مطالب

TSMC برای اینتل ظرفیت تولید جدید ایجاد نمی‌کند علمي

TSMC برای اینتل ظرفیت تولید جدید ایجاد نمی‌کند
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - TSMC برای اینتل ظرفیت تولید جدید ایجاد نمی‌کند
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6611793
١٥
٠
زومیت / ظاهرا TSMC سفارش‌های اخیر اینتل را به‌عنوان سفارش موقتی در نظر گرفته است و تصمیمی برای اضافه کردن ظرفیت برای پاسخ‌گویی بهتر به آن‌ها ندارد.
خبر تصمیم اینتل مبنی بر قرارداد با تولیدکننده‌‌های خارجی (فاندری) برای تأمین نیازهای تراشه، کل صنعت سخت‌افزار را شوکه کرد. غول دنیای پردازنده قبلا تولید تراشه‌های ابتدایی برای محصولات را نیز به‌صورت داخلی انجام می‌داد. تصمیم جدید اینتل یعنی آن‌ها هم مانند بسیاری از تولیدکننده‌های دیگر پردازنده، بخش‌هایی از فرایند را برون‌سپاری می‌کنند و برای اولین برنامه‌ها نیز TSMC انتخاب شد. یکی از مهم‌ترین سؤال‌هایی که پیرامون تصمیم جدید اینتل مطرح می‌شود این است که تصمیم اینتل برای برون‌سپاری، تا چه حد موقتی خواهد بود.
رسانه‌ی دیجی‌تایمز ادعا می‌کند که TSMC برنامه‌ی خاصی برای گسترش ظرفیت تولید خود برای اینتل ندارد. ظاهرا شرکت تایوانی، اینتل را یک مشتری موقت می‌داند و برنامه‌ریزی‌های طولانی‌مدتی برای آن‌ها ندارد. این خبر برای کاربران و کارشناسانی که طرفدار تولید داخلی در اینتل هستند، خبر خوبی محسوب می‌شود. اگرچه اینتل اکنون دیگر جزو پنج تولیدکننده‌ی بزرگ نیمه‌هادی در جهان نیست، اما با توانایی تولید 81‍7 هزار ویفر در ماه، فاصله‌ای نه‌چندان زیاد با رهبران بازار دارد. شرکت‌های بزرگ، همگی ظرفیت تولید بیش از یک میلیون ویفر را در ماه دارند. تیم آبی برخلاف شرکت‌هایی همچون TSMC و سامسونگ و گلوبال‌فاندریز، از تمامی ظرفیت تولید برای محصولات خودش استفاده می‌کند.
یکی از پیچیدگی‌های مهم در وضعیت همکاری اینتل با TSMC در ظرفیت تولید شرکت‌ها دیده می‌شود. فاصله‌ی ظرفیتی اینتل با هر شرکت فاندری دیگر هم بسیار زیاد بود. درنهایت TSMC اکنون خود را تنها به‌عنوان ناجی اینتل می‌شناسد. تایوانی‌ها احتمال می‌دهند که درنهایت به پیمانکار طولانی‌مدت تولید تراشه برای اینتل تبدیل نشوند.
بحرانی مشابه AMD
پیش از اینکه AMD و اینتل به دعواهای حقوقی پیرامون انحصارگرایی پایان دهند، AMD فشارهای زیادی را ازلحاظ مجوز تولید x86 تحمل می‌کرد و به‌عنوان مثال آن‌ها محدود به داشتن کارخانه‌ی اختصاصی تولید تراشه بودند. تیم قرمز نمی‌توانست با پرداخت هزینه به TSMC یا UMC یا هر فاندری دیگر، پردازنده‌های x86 تولید کند. البته اینتل در چنین محدودیتی قرار ندارد، اما به‌هرحال شرایطی مشابه با همین مشکل در سطح تولید نیمه‌هادی هم دیده می‌شود.
فاندری‌های اختصاصی اینتل برای تولید پردازنده‌های x86 شرکت بهینه‌سازی شده‌اند. طراحی پردازنده‌های این شرکت نیز اغلب با تمرکز روی تولید در فاندری‌های داخلی انجام می‌شود. این رویکرد مهندسی، مزیتی است که به‌خاطر فعالیت اینتل به‌عنوان یک تولیدکننده‌ی دستگاه یکپارچه (IDM) به دست می‌آید. اینتل در گذشته برای شرح دادن عمبلکرد عالی خود در صنعت، از همین برتری برای ارائه‌ی دلیل استفاده می‌کرد. تا زمانی‌که شرکت مشغول تولید داخلی باشد، مشکلات خاصی نخواهد داشت. از وقتی که پای یک شرکت متفرقه و فاندری خارجی به میام می‌آید، چالش‌ها کمی افزایش پیدا می‌کنند.

نسیم گیلان


پیشرفته‌بودن فاندری‌های اینتل، ارزش بالایی برای آن‌ها در شرکت به‌همراه دارد. درنتیجه هر سرمایه‌گذاری شرکت آمریکایی برای ایجاد یک خط تولید ویژه در فاندری TSMC در مسیر ساختن محصولات خاص، به‌‌نوعی خروج سرمایه‌ای محسوب می‌شود که باید برای بهبود فناوری‌های تولیدی خودشان استفاده می‌شد. به همین ترتیب، هر تجهیزات و خط تولید پیشرفته‌ای که در TSMC برای ساخت سفارش‌های اینتل ساخته شود، پس از از بازگشت آن‌ها به فاندری‌های خودشان، باید کاربرد دیگری پیدا کند.
فرضیه‌های بالا متمرکز بر این تصویر بودند که اینتل روزی مجددا به فاندری‌های خودش باز می‌گردد و مشتری بلندمدتی برای TSMC نیست. حال اگر اینتل هیچ‌گاه نتواند به کارخانه‌های خودش باز گردد، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ درواقع در پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت هیچ تفاوتی ایجاد نمی‌شود. به هرحال TSMC نمی‌تواند کل کسب‌وکار تولید اینتل را مدیریت کند. اولا کسب‌وکار اینتل بسیار عظیم است و ثانیا، راه‌‌اندازی خط تولیدهای اختصاصی سه تا پنج سال زمان می‌برد. حتی اگر اینتل تصمیم داشت تا کل تولید خود را به TSMC واگذار کند و شرکت تایوانی هم پیشنهاد را می‌پذیرفت، برای هماهنگ شدن کارخانه‌های تولیدی و فرایندهای طراحی در دو شرکت، به سال‌ها زمان نیاز داشتند.
برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند که اینتل یک ضرب‌الاجل 24 تا 36 ماهه را در نظر دارد تا در مشکلات تولیدی خود را حل کند. البته مشکل به همین سادگی هم نیست. قطعا غول دنیای پردازنده نمی‌تواند 24 تا 36 ماه منتظر بماند تا فرایند تولید خود را به‌طور کامل به سامسونگ یا TSMC منتقل کند. باتوجه‌به پیچیدگی چنین فرایندی، اینتل احتمالا برامه‌ای ترکیبی خواهد داشت. به‌عنوان مثال آن‌ها تولید با یکی از روش‌های نانومتری را در کارخانه‌های داخلی و تولید با روش دیگر را در کارخانه‌های TSMC انجام می‌دهند.
احتمال رخ دادن پیش‌بینی بالا، کم نخواهد بود. شریک فاندری اینتل نیاز به یک نقشه‌ی راه عمومی و مورد تأیید دارد تا زمان کافی برای هماهنگ کردن تجهیزات تولیدی یا راه‌اندازی خط تولیدهای جدید را داشته باشد. ازطرفی اینتل هم باید به سرمایه‌گذاران، برنامه‌ای دقیق را ارائه کرده و همچنین طرح‌هایی برای جابه‌جایی کسب‌وکار فاندری خود تدوین کند. درنهایت تقسیم تولید طبق سناریوی بالا می‌تواند زمان مناسب را در نقشه‌ی راه برای شرکت آمریکایی فراهم کند. درنهایت اینتل باتوجه‌به محدودیت زمانی‌که برای عرضه‌ی پردازنده‌های هفت نانومتری دارد، باید هرچه سریع‌تر برنامه‌های تولیدی خود را منظم کند.
درنهایت کارشناسان متعدد هم درکنار مدیران TSMC اعتقاد دارند که اینتل درنهایت، تصمیم به بازگشت به کارخانه‌های خود می‌گیرد. تیم آبی قطعا تمایل دارد تا به برتری پیشین در روش‌های تولید نانومتری برسد و از یکپارچه بودن فرایندهای طراحی و تولید، بهره‌ ببرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

غلبه تیم فوتبال شهرداری آستارا بر شهرداری همدان

آستارا فاتح دربی شهرداری‌ها در لیگ دسته دوم/ یک گام تا لیگ یک

سوتی های جالب کمپانی های بزرگ در مراسم رونمایی از محصولاتشان

شیائومی 10 سالگی خود را با معرفی پرچم‌دار جدیدش گرامی داشت

ردمی K30 اولترا رسما معرفی شد

ویندوز 10 برای همیشه ساختار کپی پیست را عوض می‌کند

رنگ‌های محبوب کنترلر DualShock 4 دوباره در دسترس قرار گرفتند

پردازنده اختصاصی هواوی عملکردی سریع‌تر از Core i9 اینتل دارد

تلویزیون شیائومی Mi TV LUX OLED رسما معرفی شد

عنوان Cyberpunk 2077 تاکید زیادی برروی محیط تخریب‌پذیر دارد

امتیاز DxO شیائومی M10 Ultra منتشر شد: صدر برای شیائومی

منتظر حسگر اثرانگشت متفاوتی از هواوی باشید

قابلیت امنیتی جدید برای گوشی‌های سامسونگ

ایکس باکس سری S مایکروسافت در گیمزکام رونمایی می‌شود؟

دو خط کتاب/ هر روز بیشتر در خاطرات گذشته فرو می‌روم

شاعرانه/ چه بگویم که کمی خوب شود حال دلم؟

بازگرداندن یک کتاب به کتابخانه پس از 37 سال!

بلوار استاد معین یک خیابان اجتماعی است

افزایش 25 درصدی و صرفه جویی 200 میلیارد تومانی آسفالت

جریمه برای نزدن ماسک در اماکن تفریحیِ پاریس

حناچی: ساخت بوستان در مناطق متراکم ارزشمندتر است

نرخ بالای مشارکت بانوان گیلانی در حوزه اقتصادی از میانگین کشوری

تاب آوری اجتماعی؛ راهبرد غلبه بر دشواری های کرونا

تصاویر و برخی مشخصات هواوی واچ فیت فاش شد

انویدیا تاریخ معرفی کارت‌های گرافیک سری RTX 3000 را اعلام کرد

حالا می‌توانید از دوربین نیکون خود به عنوان وب‌کم استفاده کنید

ردمی کی 30 اولترا رسما معرفی شد

یک کتاب خوب/ یادداشت‌های یک دیوانه!

«مَردِ هَمواره تَوکلتُ عَلی الله، علی»؛ شعرخوانی سید حمیدرضا برقعی

صوت/ داستان «جین ایر» اثر شارلوت برونته _ قسمت دوم

هیچ مجوزی برای برگزاری نمایشگاه کتاب صادر نشده است

رونمایی از کتاب زندگینامه اولین شهید مدافع حرم گیلان

لایروبی 33 هکتار از آب‌بندان‌های آستارا

مترو کتاب در متروی تهران افتتاح می‌شود

کمبود 20 معلم در مدارس ابتدایی آستارا

حاشیه جاده آستارا - اردبیل از زباله پاکسازی شد

درخواست از پدافند غیرعامل برای بررسی وضعیت انبار نفت شهران

اجرای طرح کاپ در منطقه 3 تهران

خاکسپاری ماه چهره خلیلی امروز در لندن + عکس

بازگشت «گوگل مپس» به اپل واچ

مایکروسافت دیگر از این اصطلاح استفاده نخواهد کرد

اتصال اینترنت در روستاها برای آموزش مجازی

بازی DIRT 5 تاخیر خورد

گوگل پیکسل 5 رویت شد؛ منتظر گوشی پرچمدار نباشید

شیائومی ده سالگی خود را با معرفی پرچم‌دار جدیدش گرامی داشت

شمارش معکوس راه اندازی بورس بین الملل کیش

طرح تابستانه «کتاب بخوانیم، ایمن بمانیم» تا 30 مرداد ادامه دارد

دو خط کتاب/ کلمات شاهدى بر زندگى‌اند

هیچ محیط بانی در سه سال گذشته قصاص نشده است

امنیت زیستی بخش مهمی از امنیت ملی است