نسیم گیلان

آخرين مطالب

فضیلت‌خوانی جناب ابوالفضائل! مقالات

فضیلت‌خوانی جناب ابوالفضائل!
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - جام جم / در عید غدیر، نگاهی به کتب راویان و تاریخ‌نگاران انداختیم و قطره‌ای از فضائل مولایمان را در این کتاب‌ها پیدا کردیم وقتی کتاب‌های تاریخ اسلام را ورق می‌زنی، اگر مولف و راوی این کتاب‌ها شیر پاک خورده بوده و عناد نداشته باشند، محال ممکن است که فضائل امیرالمومنین علی (ع) را در آثارشان پیدا نکنی. داشتم به این فکر می‌کردم که چقدر خوش به حالشان شده است‌کسانی که هزاران سال پیش مدح مولای ما را کرده و فضیلت‌های او را که تا پیش از آنان سینه به سینه نقل شده را به رشته تحریر درآورده و از این رهگذر آن را جاودانه کرده‌اند. همین شد که یک روز مانده به بزرگ‌ترین عید شیعیان، عیدی که در آن هدف نبوت 124 هزار پیامبر مشخص می‌شود و این بار عظیم به مقصد می‌رسد، به سراغ کتب تاریخی اسلامی رفتم و از زبان راویان مختلف سنی و شیعه، فضائل امیرالمومنین (ع) را پرسیدم. شاید اگر امروز این راویان زنده بودند و مثلا در فضای مجازی صفحه‌ای داشتند، این روایت‌ها را در روز عید غدیر با عکسی زیبا و چشمنواز به اشتراک می‌گذاشتند و احتمالا هشتگ #جانم_امیرالمومنین هم برایش می‌زدند! حالا که آنها دست‌شان کوتاه است و در دنیایی دیگر در این روز بزرگ بر سر خوان با کرامت مولای درویشان نشسته‌اند، ما اینجا کار ناتماشان را تمام می‌کنیم و صفحات مجازی خیالی این تاریخ‌نگاران را برای شما به تصویر می‌کشیم. خیال کنید که دارید تایم‌لاین‌تان را در روز عید غدیر بالا و پایین می‌کنید و با این مطالب روبه‌رو می‌شوید. امیدوارم حالتان را خوب کند!
فضیلت‌خوانی جناب ابوالفضائل!
وقتی کتاب‌های تاریخ اسلام را ورق می‌زنی، اگر مولف و راوی این کتاب‌ها شیر پاک خورده بوده و عناد نداشته باشند، محال ممکن است که فضائل امیرالمومنین علی (ع) را در آثارشان پیدا نکنی. داشتم به این فکر می‌کردم که چقدر خوش به حالشان شده است‌کسانی که هزاران سال پیش مدح مولای ما را کرده و فضیلت‌های او را که تا پیش از آنان سینه به سینه نقل شده را به رشته تحریر درآورده و از این رهگذر آن را جاودانه کرده‌اند. همین شد که یک روز مانده به بزرگ‌ترین عید شیعیان، عیدی که در آن هدف نبوت 124 هزار پیامبر مشخص می‌شود و این بار عظیم به مقصد می‌رسد، به سراغ کتب تاریخی اسلامی رفتم و از زبان راویان مختلف سنی و شیعه، فضائل امیرالمومنین (ع) را پرسیدم. شاید اگر امروز این راویان زنده بودند و مثلا در فضای مجازی صفحه‌ای داشتند، این روایت‌ها را در روز عید غدیر با عکسی زیبا و چشمنواز به اشتراک می‌گذاشتند و احتمالا هشتگ #جانم_امیرالمومنین هم برایش می‌زدند! حالا که آنها دست‌شان کوتاه است و در دنیایی دیگر در این روز بزرگ بر سر خوان با کرامت مولای درویشان نشسته‌اند، ما اینجا کار ناتماشان را تمام می‌کنیم و صفحات مجازی خیالی این تاریخ‌نگاران را برای شما به تصویر می‌کشیم. خیال کنید که دارید تایم‌لاین‌تان را در روز عید غدیر بالا و پایین می‌کنید و با این مطالب روبه‌رو می‌شوید. امیدوارم حالتان را خوب کند!
ابن شهر آشوب
حضرت امیرالمومنین علی(ع) بیشتر پیاده می‌جنگید و اگر هم سوار اسبی می‌شد، چندان برایش مهم نبود. به حضرتش گفته شد که چرا سوار اسب نمی‌شود؟ پاسخ داد: اسب یا برای تعقیب حریفی است که از میدان بگریزد یا برای این است که کسی بخواهد خود بگریزد و من نه کسی هستم که پشت به دشمن کنم و بگریزم و نه کسی هستم که اگر کسی گریخت، تعقیبش کنم. پس اسب را برای چه می‌خواهم؟
(مناقب آل ابی‌طالب ج 3 ص 298)
راغب اصفهانی
هرگاه که دو صف برای جنگ مقابل هم صف می‌کشیدند، مردم به یکدیگر می‌گفتند: ملک الموت در همان صفی باید باشد که علی با آن صف است و صف مقابل خواهی نخواهی باید خود را برای مرگ آماده کنند.
(المحاضرات ج 3 ص 138)
ابن شاذان
عمر بن خطاب می‌گوید: از ابوبکر پسر ابوقحافه شنیدم و او از پیغمبر اکرم (ص) شنید که آن حضرت فرمود: إن ا... تعالی خلق من نور وجه علی بن ابیطالب علیه‌السلام ملائکه یسبحون و یقدسون و یکتبون ذلک لمحبیه و محبی ولده علیهم السلام.
خداوند تبارک و تعالی از نور جمال علی بن ابیطالب (ع) فرشتگانی را آفریده است که آنها تسبیح و تقدیس خدا کنند و ثوابش را برای دوستان آن حضرت و دوستان فرزندانش بنویسند.
(مائه منقبه)
حافظ رجب برسی
رسول خدا (ص) نشسته بودند و نزد آن حضرت یکی از پریان بود و از احکام مشکل سوال می‌کرد، همین‌که امیرالمومنین(ع) وارد شد، آن پری کوچک شد تا مثل گنجشکی گردید سپس گفت: ای رسول خدا! مرا پناه بده. حضرت فرمود: از چه کسی می‌ترسی؟ گفت: از این جوانی که به طرف ما می‌آید. رسول خدا(ص) فرمود: علت ترس تو چیست ؟ گفت: روزی که طوفان برپا شده بود خواستم کشتی حضرت نوح (ع) را غرق کنم، همین جوان بر من ضربه‌ای زد و دستم را قطع کرد، بعد دست قطع‌شده‌اش را نشان داد.
پیغمبر اکرم (ص) فرمودند: بلی او همین جوان است!
(مشارق انوار الیقین ص 85)
شیخ بهایی
مردی یهودی نزد حضرت امیرالمومنین علیه‌السلام آمده گفت: عددی به من بگو که بدون کسری 2/1 و 3/1 و 4/1 و 5/1 و 6/1 و 7/1 و 8/1 و 9/1 و 10/1 داشته باشد. علی علیه‌السلام به وی فرمود: اگر بگویم مسلمان می‌شوی؟ گفت: آری. پس به وی فرمود: اضرب ایام اسبوعک فی سنتک؛ روزهای هفته‌ات را در سن خود ضرب کن که حاصل آن مطلوب توست.
و چون یهودی آن را صحیح یافت مسلمان شد. (توضیح: شیخ‌بهایی در خلاصه الحساب آورده: اگر عدد ماه‌ها در روزهای ماه و حاصل آن در روزهای هفته ضرب شود عددی به دست می‌آید که بدون کسری بر همه اعداد یادشده قابل قسمت است.
و نیز اگر مخرج اعدادی را که حرف ع در آنها هست که عبارتند از ربع، سبع، تسع و عشر؛ یعنی 4، 7، 9 و 10 در هم ضرب شوند حاصل عددی است که بر تمام اعداد مذکور تقسیم می‌شود)
(کشکول شیخ بهایی، ج 2، ص 42)
ابوعیسی ترمذی
زمانی‌که پیامبر و علی (ع) وارد مدینه شدند خیلی از بزرگان خانه‌هایشان را به گونه‌ای ساختند که یک دربش رو به مسجد باز می‌شد. در خانه حضرت حمزه (ع) عموی پیامبر به مسجد باز بود. جبرئیل دستوری داد به پیامبر: إنَ رَسولَ ا... (ص) أمَرَ بِسَدِ الأَبوابِ إلا بابَ عَلِی (ع). پیامبر خدا فرمان به بستن درها به‌جز در خانه علی (ع) داد. مردم اعتراض کردند که این تبعیض قائل شدن است. خبرها به پیامبر (ص) رسید و حضرت خطبه‌ای خواند: به خدا قسم من هیچ دری را باز نکردم و هیچ دری را نبستم من مأمور شدم و دستور دستور خدا است که همه درها بسته شود جز در خانه علی‌(ع).
(سنن ترمذی ج 5، ص 641)
محمدباقر مجلسی
ابوالطفیل می‌گوید: روزی دیدم علی (ع) یتیمان را به حضور خود خواست، سپس چنان به یتیمان تفقد و مهربانی می‌کرد و به آنها عسل می‌خوراند که بعضی از اصحابش تمنا می‌کردند که‌ای کاش ما نیز یتیم می‌بودیم تا مورد توجه و لطف حضرت واقع می‌شدیم.
(بحارالانوار، ج 41، ص 29)
حسن ابن محمد دیلمی
پیامبر اکرم (ص) به امیرالمؤمنین (ع) فرمود: شیعیان و دوستان خود را به 10 خوی و خصلت بشارت بده: اول: پاکی ولادت، دوم: نیکویی و خوبی ایمان، سوم: خدا آنها را دوست دارد، چهارم: قبرهای آنها وسیع است، پنجم: نور آنها پیشاپیش ایشان در حرکت است، ششم: فقر را از میان چشم‌های آنها بیرون کند و دل‌هایشان را بی‌نیازی مرحمت فرماید، هفتم: خدا از دشمنان آنها کینه و نفرت دارد، هشتم: از بیماری پیسی و خوره در امانند، نهم: گناهان و بدی‌ها از ایشان فرو می‌ریزد و از بین می‌رود، دهم: آنها در بهشت با من هستند. پس خوشا به حال آنها و بازگشت خوبی که دارند.
(اعلام الدین فی صفات المومنین، ص 450)
سلیمان بن مهران اعمش
کنیزی سیاه‌چهره و کور را دیدم که به مردم آب می‌داد و می‌گفت: به دوستی و محبت حضرت علی‌بن‌ابیطالب‌(ع) بیاشامید. سپس او را در مکه دیدم که بینا گشته و به مردم آب می‌دهد، و این بار می‌گوید: بیاشامید به محبت کسی که خدا به خاطر او بینایی را به من برگردانید. قضیه را با او در میان گذاشتم و گفتم: تو را در مدینه نابینا دیدم که آب می‌دادی و می‌گفتی: به محبت علی بن ابیطالب (ع) بیاشامید و اکنون می‌بینم بینا گشته‌ای، مرا از این مطلب باخبر کن. کنیز گفت: مردی را دیدم که به من فرمود: ای کنیز ؛ آیا تو اهل ولایت و محبت علی بن ابیطالب(ع) هستی؟ گفتم: بلی، آنگاه دعا کرد و گفت: خدایا! اگر راست می‌گوید بینایی‌اش را به او برگردان. به خدا قسم، به برکت دعای او فورا دیدگانم روشن و چشمانم بینا گردید.
به او گفتم: تو کیستی؟ گفت: «أنا الخضر وأنا من شیعه علی بن أبی‌طالب (ع)»، من خضر و از شیعیان علی بن ابیطالب (ع) می‌باشم.
(صفوه الأخبار)
سید‌هاشم بحرانی
ذیل آیه شریفه «سَنَشُد عَضُدَک بِأخیک وَنَجْعَل لَکما سُلْطاناً» «بازوی تو را به برادرت قوی می‌گردانیم و برای شما دو نفر حجت و برهان و قدرت و توانایی قرار می‌دهیم»، از انس نقل شده است: رسول خدا (ص) فرستاده خود را به طرف گروهی فرستاد، آنها بر او دشمنی کردند و او را کشتند. این خبر به آن حضرت رسید، این بار علی (ع) را به سوی آنها فرستاد، آن حضرت جنگجویان آنها را کشت و باقیمانده آنها را اسیر کرد و وقتی که در برگشتن به نزدیک مدینه رسید پیغمبر اکرم (ص) او را ملاقات کرد و دربرگرفت و صورتش را بوسید و فرمود:
بأبی أنت و اُمی من شد ا... به عضدی کما شد عضد موسی بهارون.
پدر و مادرم فدای کسی که خدا بازوی مرا به سبب او قوی کرد، همان طور که بازوی موسی را به سبب‌هارون تقویت نمود.
(تفسیر البرهان ج 3 ص 226)
سلیم ابن قیس
روزی به ابوذر گفتم: عجیب‌ترین کلامی را که از رسول‌ا... درباره فضایل علی ابن ابی‌طالب شنیده‌ای برای من نقل کن. ابوذر گفت از رسول ا... (ص) شنیدم که فرمود: اطراف عرش الهی 90 هزار فرشته وجود دارد که تسبیح و عبادتی ندارند جز اطاعت از علی ابن ابیطالب و برائت از دشمنانش واستغفار برای شیعیانش.
پس گفتم خدا تو را رحمت کند، کلام دیگری غیر از این در فضایل مولا بگو. ابوذر گفت از رسول‌ا... شنیدم که فرمود: خداوند جبرئیل و میکائیل و اسرافیل را به اطاعت از علی و برائت از دشمنانش و استغفار برای شیعیانش مخصوص گردانیده است.
 (کتاب سلیم بن قیس، ص 381 )
سید احمد مستنبط
انس بن مالک گوید: رسول خدا فرمود:
هنگامی که مرا در شب اسراء (معراج) به آسمان سیر دادند، ناگاه فرشته‌ای را دیدم که بر منبری از نور نشسته و فرشتگان دیگر به دورش حلقه زده بودند، از جبرئیل پرسیدم: ای جبرئیل! این فرشته کیست؟
گفت: به او نزدیک شو و سلامش کن.
من نیز به او نزدیک شده و سلامش نمودم، ناگاه متوجه شدم که او برادر و پسر عمویم علی بن ابیطالب است.
به جبرئیل گفتم: ای جبرئیل! آیا علی به آسمان چهارم از من پیشی گرفت؟ گفت: نه، ای محمد! فرشتگان به خاطر مهر و محبتی که به علی (ع) داشتند او را از خداوند متعال خواستند و خداوند نیز این فرشته را از نور به شکل علی (ع) آفرید.
به همین جهت، فرشتگان هر شب و روز جمعه 70 هزار مرتبه او را زیارت می‌کنند، خدا را تسبیح و تقدیس می‌نمایند و ثواب آن را به دوستدار علی(ع) هدیه می‌نمایند.
(القطره جلد دوم)


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جزئیات مرگ 3 کودک بر اثر مسمومیت در گیلان + عکس

قتل زن جوان توسط شوهرش در کرمان

پمپئو: اروپا همچنان احمقانه در برجام مانده است!

فروشگاه اپیک رکوردی جدید ثبت کرد!

علی بابا از کوچکترین رایانه ابری جهان رونمایی کرد

واکنش وزیر ارتباطات به شایعه فیلتر واتس‌اپ

‏شریعتمداری خبر داد: پرداخت دومین قسط از معوقات 8ساله بازنشستگان صندوق فولاد

پنج مصوبه جدید در شورای سلامت کیش

صدای احمد شاملو چاشنی رمانتیک‌ترین فیلم ایرانی

بخشی از کتاب/ این زن در گوشه‌ای از این دنیا یک مرد عاشق دارد

فرازی کوتاه از کتاب «مرگ تاجرانه»؛ شهید و شهادت در کلام رهبر معظّم انقلاب اسلامی

2 گونه جدید پرنده در البرز به ثبت رسید

انعقاد تفاهم نامه همکاری محیط زیست و آموزش فنی حرفه ای یزد

واکنش محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد به پخش یک فیلم در فضای مجازی

هیات رئیسه شورای اسلامی شهرستان‌آستارا تعیین شد

رانش زمین در لنگرود به دلیل عدم رعایت نکات فنی

دفاع مقدس دسیسه استکبار جهانی برای شکست انقلاب اسلامی را خنثی کرد

یوتیوب به خطای هوش مصنوعی خود اعتراف کرد

Portwell از مادربوردی با 20 پورت USB 3.2 رونمایی کرد

تصاویر خسارت سیل در غرب گیلان

بیش از 11 هزار نفر در استان زنجان برای مسکن کارگری ثبت نام کردند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: رونمایی از سامانه‌های شفافیت، نمود بارز مبارزه با فساد است

سهم یک هزار و 800 نفری زنجان از مشاغل خانگی

تازه‌های نشر/ کتابی برای هفت تا هفتاد ساله‌ها!

رژه نمادین اتوبوس های شرکت واحد به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

مانور رسانه ای هفته دفاع مقدس در گیلان برگزار می شود

چرا دست کاری گوش بعد از استحمام اشتباه است؟

به زودی 6/5 کیلومتر از بزرگراه شهید نجفی رستگار قابل تردد می شود

لزوم تسهیل روند سرمایه گذاری در راستای حمایت از تولید

سفر به شمال با بی‌ توجهی به وضعیت قرمز

مخالفت ستاد ملی کرونا با بازگشایی صنوف تعطیل

احتمال اضافه شدن زبان «چینی» به آموزش مدارس

سلاح‌ های تک تیرانداز در نسخه بتا COD: Black Ops Cold War ضعیف خواهند شد

اپل تولیدات چینی خود را تقویت می‌کند

نسخه ارزان‌تر Reno4 Pro رسما معرفی شد

تلاش برای بازگشایی راه 6 روستای تالش

قیمت دلار و یورو در بازار امروز

تعیین تکلیف سهام عدالت افراد متوفی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: کمک به تامین اشتغال ایثارگران از رسالت‌های ماست

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در آذربایجان غربی: باید تلاش کنیم با توسعه آموزش‌ها، تغییر را در جامعه رواج دهیم

دو خط کتاب/ شادی در همه چیز پنهان می‌شود، تو باید پیدایش کنی

محمود دولت آبادی با 74 نوازنده جهان از صلح می‌گوید

رژه خودرویی و آغاز مسابقات ورزشی نیروهای مسلح در آستارا

بازپیرایی چهره محله های مرکزی شهر

ظهور پدیده ای به نام نماکشی

ارتقای شاخص رتبه بندی ضریب نفوذ تلفن همراه در گیلان

دفاع مقدس دوران به یادماندنی مقاومت و ایستادگی ملت ایران است

بهره برداری از فاز2 پروژه شهید نجفی رستگار تا آبان 1399

تیم بسکتبال عادلی صومعه سرا قهرمان مسابقات بانوان گیلان شد

10 ویلای غیرمجاز شهرستان لاهیجان تخریب شد