پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

مرغ پایین نیامد، چای اوج گرفت اقتصادي

مرغ پایین نیامد، چای اوج گرفت
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - در حالیکه در هفته‌ اخیر قیمت گوشت مرغ در بازار افزایش یافته و حدود 4000 تومان از نرخ مصوب 12 هزار 900 تومانی ستاد تنظیم بازار گران‌تر فروخته می‌شود که موج گرانی به بازار چای هم سرایت کرده و این کالا با قیمت 30 تا 120 هزار تومان در بازار عرضه می‌شود!
گران شدن مرغ و چای
قیمت گوشت مرغ از هفته گذشته تا کنون کیلویی بیش از 17 هزار تومان افزایش یافته است. این در حالی است که براساس جدیدترین مصوبه ستاد تنظیم بازار، نرخ مصوب هر کیلوگرم گوشت مرغ برای مصرف‌کنندگان باید 12 هزار 900 تومان باشد و به نظر می‌رسد نظارت درستی در این زمینه وجود ندارد که سودجویان در بازار هر زمانی که دلشان می‌خواهد، با قیمت‌ها بازی می‌کنند.
سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، قیمت مرغ برای مصرف‌کننده 12 هزار و 900 تومان در سراسر کشور است و هیچ واحد صنفی و فروشگاهی حق عرضه مرغ با قیمت بالاتر را ندارد.
با توجه به اینکه وزارت صمت در خصوص ثبت سفارش مرغ و نهاده دامی اقدام کرده است پیش‌بینی می‌شود ظرف چند روز آینده قیمت مرغ کاهش پیدا کند.
قیمت‌ چای اوج گرفت
گشت و گذاری در بازار چای تهران نشان می‌دهد که قیمت چای ایرانی و خارجی از کیلویی 30 هزار تومان تا 120 هزار تومان متفاوت است و این فاصله چهار برابری نرخ‌ها در حالی اتفاق افتاده که بسیاری از فروشندگان چای، قیمت‌های بالای خود را روی محصول درج نمی‌کنند و در واقع هر جور دلشان بخواهد، آنرا می‌فروشند!
در حالی قیمت چای خارجی در بازار افزایش یافت که به گفته حبیب جهان‌ساز - رئیس سازمان چای کشور - حذف ارز 4200 تومانی واردات این محصول دلیل افزایش قیمت آن بوده است.
طبق بررسی‌های میدانی صورت گرفته در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم چای ایرانی در بازار تهران از حدود 30 هزار تومان تا کیلویی 60 هزار تومان متفاوت است و قیمت چای خارجی هم از کیلویی 50 هزار تومان شروع می‌شود و تا 120 هزار تومان نیز در بازار چای تهران فروخته می‌شود.
البته بسیاری از واحدهای صنفی فروشنده چای در بورس چای تهران واقع در خیابان مولوی، روی محصولاتی که قیمت‌های بالاتر از 100 هزار تومان دارد، اتیکت قیمت نمی‌گذارند و هر جور دلشان بخواهد آنرا می‌فروشند که ننوشتن قیمت روی محصولات نیز یکی دیگر از تخلفات صنفی است، که اتاق اصناف ایران و دیگر دستگاه‌های نظارتی باید با آن برخورد کنند.
منبع : bartarinha.ir


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield