پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

جنگل های سراوان رشت؛ خسته از زباله، بی قرار از رنج مردم مقالات

جنگل های سراوان رشت؛ خسته از زباله، بی قرار از رنج مردم
  بزرگنمايي:

گیلان آنلاین -  منطقه سراوان رشت با درختانی سر به فلک کشیده و جنگل هایی با پوشش گیاهی انبوه، قدیمی و تقریباً همیشه سبز، خسته از انباشت بیش از 30 سال زباله در دل خود و بی تاب از رنج مردم مناطق همجوار از آسیب های ناشی از دفن و دفع غیراصولی این زباله هاست.
جنگل های سراوان رشت با زیبایی های شگفت انگیزش، افزون بر سه دهه است که محلی برای تخلیه زباله های این کلانشهر و برخی از شهرهای اطراف شده، به طوری که شیرابه های ناشی از زباله ها و بوی تعفن آن، موجب رنجش اهالی این منطقه شده است.
دفع زباله در سراوان رشت، هر چند وقت، موجب اعتراضات مردم منطقه می شود به طوری که طی چند روز گذشته تعدادی از اهالی در اعتراض به وضعیت نابسامان دفن زباله، مقابل درب ورودی محل انباشت ایستاده و راه عبور ماشین های حمل زباله را بستند اما با حضور مسئولان و بیان قول هایی، بار دیگر عقب نشستند.
پیش از این نیز سال گذشته مردم در اعتراض به تخلیه و دفن غیربهداشتی زباله در سراوان رشت، راه را برای عبور کامیون های حمل زباله بسته بودند که با انجام برخی اقدامات، دست از اعتراض شستند.
در زمان حاضر، حجم زیادی از زباله در منطقه سراوان در 17 کیلومتری رشت مدفون شده؛ روزانه نیز 650 تا 750 تن زباله از کلانشهر رشت و 300 تا 400 تن زباله از برخی شهرهای اطراف گیلان برای دفن به این محل انتقال داده و هر روز بر حجم زباله افزوده می شود.
شیرابه های ناشی از زباله در محل دفن، به شدت نگران کننده است به گفته برخی از اهالی، شیرابه ها به رودخانه سیاهرود (رودخانه ای زیبا در دل جنگل سروان) و در ادامه به رودخانه های گوهر رود و زرجوب سرازیر می شود.
با حضور در محل دفن زباله سراوان، اگر چه شاهد اقداماتی بهتر و فضایی قابل تحمل نسبت به سال های گذشته بودیم، اما رفع مشکلات مردم این منطقه که هر روز شاهد حضور کامیون های حمل و تخلیه زباله هستند، نیازمند عزم همگانی همه مسئولان مربوطه است.
معاون پردازش و دفع پسماند سازمان مدیریت پسماند شهرداری کلانشهر رشت در محل دفن زباله در سراوان رشت   گفت: روزانه به صورت میانگین 200 کامیونت و نیسان از ساعت هشت تا 14 و 30 دقیقه و همچنین از ساعت 23 تا پنج و 30 دقیقه روز بعد، زباله را در این محل تخلیه می کنند.
محمود بهرام خواه با بیان این که روزانه میانگین حدود 300 لیتر سم پاسی در محل دفن زباله در سراوان رشت انجام می گیرد، اظهار کرد: طی چند روز اخیر، با کمک سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت، سم پاشی ها چند برابر شده است.
وی درباره کاور کردن (پوشاندن) زباله در منطقه سراوان رشت بیان داشت: زباله هایی که بیش از 30 سال در این منطقه انباشت شده بود، با پوشاندن به وسیله خاک، کاور شده است.
** در صوت عدم تحقق قول ها، اعتراض ها را ادامه می دهیم
جمعی از اهالی منطقه سراوان نیز  معتقدند که در حق آنها ظلم شده و می گویند: تحمل وضعیت نابسامان در منطقه سراوان رشت به دلیل تخلیه و دفن زباله در این مکان برای ما سخت شده است.
آنان از وجود انبوه مگس ها و حشرات موذی در این منطقه ابزار نگرانی کردند و بیان داشتند: مگس ها وارد باغ ها و منازل روستاهای اطراف محل دفن زباله شده و این، بسیار نگران کننده است.
مسعود انوش از اهالی منطقه سراوان  عنوان کرد: دفن زباله در منطقه سراوان رشت و مشکلات ناشی از آن، دیگر برای ما قابل تحمل نیست.
وی بوی بد و غیرقابل تحمل ناشی از زباله در محل دفن در سراوان و پخش آن در روستاهای اطراف را از مهمترین مشکلات مردم منطقه عنوان و اظهار کرد: تحمل این وضعیت بویژه در روزهای گرم سال، بسیار سخت است.
وی خاطرنشان کرد: وجود مگس آن هم به صورت زیاد یکی دیگر از مشکلات ماست به طوری که در و دیوار منازل و مغازها در سراوان رشت مملو از مگس ها است، بویژه در شب که تعداد مگس ها افزایش می یابد.
انوش درباره دست کشیدن از تجمع در ورودی محل دفن زباله در سراوان رشت اظهار داشت: مسئولان با حضور در جمع تجمع کنندگان، برای رفع مشکلات ما قول هایی دادند که البته ما خواهان عمل به این وعده ها هستیم در غیراینصورت تجمع را ادامه خواهیم داد.
وی احداث دستگاه زباله سوز را از جمله قول های مسئولان عنوان و یادآور شد: به ما قول داده اند که جنگل های سراوان را مانند اول برگردانند و این ، خواسته ما از دست اندرکاران است.
** محل دفن زباله در سراوان رشت تبدیل به بحران شده است
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی کلانشهر رشت پیش از این در نهمین جلسه شورا در اواخر شهریورماه امسال، هشدارهای لازم را داده و گفته بود: محل دفن زباله در سراوان تبدیل به بحران شده و بایستی با عزم جدی مسئولان، همدلی و هم افزایی و با اعتبارات ملی مشکل سراوان و رودخانه های زرجوب و گوهر رود رشت را مرتفع کنیم.
