پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

درهای گشوده‌ آزادی به روی زنان مقالات

درهای گشوده‌ آزادی به روی زنان
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان -
درهای گشوده‌ آزادی به روی زنان
٦٤
٠
آرمان ملی / متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
حمید شجاعی| پس از مدت‌ها کش و قوس میان مسئولان و مقامات مختلف گویا رفته‌رفته مساله حضور زنان در ورزشگاه‌ها در حال حل شدن است. اصل قضیه نیز همین است که اگر از قشر زنان حضور فعال در مشارکت‌های سیاسی و اجتماعی را طلب می‌کنیم باید به فکر تحقق مطالبات آنها نیز باشیم. در این راستا تلاش‌های بسیاری صورت گرفته که بانوان حداقل بتوانند در بازی‌های ملی تماشاگر بازی‌های تیم ملی کشورشان باشند تا در قدم بعدی بازی‌های باشگاهی را از نزدیک ببینند. محمدرضا داورزنی معاون توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش می‌گوید: «با حفظ حرمت و کرامت بانوان می‌توانیم شرایط حضور بانوان در بازی‌های ملی را فراهم کنیم و این امکان در حال حاضر فراهم شده است و شرایط به گونه‌ای است که ورودی‌ها، خروجی‌ها، گیت‌ها، سرویس‌های بهداشتی و محل نشستن‌ها به گونه‌ای است که هیچ اختلاطی بین حضور بانوان و آقایان وجود ندارد. احتمالا از اولین بازی تیم ملی فوتبال ایران در ورزشگاه آزادی بانوان حضور خواهند داشت.»
لزوم تحقق مطالبات بانوان
شاید اگر 2 دهه گذشته سخنی از حقوق اجتماعی دختران و زنان به میان می‌آمد صاحب سخن از سوی بسیاری تخریب و تا مدتی پاسخگو بود که اساسا چرا چنین دیدگاهی را مطرح کرده و جدای از آن با برچسب‌های مختلفی از سوی جامعه مواجه می‌شد، اما اکنون با تغییر شرایط فکری، فرهنگی و مناسبات اجتماعی دیگر سخن گفتن از حقوق این قشر و تلاش برای تحقق مطالبات و حقوق اولیه زنان تابو نیست. چرا که اساسا حاکمیت نیز پذیرفته زنان به عنوان قشری که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند باید از حقوق اولیه خود برخوردار باشند و همان طور که مردان در مشاغل و فعالیت‌های مختلف حضور دارند، زنان نیز به فراخور توانایی و برخی محدودیت‌ها بتوانند به مشارکت اجتماعی پرداخته و در حوزه‌های مختلف به ایفای نقش بپردازند. به همین جهت است که طی یک دهه گذشته فعالیت زنان در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، علمی، ورزشی و... رشد چشمگیری داشته، اما این قشر هنوز با برخی محدودیت‌ها مواجه است، مطالباتی دارد و برای دستیابی به حداکثر مطالبات خود دست از تلاش نمی‌کشد. مطالباتی که شاید بتوان بارزترین آنها را در تلاش برای حضور در ورزشگاه‌ها دید. هر چند تلاش‌ها برای موتورسواری بانوان نیز تا حدودی نتیجه داده و گویا موانع برای این مساله نیز در حال رفع شدن است. البته مساله حضور بانوان در ورزشگاه‌ها چند سالی است که مطرح می‌شود، اما امروز جدی‌تر از مقاطع گذشته بدین مساله پرداخته می‌شود. البته در تحقق این مساله نمی‌توان ضرب‌الاجل فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) را نیز نادیده گرفت. مؤید این مساله نیز سخنان اخیر سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک است که بیان کرد: «دنیا امروز ما را نظاره می‌کند و مکتوب و شفاها از ما سوال می‌کنند. توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک و اینفانتینو، رئیس فیفا در ملاقات بنده و آقای دکتر روحانی مساله بانوان را به عنوان مطالبه مطرح کردند.» مجموع این مسائل نشان می‌دهد که باید در آینده‌ای نزدیک شاهد تحقق یکی دیگر از مطالبات به حق زنان باشیم و در بازی‌های ملی آنها بر صندلی‌های استادیوم آزادی ببینیم.
