پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

سرمقاله اعتماد/ ترس از نتیجه معکوس مقالات

سرمقاله اعتماد/ ترس از نتیجه معکوس
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان -
سرمقاله اعتماد/ ترس از نتیجه معکوس
٢٠
٠
اعتماد / « ترس از نتیجه معکوس » عنوان سرمقاله روزنامه اعتماد نوشته شعیب بهمن است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا اخیرا مذاکرات فی‌مابین دولت خود با گروه طالبان افغانستان را شکست‌ خورده و پایان ‌یافته اعلام کرد. یکی از سوال‌هایی که در این میان مطرح می‌شود این است که موضع دولت افغانستان نسبت به این موضوع چیست؟ باید گفت که موضع دولت افغانستان نسبت به این موضوع چندان شفاف نیست. به این دلیل که اساسا از روند مذاکرات میان امریکا و طالبان کنار گذاشته شده‌ بود و آنگونه که اعلام شد در پایان مذاکرات در جریان مفاد مورد توافق قرار گرفته است. از این حیث می‌توان گفت که وقوع توافقی میان امریکا و طالبان چندان خوشایند دولت مرکزی کابل نبوده است.
اما به نظر می‌رسد، دولت مرکزی افغانستان هم قادر به پیشبرد توافق با طالبان نیست که این موضوع دلایل مختلفی داشت. از جمله آن می‌توان به شکاف‌های درونی دولت افغانستان و عدم تمایل طالبان برای مذاکره با دولت اشاره کرد. با این وجود دولت افغانستان امید اندکی داشت که مذاکره با طالبان بتواند، ثبات نسبی را در داخل کشور برقرار کند.
در نتیجه می‌توان گفت که دولت مرکزی نسبت به تحول اخیر احساسی دوگانه دارد و در یک دوگانه خشنودی و نارضایتی قرار گرفته: با از بین رفتن مذاکرات به نوعی خشنود است چراکه خارج از روند مذاکرات قرار داشت اما از طرفی دیگر نگران آن است که در آستانه انتخابات ریاست ‌جمهوری افغانستان شرایط وخیم‌تر از گذشته شود. با توجه به اینکه اکنون بحث برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در افغانستان مطرح است، فضا می‌تواند به سمتی پیش برود که این موضوع به اختلافات قومی و مذهبی در داخل دامن بزند. تاثیر شکست مذاکرات را روی انتخابات آتی نمی‌توان نادیده گرفت چراکه دولت اشرف غنی در طول چند سالی که در راس امور قرار داشت عملا نه‌ تنها نتوانست صلح و ثبات را در سراسر افغانستان گسترش دهد بلکه در دوره ریاست ‌جمهوری او بخش‌های بیشتری از قلمرو او به اختیار نیروهای طالبان درآمد. در نتیجه دولت فعلی افغانستان کارنامه چندان درخشانی در افکار عمومی ندارد البته این موضوع هم صرفا به دولت مرکزی و عملکرد آن مربوط نمی‌شود. با این حال در آستانه انتخابات، گروه‌های رقیب از این مساله به خوبی استفاده خواهند کرد.
ضمن اینکه دولت‌ اشرف غنی سعی می‌کرد، مناسبات نزدیکی را با امریکا برقرار کند بی‌اطلاع ماندن دولت از مذاکراتی که با امریکایی‌ها انجام می‌دادند، ضربه قابل توجهی به دولت اشرف غنی وارد کرد. از همین رو شکست مذاکرات می‌تواند هم به موضوعی برای بحث بین کاندیداهای مختلف در انتخابات ریاست‌ جمهوری مبدل شود و هم می‌تواند موقعیت طالبان را از یک نیرویی که ممکن بود وارد صلح با دولت مرکزی شود، تبدیل به نیرویی کند که به صورت تمام قد در برابر روند انتخابات و دولت مرکزی بایستد و کل بازی را در داخل افغانستان بر هم بزند. نامزدهای حاضر در انتخابات نیز تغییر و تحولات را جدی می‌بینند و از این وضعیت قطعا به نفع خود استفاده خواهند کرد.
اگر بخواهیم در خصوص موضع شخص ترامپ به عنوان رییس‌جمهور ایالات متحده، موضوع را بررسی کنیم نه‌ تنها در بحث مذاکره با طالبان بلکه از جانب تمام تغییراتی که در سیاست خارجی ایالات متحده به وجود آمده از خروج از برجام گرفته تا جنگ تجاری که با چینی‌ها به راه انداخته، همگی در راستای این بوده که از سیاست خارجی به عنوان یک برگ برنده در افکار عمومی مردم امریکا استفاده کرده و از آن بتواند در انتخابات آتی ریاست‌ جمهوری در داخل امریکا بهره‌برداری کند.
واقعیت آن است که افراد نزدیک به ترامپ و تیم سیاست خارجی کاخ سفید حاضر به پذیرش توافق و معامله با گروه طالبان نبودند. همان ‌طور که مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده به صراحت اعلام کرد، حاضر نیست که زیر چنین توافقنامه‌ای با طالبان را امضا کند چراکه عملا امضای این پیمان می‌توانست امریکا را به نقطه صفر بازگرداند و این پرسش را ایجاد می‌کرد که امریکا در طول 18 سال گذشته با تهاجم نظامی به افغانستان دنبال چه چیزی بوده است.
امریکا در این سال‌ها هزینه زیادی را برای جنگ با افغانستان پرداخته که این هزینه‌ها هم تجهیزاتی و تسلیحاتی و هم هزینه‌ انسانی بوده است. در این سال‌ها امریکایی‌ها به بهانه مبارزه با تروریسم و طالبان، هزینه سنگینی را به مردم افغانستان تحمیل کردند و پس از این همه جنگ و خونریزی و این‌ همه کشت و کشتار بار دیگر امریکایی‌ها به نقطه صفر بازمی‌گردند و با طالبان وارد معامله می‌شوند.
در نتیجه فضا در داخل امریکا به حدی برای ترامپ بر سر توافق با طالبان سنگین شد که اگر بخواهد چنین پیمانی را با طالبان منعقد کند ممکن است آن چیزی که تصور می‌کرد، می‌تواند برگ برنده ترامپ برای انتخابات آتی ریاست ‌جمهوری شود، تبدیل به بهانه‌ای برای شکست او شود. به همین دلیل بود که در دقیقه 90 با بهانه‌های واهی زیر این توافق زد تا روند را تغییر دهد. ترامپ اگر تصور می‌کرد که چنین پیمانی می‌تواند در میان مردم و نخبگان سیاسی امریکا از حمایت برخوردار بود و به حدی تاثیر داشت که برای او به یک برگ برنده در انتخابات تبدیل شود قطعا این توافق را می‌پذیرفت اما شرایط به نحوی رقم خورد که نتیجه معکوس از آن گرفت و در نهایت از پذیرش این توافق امتناع کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

می‌ترسم روزی کلمه «جمهوریت» هم جرم باشد

گزارش دو اندیشکده درباره هراس آمریکا و اسرائیل از عواقب جنگ با ایران

طالبان هواپیمای نظامی آمریکا را ساقط کرد/ ده‌ها افسر سیا به هلاکت رسیدند

آن‌سوی عملیات فریب اصلاح‌طلبان آنها برای هر 290 کرسی نامزد معرفی می‌کنند

سرمقاله فرهیختگان/ ترور سردار راهبرد مشترک دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان

سرمقاله جوان/ آقای روحانی شما را به خدا یک چیزی برای این نظام باقی بگذارید

سرمقاله ابتکار/ چاره ‏اندیشی به وقت لازم

سرمقاله خراسان/ خطر تداوم معافیت مالیاتی نجومی

سرمقاله کیهان/ کم‌ و‌ کیف ساز ناکوک مذاکره

سرمقاله وطن امروز/ واکنش‌های ایران عاقلانه و مدبرانه است

سرمقاله شرق/ کدام سلبریتی

سرمقاله اعتماد/ متناقض با روح قانون

سرمقاله ایران/ خداحافظی با جمهوریت؟

سرمقاله دنیای اقتصاد/ رسالت اقتصاددان

آشنایی با هواپیمای ویژه ارتش آمریکا که در افغانستان سرنگون شد

چرخش بولتون علیه ترامپ

شبکه نفوذناپذیر فروش نفت

روحانی و تکمیل پازل حمله به شورای نگهبان

سانسور چندباره روحانی در صدا و سیما

تظاهرات مخالفان جنگ با ایران در آمریکا

سپرده‌های کلان فراری از مالیات

پیام غیرمنتظره یوسف بن علوی چه بود؟

برت مک گورک مطرح کرد: هزینه های یک دیپلماسی فاقد استراتژی

خبرنگار اسرائیلی در عربستان!

انتخاب دی‌بیاسی، ادامه راه کارلوس کی‌روش

معاوضه ژئوپارک جهانی قشم با میگو!

جزئیات یک شام سیاسی

عباس عبدی: مجلس پوپولیستی نتیجه نبود نظام حزبی است

چالش های پیش روی دولت جدید لبنان

اصلاح‌طلبان لیست می‌دهند حتی با چهره‌های ناشناخته

شرم!

پیام مذاکره سعدآباد چه بود

صدای رسای دیپلماسی

خروش نقدینگی در بازار سهام

نظارت چگونه استصوابی شد؟

تکرار کنید بلد نیستیم

تخریب ظریف توسط دلواپسان

پاس‌گل به ترامپ

ظریف یک روند است

برنامه‌ریزی سنگین برای تخریب ائتلاف

میانجی عمانی باز هم در تهران

بدعت عجیب دولت برای نرخ دستمزد

موسوی لاری: شانس انتخاباتی اصلاح‌طلبان با عملکرد دولت کم شده است

توجیه مهره‌چینی انتخاباتی

خاوری‌ها در بازار مسکن

سالبه به انتفاء موضوع برای اصلاح‌طلبان

قالیباف 90 صندلی‌ مجلس را می‌خواهد

تحریف ظریف

اعتماد: «حسین کروبی» در حبس انفرادی

روحانی بخش‌نامه قوه قضائیه را نپذیرفت