پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

ماجرای جلوگیری اسرائیل از ورود دو نماینده کنگره به سرزمین های اشغالی مقالات

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان -

برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید،و از مرورگر خود را بروزرسانی نمایید

k ٥.٨
٢
آخرین خبر / همزمان با توییتی از ترامپ، اسرائیل از ورود الهان عمر و رشیده طلیب دو نماینده کنگره آمریکا به بیت المقدس در سرزمین های اشغالی جلوگیری کرد. ترامپ 15 آگوست در توییتی نوشت: "اگر اسرائیل اجازه سفر به نماینده الهان عمر و نماینده رشیده طلیب بدهد ضعف بزرگی از سوی خود نشان داده است. این دو نماینده از اسرائیل و همه یهودی ها نفرت دارند و نمی توان چیزی گفت یا کاری کرد که نظرشان را تغییر بدهند". سفر این دو نماینده علاوه بر مسجد الاقصی همچنین شهرهایی در کرانه باختری اشغالی را نیز شامل می شد. اسرائیل جلوگیری از ورود این دو نماینده را با این بهانه که "آن ها هوادار فلسطین و دشمن اسرائیل هستند" توجیه کرده است. اما روز 16 آگوست وزیر کشور اسرائیل تصمیم گرفت اجازه دهد رشیده طلیب وارد کرانه باختری شود اما طلیب پاسخ داد "تحت شرایط ظالمانه به دیدار مادربزرگش در کرانه باختری نمی رود". الهان عمر روز 15 آگوست در توییتی این اقدام اسرائیل را اهانت به ارزش های دموکراتیک و پاسخی سخت به سفر مسئولان دولتی یک کشور هم پیمان برشمرد.
الهان عمر و رشیده طلیب دو نماینده حزب دموکرات اولین زنان مسلمانی به شمار می روند که توانسته اند به مجلس نمایندگان آمریکا راه یابند. این دو حمایت شان از جنبش بی دی اس که خواهان تحریم اسرائیل و خارج کردن سرمایه گذاری از این کشور است را اعلام کرده اند. بر اساس قوانین اسرائیل اجازه عدم ورود هواداران جنبش بی دی اس به سرزمین های اشغالی داده شده است. دولت اسرائیل نیز در سال 2018 اتهام یهود ستیزی به این جنبش زده است.
اتهام یهود ستیزی پیشتر به این دو نماینده کنگره زده شده بود و ترامپ بارها به الهان عمر و رشیده طلیب حمله کرده و خواستار بازگشت آن دو به کشور اصلی شان شده است. الهان عمر در زمان کودکی اش در سال 1996 از سومالی به ایالات متحده مهاجرت کرده است. خاستگاه اجدادی رشیده طلیب نیز به روستای بیت عور الفوقا در کرانه باختری می رسد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield