نسیم گیلان

آخرين مطالب

مدارس ابتدایی مناطق آبی استان گیلان از ابتدای بهمن بازگشایی می‌شود فرهنگي

مدارس ابتدایی مناطق آبی استان گیلان از ابتدای بهمن بازگشایی می‌شود
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - گروه استان‌ها- مدیرکل آموزش و پرورش گیلان گفت: مدارس ابتدایی مناطق آبی گیلان که تعداد دانش آموز زیر 50 نفر دارند از ابتدای بهمن بازگشایی می‌شوند. - اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت ، محمد رحمتی شامگاه سه‌شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اولویت آموزش و پرورش جلب مشارکت همه دستگاه‌های همیار، نخبگان، اولیا و همکاران برای توسعه آموزش و پرورش و رفع چالش‌های موجود است.
مدیرکل آموزش و پرورش گیلان عنوان داشت: در این دوران کرونایی قطعاً از ظرفیت شوراهای آموزش و پرورش استان گیلان برای حل مشکلات آموزشی که در این دوران شیوع کرونا به‌وجود آمده استفاده می‌کنیم.
دبیر شورای آموزش و پرورش گیلان افزود: شورای آموزش و پرورش به عنوان عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در آموزش و پرورش هر استان، شهرستان، بخش و منطقه است و می‌تواند در همه موضوعات اثرگذار باشد.
دانش‌آموزان گیلانی به‌صورت مجازی در طرح "یاری‌گران زندگی" مشارکت می‌کنندکمپین "بسیج ملی تغذیه" برای پیشگیری از کرونا در استان گیلان اجرایی شدامکان اشتغال برای 1727 زندانی در استان گیلان فراهم شد رحمتی ابراز داشت: ما در بسیاری از فعالیت‌های اجرایی بعضاً با خلأ قانونی مواجه هستیم که با طرح موضوع در آموزش و پرورش و شورا می‌توانیم با گرفتن تصمیمات محلی با استفاده از قوانین بالادستی آن مشکل را حل کنیم.
مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان تصریح کرد: در سال گذشته 248 جلسه در شورای آموزش و پرورش گیلان تشکیل شده که هزار و 452 مصوبه و 91 درصد تحقق اجرای مصوبات داشته است.
وی گفت: اولیا یکی از ارکان تصمیم‌گیری در آموزش و پرورش هستند و ما در همه زمینه‌ها از مشارکت و توانمندی‌های اولیا استفاده می‌کنیم و اولیاء همه دانش آموزان مجازند که نظرات خود را به دبیرخانه شورا ارائه کنند.
رحمتی افزود: اولیا ضمن نظارت حق نظردهی دارند و این موضوعات و نظرات به شکل دستور کار درآمده و یا در جلسات آموزش و پرورش درباره آن‌ها بحث می‌شود و اگر احیانا کاربرد اجرایی داشت مصوب و اجرا می‌شود.
وی گفت: در مدرسه نهادی به عنوان انجمن اولیا تشکیل می‌شود و این افراد می‌توانند در همه امور مدرسه مشارکت داشته و موضوعات را تجزیه تحلیل کند؛ این موضوعات شامل همه مسائل روند مباحث آموزشی، پرورشی، توسعه فعالیت‌ها و سایر موارد است.
مدیرکل آموزش و پرورش گیلان افزود: به عنوان مثال در دوران کرونا بسیاری از مصوبات اجرایی در خصوص نحوه حضور دانش آموزان، زمان حضور، نظارت بر کار معلمان و تولید محتوای آموزشی با مشارکت و نظرات اولیا انجام شده است.
دبیر شورای آموزش و پرورش استان گیلان خاطرنشان کرد: با شیوع بیماری کرونا طرح معلم‌یار برای دانش‌آموزان پابه ابتدائی اجرا شد در حال حاضر این طرح که مذکور با مشارکت مستقیم اولیا در زمینه تدریس انجام می‌شود.
وی گفت: قانون‌های شورای آموزش و پرورش تسهیل کننده بوده و ممکن است در قانون‌های بالادستی خلأها و مشکلاتی وجود داشته باشد که ما در شورای آموزش و پرورش استان این اجازه را داریم که آن قانون را تجزیه تحلیل کرده و راه حلی برای رفع مشکلات آن در استان پیدا کنیم.
رحمتی افزود: در قانون‌های شورای آموزش و پرورش بازنگری صورت نگرفته اما گاهی تبصره‌هایی اصلاح و یا اضافه شده مثلاً در مورد دریافت کمک‌های نقدی از مردم بارها این بند از قانون اصلاح شده که به شکلی داوطلبانه باشد.
وی اظهار داشت: با این وجود قانون اصلاح و بازنگری در حال تهیه بوده و پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی برای اجرا ابلاغ می‌شود ولی اکنون بازنگری کلی در قانون شوراهای آموزش و پرورش انجام نشده است.
مدیرکل آموزش و پرورش گیلان تصریح کرد: نقش نظارتی اولیا در شورا توسط نمایندگانشان ایفا می‌شود؛ 3 نماینده در شورای آموزش و پرورش شهرستان و 3 نماینده در انجمن اولیا مربیان شهرستان انتخاب می‌شوند.
وی گفت: این نمایندگان در سطح استان بین خودشان 3 نفر را انتخاب کرده و به شورای آموزش و پرورش استان معرفی می‌کنند بدین گونه ارکان تصمیم‌گیری در شورای آموزش و پرورش نمایندگان اولیا از منطقه، شهرستان و استان هستند.
رحمتی افزود: این اولیا اختیار ارائه طرح و نظر را داشته و می‌توانند در جلسات شورای آموزش و پرورش اظهار نظر کنند؛ در جلسات شورای آموزش و پرورش شخص استاندار به عنوان رئیس شورای آموزش و پرورش گیلان از اولیا نظرخواهی می‌کند.
وی گفت: ممکن است در مواقعی یک مصوبه با نظر اولیا از دستور کار خارج شده و یا به‌عنوان یک مصوبه در سطح استان به اجرا در بیاید اما در برخی از مواقع نیز برخی از نظرات در دبیرخانه رأی موافق را کسب نمی‌کند.
رحمتی ابراز داشت: اکنون اختیارات در این حوزه از کشور به شهرستان و مدرسه منتقل شده است و ارکان تصمیم‌گیری، شورای مدرسه است و به‌دلیل مهم بودن نقش اولیا در این زمینه، آموزش اولیا از جایگاه بالایی برخوردار است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان اظهار داشت: به عنوان مثال امسال در ابتدای سال برای مقطع ابتدایی با مشکل مواجه بودیم که نهایتاً طرح معلم یار را در استان اجرا کردیم که معلمان در زمینه نحوه تدریس به اولیا آموزش دادند.
وی گفت: به غیر از مسائل آموزشی برای تدریس، آموزش‌هایی را هم برای خانواده‌ها در خصوص نحوه برخورد با فرزندان، پیشگیری از اعتیاد و دیگر مسائل اجتماعی داریم تا اولیا هم در کنار ما در این امر مشارکت داشته باشند.
رحمتی بیان کرد: سلامت دانش آموزان اولویت مهمی بوده و با شیوع بیماری کرونا، ماندن دانش آموزان در منزل، عدم تحرک و عدم استفاده از فضای ورزشی باعث اضافه وزن در دانش آموزان شده است.
دبیر شورای آموزش و پرورش استان گیلان گفت: در این راستا آموزش و پرورش طرحی را همراه با سراسر کشور تحت عنوان کنترل چاقی و اضافه وزن آغاز کرد و در غربالگری جزو استان‌های برتر بودیم.
رحمتی خاطرنشان کرد: در این حوزه به کمک مربیان تربیت بدنی، مربیان ورزش، مربیان بهداشت و مدیران غربالگری قد و وزن دانش آموزان را انجام دادیم که 98 درصد دانش آموزان استان تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.
وی ابراز داشت: این اطلاعات تجزیه تحلیل شده و اکنون در مرحله مداخله هستیم؛ مرحله مداخله به این شکل است که با اولیا و دانش آموزان تماس گرفته و راه‌های ورزش خانگی و شیوه مصرف غذای سالم را به آن‌ها آموزش می‌دهیم.
رحمتی گفت: در اوایل اسفند ماه که مرحله دوم طرح اجرا می‌شود کنترل مجدد انجام شده و اگر دانش آموزی موفق به کاهش ورزنش شده باشد نهالی را تحت عنوان نهال سلامت به آن دانش آموز ارائه می‌دهیم که به عنوان نهال سلامت در محل زندگی و یا مدرسه خود بکارد.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه چاقی و اضافه وزن می‌تواند در آینده زمینه مخاطرات بسیاری را فراهم کند لذا با حساسیت استاندار گیلان نیز این طرح با توجه بالایی انجام می‌شود و لازم است که خانواده‌ها نیز با ما همکاری لازم را داشته باشند.
رحمتی عنوان داشت: در استان گیلان از همه ظرفیت‌های شورای آموزش و پرورش استفاده می‌شود و با توجه به اینکه ریاست این نهاد بر عهده شخص استاندار است همه دستگاه‌ها در مصوبات شورا دخیل هستند.
وی گفت: با نظر ستاد ملی مقابله با کرونا قرار بر این شد که بازگشایی تدریجی مدارس را در دستور کار قرار دهیم بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا از اول بهمن ماه در مناطقی که وضعیت آبی دارند مدارس زیر 50 نفر در مقطع ابتدایی باز می‌شوند.
مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان تصریح کرد: در مناطق آبی و زرد پایه‌های اول و دوم ابتدائی باید حضور فیزیکی داشته و با نظر شورای مدرسه به گروه‌های 10 نفره تقسیم شوند و قسمتی از آموزش را به شکل حضوری دریافت کنند.
وی افزود: برای مناطق قرمز و نارنجی هنوز تصمیمی اتخاذ نشده؛ از والدین تقاضا داریم که همکاری لازم را در این خصوص داشته باشند و ما نیز تعهد می‌کنیم که همه مدارس از اول بهمن ماه ضدعفونی و آماده شوند و بخشنامه آن را نیز به مدارس صادر کردیم.
رحمتی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات دانش آموزان قطعی برق و به تبع قطعی اینترنت است که جای نگرانی نبوده و در این موضوع با اداره برق هماهنگی‌هایی انجام می‌شود تا کمتر شاهد مشکلات این چنین باشیم.
انتهای پیام/614/ ع


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قطع پاهای راننده جوان پژو 206 بر اثر تصادف شدید + عکس

تبرئه از قتل عمد در پرونده زیرگرفتن مرد جوان

زلزله 5.5 ریشتری جنوب ایران را لرزاند

آمریکا 2 فرد و 8 نهاد ایرانی را تحریم کرد

آلودگی هوای تهران تا چه روزی ادامه دارد؟

جزئیات قبض برق 40 میلیاردی شرکت ماینر چینی

تصاویری از مزرعه بیت‌ کوین در قم

جزئیات پرداخت عیدی کارگران اعلام شد

فیلم های کم خرج ولی پرفروش و موفق + عکس

هادی ساعی نقره داغ شد

تیم کوک ترامپ را زیر پا گذاشت

مرد ژاپنی پدر فوت شده‌اش را در گوگل ارث پیدا کرد

تست سیستم خنک‌کننده مبتنی بر محفظه بخار برای آیفون‌

مواجهه ارزهای دیجیتال با ریزش قیمت

توقف تولید خانواده گلکسی S20 سامسونگ

لپ‌تاپ مفهومی و جالب لنوو با ظاهری شبیه به کنسول نینتندو سوییچ

پنج دلیل برای خرید گلکسی S21 اولترا

قیمت و تاریخ عرضه احتمالی گوشی LG Rollable مشخص شد

اطلاعات جدیدی در مورد نحوه انتقال پیشرفت از Hitman 2 به Hitman III منتشر شد

شیائومی به سرنوشت هواوی دچار شد

سامسونگ قابلیت‌های قلم S Pen Pro را معرفی کرد

شایعه توقف تولید تلفن‌های هوشمند LG حقیقت دارد؟

تاریخ معرفی آنر V40 به تعویق افتاد

واتس‌اپ عقب‌نشینی کرد

6000 هکتار از باغات چای رهاشده گیلان احیاء می‌شود

2000 گروه جهادی در پایگاه‌های بسیج استان گیلان فعالیت دارند

35 هکتار ازجنگلهای گیلان طی دو روز اخیر دچار حریق شد

«محراب» و شمارش بعثی‌های خواب در سنگر!

تمدید غیرحضوری 3654 دفترچه درمانی در بندرانزلی

رونمایی از کتاب گیل مانا در دهه فجر 99

آتش‌سوزی منطقه حیران مهار شد

جای خالی صنایع تبدیلی کشاورزی در گیلان

38 پروژه آبخیزداری دهه فجر امسال در گیلان بهره برداری می شود

مناطق دیدنی ماسال

12 شهرستان گیلان درگیر آتش‌سوزی | 35 هکتار جنگل‌ سوخت

سازش پرونده 22 میلیاردی با تلاش شورای حل اختلاف گیلان

27 هزار بنگاه آسیب‌دیده از کرونا در گیلان تسهیلات دریافت کردند

بهره برداری از 38 طرح آبخیزداری در گیلان

تیم فوتبال چوکا در رشت به مصاف فجر سپاسی می رود

حریق 100 هکتاری ماحصل پیکار یک‌هفته‌ای آتش در جنگل‌های گیلان

توزیع بیش از هزار وعده غذای گرم میان خانواده‌های کم برخوردار کومله لنگرود

نماینده مردم رودسر در مجلس: نظارت بر شوراهای شهر و روستا افزایش می‌یابد

نماینده مردم رشت در مجلس: سوءمدیریت باعث سقوط سپیدرود از لیگ برتر شد

اطفای کامل حریق در عرصه های جنگلی گیلان/ 13 شهرستان درگیر شدند

دانشجویان جهادگران در صورت بروز دوباره آتش‎‌سوزی در جنگل‌های تالش آماده خدمت‌رسانی هستند

عرض ارادت سربازان فاطمی به حضرت زهرا(س) در گیلان + فیلم

سهم 41 درصدی بخش کشاورزی در صادرات گیلان و جالی خالی صنایع تبدیلی

ضرر میلیاردی کارخانه‌ها از قطعی برق و گاز/ قطع ناگهانی برق کارخانه ریختگری در حین کار چه توجیهی دارد!

کونگ فوکاران گیلانی در مسابقات اوسیما بین سبکی فدراسیون درخشیدند

آتش‌سوزی در جنگل‌ اشکورات گیلان (عکس)