پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

گیلان؛ استان راهبر سیاست های اقتصاد مقاومتی منطقه یک کشور اقتصادي

گیلان؛ استان راهبر سیاست های اقتصاد مقاومتی منطقه یک کشور
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رئیس امور اقتصاد مقاومتی سازمان برنامه و بودجه کشور، گفت: از آنجایی که گیلان به لحاظ عملکردی استان موفقی نسبت به سایر استان‌های منطقه بوده، به عنوان استان راهبر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی منطقه یک تعیین شد.
افشین برمکی در گفت و گو با ایسنا - منطقه گیلان، به ارائه گزارش برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در سال 97 و تبیین این برنامه‌ها در سال 98 پرداخت و گفت: در سال 97 با محوریت ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، 163 پروژه ملی داشتیم که 27 مورد جدید، مابقی استمرار پروژه‌های گذشته و 12 برنامه نیز برای مبارزه با تحریم‌ها تدوین شد.
وی با بیان اینکه برای اولین بار بیش از سه هزار پروژه اقتصاد مقاومتی استان‌ها در سال گذشته از طریق سامانه نیپا رصد و پیمایش شد، به آسیب‌شناسی این فرآیند پرداخت و ادامه داد: از یک هزار و 951 دستور کار در اقتصاد مقاومتی مطرح در سطح کشور، فقط پنج مورد به مقابله با تحریم‌ها اختصاص داشت. با توجه به شرایط سخت گذشته و پیش رو در سال‌های 97 و 98، هنوز آنچنان که باید بحث مقابله با تحریم‌ها در دستور کار ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان‌ها قرار نگرفته است.
رئیس امور اقتصاد مقاومتی و شورای‌ اقتصاد سازمان برنامه و بودجه کشور درخصوص نتایج پروژه‌های موفق استانی، گفت: سال گذشته از سه هزار پروژه، 155 پروژه به عنوان پروژه موفق تلقی و به معاون اول رئیس جمهور به عنوان فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی کشور ارائه شد.
این مقام مسئول از تولید کاغذ سنگی(تولید کاغذ از کربنات کلسیم)، نوغانداری و تولید ید از شور‌آبه به عنوان سه نمونه موفق اقتصاد مقاومتی در سطح کشور یاد کرد و افزود: گیلان در نوغانداری یکی از استان‌های ظرفیت‌ بالا در بحث اشتغالزایی است که امیدواریم این پروژه به ویژه در مناطق روستایی همچنان تداوم داشته باشد.
وی گیلان را یکی از استان‌های موفق در بحث اقتصاد مقاومتی برشمرد و ادامه داد: سال گذشته 73 پروژه از استان گیلان رصد شد که پنج پروژه به عنوان پروژه‌های موفق به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور ارائه شد. معروف‌ترین پروژه، احداث سدهای لاستیکی است که استان‌های دیگر خواستار نحوه اجرای آن به عنوان الگوی موفق بودند لذا ما آن را در اختیار 30 استان دیگر قرار دادیم.
برمکی با بیان اینکه سازو‌کاری براساس مناطق آمایشی استان‌ها برای پروژه‌های بین استانی طراحی شده است، خاطرنشان کرد: از آنجایی که گیلان به لحاظ عملکردی استان موفقی نسبت به سایر استان‌های منطقه بوده، به عنوان استان راهبر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی منطقه یک(استان‌های مازندران، گلستان و سمنان) تعیین شد.
وی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در سال 98 سخن گفت و ادامه داد: این برنامه‌ها حول چارچوب مفهومی و وضعیت متغیرهای کلان کشور تدوین شده است.
رئیس امور اقتصاد مقاومتی سازمان برنامه و بودجه کشور در تشریح برنامه چارچوب مفهومی نیز یادآور شد: این برنامه مشتمل بر سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و رهنمودهای مقام معظم رهبری است.
برمکی تاکید کرد: در چارچوب مفهومی و رصد متغیرهای کلان انتظار داریم ستاد اقتصاد مقاومتی استان حول سه محور برنامه‌های اصلاحات ساختاری، برنامه‌های رونق تولید و پروژه اقتصاد مقاومتی مطابق سطح ملی اقدام کند.
این مقام مسئول با بیان اینکه در ستاد فرماندهی تاکنون 9 کارگروه اصلاحات ساختاری تشکیل شده است عنوان کرد: از جمله مهمترین مباحث اصلاحات ساختاری در گیلان، بحث زیست‌محیطی است؛ چراکه با توجه به شرایط ویژه زیست‌محیطی قطعا شرایط در گیلان نسبت به سایر استان‌ها متفاوت‌تر خواهد بود لذا ساماندهی پسماندها نیازمند تلاش مجدانه بیشتری است.
وی درخصوص برنامه‌های رونق تولید اضافه کرد: در این بخش از ستاد اقتصاد مقاومتی استان انتظار داریم ظرفیت تهاتر بدهی‌های دولت به بخش خصوصی را مورد توجه قرار دهد.
رئیس شورای‌ اقتصاد سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه تبصره 18 سال 98 با تبصره سال گذشته متفاوت است و از محل یک میلیارد دلار صندوق توسعه ملی تامین خواهد شد، ادامه داد: تبصره 18 سال 98 بر مبنای سه هزار میلیارد تومان بودجه مصوب قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به فرآیند اجرایی برنامه مذکور افزود: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌ها را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد می‌دهند و تایید نهایی نیز توسط سازمان برنامه و بودجه کشور خواهد بود لذا مدیران کل استان گیلان انتظار می‌رود در این خصوص مشارکت بیشتری داشته باشند تا سهم استان گیلان در برنامه‌های سال 98 جایگاه واقعی خود را بیابد.
برمکی اشتغال روستایی را برنامه دیگر در کنار سایر برنامه‌ریزی‌های دست اجرا برشمرد و تصریح کرد: سهم استان گیلان از برنامه‌های تبصره 18 از محل یک میلیارد دلار صندوق توسعه ملی، یک هزار و 300 میلیارد تومان است.
وی با بیان اینکه مسکن، صنعت و معدن، کشاورزی و حوزه سیاست‌های بازار کار چهار محور اصلی در تبصره 18 است، درخصوص بحث اشتغال روستایی گفت: در سال 97 به طور متوسط استان گیلان دارای نرخ بیکاری 11.4 درصد برابر با 112 هزار نفر بوده که از متوسط ملی کمتر است. اگر با برنامه‌ریزی پیش برویم از محل اجرایی بحث اشتغال روستایی بالغ بر 14 هزار نفر می‌توانند شاغل شوند که می‌تواند حدود دو درصد نرخ بیکاری گیلان را کاهش دهد.
رئیس امور اقتصاد مقاومتی و شورای‌ اقتصاد سازمان برنامه و بودجه کشور، با بیان اینکه اجرای برنامه‌های فوق در گیلان مثبت، اما مکفی نیست اضافه کرد: با توجه رتبه سوم گیلان از حیث تراکم جمعیت در کشور است انتظار برنامه‌ریزی ویژه‌تری می‌رود.
وی بحث کیفیت در پروژه‌های اقتصاد مقاومتی را مهم‌تر از کمیت آن دانست و ادامه داد: اجازه نخواهیم داد در چارچوب اقتصاد مقاومتی پروژه‌های سطح پایین تعریف شود لذا در سطح ملی 94 پروژه از 202 پروژه پیشنهادی تایید شد.
برمکی با بیان اینکه از لحاظ کمیت در گیلان 17 پروژه تایید شده که 0.64 درصد پروژه‌های استانی کشور را شامل می‌شود، خاطرنشان کرد: از لحاظ کیفیت سهم استان گیلان 4.12 درصد است لذا امیدواریم استان گیلان ضمن جذب اعتبارات، در بحث کیفیت اجرای پروژهای اقتصاد مقاومتی بیش از گذشته موفق باشد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چرا عمر باتری موبایل شما هیچ ارتباطی به ظرفیت آن ندارد؟

به‌روزرسان 1٫1 بازی Doom Eternal منتشر شد

با مینی کامپیوترهای کوچک اینتل می‌توانید سنگین‌ترین بازی‌ها را اجرا کنید

ترامپ از شبکه های اجتماعی انتقام می گیرد

نمایی ویژه از قتل رومینا اشرفی توسط پدر

جشن الفبا حدود ٣٢ هزار دانش آموز کلاس اولی گیلان برگزار شد

کسب طلای تکواندوکاران گیلانی در مسابقات پومسه غیرحضوری کشور

اپل آیفونی بدون درگاه تولید خواهد کرد

چرا عمر باتری موبایل شما هیچ ارتباطی به ظرفیت باتری آن ندارد؟

رونمایی پروژه‌های ‎اقتصاد دیجیتال با حضور رئیس‌جمهوری

رشد17 درصدی توزیع تخم نوغان در گیلان/ 15 هزار جعبه توزیع شد

ضرورت تکمیل پل کابلی نیمه تمام آستانه اشرفیه

سپیدرودی ها تست کرونا دادند

بازی Far Cry 5 را برای مدت محدودی رایگان دریافت کنید

در گوگل اسیستنت امکان خرید ازطریق صدا فراهم می‌شود

ردمی دیسپلی 1A ؛ نخستین نمایشگر کامپیوتری برند Redmi

کشف بیش از 7 تن چوب جنگلی قاچاق در فومن

مهرواره فرهنگی هنری «لبخند بهارانه» برگزیدگان خود را شناخت

مجوز زیست محیطی طرح انتقال آب بن- بروجن لغو نشده است

یک سال حبس برای مسئول واحد آلاینده در گیلان

جوجه آوری بیش از چهار هزار قطعه گونه گاوچرانک در شهرستان پارس آباد

تولد نهمین نسل آهوی مغان در سایت تکثیر و احیای آهوی مغان

پروژه های عمرانی متوقف نشده است / با تکمیل قطعه منجیل، کل آزادراه رشت – قزوین به بهره‌ برداری می‌رسد

کرونا فروش جهانی محصولات الکترونیکی را کاهش می‌دهد

رویداد جدیدی با محوریت Marvel’s Avengers تایید شد

روند بهبودی بیماری کرونا در مصرف کنندگان مواد دخانی چگونه است؟

ایمن شدن Google Drive در سیستم‌عامل‌های اپل

اختصاص افزون بر 31 هزار و 200 میلیارد تومان برای طرح های عمرانی کشور

بازدید نوبخت از پروژه های عمرانی گیلان

رفع تصرف اراضی ملی 70 میلیاردی در لنگرود

بازی Far Cry 5 را به صورت رایگان تجربه کنید

شیائومی Redmi 9 گواهی تأییدیه بلوتوث دریافت کرد

هندی‌ها با پرتاب ده‌ها ماهواره، شبکه ‌5G را در این کشور برقرار می‌کنند

برادر ثروتمندترین جنایتکار تاریخ از اپل شکایت کرد

تلویزیون محبوب گیمرها وارد بازار شد

آخرین مرحله رزمایش مواسات در گیلان انجام شد

موزه های جدید با مشارکت میراث فرهنگی گیلان و شهرداری رشت ایجاد می شود

قیمت گلکسی M01 حدودا 118 دلار خواهد بود

ابلاغ بیش از 31 هزار میلیارد تومان اعتبار طرح های عمرانی به خزانه

کشور شدیدترین دوران مالی را تجربه می کند/ پروژه های عمرانی متوقف نشده است

حمایت صندوق بین‌المللی پول از ارزهای دیجیتالی

توییتر را با کارمند ایرانی مایکروسافت بیشتر بشناسید

خشم برادر جان خواهر را به آتش کشید

مادر رومینا اشرفی: قصاص می‌خواهم

معرفی 18 عرضه‌کننده گوشت فاسد در آستارا به دادگاه

بازدید استاندار گیلان و رئیس سازمان برنامه و بودجه از پروژه های آزادراه و راه آهن

ربات کافه چی که فاصله گذاری اجتماعی را ترویج می‌کند

همه واکنش ها درباره قتل رومینای 14 ساله/ ضعف فرهنگی مشهود است

18 عرضه‌کننده گوشت فاسد در آستارا به دادگاه معرفی شدند

دختر 18 ساله رشتی در آتش خشم و تعصب برادر سوخت