پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

کمین اروپایی علیه ترامپ مقالات

کمین اروپایی علیه ترامپ
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان -
کمین اروپایی علیه ترامپ
٣٩٠
٠
دنیای اقتصاد / متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
راهبرد اروپایی‌ها در جنگ تجاری با ترامپ چیست؟ ارزیابی بلومبرگ نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا که به تعلل در اقدام شهرت دارد، درصدد است با استراتژی جدید، جنگ تجاری را به نفع خود تمام کند. یک خط فکری‌ در اتحادیه اروپا بر این باور است که رئیس‌جمهوری آمریکا در آستانه انتخابات 2020 مواضعی ملایم‌تر اتخاذ خواهد کرد. منطق هم این است درصورتی‌که اروپا در اقدامی تلافی‌جویانه، صادرات آمریکا، به‌خصوص محصولات کشاورزی را در آن زمان هدف قرار دهد، دونالد ترامپ ممکن است با خطر از دست دادن رای‌دهندگان در انتخابات مواجه شود.
کمین اروپایی علیه ترامپ
اتحادیه اروپا شهرت دارد به تعلل در اقدام. این تعلل اما به‌نظر در جنگ‌تجاری با ترامپ عاملی مثبت خواهد بود. در حالی که تهدیدات ترسناک دولت آمریکا برای اعمال تعرفه بر واردات خودرو از اروپا همچنان به قوت خود باقی است، اما خط فکری‌ای در اتحادیه اروپا بر این باور است که رئیس‌جمهوری آمریکا در آستانه انتخابات 2020 مواضعی ملایم‌تر اتخاذ خواهد کرد. منطق هم این است در صورتی که اروپا در اقدامی تلافی‌جویانه صادرات آمریکا، به‌خصوص محصولات کشاورزی را هدف قرار دهد، دونالد ترامپ ممکن است با خطر از دست دادن رأی‌دهندگان در انتخابات مواجه شود. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل به نقل از «بلومبرگ»، در حال‌حاضر دو طرف به آتش‌بس تجاری موقت خود پایبند هستند تا برای توافق تجاری بزرگ‌تر توافق کنند. به گفته دو مقام مطلع اروپایی، برای حفظ وضع کنونی یک طرح از جانب اروپا می‌تواند مذاکرات دو طرف را به تاخیر بیندازد. در این حالت دونالد ترامپ به جای ایجاد تنش با اروپا ترجیح می‌دهد تمرکز خود را بر پیروزی در انتخابات متمرکز سازد. به گفته این مقامات به‌منظور اینکه اروپا نشان دهد مذاکرات در حال پیشرفت است، می‌تواند برخی امتیازات جزئی و محدود را به آمریکا ارائه کند. این مقامات که نخواسته‌اند نامشان فاش شود مدعی شده‌اند هدف بزرگ‌تر بعد از انتخابات از سرگیری مذاکرات تجاری دو سویه اقیانوس اطلس است، به‌ویژه اینکه گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که ترامپ بازنده انتخابات پیش‌رو خواهد بود. به‌منظور در نظر گرفتن تمامی جوانب، این طرح ریسک حالتی را که ترامپ همواره می‌تواند بر خلاف انتظارات عمل کند درنظر گرفته است. در واقع این احتمال نیز وجود دارد که به‌منظور برانگیختن رأی‌دهندگان اصلی خود، در آستانه انتخابات او با اتخاذ سیاست‌های حمایت‌گرایانه، بر تنش‌های تجاری با اروپا دامن زند. به گزارش «بلومبرگ» این طرح که یکی از چند گزینه در گردش در سراسر اروپا است و هنوز به طور رسمی به مواضع اتحادیه اروپا درنیامده است، با تغییر در قدرت این اتحادیه همزمان شده است.
در این رابطه رئیس تازه منتخب کمیسیون اروپا که یکی از متحدان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان است، نشان داده است از استراتژی‌های قدرتمندانه این اتحادیه برای دفاع از منافع تجاری و حفظ نظم تجارت جهانی کوتاه نخواهد آمد. براساس مصاحبه‌16 جولای «فون‌درلاین»، برنامه او این است که دوستان اروپا در آمریکا را قانع سازد گزینه مطلوب، سازش و همکاری میان دو طرف خواهد بود. به گزارش «بلومبرگ»، آمریکایی‌ها تاکنون نشان داده‌اند در راستای تلاش برای کاهش کسری تجاری خود مشتاق به استفاده از هر نوع مکانیزمی هستند. در راستای همین تلاش‌ها بود که دولت آمریکا واردات فولاد و آلومینیوم از اروپا را هدف تعرفه قرار داد. این اقدامات تنبیهی که براساس قوانین مبهم دوران جنگ سرد صورت گرفته است به دونالد ترامپ این اختیار را می‌دهد که به بهانه امنیت ملی بر واردات سایر کشورها تعرفه وضع کند، بهانه‌ای که البته اروپایی‌ها آن را رد کرده‌اند. در تلافی این اقدامات، اتحادیه اروپا نیز تاکنون بالغ بر 8/ 2 میلیارد دلار از واردات محصولات از لحاظ سیاسی حساس تولید آمریکا، از موتورسیکلت گرفته تا نوعی مشروبات الکی را هدف تعرفه قرار داده است. این در حالی است که دونالد ترامپ تا ماه نوامبر فرصت دارد درخصوص وضع تعرفه 25 درصدی بر واردات خودرو و قطعات خودرویی که سالانه آمریکا از اروپا واردات می‌کند تصمیم بگیرد. در صورت اجرایی شدن چنین تصمیمی، روابط تجاری آمریکا و اروپا، وخیم‌تر از جنگ تجاری فعلی میان غول‌های اقتصادی دنیا، آمریکا و چین خواهد شد، جنگی که در آن طرفین 250 میلیارد دلار از واردات یکدیگر را هدف تعرفه قرار داده‌اند. البته اتحادیه اروپا نیز فهرستی بالغ بر 20 میلیارد یورو از واردات محصولات آمریکایی را برای تلافی آماده کرده است. از طرفی آمریکایی‌ها فهرستی مجزا از واردات محصولات اروپایی بالغ‌بر 25 میلیارد دلار را در نظرگرفته‌اند که در تلافی یارانه‌های غیرقانونی اتحادیه به غول هواپیماساز می‌تواند به اجرا درآید. در این رابطه دولت آمریکا منتظر رأی «سازمان تجارت جهانی» در خصوص آسیب‌های ناشی از یارانه‌های اروپا است که قرار است اوایل تابستان اعلام شود. در عین حال اتحادیه اروپا نیز پرونده مشابهی را در «سازمان تجارت جهانی» ‌علیه یارانه‌هایی که دولت آمریکا به بوئینگ می‌پردازد گشوده و همزمان فهرستی برای تعرفه‌های تلافی‌جویانه آماده کرده است. تنش‌های تجاری آمریکا علاوه‌بر اتحادیه اروپا، به روابط با فرانسه نیز کشیده شده است. به‌دنبال قانونی که سنای فرانسه برای دریافت مالیات‌های دیجیتال از شرکت‌های بزرگ به تصویب رساند، قانونی که غول‌های تکنولوژی آمریکا نظیر فیس‌بوک و گوگل را نیز شامل می‌شود، رابرت لایت‌هایزر، نماینده تجاری ایالات‌متحده اظهار کرد دولت کشورش ممکن است تعرفه‌های تلافی‌جویانه یا سایر محدودیت‌های تجاری را بر واردات فرانسه اعمال کند. از دیگر موضوعات مورد مناقشه روابط تجاری آمریکا، محصولات کشاورزی است. برخی از مقامات اروپایی تهدیدات تعرفه‌ای آمریکا را در راستا تلاش‌ها برای فشار بر کشورهای اتحادیه برای مشمول کردن موضوع محصول کشاورزی در مذاکرات می‌دانند، مذاکراتی که پس از ملاقات سال گذشته رئیس‌جمهوری آمریکا و ژان کلود یانکر، رئیس کمیسیون اروپا در کاخ‌سفید به جریان درآمد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سهم شرکت‌های دولتی از بودجه 75 درصد، مالیات 3 درصد!

مدعیان اصلاحات به صف شدند/ استعفاها در جیب، شناسنامه‌ها در دست!

گمرک چوبی آستارا، تاریخی مستند از تجارت نوین

سرمقاله کیهان/ خانه‌تکانی در راه است تغییر از «خانه ملت» آغاز می‌شود

سرمقاله وطن امروز/ خدا کند این سکوت از سر رضا نباشد!

سرمقاله رسالت/ فکری برای ارزش پول ملی بکنید

سرمقاله شرق/ برجام و گسترش اینستکس

سرمقاله اعتماد/ گزارش به ملت

سرمقاله دنیای اقتصاد/ پرهیز از وعده

سرمقاله ایران/ واقعیت‌های پنهان بودجه 99

سرمقاله جوان/ شورای عالی انقلاب فرهنگی و انقلابی فرهنگی

سرمقاله اطلاعات/ افزایش قدرت خرید مردم ویژگی اصلی بودجه 99

سرمقاله ابتکار/ زوال اندوهناک مدیریت

سرمقاله خراسان/ جانشینان نفتی، بودجه را تراز می کنند؟

چرا عربستان و قطر آشتی می‌کنند؟

دلایل عقب نشینی های منطقه ای عربستان

پیامد استیضاح ترامپ بر انتخابات 2020

دو اقدام لازم قضایی که نیازمند دستور رئیسی است

ارزیابی "عصر ایران" از دلایل ثبت نام کمرنگ اصلاح طلبان در انتخابات

روحانی در مسیر احمدی نژاد

اندیشکده آمریکایی: جهت گیری نظامی ایران دفاعی است

ایران و آمریکا؛ ورای تبادل زندانیان

سرنوشت ائتلاف های نظامی بن سلمان

ارزیابی لفاظی نظامی جدید اسرائیل علیه ایران

صلح هرمز؛ بین الزامات و امکانات

آیا ظریف از حاشیه نشینی خارج شده است؟

بر آستان نظم نوین جهانی

«ناصرخسرو» به آنفلوآنزا مبتلا شد!

اوو مورالس در گفت‌وگو با "اشپیگل": تقلب در انتخابات دروغ است

نیاز به تغییر رویکرد امریکا

زباله‌گردی کودکان پایان می یابد؟

ترامپ باز هم عربستان را تبرئه کرد

کارت فرار مالیاتی؛ تعلل در ساماندهی صدور کارت بازرگانی

مخالف چپ دولت‌سالار و تعدیل نئولیبرال

احیای خط ژاپنی تهران- واشنگتن؟

بهشت پولشویی در دنیا هدایتگر FATF

تبانی 7 هزار میلیاردتومانی دو بانک خصوصی

چهره‌ها آمدند، ایده‌ها نه!

گشایش در زوریخ

در یک میزگرد مطرح شد: نظام بازنشستگی ایران بمب ساعتی است

مجلس تغییر و امید

قالیباف‌ با شمشیر ‌کشیده آمد

آلترناتیوی جز اصلاحات وجود ندارد

قاتلان ناشناس بغداد

روز بی‌رونق دانشگاه‌ها

مشاور خاتمی: همراهی با دولت بزرگ‌ترین اشتباه مجلس بود

چرا به ترکیه سفر می‌کنیم؟

جزئیاتی تازه از ماجرای هبه 260 میلیاردتومانی اموال بانک ملت

از کرامات «آشنا» چه عجب؟!

پدر عروس احمدی‌نژاد کاندیدای مجلس از حوزه اوین؟