نسیم گیلان

آخرين مطالب

برندگان 10 سال اخیر نوبل ادبیات مقالات

برندگان 10 سال اخیر نوبل ادبیات
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - وینش/در اکتبر سال کرونایی جایزه نوبل ادبیات به لوییز گلیک شاعر آمریکایی اهدا شد. جایزه‌ای که سال‌های قبل به ترتیب جدید به قدیم به پیتر هاندکه اتریشی، اولگا توکارچوک لهستانی، ایشی‌گوروی انگلیسی ژاپنی‌الاصل، باب دیلن ترانه‌سرا و موزیسین آمریکایی، سوتلانا الکسیویچ بلاروس، پاتریک مودیانو فرانسوی، آلیس مونرو کانادایی، مو یان نویسنده چینی، توماس ترانسترومر شاعر سوئدی و در سال 2010 به یوسا رسیده بود. در این یادداشت مروری داشته‌ایم بر برندگان نوبل ادبیات از سال 2010 تا 2020٫
برنده نوبل ادبیات در سال 2020 لوییز گلیک شاعره‌ی آمریکایی بود که موضوع پرونده ماست.
 امسال و همزمان با جنبش «جان سیاهان مهم است» عمده‌ی جوایز ادبی، تمام یا بخشی از برندگان‌شان را از بین رنگین‌پوستان انتخاب کرده بودند. این طور بود که بسیاری حدس زدند برنده‌ی امسال نوبل ادبیات یک زن رنگین‌پوست خواهد بود. بنگاه‌های شرط‌بندی بیشترین احتمال را انتخاب شدن ماریس کُنده نویسنده‌ی زن سیاهپوست فرانسوی می‌دانستند. (یک به چهار) بعد از او لودمیلا اولیتسکایا که این روزها از مهم‌ترین نویسندگان روس به شمار می‌رود و از لحاظ سیاسی هم انتخاب او حمایتی از آزادی‌خواهی در سرزمین هنوز استبدادیِ روسیه به شمار می‌آمد. هاروکی موراکامی که هرسال اسمش برای نوبل مطرح می‌شود و مارگارت آتوود که سرگذشت ندیمه او این روزها شهرت جهانی دارد و با وصیت‌ها سال گذشته برنده بوکر بین‌المللی شد هم یک به شش شانس داشتند. انگوگی واتیونگو نویسنده کنیایی، خابیر ماریاس، آنه کارسون شاعر کانادایی که نشریات بیشتر روی او نظر داشتند و… همه در ردیف‌های بعدی بودند.

نسیم گیلان


اما درنهایت این جایزه به لوییز گلیک رسید. شاعری مشهور در آمریکا و نسبتاً ناشناخته خارج از این کشور.

نسیم گیلان


سال 2018 مراسم اهدای جایزه نوبل برگزار نشد. به خاطر رسوایی جنسی همسر یکی از اعضای آکادمی نوبل و اختلافات متعدد جایزه‌ای به کسی اهدا نشد و در عوض سال 2019 دو برنده اعلام شد. پیتر هاندکه اتریشی برنده سال 2019 بود. انتخابی که موجی از اعتراض به آکادمی نوبل برانگیخت. اعتراض‌ها به مواضع او در جنگ بالکان مربوط می‌شد. هاندکه سال 1996 و در پایان جنگ خونبار صرب‌ها، کروات‌ها و بوسنیایی‌ها علیه هم به صربستان سفر کرد و برای یک روزنامه آلمانی مقاله‌ای با عنوان «عدالت برای صربستان» نوشت. از جمله در این مقاله نوشته بود: «به اصطلاح افکار عمومی جهان، در این جنگ خیلی زود روی کاغذ نقش‌های متجاوز و تجاوزشده را حک کرد» این «به اصطلاح» را بعداً، دقیقاً ده سال بعد، در مراسم خاکسپاری میلوشویچ باز هم تکرار کرد.

نسیم گیلان


برنده نوبل سال 2018 اولگا توکارچوک نویسنده لهستانی بود. نویسنده‌ای دشوارفهم و فرهنگی. خودش می‌گوید: «وقتی که من اولین‌بار کتابم را برای ناشر ارسال کردم آن‌ها با من تماس گرفتند و از من پرسیدند آیا من پوشه‌هایم در کامپیوتر را با هم ترکیب کرده‌ام؟ چون این یک رمان نیست.»
اما برای یک رمان لهستانی، فرمی مبتنی بر قطعات مختلف و جدا از هم، فرم مناسبی است. کشوری که مرزهایش بارها و بارها طی قرون مختلف تغییر کرده است و با قومیت‌های مختلف لهستانی‌ها، اوکراینی‌ها، لیتوانیایی‌ها، آلمانی‌ها، روتی‌ها و یهودیان با وجود ناهماهنگی‌های زبانی و تجربه زیستی در کنار یکدیگر زندگی کرده‌اند. به عقیده توکارچوک، ادبیات اروپای مرکزی به طور کلی، پرسشگر واقعیت است و نسبت به چیزهای ناپایدار و موقت، بی‌اعتماد است.

نسیم گیلان


برنده نوبل ادبیات 2017 اما بسیار نامدار بود. در همه جای جهان. کازوئو ایشی‌گورو نویسنده‌ای ژاپنی‌الاصل است اما از پنج سالگی در انگلستان زندگی کرده و به انگلیسی می‌نویسد و درواقع نویسنده‌ای انگلیسی است. «بازمانده روز» معروف‌ترین کتاب اوست که خوانندگان ایرانی از بخت ترجمه شدن به دست نجف دریابندری هم برخوردار بوده‌اند. بختی که نصیب بقیه کتاب‌های او نشد.

نسیم گیلان


سال 2016 هم از سال‌های بسیار پرحاشیه نوبل ادبیات بود. باب دیلن ترانه‌سرا و پدیده فرهنگ موسیقی آمریکا به عنوان برنده انتخاب شد اما ظاهرا چندان علاقه‌ای به گرفتن جایزه سوئدی‌ها نداشت. یک بی‌احترامی که فقط در زمان ژان پل سارتر تجربه شده بود. دیلن به تماس‌های نوبل جوابی نمی‌داد و هرچند در نهایت هم در جلسه اهدای جایزه شرکت نکرد اما بالاخره راضی شد پیامی ارسال کند.

نسیم گیلان


سال 2015 هم نوبل برنده‌ای خارق عادت داشت. سوتلانا الکسیویچ نویسنده بلاروسی که اساساً نویسنده‌ی آثار داستانی نیست. او در نوعی ناداستان، تجربه‌های زندگی در کشور کمونیستی، یا تجربیات مردم روس از جنگ کبیر میهنی، از جنگ بی‌فایده در کشور دوردست افغانستان و از فاجعه چرنوبیل را جمع و به شکلی هنرمندانه روایت می‌کند. پنج سال بعد از جایزه نوبل، حالا الکسیویچ به واسطه شهرتش از منابع اصلی ما برای فهم ناآرامی‌های این روزهای بلاروس است. بیشتر کارهای الکسیویچ در این سال‌ها به فارسی برگردانده شده‌اند. 

نسیم گیلان


در سال 2014 آکادمی نوبل جایزه را به نویسنده فرانسوی تقریباً جوان پاتریک مودیانو داد. مودیانو بعد از جایزه نوبل به شدت مورد توجه مترجمان ایرانی قرار گرفت و جالب است بدانید بیست کتاب او تا به حال به فارسی ترجمه شده‌اند، از بعضی هم بیش از یک ترجمه در دست است. اما شانس آن را نداشت که مترجمی مثل دریابندری به سراغ آثارش برود.

نسیم گیلان


برنده نوبل 2013 نویسنده محبوب کتاب‌خوان‌های ایرانی آلیس مونرو بود. نویسنده‌ی حالا دیگر 89 ساله کانادایی که آکادمی او را «استاد داستان کوتاه معاصر» نامید. او را گاهی با چخوف مقایسه می‌کنند. در آثارش هیچ گاه اتفاق داستانی محیرالعقولی رخ نمی‌دهد اما شخصیت‌ها بسیار پیچیده‌اند و اغلب به یاد ماندنی.

نسیم گیلان


سال 2012 مو یان نویسنده چینی برنده نوبل شد. نویسنده‌ای که به خاطر توجه به تاریخ چین، نوشتن رمان‌های قطور و پراتفاق و تاریخی و چیزی که منتقدان آن را رئالیسم توهمی می‌نامند مشهور است. اخیراً کتابی کم‌حجم از او به نام «تغییر» در ایران منتشر شد .

نسیم گیلان


سال 2011 هم مثل امسال یک شاعر برنده نوبل ادبی شد. توماس ترانسترومر سوئدی که اعضای آکادمی حتما او را خیلی خوب می‌شناختند. آکادمی در مورد او نوشت: «ترانسترومر ما را از میان تصاویر فشرده و پررنگ و لایه به راه‌های منتهی به واقعیات هدایت می‌کند.» ترانسترومر چهارسال بعد از دریافت این جایزه از دنیا رفت. کتاب «مجمع‌الجزایر رؤیا» از جمله آثار ترانسترومر است که از سوی مرتضی ثقفیان به فارسی ترجمه شده و توسط نشر «دیگر» منتشر شده‌است. کتاب «به من بنگرید خاطره‌ها» مجموعه اشعار و هایکوهای ترانسترومر با ترجمه محمدصادق رییسی توسط انتشارات سولار چاپ و منتشر شده‌است.

نسیم گیلان


و سرانجام در ابتدای دهه، در سال 2010، انتخاب آکادمی نوبل نویسنده بزرگ ادبیات آمریکای لاتین ماریو وارگاس یوسای پرویی بود. از معدود نویسندگان آمریکای لاتین که چپگرا نیست. نویسنده‌ای که همیشه در مورد دیکتاتوری و ذات دیکتاتوری در کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی نوشته است و حتما معرف حضور کتاب‌خوان‌های ایرانی است. از یوسا به تازگی رمانی به نام روزگار سخت از اسپانیایی به فارسی ترجمه شده است.

نسیم گیلان


اما داستان این عکس: اولین و آخرین تجربه بازیگری ماریو بارگاس یوسا در نمایش «هزارویک‌شب» بود که مارس 2015 در لیما پایتخت پرو اجرا شد. یوسا نقش شهریار را بازی می‌کرد و همبازی‌اش ونسا سبا بازیگر پرویی نقش شهرزاد را داشت. یوسا پیش از اجرا گفته بود شهریار بی‌رحم هزارویکشب را نماینده همه دیکتاتورها می‌داند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قطع پاهای راننده جوان پژو 206 بر اثر تصادف شدید + عکس

تبرئه از قتل عمد در پرونده زیرگرفتن مرد جوان

زلزله 5.5 ریشتری جنوب ایران را لرزاند

آمریکا 2 فرد و 8 نهاد ایرانی را تحریم کرد

آلودگی هوای تهران تا چه روزی ادامه دارد؟

جزئیات قبض برق 40 میلیاردی شرکت ماینر چینی

تصاویری از مزرعه بیت‌ کوین در قم

جزئیات پرداخت عیدی کارگران اعلام شد

فیلم های کم خرج ولی پرفروش و موفق + عکس

هادی ساعی نقره داغ شد

تیم کوک ترامپ را زیر پا گذاشت

مرد ژاپنی پدر فوت شده‌اش را در گوگل ارث پیدا کرد

تست سیستم خنک‌کننده مبتنی بر محفظه بخار برای آیفون‌

مواجهه ارزهای دیجیتال با ریزش قیمت

توقف تولید خانواده گلکسی S20 سامسونگ

لپ‌تاپ مفهومی و جالب لنوو با ظاهری شبیه به کنسول نینتندو سوییچ

پنج دلیل برای خرید گلکسی S21 اولترا

قیمت و تاریخ عرضه احتمالی گوشی LG Rollable مشخص شد

اطلاعات جدیدی در مورد نحوه انتقال پیشرفت از Hitman 2 به Hitman III منتشر شد

شیائومی به سرنوشت هواوی دچار شد

سامسونگ قابلیت‌های قلم S Pen Pro را معرفی کرد

شایعه توقف تولید تلفن‌های هوشمند LG حقیقت دارد؟

تاریخ معرفی آنر V40 به تعویق افتاد

واتس‌اپ عقب‌نشینی کرد

6000 هکتار از باغات چای رهاشده گیلان احیاء می‌شود

2000 گروه جهادی در پایگاه‌های بسیج استان گیلان فعالیت دارند

35 هکتار ازجنگلهای گیلان طی دو روز اخیر دچار حریق شد

«محراب» و شمارش بعثی‌های خواب در سنگر!

تمدید غیرحضوری 3654 دفترچه درمانی در بندرانزلی

رونمایی از کتاب گیل مانا در دهه فجر 99

آتش‌سوزی منطقه حیران مهار شد

جای خالی صنایع تبدیلی کشاورزی در گیلان

38 پروژه آبخیزداری دهه فجر امسال در گیلان بهره برداری می شود

مناطق دیدنی ماسال

12 شهرستان گیلان درگیر آتش‌سوزی | 35 هکتار جنگل‌ سوخت

سازش پرونده 22 میلیاردی با تلاش شورای حل اختلاف گیلان

27 هزار بنگاه آسیب‌دیده از کرونا در گیلان تسهیلات دریافت کردند

بهره برداری از 38 طرح آبخیزداری در گیلان

تیم فوتبال چوکا در رشت به مصاف فجر سپاسی می رود

حریق 100 هکتاری ماحصل پیکار یک‌هفته‌ای آتش در جنگل‌های گیلان

توزیع بیش از هزار وعده غذای گرم میان خانواده‌های کم برخوردار کومله لنگرود

نماینده مردم رودسر در مجلس: نظارت بر شوراهای شهر و روستا افزایش می‌یابد

نماینده مردم رشت در مجلس: سوءمدیریت باعث سقوط سپیدرود از لیگ برتر شد

اطفای کامل حریق در عرصه های جنگلی گیلان/ 13 شهرستان درگیر شدند

دانشجویان جهادگران در صورت بروز دوباره آتش‎‌سوزی در جنگل‌های تالش آماده خدمت‌رسانی هستند

عرض ارادت سربازان فاطمی به حضرت زهرا(س) در گیلان + فیلم

سهم 41 درصدی بخش کشاورزی در صادرات گیلان و جالی خالی صنایع تبدیلی

ضرر میلیاردی کارخانه‌ها از قطعی برق و گاز/ قطع ناگهانی برق کارخانه ریختگری در حین کار چه توجیهی دارد!

کونگ فوکاران گیلانی در مسابقات اوسیما بین سبکی فدراسیون درخشیدند

آتش‌سوزی در جنگل‌ اشکورات گیلان (عکس)