پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

نفت شرق سوریه در سیطره اسرائیل! مقالات

نفت شرق سوریه در سیطره اسرائیل!
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان -
نفت شرق سوریه در سیطره اسرائیل!
٠
٠
ایسنا / متن پیش رو در ایسنا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
روزنامه "الاخبار" اعلام کرد که به سند درز پیدا کرده‌ای دست یافته است که شامل نامه رئیس مشترک "هیئت اجرایی شورای سوریه دموکراتیک" است که وی طی این نامه به یکی از بازرگانان اسرائیلی اختیار داده است تا به عنوان نماینده این شورا در همه امور مربوط به فروش نفت سوریه در مناطق تحت کنترل کردهای مورد حمایت آمریکا فعالیت کند.
این روزنامه نوشت، در میان کردهای سوریه روز به روز رویکرد حمایت از گزینه انجام فعالیتی قوت می‌گیرد که در راستای استراتژی آمریکا در منطقه باشد و این رویکردی است که پس از اعلام تصمیم خروج نیروهای آمریکا از سوریه توسط ترامپ تقویت شده است. تصمیم خروج آمریکا از سوریه، کردها را نسبت به این امر نگران کرده است که تحقق خواسته‌های آنها و در رأس آن برپایی "کشور مستقلشان" به بن بست برسد.
صاحبان این رویکرد بر اساس این باور عمل می‌کنند که بقای آنها و اجرای طرح‌هایشان در گرو برخورداری از حمایت آمریکاست و هیچ راهی برای حفاظت از این حمایت جز گسترش روابط با اسرائیل وجود ندارد؛ زیرا این رژیم نزدیک‌ترین راه برای جلب رضایت واشنگتن است، به گونه‌ای که سطح نفوذ لابی صهیونیستی مشخصا در مواضع تصمیم‌گیری‌ها بسیار بالاست.
برای کسی که عملکرد این رویکرد را دنبال می‌کند و آن را تحت نظر دارد، دشوار نیست که به برخی نشانه‌هایی دست‌یابد که حکایت از این دارد که این جهت‌گیری کردها علیه اتحاد سوریه، مردم و منابع این کشور است. یکی از این شاخص‌ها و نشانه‌ها سفرهای اصحاب رسانه اسرائیل به مناطق تحت کنترل کردها در شمال شرق سوریه است که در آنجا گزارش‌های مطبوعاتی از مسؤولان برخی از گروه‌ها تهیه می‌کنند. از شاخص‌های دیگر نیز می‌توان به سفرهای افسران اسرائیلی اشاره کرد.
از میان این شاخص‌ها امروز یک نشانه دیگری -در صورت صحت- خودنمایی می‌کند که بیانگر این مساله است که صاحبان این رویکرد، اسرائیل را عامل جلب رضایت آمریکا می‌بینند. این نشانه همان نامه امضا شده توسط الهام احمد، رئیس مشترک "هیئت اجرایی شورای سوریه دموکراتیک" وابسته به "نیروهای سوریه دموکراتیک" است که خطاب به موته کاهانا، یکی از بازرگانان اسرائیلی نوشته است. الهام احمد بر اساس این نامه اختیار فروش نفت سوریه را به کاهانا داده است که بر اساس شرایطی که آمریکا ایجاد کرده است، این منابع نفتی سوریه در اختیار کردها قرار گرفته‌اند.
نامه‌ای که "الأخبار" به آن دست یافته است، نشان می‌دهد، طرفی که این نامه به وی ارسال شده، کاهانا رئیس انجمن "عمالیا" است. این انجمن از طریق برقراری روابط دوستانه با گروه‌هایی که کنترل جنوب سوریه را برعهده داشتند، برای فراهم کردن بستر مناسب جهت برپایی "منطقه امن" در جنوب سوریه با ادعای پوشش انسانی استفاده می‌کرد تا دستورکار سازمان جاسوسی اسرائیل را اجرایی کند. انجمن عمالیا همچنین در زمینه "تقویت روابط موجود میان اسرائیل، مردم سوریه و انقلاب این کشور" فعالیت گسترده‌ای داشت و در این راستا یک مدرسه ساخت "تا ذهنیت نسل سوریه درباره اسرائیل را تغییر دهد". آنطور که پایگاه‌های اسرائیلی می‌گویند، فعالیت "مسئول اصلی انتقال تعدادی از یهودیان سوری و بازپس‌گیری آثار باستانی یهودی قدیمی" از آنجا آغاز شد که وی به استخدام مزدورانی در سوریه و لبنان پرداخت و این اقدامات به فعالیت وی در نیروی هوایی وابسته به ارتش اسرائیل و ارتباط مستحکمش با نهاد امنیت این رژیم و لابی صهیونیستی در آمریکا نیز ختم نمی‌شود.
نامه‌ای که شورای سوریه دموکراتیک به کاهانا ارسال کرده است، یک پیام رسمی است که طبق آن، شورای مذکور این مساله را پذیرفته است که شرکت کاهانا نماینده این شورا در همه امور مربوط به فروش نفت مناطق تحت کنترل خود با موافقت دفتر نظارت بر دارایی خارجی وابسته به وزارت خزانه‌داری آمریکا باشد. در این نامه آمده است: برآورد ما این است که تولید نفت در آینده روزانه حدود 400 هزار بشکه می‌شود، در حالی که مقدار تولید نفت در حال حاضر 125 هزار بشکه است. همچنین کاهانا حق استخراج و توسعه نفت را دارد. در این نامه قیمت نفت بین 22 تا 35 دلار مشخص شده است.
وجود این نامه اگر صحت داشته باشد، پیام‌های زیادی خواهد داشت، از جمله اینکه: دادن اختیار به کاهانا به این معنی است که شورای سوریه دموکراتیک عملا به عنوان یک طرف مستقل و جدای از دولت دمشق فعالیت می‌کند. این شورا با حمایت آمریکا به دشمنان سوریه قدرت دخل و تصرف در نفت این کشور را می‌دهد. گفته می‌شود که نیروهای سوریه دموکراتیک بر 80 درصد از میادین نفتی سوریه کنترل دارند.
از دیگر پیام‌های این نامه این مساله است که صحبت از تولید نفت با این حجم عظیم در سایه بحران سوریه، در واقع به منزله نابودی ثروت مردم این کشور است. ورود کردها در طرح ائتلاف با آمریکا و اسرائیل به معنی خراب کردن همه پل‌هایی است که کردها می‌توانند از طریق آنها با مردم سوریه و دولتش، مجددا ارتباط برقرار کنند.
همچنین با یک حساب سرانگشتی از مقدار تولید نفت و قیمت مشخص شده در سند مذکور، می‌توان گفت، اگر سطح تولید نفت روزانه به 400 هزار بشکه برسد، میزان عایدی شورای سوریه دموکراتیک از سرقت نفت سوریه و فروش آن روزانه بین 8 تا 14 میلیون دلار خواهد بود و ظرف یک سال به بیش از سه میلیارد دلار خواهد رسید.
اگر وجود این نامه صحت داشته باشد، صاحبان رویکرد ائتلاف با آمریکا و اسرائیل در میان کردهای سوریه در موازات با طرح‌های دیگر فعالیت می‌کنند؛ طرح‌هایی که علیه دولت سوریه است تا مانع از کنترل مجدد این دولت بر همه خاک کشور شود. کردها به هر وسیله‌ای به دنبال جلب رضایت آمریکا هستند تا پروژه جدایی خود از دولت دمشق را عملی کنند. این در حالی است که اسرائیل نیز آنها سوء استفاده می‌کند تا طرح تجزیه سوریه را اجرایی کند. رژیم صهیونیستی در ابتدا به دنبال نابودی ستون فقرات محور مقاومت در منطقه بود، اما پس از اینکه در این راه ناکام ماند و از طرف دیگر هم قدرت محور مقاومت گسترش یافته است، بیشتر روی طرح تجزیه سوریه متمرکز شده است.
طبق اعلام روزنامه الاخبار، منابعی که با شورای سوریه دموکراتیک در ارتباط هستند، تاکید کردند، این شورا و کاهانا درخصوص مساله نفت به توافق رسیده‌اند.
الهام احمد کیست؟
الهام احمد، رئیس مشترک هیئت اجرایی شورای سوریه دموکراتیک، یکی از بارزترین حامیان گزینه ائتلاف کردها با آمریکا است. وی از چند ماه پیش ریاست هیئت نیروهای سوریه دموکراتیک در واشنگتن را برعهده دارد که این هیئت تلاش می‌کند از موضع واقعی آمریکا در خصوص خروج از سوریه، ایجاد منطقه امن و راه‌های حمایت از یگان‌های کرد اطلاع یابد.
در جریان حضور هیئت سوریه دموکراتیک در واشنگتن گفته شد، دیدار احمد با ترامپ اتفاقی بوده است؛ اما اطلاعات موجود حاکی از آن است که لابی‌ اسرائیل نقش مهمی در ترتیب دادن این دیدار داشته است. تصویری نیز از احمد در کنار کاهانا وجود دارد که دیدار آن دو را تایید می‌کند، او همچنین از نیروهای حزب "حیات آزاد کردستان" بود که با نظام ایران مخالف است.
*رویا معصومی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گمرک چوبی آستارا، تاریخی مستند از تجارت نوین

سرمقاله کیهان/ خانه‌تکانی در راه است تغییر از «خانه ملت» آغاز می‌شود

سرمقاله وطن امروز/ خدا کند این سکوت از سر رضا نباشد!

سرمقاله رسالت/ فکری برای ارزش پول ملی بکنید

سرمقاله شرق/ برجام و گسترش اینستکس

سرمقاله اعتماد/ گزارش به ملت

سرمقاله دنیای اقتصاد/ پرهیز از وعده

سرمقاله ایران/ واقعیت‌های پنهان بودجه 99

سرمقاله جوان/ شورای عالی انقلاب فرهنگی و انقلابی فرهنگی

سرمقاله اطلاعات/ افزایش قدرت خرید مردم ویژگی اصلی بودجه 99

سرمقاله ابتکار/ زوال اندوهناک مدیریت

سرمقاله خراسان/ جانشینان نفتی، بودجه را تراز می کنند؟

چرا عربستان و قطر آشتی می‌کنند؟

دلایل عقب نشینی های منطقه ای عربستان

پیامد استیضاح ترامپ بر انتخابات 2020

دو اقدام لازم قضایی که نیازمند دستور رئیسی است

ارزیابی "عصر ایران" از دلایل ثبت نام کمرنگ اصلاح طلبان در انتخابات

روحانی در مسیر احمدی نژاد

اندیشکده آمریکایی: جهت گیری نظامی ایران دفاعی است

ایران و آمریکا؛ ورای تبادل زندانیان

سرنوشت ائتلاف های نظامی بن سلمان

ارزیابی لفاظی نظامی جدید اسرائیل علیه ایران

صلح هرمز؛ بین الزامات و امکانات

آیا ظریف از حاشیه نشینی خارج شده است؟

بر آستان نظم نوین جهانی

«ناصرخسرو» به آنفلوآنزا مبتلا شد!

اوو مورالس در گفت‌وگو با "اشپیگل": تقلب در انتخابات دروغ است

نیاز به تغییر رویکرد امریکا

زباله‌گردی کودکان پایان می یابد؟

ترامپ باز هم عربستان را تبرئه کرد

کارت فرار مالیاتی؛ تعلل در ساماندهی صدور کارت بازرگانی

مخالف چپ دولت‌سالار و تعدیل نئولیبرال

احیای خط ژاپنی تهران- واشنگتن؟

بهشت پولشویی در دنیا هدایتگر FATF

تبانی 7 هزار میلیاردتومانی دو بانک خصوصی

چهره‌ها آمدند، ایده‌ها نه!

گشایش در زوریخ

در یک میزگرد مطرح شد: نظام بازنشستگی ایران بمب ساعتی است

مجلس تغییر و امید

قالیباف‌ با شمشیر ‌کشیده آمد

آلترناتیوی جز اصلاحات وجود ندارد

قاتلان ناشناس بغداد

روز بی‌رونق دانشگاه‌ها

مشاور خاتمی: همراهی با دولت بزرگ‌ترین اشتباه مجلس بود

چرا به ترکیه سفر می‌کنیم؟

جزئیاتی تازه از ماجرای هبه 260 میلیاردتومانی اموال بانک ملت

از کرامات «آشنا» چه عجب؟!

پدر عروس احمدی‌نژاد کاندیدای مجلس از حوزه اوین؟

پرش بورس

پرهیز از وسوسه صندلی سبز