پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

جهان نوشت: چشم مدیران اصلاح‌طلب به جیب شهروندان تهرانی است! مقالات

جهان نوشت: چشم مدیران اصلاح‌طلب به جیب شهروندان تهرانی است!
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان -
جهان نوشت: چشم مدیران اصلاح‌طلب به جیب شهروندان تهرانی است!
٠
٠
جهان / متن پیش رو در جهان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
شهرداری تهران از همان ابتدا که اصلاح طلبان روی کار آمد طرح پولی کردن شهر تهران را کلید زد. در این رابطه در چند طرح خصوصا پولی کردن بزرگراه‌ها و تونل ها اصلاح طلبان سعی کردند اقدام به کسب درآمد از شهروندان تهرانی بکنند و عوارضی برای محل عبور و مرور شهروندان ایجاد نمایند. اما این موارد با افشای رسانه‌ها هر کدام بی نتیجه ماند اما حال اصلاح طلبان با استفاده از طرح زوج و فرد به مراد خود رسیدند و در راه پولی کردن شهر تهران گام ویژه‌ و بلندی برداشتند.
«طرح ترافیک جدید» در شورای شهر و شورای ترافیک تهران تصویب شده و در حال اجراست. حالا پلیس می گوید طرح ترافیک جدید باعث محدود شدن نظارت پلیس می شود. در همین رابطه، «سردار کمال هادیانفر»، رییس پلیس راهور ناجا بیان کرد: «در خصوص طرح ترافیک تهران باید بگویم، این طرح مربوط به شهرداری تهران است و در شورای شهر تهران و شورای ترافیک تهران تصویب شده و درآمد و سود حاصله مادی و معنوی آن با شهرداری تهران است و به پلیس راهور ارتباطی ندارد.»
بنابراین پول طرح ترافیک جدید و زوج و فرد یک راست به جیب شهرداری تهران می رود. موضوعی که سبب ایجاد مشکل برای بسیاری از صنوف خصوصا بخشی که در حوزه حمل و نقل کار می کنند شده است. این موضوع حتی مورد نارضایتی برخی از اعضای شورای شهر تهران هم شده است. «حسن خلیل آبادی»، عضو شورای شهر تهران بیان می کند: «تغییرات طرح ترافیک و طرح زوج و فرد بدون اطلاع‌رسانی و ارائه نظرات کارشناسی به مردم، آنها را بیشتر عصبانی می‌کند تا اینکه رضایت‌مندی مردم را به همراه داشته باشد. باید در این تغییرات پیوست‌های مطالعاتی قوی برای ارائه و توجیه مردم وجود داشته باشد و با استناد به آنها از طرح دفاع کرد.»
خلیل‌آبادی با بیان اینکه اگر به وضعیت حمل ونقل عمومی به درستی رسیدگی شود، کمبودها در این ناوگان برطرف و بر تعداد وسایل نقلیه عمومی افزوده شود و اصلا تهران به طرح ترافیک نیاز ندارد، گفت: مردم مگر خودآزار هستند که پول بنزین بیشتر پرداخت کنند، به ماشین خود استهلاک بیشتر وارد کنند، در ترافیک سنگین خیابان‌های تهران قرار گیرند و به مقصد برسند؟! نابسامانی ناوگان حمل و نقل عمومی است که مردم را مجبور به استفاده از خودروی شخصی می‌کند.
حالا مردم مجبور هستند که برای استفاده از خدمات شهر تهران پول بیشتری را روانه جیب شهرداری کنند. هر خودرویی در هر فصل تنها 20 روز اجازه تردد رایگان خواهد داشت و مابقی این روزها را بایستی برای ورود به محدوده زوج و فرد قدیم که حالا منسوخ شده است، پول بدهد. بنابراین مردم برای ورود خودروهایشان به محدوده زوج و فرد سابق یا نام امروز آن محدوده کنترل آلودگی هوا بایستی عوارض پرداخت کنند. یعنی موضوع حضور در این مناطق با پرداخت پول حل می شود که پول این عوارض یکراست به جیب شهرداری تهران می رود. سئوال اساسی اینجاست که این جریمه و محدوده برای کنترل آلودگی طراحی شده یا درآمدزایی برای شهرداری.
مبلغ این عوارض 50 درصد عوارض محدوده طرح ترافیک است. تازه شرط استفاده از این 20 روز هم این است که مردم در سامانه ای که شهرداری معرفی کرده است تا آخر تیرماه ثبت نام کنند. اگر هم ثبت نام نکنند از همان زمانی که وارد این محدوده کنترل آلودگی هوا شدند باید عوارض پرداخت کنند. با این اوصاف افرادی که بعدها ممکن است خودرویی خریداری کنند نمی توانند از این مسئله استفاده کنند و باید جریمه پرداخت کنند.
با این حال دولت و شهرداری به عناوین و بهانه های مختلف از مردم پول طلب می کنند. در همین راستا، دولت محدودیت‌هایی برای تردد خودروهای فرسوده در نظر گرفته است؛ ازجمله اینکه اگر خودرویی در سن فرسودگی قرار گرفته باشد، به ‌ازای هر ترددی که در شهر تهران دارد و از زیر دوربین‌ها رد شود برای هر روز 45 هزار تومان باید جریمه پرداخت کند. در این بین بسیاری از دارندگان خودروهای فرسوده از این میزان جریمه اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند، حال آنکه پلیس راهنمایی و رانندگی از دارندگان خودروهای فرسوده خواسته که برای اینکه از میزان جریمه خود مطلع شوند حتما به دفاتر پلیس +10 مراجعه کنند.
به نظر می رسد که شهرداری تهران هر روز یک گام بلندتری برای پولی کردن شهر تهران بر می دارد. جالب اینجاست که در قبال این پولهایی که مردم به عناوین وبهانه‌های مختلف پرداخت می کنند هیچ گونه خدمات خاصی دریافت نمی کنند بلکه بیشتر به عنوان جریمه از آنها این موارد اخذ می شود. مردم تهران این روزها قربانی بی مدیریتی و ناکارآمدی اصلاح طلبان هستند که سعی می کنند برای خود سودآوری کنند و به شهر تهران بیشتر از یک شهر زنده به عنوان یک بنگاه خدماتی و درآمدی نگاه می کنند. در این راستا جدای از اینکه کار و خدمات خاصی صورت نمی گیرد بیشتر با این روند دست به تخریب سیستم شهری می زنند که در آینده مدیریت پیچیده پایتخت را با مشکل جدی مواجه می سازد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اصلاح‌طلبان قهر را کنارگذاشتند

صندلی‌های پولی!

تا حقوق‌ 3 میلیون تومانی از مالیات معاف می‌شود

«دونرخی» رانت می‌آورد؛ اعتماد را می برد

ماهشهر پس از روز واقعه

وحشت مشترک آمریکا و اروپا از توان موشکی ایران

اصلاح‌طلبان برای مجلس آمدند

قدم‌های اولیه اصلاحات در عراق

کیهان: اظهارنظر رهبر انقلاب ناظر به مسائل امنیتی بود نه طرح اقتصادی بنزین

سرمقاله وطن امروز/ در مذمت تلاش دولت برای جلب ترحم

سرمقاله رسالت/ به بهانه تعظیم و تکریم یحیی علوی!

سرمقاله شرق/ خط مقدم سیاست

سرمقاله اعتماد/ سه نکته درباره اوپک 177

سرمقاله ایران/ صندوق، درمان دردهای امروز ما

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب؟

سرمقاله فرهیختگان/ نئولیبرالیسم و هیچ‌انگاری عدالت

سرمقاله جوان/ رسالت جنبش دانشجویی در گام دوم انقلاب

سرمقاله خراسان/ خواب تازه آمریکایی ها برای عراق

سرمقاله کیهان/ 16آذر تولد دو شعار

دیپلمات پیشین آمریکایی مطرح کرد: عدم آمادگی کاخ سفید برای مواجهه با ایران

روزی 933 میلیون تومان!

یک اقتصاددان: بانکداری ما ابزاری برای افزایش تصاعدی ثروت ثروتمندان است

مقایسه "پولیتیکو" میان موگرینی و جانشینش در اتحادیه اروپا

چرا رویکرد دونالد ترامپ در قبال ایران متناقض است؟

استقلالِ استراماچونی چگونه تیمی است؟

شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن

چرا قانون هدفمندی یارانه‌ها هیچ‌کدام از اهداف را محقق نکرد؟

دیپلماسی موازی اقلیم کردستان عراق!

بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران؟

نقد سیاست‌های توسعه‌ای؛ سیاست مرکزمحور قربانی می‌گیرد

یک اقتصاددان: بانکداری ما ابزاری برای افزایش انبوه ثروت ثروتمندان است

روایت "دویچه وله" از وضعیت آشفته ناتو

بهره برداری داعش از بی ثباتی در عراق

آتلانتیک: تقلید ترامپ از نیکسون به برکناری او ختم می‌شود؟

مخاطب پیام روحانی کیست؟

فدراسیون و برانکو؛ تفرقه بینداز و حکومت کن

هفته درخشان بورس

نشست اوپک؛ چالش عراق و عربستان در مقابل روسیه

حلقه مفقوده افزایش قیمت بنزین

اعتراضات اخیر و وضعیت شغلی

نابودی یک رویا

بازگشت تحرکات داعش در عراق

رکورد رشد هفتگی بورس در دو ماه اخیر

بوسه مرگ BBC به پیشانی یک فتنه‌گر

تشدید درگیری امریکا و ایران در میدان عراق

جنجال مشکوک موشکی علیه ایران

کیهان: دوستان عراق ناظر بی طرف نیستند و اجازه نمی‌دهند هر دولتی سرکار بیاید

اصلاح طلبان تمایلی به نام نویسی ندارند

USA today تحلیل کرد: عقب نشینی موقت ترامپ مقابل ایران

وعده ضد سعودی "کوربین" در صورت پیروزی در انتخابات بریتانیا