فاطمه شیرزاد با اشاره به ایجاد سلول های زباله در لندفیل سراوان و با بیان اینکه این سلول ها ظرفیت دفن زباله کمتر از دو سال را دارد، بیان داشت: محل دفن زباله در سراوان دیگر طاقت زباله را ندارد، بسیاری از جنگل های سراوان توسط شیرابه های ناشی از زباله نابود شده است.
وی رفع این مشکلات در حوزه محیط زیست را از مطالبات مردم عنوان و خاطرنشان کرد: دولت قول داده که مباحث مربوط به محیط زیست در اولویت کارهایشان باشد بنابراین از استاندار و مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی می خواهیم که به رفع مشکل مربوط به زباله در سراوان رشت و رودخانه های گوهر رود و زرجوب توجه کنند.
** تغییر مکان دفن زباله از سروان رشت در حیطه وظایف شهرداری نیست
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کلانشهر رشت درباره اعتراضات مردم سراوان رشت بیان داشت: مشکل اصلی مردم این منطقه، آن است که نمی خواهند زباله برای دفن به این محل آورده شود حال اینکه تصمیم گیری در این رابطه، جزو حیطه وظایف شهرداری و این سازمان نیست.
علیرضا حاجی پور   افزود: طبق ماده 12 قانون مدیریت پسماند، وزارت کشور، سازمان محیط زیست و منابع طبیعی بایستی زمین برای دفن زباله در اختیار شهرداری ها به عنوان بهره بردار قرار دهند.
وی خاطرنشان کرد: بیش از 30 سال است که منطقه سراوان رشت برای دفن زباله در نظر گرفته شده و از آن زمان تاکنون ، زباله ها در این مکان دفن می شود.
حاجی پور درباره وجود مگس ها و اعتراضات اهالی در این رابطه اضافه کرد: بر اساس تجربه سال های گذشته، از شهریورماه امسال سم پاشی در این منطقه را چند برابر انجام داده ایم اما با توجه به اقدامات انجام شده در مورد چند برابر کردن سم پاشی، به دلیل شرایط مساعد برای تکثیر مگس ها و عدم بارندگی ها، مشکلات در این بخش افزایش یافته به طوری که وجود مگس ها در روستاهای همجوار، یکی دیگر از دلایل اعتراضات مردم در منطقه سراوان است.
** اختصاص 40 میلیارد تومان اعتبار برای احداث دستگاه زباله سوز به شهرداری رشت
شهردار رشت نیز با اشاره به اختصاص بودجه 40 میلیارد تومانی برای احداث دستگاه زباله سوز به شهرداری اظهار کرد: در نشستی که با مشاور سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار کریم، مقرر شد مبلغ یاد شده به شهرداری رشت اختصاص یابد.
مسعود نصرتی ابراز امیدواری کرد که با اختصاص این بودجه ، روند احداث دستگاه زباله سوز سرعت بیشتری بگیرد.
وی در عین حال خاطرنشان کرد که زباله های سراوان تنها متعلق به رشت نیست و زباله روستاها و شهرهای همجوار نیز در آن انباشته می شود از این رو ، پیشنهاد می کنیم شرکتی راه اندازی شود و رئیس هیأت مدیره آن نیز یکی از مدیران استانداری باشد و شهرداری های استان گیلان، سهام دار آن باشند.
به گفته نصرتی، با راه اندازی این شرکت مستقل در صورت شانه خالی کردن هر کدام از شهرداری ها از جمله شهرداری رشت، استانداری می تواند ارزش افزوده آن شهرداری را کاهش دهد.
طبق اظهار کارشناسان محیط زیست گیلان، 120 منطقه بحرانی از نظر پسماند در استان شناسایی شده که بیشتر آنها در مناطق روستایی و در کنار رودخانه ها قرار دارند و زباله های شهرداری ها هم در این مناطق دفع می شوند. 21 مرکز دفن زباله از جمله در منطقه سراوان، خمیران انزلی، لاهیجان، سیاهکل و تالش در کنار منابع آبی سطحی (رودخانه ها) پذیرای بیشترین میزان زباله های استان هستند.
علاوه بر تولید زباله های شهری، برآوردها حاکی از تولید بین 300 تا 400 گرم زباله در روز توسط هر مسافر در گیلان است که این زباله ها ، به زباله های ساکنان استان افزوده می شود. بر اساس آخرین آمار، سه کارخانه کمپوست در شهرهای رودسر، رشت و انزلی فعال هستند.
صرفنظر از اقدامات و تدابیر انجام شده، امروزه در دنیا از زباله به عنوان طلای کثیف یاد می شود به گونه ای که با روش هایی همچون کمپوست، می توان ارزش افزوده ایجاد کرد. کارشناسان حوزه انرژی معتقدند با دور ریختن زباله، علاوه بر آلودگی محیط زیست، بخش عظیمی از منابع تجدید پذیرمان نیز از بین می رود این درحالیست که در کشورهای توسعه یافته، از صنعت بازیافت بعنوان یکی از راهکارهای ایجاد ارزش افزوده و بهره وری بیشتر از این بخش بهره گرفته می شود.
کلانشهر رشت حدود 700 هزار نفر جمعیت ثابت دارد که به طور متوسط ، این تعداد در طول روز به بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر می رسد.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرویس استریم بازی آمازون از سال آینده آغاز به کار می‌کند

چهارم اردیبهشت منتظر رونمایی از هواوی نوا 7 باشید

کشف آسیب پذیری «بک دور» در بیش از 12 هزار اپلیکیشن اندرویدی

آیا با اینستکس می‌توان تحریم‌های آمریکا را دور زد؟

سکوت در برابر فتاح، حمله به روحانی

یهودیان حریدی چگونه کرونا در سرزمین های اشغالی گسترش دادند؟

اجرای طرح کشیک اصناف در راستای تامین خدمات ضروری مورد نیاز مردم

مایکروسافت اج فایرفاکس را پشت سر گذاشت

مشکل احتمالی در سیستم خنک کننده PlayStation 5 خبر ساز شد

انتخاب سخت بین مرگ، زندگی و اقتصاد

مدیریت بحران کرونا؛ عبور دولت از بی‌تصمیمی؟

کرونا بهانه مذاکره ایران و آمریکا می‌شود؟

بازگشت پرندگان مهاجر از مناطق حفاظت شده صومعه سرا

مهار موج سنگین کرونا در گیلان/ بستری 400 بیمار

آتش زدن دکل‌های مخابراتی 5G به علت ارتباط با شیوع کرونا!

گوگل ممنوعیت تبلیغات مرتبط با کرونا را برمی‌دارد

معارفه سرپرست دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر منطقه آزاد کیش

نبرد برای رفع تحریم‌ها

چرا پوتین دست ترامپ را گرفت؟

گزارش از خط مقدم

داشتن حکم ماموریت، لازمه تردد کارکنان و کارگران بین شهرهای گیلان است

آغاز بازگشت تدریجی پرندگان مهاجر از مناطق حفاظت شده صومعه سرا

آمار تب‌سنجی در ورودی آستارا به 94 هزار و 760 نفر رسید

مسابقه مجازی بازیگری تک‌نفره در آستارا کلید خورد

رندرهای لو رفته گلکسی A21 سامسونگ طراحی نهایی آن را افشا کرد

زمان برگزاری نمایشگاه E3 2021 مشخص شد

لیست برترین گوشی‌های ماه مارس به انتخاب انتوتو منتشر شد

جدیدترین لپ‌ تاپ‌ های گیگابایت با پردازنده اینتل از راه رسیدند

آتش تند مجلسی‌های آینده علیه دولت

تست کرونا رمز موفقیت در مبارزه با ویروس

واکسن ضعیف؛ ارزیابی بسته حمایت از کم‌درآمدها

موتورولا Moto G8 Power Lite معرفی شد

مشخصات ساعت شیائومی Mi Kids Watch 4 و 4 پرو مشخص شد

مسأله جان یا نان!

رسوایی «شکار» اطلاعات٤٢ میلیون کاربر ایرانی تلگرام

ویروس سیاسی بازی

زیباکلام نوشت: کرونا و رفتار خاص برخی از مسئولان

پیشرفت فیزیکی راه آهن گیلان بدون تاخیر

آیا عکس جعبه پلی استیشن 5 منتشر شده است؟

دو کودک از گوگل شکایت کردند

استودیوی ورچوئس بازی‌های نسل بعد را برروی نینتندو سوییچ پورت می کند

شرکت Abkoncore کیس Ramesses 310 را رسما معرفی کرد

حمایت 100 دلاری اپل از کارمندان خرده فروشی‌ها

سامسونگ اگزینوس 850 روی گلکسی A21s استفاده خواهد شد

وقتی مطبوعات را نمی‌شود شست

هشدار صریح ایران به ماجراجویی امریکا در عراق

شرکت‌های واردکننده موبایل تا 20 فروردین تعطیل شدند

ما و نظم جهانی پساکرونا

سیاسی‌بازی به بهانه کرونا

دولت سریع‌تر گروه‌های آسیب‌دیده اقتصادی از کرونا را تحت پوشش قرار دهد