نسیم گیلان

آخرين مطالب

یک کتاب خوب/ سفر به دور اتاقم! مقالات

یک کتاب خوب/ سفر به دور اتاقم!
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - کافه بوک / سفر به دور اتاقم اثری از اگزویه دومستر، نویسنده و نقاش فرانسوی است که در سال 1794 آن را نوشت. کتابی که با مطالعه آن در دوران کرونا احتمالا بیشتر از هر زمان دیگری با داستانش ارتباط برقرار کنید چرا که این اثر درباره افسری جوان است که مجبور می‌شود 42 روز در اتاق خود محبوس بماند. کتابی که آن را ادیسه‌ای کمیک به سبک و سیاق آثار لارنس استرن می‌دانند که خبر از آغاز جنبش رمانتیسم می‌دهد.
اگزویه دومستر در سال 1763 در خانواده‌ای اشرافی و پرجمعیت به دنیا آمد و شش سال بیشتر نداشت که مادرش از دنیا رفت. او در سال 1813 با شاهدخت سوفی زاگریاسکی، عمه همسر پوشکین، ازدواج کرد. دومستر که از 1798 به خدمت ژنرالی روس درآمده بود، در سال‌های پایانی عمر مقیم روسیه شد. سرانجام نیز، یک سال پس از درگذشت همسرش، در سنت‌پترزبورگ در سال 1852 درگذشت و در همان‌جا به خاک سپرده شد.
داستان کتاب سفر به دور اتاقم در قالب یک زندگی‌نامه خودنوشت است. نویسنده پس از یک دوئل با افسری ایتالیایی که با پیروزی خودش به پایان می‌رسد محکوم به 42 روز اقامت اجباری در اتاق خود می‌شود. حال افسری که در داستان کتاب نیز وجود دارد مجبور است 42 روز در اتاق خود محبوس بماند. در ابتدای کتاب نیز، راوی آشکارا از ماجراجویی‌اش در اتاق خبر می‌دهد و در همان جملات ابتدایی می‌نویسد:
نه، بیش از این کتابم را نهان نخواهم داشت: حضرات، این شما و این هم کتاب بنده! بخوانیدش! من به اطراف و اکناف اتاقم سفری کردم که چهل و دو روز به طول انجامید. مشاهدات جالبی که داشتم و حظّ مدامی که طی مسیر بردم مرا بر آن داشت تا آن را در دسترس عموم قرار دهم، تصمیمی برخاسته از اعتقادی راسخ به سودمندی در قبال جامعه. به انبوه آشفته‌حالانی می‌اندیشم که اکنون این پادزهر مطمئن ملال و داروی آرامش‌بخش دردهایشان را تقدیمشان می‌دارم و قلبم از این خیال سرشار از شعفی وصف‌ناپذیر می‌شود. آدمی از سفر به دور اتاق خود لذتی می‌برد که از حسادت آزارنده‌ی مردمان در امان است و برای دست‌یافتن بدان حاجت به هیچ مال و ثروتی نیست. (کتاب سفر به دور اتاقم اثر اگزویه دومستر – صفحه 7)
بدون تردید وسعت دنیا به دید ما انسان‌ها بستگی دارد. ما می‌توانیم در محیطی وسیع حس خفگی و زندانی بودن را تجربه کنیم و بالعکس در محیطی محدود آزاده باشیم. شاید این موضوع را بتوان مهم‌ترین پیام کتاب سفر به دور اتاقم در نظر گرفت.
دنیای اطراف ما به‌قدری شلوغ و پراکنده شده که پرداختن به جزئیات زندگی را فراموش کرده‌ایم. لذت‌های کوچک‌ زندگی، توجه به ریزه‌کاری‌های زندگی، چه در ارتباط با خودمان و چه با دیگری، همه را فراموش کرده‌ایم. ما زندگی خود را با اتفاقات – انسان‌ها و ابزارهای بسیار، شلوغ و پرتجمل کرده‌ایم و بعد به دلیل عدم آرامش و خلوت احتمالا ناله سر می‌دهیم. ما لذت بردن از اندک‌های زندگی را فراموش کرده‌ایم. لذت بردن از اتفاقات ساده‌ی زندگی، حرف‌ها و دلتنگی‌های ساده‌ی انسان‌هایی که دوستمان دارند و خود را غرق لذت و شادی سطحی و زودگذر می‌کنیم. ما تأمل، تفکر، تحمل و تعمق‌بخشی به زندگی را از خود دریغ می‌کنیم. حتی سفر به درون خود را از یاد می‌بریم و به این شکل مدام با دغدغه‌هایی سطحی روز خود را به شبی بیهوده می‌رسانیم.
در کتاب حاضر که به شکلی طنزگونه نوشته شده است موضوع «من» بسیار پررنگ است و خواننده با مطالعه این اثر کلاسیک به خوبی متوجه تفاوت‌های «من» در یک دنیای مدرن و «من» در دوران گذشته می‌شود. بنابراین با خواندن این کتاب بیشتر از هرچیز احتمالا به درون خود سفر خواهید کرد.
کتاب سفر به دور اتاقم از بهترین کتاب‌های این ایام (دوران کرونا) برای من بود. داستانی که از حبسی 42 روزه اجباری در اتاقی شخصی شروع می‌شود. سفری که با گشت و گذار در این اتاق و وسایل و تابلوها و کتاب‌ها شروع و در نهایت با نگریستن به درون خود پایان می‌یابد. سفری که دستاورد آن همان رسیدن به شناخت عمیق از خود و توانایی‌های ذهنی و روحی هر فرد است. شناختی که ماحصل آن آزادی است. که نه آزادی اهدا کردنی و رهایی از بند. که آزادی فراتر از این. کسب آزادگی، دستاوردی که دیگر کسی را یارای گرفتن آن نیست.

نسیم گیلان


جملاتی از کتاب سفر به دور اتاقم
وقتی دارید کتابی می‌خوانید و ناگهان اندیشه‌ی دلپذیرتری به ذهنتان خطور می‌کند، روحتان بی‌درنگ به این اندیشه‌ی تازه می‌چسبد و کتاب را از یاد می‌برد، حال آن‌که چشمانتان ناخودآگاه کلمات و سطور را دنبال می‌کنند. بدین ترتیب، صفحه را به پایان می‌رسانید، بی‌آن‌که چیزی از آن فهمیده باشید و اصلاً به یاد نمی‌آورید که چه می‌خواندید. دلیلش این است که روحتان به ملازم خود فرموده بود چیزی برایش بخواند، اما در باب غیبت صغرایی که خود در پیش داشت خبری به وی نداده بود. بدین‌سان، «دیگری» سرگرم مطالعه‌ی چیزی بود که روح به آن گوش نمی‌سپرد.
اگر روزی بیاموزد چگونه روح خود را تک و تنها راهی سفر کند، آن‌گاه جز خشنودی نصیبش نخواهد شد. لذت‌هایی که از این توانایی برمی‌آیند دردسرهای احتمالی ناشی از آن را خنثی می‌کنند و تعادل را برقرار می‌سازند.
در میان اثاث منزل، صندلی راحتی براستی چیز معرکه‌ای است. خاصه به کار اهل تعمق می‌آید. در شب‌های دراز زمستان، می‌توان با کاهلی در آن لم داد و از غلغله‌ی انبوه محفل‌نشینان فراغت یافت. آتشی دلپذیر، چند کتاب، و دو سه قلم پر… وه که چه نیکو ساز و برگی است برای نبرد با لشکر ملال.
مگر آرزوی ابدی و همواره ناکام مانده‌ی بشری چیزی جز این بوده که بر قدرت و توانمندی‌های خویش بیفزاید و در جایی که واقعا حضور ندارد حاضر شود و گذشته را در یاد زنده سازد و در آینده زندگی کند؟ آدمی همواره در پی آن است که بر لشکرها فرمان راند و بر دانشگاه‌ها ریاست کند و محبوب زیبارویان باشد. اگر به همه‌ی این‌ها دست یابد، آنگاه حسرت دشت‌ها و سکوت و آرامش را می‌خورد و در آرزوی آلونک شبانان می‌سوزد.
این سو مشتی کودک به یکدیگر چسبیده‌اند تا از سرما نمیرند و آن سو زنی بر خود می‌لرزد و حتی نای گلایه هم ندارد. رهگذران می‌روند و می‌آیند، بی‌آنکه از دیدن چنین صحنه‌هایی متاثر شوند، چرا که دیگر به دیدنشان خو کرده‌اند. هیاهوی کالسکه‌ها، غوغای میگساران و نوای دلنشین موسیقی گاه با فریادهای این تیره روزان در هم می‌آمیزد و آهنگی مخوف و ناساز ساز می‌کند.
با خود می‌گفتم بی‌شک دیوارهای اتاقم به شکوهمندی دیوارهای یک تالار رقص مجلل نیست و سکوت آلونکم به پای نوای دلپذیر موسیقی و رقص نمی‌رسد. اما در میان شخصیت‌های ممتازی که در ضیافت‌هایی از این دست ملاقات می‌کنیم، به‌یقین به مهمانانی برمی‌خوریم که حتی از من هم بی‌حوصله‌ترند. و چرا باید به کسانی بیندیشم که در موقعیتی دلپذیرتر از بنده هستند، حال آن‌که جهان پر است از مردمانی تیره‌روز که در شرایطی ناگوارتر از شرایط من به سر می‌برند؟
کتابخانه‌ام عبارت است از چند رمان. انگار خود به قدر کفایت درد و رنج ندارم که این چنین به میل و رغبت در اندوه و آلام هزار و یک شخصیت خیالی نیز سهیم می‌شوم و رنج آنان را نیز چنان از بن جان حس می‌کنم که غم خویش را.
در فضایل نقاش گفته‌اند که او چیزی را از خود به یادگار می‌گذارد. تابلوهایش پس از او زنده می‌مانند و خاطره‌اش را جاودانه می‌کنند. در پاسخ می‌گوییم که آهنگسازان نیز اپراها و قطعه‌هایی از خود به‌جا می‌گذارند. اما موسیقی تابع مُد است، حال آن‌که نقاشی چنین نیست. چه بسیار قطعاتی که نیاکان ما را متاثر می‌ساختند، اما موسیقی دوستان امروز را به خنده می‌اندازند. قطعاتی از این دست را در دل اپراهای خنده‌آور جای می‌دهند تا نوه‌های همان کسانی را بخندانند که در گذشته با شنیدن این قطعات می‌گریستند.
هرگز نمی‌توان ساده‌ترین چیزهای دنیا را نقاشی کرد، مگر آنکه روح همه‌ی توانایی‌های خویش را بکار گیرد.
مشخصات کتاب
عنوان: سفر به دور اتاقم
نویسنده: اگزویه دومستر
ترجمه: احمد پرهیزی
انتشارات: ماهی
تعداد صفحات: 128
قیمت چاپ دوم – بهار 1398: 12000 تومان
👤 این مطلب با همکاری سحر محبتیان نوشته شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نقشه ناکام مرد متأهل برای تصاحب ارثیه دختر رزمی کار

قتل زن جوان برای انتقام از شوهر به دلیل تعرض

ترامپ: برنده شوم سریعاً با ایران توافق می‌ کنم

سامانه بارشی جدید سه‌ شنبه به کشور می‌ رسد

مورد داریم یک زن از 4 شوهر مهریه می‌ گیرد!

انتقاد شدید از گرانی گوشت و لبنیات

افت 10 هزار تومانی قیمت مرغ در بازار

جزئیات جدید از شیوه عملیات ترور شهید فخری‌ زاده

واکنش عبدی به خواست کیهان برای حمله به حیفا

آخرین اخبار از سریال "دودکش 2"

میترا حجار و پژمان بازغی در "خوره" + عکس

کوجیما در حال کار روی یک بازی برای پلی استیشن 5

اپل سنسورهای «فورس تاچ» را به مک بوک پرو اضافه می‌کند

قیمت انواع لپ تاپ‌های محبوب بازار

شرکت اوپو دو گوشی 5G دیگر عرضه خواهد کرد

آیا گلکسی نوت 21 هنوز برای زنده بودن شانسی دارد؟

هکرها رمزعبور ایمیل مدیران ارشد صدها شرکت بزرگ را به فروش گذاشتند

بازی جدیدی به سرویس Xbox Game Pass اضافه می‌شود

اتمام ساخت آخرین کارخانه 3 نانومتری TSMC

استفاده از تلفن همراه در پروازهای آمریکایی ممنوع شد

ربات‌ها کنترل زندگی انسان‌ها را در دست می‌گیرند؟

مقایسه سرعت آیفون 12 پرو مکس با هواوی نوا 5T

کارگران آمازون در آلمان اعتصاب می کنند

پرچمدار بعدی شیائومی چه زمانی معرفی می‌شوند؟

پردازنده قدرتمند و چینی RK3588 با معماری مبتنی بر Arm از راه می‌رسد

جای خالی کانتر روی گوشی‌تان را با این بازی پر کنید

بانوان از تسهیلات ویژه بانک مهر ایران برخوردار می‌شوند

فرحناز مینایی پور: دختران دانش‌آموز برای فعالیت‌های اجتماعی آماده می‌شوند

رویداد کمند در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان به کار خود پایان داد

برگزاری نمایشگاه مجازی توانمندی های دانشجویان در زمینه مد و لباس به میزبانی دانشگاه گیلان

امتحان فیزیک وسط تمرین ملوان! /عکس

اعلام هشدار زرد هواشناسی در گیلان؛ سامانه بارشی جدید چهارشنبه وارد استان می‌شود

تراموا مشکلات حمل و نقل رشت را برطرف می‌کند؟

از همکاری اصناف رشت در اجرای محدودیت ها تا تثبیت آمار مبتلایان به کرونا در گیلان

سه نمایشگاه در یک گالری

توزیع 110 بسته معیشتی بین نیازمندان رودبار

یگ گیلانی ناظر بازی پرسپولیس و شهرخودرو مشهد شد

آسفالت 29 هزار مترمربع از معابر شهری لاهیجان

نقش اثرگذار معلمان در بیان اهمیت رعایت توصیه‌های بهداشتی به دانش‌آموزان/ لحظه‌ای از تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان، غفلت نشود

نکوداشت نهضت جنگل و یادواره میرزاکوچک، به صورت تلویزیونی در گیلان برگزار می شود

مشارکت روزانه 200 تیم هلال احمر برای بازرسی از اصناف گیلان

ورود سامانه بارشی جدید به گیلان

مشارکت کانون های مساجد گیلان در طرح ملی «ایران قوی»

اعمال تخلف دو هزار خودرو در شهرستان رشت

بیمارستان های پورسینا و رازی رشت تجدید بنا می شوند

ایجاد جامعه ایمن مشارکت همگانی را می طلبد

خیابان اصلی رودبار قصران به نام شهید فخری زاده نام گذاری شد

«زیتون کرمانشاه» به نام رودبار صادر می‌شود/ جای خالی برند سازی «طلای سبز» در استان

تدوین طرح تجهیز و نوسازی 180 هزار هکتار از شالیزارهای شمال

اجرای برنامه های فرهنگی ،ورزشی و عمرانی اداره کل ورزش و جوانان و مجموعه های وابسته به آن در ایام شیوع کرونا