نسیم گیلان

آخرين مطالب

خاموشی‌های اخیر؛ آیا پای بیت‌ کوین در میان است؟ علمي

خاموشی‌های اخیر؛ آیا پای بیت‌ کوین در میان است؟
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - خاموشی‌های اخیر؛ آیا پای بیت‌ کوین در میان است؟
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/7247612
٠
٠
ایسنا / رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک‌چین ایران از تبلیغات در مورد نقش استخراج رمزارز در کمبود انرژی و آلودگی هوا انتقاد کرده‌ و با مقایسه آمار مصرف انرژی در کشور طی سال‌های گذشته، اظهار کرد: این آمار نشان می‌دهد که رشد مصرف انرژی در سال جاری نسبت به روند سال‌های گذشته جهش معناداری نشان نمی‌دهد. 
استخراج رمز ارز، کسب و کاری نوپاست؛ همه ابعاد این کسب و کار هنوز کاملا شناخته‌شده نیست. در ایران با توجه با توجه به سوق پیدا کردن علاقه‌مندان به این سمت، وزارتخانه‌های صمت، نیرو و ارتباطات و ... از سال گذشته، پس از تصویب قوانین مربوطه، موانع را از پیش پای سرمایه گذاران برداشتند و راه حضور آنها را تسهیل کردند. اما این روزها به دلیل خاموشی‌هایی که در کشور صورت گرفته،‌ این شائبه ایجاد شده که در کشور و آن هم در زمان صعود قیمت بیت‌کوین، استخراج این رمزارز صورت می‌گیرد که منجر به قطعی گسترده برق شده است.
البته سخنگوی صنعت برق اعلام کرده که در برخی از مناطق کشور محدودیت موقتی به‌دنبال موضوع محدودیت سوخت نیروگاه‌ها اعمال شده است که باعث شده در برخی مناطق خاموشی مقطعی داشته باشیم. قطع برق در برخی بخشهایی از مناطق 2، 3، 6، 9، 11،13 و 14 تهران اتفاق افتاده و این محدودیت موقتی بدنبال موضوع محدودیت سوخت نیروگاه‌ها اعمال شده است که باعث شد در برخی مناطق خاموشی مقطعی داشته باشیم.
این در حالی است که وزارت نیرو در پاسخ به این موارد اعلام کرده: با تصویب هیئت وزیران از 13 مرداد سال 1398 استخراج بیت‌کوین و سایر رمزارزها در ایران یک فعالیت قانونی به حساب آمده و پس از کسب مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) برای عموم مردم آزاد است. تأمین برق مراکز استخراج رمزارزها با تعرفه برق صادراتی (بدون یارانه) انجام می‌شود و این امر به یکی از دو طریق دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا احداث نیروگاه جدید توسط متقاضی میسر است.
تبلیغات منفی علیه صنعت استخراج رمزارز با صعود بیت‌کوین
در این راستا به نقل از فدراسیون فاوا، محمدرضا شرفی، رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک‌چین ایران، با اشاره به اختصاص 310 مگاوات انرژی به صنعت رمزارز کشور و دریافت تعرفه‌ای چندین برابر برق صنعتی از فعالان استخراج، تاکید کرده‌است که نباید صنعت استخراج رمزارز را «علاوه بر درآمدزایی برای صنعت برق» به «بلاگردان سوءمدیریت» در این حوزه تبدیل کرد.
وی خاطرنشان کرد: صنعت استخراج رمزارز به عنوان صنعتی نوپا در کشور مسیر دشواری را پیش رو دارد. برآورد دقیق سهم ایران از توان پردازشی زنجیره جهانی بلاک‌چین بیت‌کوین امکان‌پذیر نیست ولی برآورد موسسات معتبر بین‌المللی حاکی است که حدود 3 الی 4 درصد از توان پردازشی در کشور ایران متمرکز باشد. رشد مصرف برق در کشور به دلیل واگذاری انشعابات جدید و افزایش جمعیت و توسعه شبکه مصرف، امری غیرقابل اجتناب بوده و طی سالیان گذشته از الگویی مشخص پیروی کرده؛ به نحوی که در مطالعات و پیش‌بینی‌های وزارت نیرو لحاظ شده، بنابراین این میزان افزایش، قابل پیش‌بینی است.
رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک‌چین با بیان اینکه بررسی میزان مصرف برق در سال 1399 نسبت به سال 1398 و در بازه زمانی 49 روزه از ابتدای آذر ماه تا 19 دی ماه بیانگر افزایشی معادل 2523 مگاوات است، افزود: این یعنی در مقایسه با افزایش مصرف در بازه زمانی مشابه در سال 1398 نسبت به سال 97 (2217 مگاوات) رشدی معادل 306 مگاوات را نشان می دهد که کاملا منطبق بر مطالعات و پیش بینی وزارت نیرو جهت تامین نیاز کشور و پایداری شبکه توزیع برق است. اما اخیرا بی‌توجه به این حقیقت، مطالبی در خصوص تاثیر صنعت استخراج رمزارز بر مصرف انرژی کشور منتشر می‌شود.
شرفی با بیان اینکه تعرفه انرژی صنعت استخراج رمزارز رکورددار در میان تمام مصارف برق کشور است، اظهار کرد: صنعت استخراج رمزارز از صنعت فقط نام آن را یدک می‌کشد؛ حال آنکه برق تخصیصی به این صنعت، رکورددار تعرفه در میان تمام مصارف کشور است. این نرخ 8 برابر تعرفه صنعتی و به نحوی است که علاوه بر پوشش هزینه‌های تولید و انتقال، سود قابل ملاحظه‌ای را نیز به صنعت برق کشور می‌رساند.
وی ادامه داد: بررسی میزان افزایش مصرف برق در سال جاری نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد که افزایش مصرف متناسب و متوازن با سال‌های قبل بوده و افزایشی معادل 300 مگاوات نسبت به روند متداول را نمایش می‌دهد. این در حالی است که بنا به اعلام وزارت نیرو 310 مگاوات انشعاب برق به صنعت استخراج رمزارز (فارغ از چگونگی تخصیص این ظرفیت به متقاضیان و اختصاص بیش از 50 درصد آن به یک واحد استخراج دوملیتی) داده شده و با لحاظ این نکته می‌توان اذعان داشت مطالب و آمارهای جهت‌دار منتشره در نشریات و جامعه به دور از واقعیت بوده و این صنعت بدلیل نوپایی و کمبود اطلاعات عموم جامعه در مورد آن با بی‌مهری و انواع هجمه‌ها روبروست.
صنعت استخراج رمزارز را بلاگردان سوءمدیریت نکنید
رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک‌چین با بیان اینکه مصرف سوخت مازوت در نیروگاه‌ها مختص به سال جاری نبوده و مسبوق به سابقه است، گفت: دلایل بسیاری در این زمینه ذکر می‌شود، مانند تکمیل ظرفیت منابع نگهداری مازوت و انباشت آن در انبارهای وزارت نفت که خود دلیلی برای عرضه به عنوان سوخت نیروگاهی است. چندین نیروگاه کشور با ظرفیتی عظیم (در حدود چند ده هزار مگاوات) در حال بهره‌گیری از سوخت مازوت هستند که طبیعتا ارتباط آن با مصرف 300 مگاواتی صنعت استخراج رمزارز امری نامعقول بوده و قصد راویان از بیان چنین مواردی بیشتر حذف صورت‌مسئله‌ و سلب مسئولیت جلوه می‌کند.
شرفی اظهار کرد: هم‌زمان با افزایش قیمت بیت‌کوین، با نگاهی به جدول پیش‌بینی وزارت نیرو در مورد روند رشد مصرف برق کشور چنین به نظر می‌رسد که این صنعت علاوه بر درآمدزایی برای صنعت برق، نقش بلاگردانی سوءمدیریت را نیز بر عهده دارد. محاسبات مصرف برق و پیش‌بینی و چشم‌انداز افزایش مصرف در سایت توانیر، گویای همین مطالب است.

لینک کوتاه:
http://www.gilan-online.ir/Fa/News/235138/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

راز 10 ساله گم شدن زن جوان فاش شد

ورود اولین محموله واکسن تا چند هفته آینده

وزیران اروپایی دوشنبه درباره برجام رایزنی می‌ کنند

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 4 بهمن 99

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 4 بهمن 99

معابر کرج هم خاموش شد

اولین تماس خارجی بایدن برقرار شد

واکنش واعظی به شکایت نمایندگان از روحانی

هشدار روسیه به آمریکا درباره حملات سایبری

از طرح روی جلد بازی Resident Evil Village رونمایی شد

ایتالیا دسترسی کودکان به تیک‌تاک را مسدود می‌کند

بیت کوین به کدام سو خواهد رفت؟

رویداد جدید بازی Fallout 76 آغاز شد

افزایش تهدیدات باج افزاری همزمان با گرانی بیت کوین

سیگنال با قابلیت‌های جدید به دنبال کاربران واتس‌اپ

نسخه‌ پلی‌استیشن 5 بازی The Sinking City معرفی خواهد شد

مایکروسافت قصد اجباری کردن واکسن را ندارد

پایان انتظارها برای ورود سونی اکسپریا پرو به بازار نزدیک است

آپدیت جدید سایبرپانک 2077 منتشر شد

امکانات جدیدی در راه مرورگر مایکروسافت اج است

نسل بعدی مک‌بوک پرو کارت‌خوان SD خواهد داشت

احتمال پشتیبانی شیائومی Mi Band 6 از GPS

چین از پروژه راه‌آهن برقی تهران-مشهدخارج شد

1500 قطعه زمین تا پایان دولت به ایثارگران گیلان تحویل می شود

با توان داخل می‌سازیم

تکواندوکاران گیلانی دو مقام پومسه کشور را کسب کردند

تیمهای ملوان و شهرداری آستارا در دربی گیلان به مصاف هم می روند

تشریح عملکرد فولاد گیلان

900 دستگاه وسیله گرمایشی به مددجویان گیلانی اهدا شد

تورهای تهی از ماهی و سفره های کوچک شده صیادان گیلانی

تردد از رشت به شهرستان های زرد، آزاد شد/ دو شهرستان لاهیجان و رودسردر وضعیت نارنجی قرار دارند

سرمربی تیم شهرداری آستارا: جوانگرایی و تقویت بازیکنان پیگیری می‌شود

تشدید بازرسی و برخورد با متخلفان برای کنترل ویروس کرنا در لاهیجان

بیش ازیک میلیارد تومان به احداث یادمان وبازسازی گلزار شهدا اختصاص یافت

تردد از رشت به شهرستان های زرد آزاد شد/ لاهیجان و رودسر در وضعیت نارنجی کرونایی

طوفان شن در محور رودبار جنوب _ ایرانشهر/ رانندگان احتیاط کنند

تجمع اهالی روستای احمدآباد الموت در اعتراض به مشکل قطع آب روستا

رانندگان در محور رودبار جنوب _ایرانشهر با احتیاط تردد کنند

60 درصد واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان لنگرود غیر فعال است

طوفان شن در محور رودبار جنوب - ایرانشهر

آخرین و جدیدترین رنگ بندی کرونایی استان گیلان تا 4 بهمن 99

فرماندار: تیر پارک کامیون‌های تجارت خارجی در آستارا احداث می شود

تجمع اهالی روستای احمدآباد الموت در اعتراض به قطعی آب

رزمایش روشنگری در 48 نقطه گیلان برگزار می شود

برگزاری 42 ویژه‌برنامه در اولین روز دهه فجر در گیلان

چین از پروژه راه‌آهن برقی تهران-مشهدخارج شد/با توان داخل می‌سازیم

مردم روستای احمدآباد الموت غربی مقابل استانداری قزوین تجمع کردند

اختصاص 240 میلیارد ریال تسهیلات کرونایی به کشاورزان/ 96 درصد تسهیلات جذب‌شده است

رشت هم از وضعیت نارنجی کرونایی خارج شد

ضرب الاجل فرماندار انزلی برای جمع آوری سگ های ولگرد