می‌توانیم شرایط را فراهم کنیم
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در مورد امکان ورود بانوان به ورزشگاه‌ها در زمان برگزاری بازی‌های ملی و باشگاهی، اظهار کرد: در شرایط فعلی تلاش‌ می‌کنیم که این اتفاق در بازی‌های ملی رخ دهد. نامه نیوز نوشت، محمدرضا داورزنی گفت: ما دارای ورزشگاه آزادی هستیم که از شرایط مناسبی برخوردار است و دارای ورودی‌های مجزا، محل نشستن و سرویس‌های بهداشتی جداگانه است و محل رفت و آمدها به گونه‌ای است که مشکلی در این رابطه به وجود نمی‌آید. وی ادامه داد: با حفظ حرمت و کرامت بانوان می‌توانیم شرایط حضور بانوان در بازی‌های ملی را فراهم کنیم و این امکان در حال حاضر فراهم شده است و شرایط به گونه‌ای است که ورودی‌ها، خروجی‌ها، گیت‌ها، سرویس‌های بهداشتی و محل نشستن‌ها به گونه‌ای است که هیچ اختلاطی بین حضور بانوان و آقایان وجود ندارد. معاون وزیر ورزش با بیان این‌که احتمالا از اولین بازی تیم ملی فوتبال ایران در ورزشگاه آزادی بانوان حضور خواهند داشت، افزود: برای بازی‌های باشگاهی به دلیل این‌که بسیاری از استادیوم‌ها از شرایط لازم برخوردار نیستند امکان حضور بانوان مهیا نیست و اصلی‌ترین وظیفه ما حفظ حرمت و کرامت بانوان است و نمی‌توان در ورزشگاهی که ورودی‌ها و خروجی‌ها یکی است و محل نشستن‌ها و سرویس‌های بهداشتی به گونه‌ای است که برای بانوان دردسرساز می‌شود شاهد حضور بانوان در ورزشگاه‌ها باشیم. داورزنی دررابطه با امکان حضور بانوان برای تماشای رقابت‌های باشگاهی فوتبال بیان کرد: این بحث بعدی ماست، اگر شرایط و زیرساخت‌ها فراهم شود و فرهنگ‌سازی لازم صورت گیرد، می‌توانیم به این مساله بیندیشیم. هواداران باید رعایت اصول را مدنظر قرار دهند و محیط مناسبی برای برقراری آرامش و امنیت شکل گیرد و در این صورت است که امکان حضور بانوان به منظور تماشای رقابت‌های باشگاهی فراهم خواهد شد و تا به این شرایط دست پیدا نکنیم طبیعی است که شاهد حضور بانوان در رقابت‌های باشگاهی نخواهیم بود. وی بیان کرد: امنیت روانی، روحی و اخلاقی یکی از دغدغه‌های اصلی ماست و بسیاری از افراد هستند که نمی‌خواهند در استادیوم رفتار ناهنجار ببینند و ما باید در این زمینه فرهنگ‌سازی لازم را انجام دهیم و رسانه‌ها نیز باید تاحد امکان کمک کنند و باشگاه‌ها نیز با انجام فعالیت حرفه‌ای شرایط را به گونه‌ای پیش ببرند که برگزاری رقابت‌های لیگ برتر از لحاظ وضعیت فیزیکی، روانی و اخلاقی به محیطی امن تبدیل شود.
راه حل دوستانه
دبیر کل کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) اعلام کرد: زنان در همه کشورها از جمله ایران باید بتوانند در رقابت‌های انتخابی جام جهانی قطر که از چندی دیگر شروع می‌شود، وارد ورزشگاه شوند. «نود» به نقل از رویترز نوشت؛ کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرده در تلاش است تا با همکاری با فیفا، راه حل دوستانه برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها پیدا و اجرایی کند. ویندسور جان گفت: در هر صورت ما به قوانین داخلی هر کشور احترام می‌گذاریم ولی از طرفی می‌خواهیم به رشد جایگاه فوتبال در کشورها نیز کمک کنیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield