پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

شانس زنده ماندن مگس زیتون، در هوای گرم و خشک کم است فرهنگي

شانس زنده ماندن مگس زیتون، در هوای گرم و خشک کم است
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: مگس زیتون، در هوای گرم و خشک شانس کمتری برای زنده ماندن دارد.
  مسعود الماسی با بیان اینکه آفت مگس زیتون در سال 82 با زیتون های قاچاق به باغ های استان های زیتون خیز از جمله گیلان راه یافت و حدود 80 درصد محصول آن سال را از بین برد، گفت: این آفت در همان سال های اول با اقدامات وزارت جهاد کشاورزی تا حدود زیادی کنترل شد اما هر بار که شرایط را مساعد ببیند، دوباره تراکم جمعیتش افزایش می یابد و به جان باغ ها می افتد.
وی افزود: اگر باغداران رودبار، تنها شهرستان گیلان که در آن زیتون کشت می شود، به فکر نباشند و پای کار مقابله با این آفت نیایند، محصول امسال شان در معرض تهدید قرار می گیرد.
الماسی ادامه داد: خنکی هوا در زمان باردهی زیتون در تابستان، شرایط را برای تکثیر این آفت فراهم می کند و جمعیتش چند برابر می شود.
وی افزود: مگس زیتون، در هوای گرم و خشک و در دمای بالای 33 درجه سانتی گراد، شانس کمتری برای زنده ماندن دارد و رشد و تکثیر چندانی ندارد.
الماسی، انجام ندادن عملیات "به باغی" شامل هرس ، جوان سازی، تغذیه مناسب، مدیریت کف باغ و جمع آوری میوه های آلوده پس از برداشت، شخم زدن و زیر و رو کردن خاک، آبیاری زمستانی و جوان سازی و اصلاح باغ ها را هم در این زمینه دخیل می داند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد: در سال های گذشته به باغداران برای این کار تسهیلاتی داده می شد اما در سال های اخیر به علت کمبود اعتبارات، وزارت جهاد کشاورزی، توان تامین این اعتبار را ندارد. نمایندگان هنگام تدوین و تصویب اعتبارات مربوط به بخش کشاورزی می توانند به این موضوع نگاه ویژه داشته باشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield