پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

امام جمعه اسالم:

متولیان فرهنگی باید پاسخگوی فضای به وجود آمده در مدارس باشند فرهنگي

متولیان فرهنگی باید پاسخگوی فضای به وجود آمده در مدارس باشند
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - اسالم- امام‌جمعه اسالم با اشاره به اتفاقات رخ داده در برخی مدارس کشور در روزهای گذشته، گفت: متولیان فرهنگی باید پاسخگوی فضای به وجود آمده در مدارس شوند.

به گزارش خبرنگار مهر ، حجت الاسلام محمد جواد باقری در خطبه‌های این هفته نماز جمعه ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان این ماه را فرصتی مناسب برای برقراری ارتباط نزدیک روحی و معنوی با خداوند متعال عنوان و اظهار کرد: افرادی که به هر دلیلی نمی‌توانند روزه بگیرند باید برای حفظ حرمت این ماه و احترام به روزه داران در اماکن و انظار عمومی به طور علنی و آشکار روزه خواری نکنند.
وی همچنین در ادامه با اشاره به درگذشت حجت الاسلام جدایی امام جمعه سابق اسالم از حضور اقشار مختلف مردم و مسئولان در مراسم ترحیم وی تقدیر و تشکر کرد و افزود: حضور گسترده مردم در این مراسم نشانگر عملکرد مناسب مرحوم جدایی و عمق علاقه عاطفی شما به روحانیت مخلص و خدمتگزار است.
امام جمعه اسالم به در پیش بودن هفته ارتباطات و برخی موضع گیری و اظهار نظرها درباره فضای مجازی و ایراد و اشکال به متولیان امر این فضا اشاره کرد و افزود: متأسفانه هنوز عده‌ای به اهمیت فضای مجازی به عنوان میدان جنگ نرم و کارکردهای مثبت آن در مقابله با جنگ نرم دشمن پی نبرده‌اند و نمی‌توانند افق دید مقام معظم رهبری در این زمینه را درک کرده و مطالب دلسوزانه امثال ما را نیز درست متوجه نمی‌شوند.
کار در فضای مجازی نیازمند دقت و ظرافت است
باقری با تأکید بر اینکه نباید به فضای مجازی با دید بازی بچه گانه نگاه کرد، ادامه داد: کار در عرصه فضای مجازی نیازمند دقت و ظرافت زیادی است باید با مهندسی معکوس عرصه فضای مجازی را به نفع خودمان مصادره کنیم.
وی تصریح کرد: داشتن برنامه درست و حساب شده می‌تواند سبب شود که تنها با یک گوشی موبایل نیز با ایده‌های خود دنیا را تکان دهیم.
باقری با بیان اینکه کسی نمی‌تواند منکر آسیب‌ها و خطرات فضای مجازی شود، افزود: ریشه بسیاری از این آسیب‌ها فرهنگی است و تنها با کنترل فنی و یا ایجاد محدودیت رفع نخواهد شد متولیان فرهنگی پاسخ دهند بودجه‌های کلان را کجا خرج کرده‌اند که در جشن روز معلم ترانه مبتذلی در مدارس خوانده شده و صدای همه را در می‌آورد. خواندن چنین ترانه‌های مبتذلی در مدارس و اشاعه آن در فضای مجازی یک مشکل فرهنگی است نه یک مشکل فنی.
اصلاح فرهنگ و ارتقای سواد رسانه‌ای راهکار حل مشکلات فضای مجازی
امام جمعه اسالم ضمن قدردانی از دغدغه دادستان محترم کل کشور، اظهار کرد: یکی از انتظارات ما از ایشان این بوده که وزرای علوم، فرهنگ، آموزش و پرورش و دیگر متولیان امر فرهنگ را هم در موضوع فضای مجازی به چالش بکشند.
باقری تأکید کرد: باید از متولیان فرهنگی سوال کنیم برای فرهنگ صحیح استفاده از فضای مجازی چه اقدامی کرده‌اند تا کسی با یک شایعه یک طلبه بی گناه را نکشند یا مردم ساعت‌ها، بیهوده در صف‌های طولانی بنزین نایستند، یا با یک فایل تقطیع شده با آبروی افراد بازی نکنند. فرض کنید فضای مجازی کلاً تعطیل شود جلوی ابزار دیگر را چطور خواهیم گرفت؟ تنها راه حل مشکلات فضای مجازی اصلاح فرهنگ و سواد رسانه‌ای و ارتقا سطح نظارت محتوایی است.
وی با اشاره به حضور ناو جنگی آمریکایی در خلیج فارس، افزود: این حرکت، نشانه ترس آمریکا در مقابل یک تهدید ساده ایران برای بستن تنگه هرمز در راستای جلوگیری از صادرات نفت حوزه خلیج فارس است اما اینها نمی‌دانند که در مقابل آنها سپاه پاسداران دلاور ما حضور دارد.
امام جمعه اسالم در پایان نیز به سالروز خروج یکطرفه آمریکا از برجام و عمل نکردن طرف‌های اروپایی به تعهد خود در طول یکسال گذشته و اقدام متقابل ایران اشاره کرد و گفت: هر چند برجام هیچ دستاوردی جز گرانی و تورم برای ما نداشت ولی ماهیت آشکار غرب را بیش از پیش برای مردم ما روشن کرد و امیدوارم برخی مسئولان خودباخته از برجام درس عبرت گرفته و برای همیشه چشم امید خود را از آمریکا و غرب بردارند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield