پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

انتظار برای موج بعدی کاهش قیمت دلار مقالات

انتظار برای موج بعدی کاهش قیمت دلار
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان -
انتظار برای موج بعدی کاهش قیمت دلار
٣٨٦
٠
فرارو / متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
سه هفته از آخرین موج ارزانی دلار می‌گذرد. مدت زیادی است که دلار در محدوده 11 هزار و 500 تومان قرار گرفته. وقتی این ثبات قیمت را با ماه‌های مرداد، تیر و خرداد مقایسه می‌کنیم، شباهت‌های زیادی پیدا می‌شود. می‌توان از این مقایسه نتایج خوبی گرفت. شاید موج بعدی کاهش قیمت دلار نزدیک باشد
دلار برای موج بعدی کاهش آماده می‌شود. دیگر دستش برای همه ما رو شده. وقتی برای مدت طولانی به ثبات می‌رسد، باید منتظر سقوط آن باشیم. کاهشی که نه فقط به خاطر تغییرات عرضه و تقاضا در بازار، که بیشتر به خاطر سیاست‌های بانک مرکزی اتفاق می‌‎افتد. سیاست‌هایی که در چندماه اخیر توانسته قیمت دلار را پله پله از 14 هزار تومان به 11 هزار و 500 تومان برساند. در این نوشته رفتار قیمت دلار در چهار سقوط اخیر را بررسی کرده‌ایم تا ببینیم آیا باید برای سقوط دوباره دلار منتظر بمانیم یا نه؟
انتظار برای موج بعدی کاهش قیمت دلار
ثانیه‌شمار سقوط به صدا درآمده. تقریبا سه هفته از آخرین سقوط دلار گذشته و این ارز روی نرخ 11 هزار و 500 تومان نوسان می‌کند. آنطور که رفتار بانک مرکزی از اول سال تا حالا نشان داده، این روز‌ها باید منتظر کاهش دوباره قیمت دلار و احتمالا ورود آن به کانال 10 هزار تومان باشیم. نوبتی هم که باشد، نوبت مرز روانی 11 هزار تومان است تا دلار روی این مرز به آرامش برسد. سابقه قیمت دلار در چندماه اخیر نشان می‌دهد بعد از هر ماه ثبات قیمت، شاهد یک سقوط در بازار هستیم. سقوطی که نمی‌توان عامل آن را به پای عرضه و تقاضای بازار گذاشت و احتمالا سیاست‌های بانک مرکزی چنین اتفاقاتی را در بازار ارز رقم زده. چراکه بررسی روند سه سقوط اخیر در بازار ارز، همگی نشان از یک استراتژی ثابت دارند. استراتژی که دوباره در حال اجراست و احتمالا دلار را به مرز 11 هزار تومان یا حتی کانال 10 هزار تومان بکشاند.
روند موج اول ارزانی دلار در نیمه دوم خردادماه
اگر به ماه آخر بهار برگردیم، می‌بینیم دلار بعد از نوسانات عجیبی که در اردیبهشت ماه پشت سر گذاشت، برای مدتی روی 13 هزار و 500 تومان به ثبات رسید. آن زمان دلار هنوز به آرامش نرسیده بود و نوسانات زیادی داشت. چراکه تازه از قله 15 هزار تومانی در میانه فصل بهار برگشته بود و هنوز برای ثبات قیمت زود بود. سقوط خردادماه در بیستمین روز از این ماه رقم خورد و دلار از 13 هزار و 500 تومان به 12 هزار و 850 تومان رسید. این سقوط دوام زیادی در بازار نداشت و بلافاصله دلار به 13 هزار و 800 تومان برگشت، اما این سقوط فعالان بازار را ترساند و با کاهش قیمت آرام، باعث شد دلار در برای مدت طولانی در مرز 13 هزار تومان به آرامش برسد و برای سقوط بعدی که قرار بود در تیرماه اتفاق بیافتد، آماده شود.
روند موج دوم ارزانی دلار در نیمه دوم تیرماه
از ابتدای تیرماه تا روز بیستم، دلار از محدوده 12 هزار و 900 تا 13 هزار و 100 خارج نشد. ثبات قیمتی که در دو سال اخیر بی‌سابقه بود و خیلی‌ها را متعجب کرد. این ثبات قیمت بی‌سابقه درحالی در تیرماه امسال رقم خورده بود، که کلی اتفاقات سیاسی که هر کدام در گذشته تاثیر زیادی روی بازار ارز می‌گذاشتند، تلاش خود را به کار گرفته بودند تا بازار ارز به هم بریزد، اما این اتفاق نیافتاد. دلار برای یک کاهش قیمت دیگر آماده می‌شد. کاهش قیمتی که روز بیستم تیرماه اتفاق افتاد و باعث شد دلار تا کانال 11 هزار تومانی پایین بیاید. حتی برای ساعاتی قیمت دلار به 11 هزار و 500 تومان هم رسید، اما هدف نهایی مرز روانی 12 هزار تومان بود. فعالان بازار تلاش زیادی کردند تا دلار سر جایش برگردد. هفت آخر تیرماه بازار ارز با تلاطم همراه شد و حتی قیمت دلار برای یک روز تا 12 هزار و 700 تومان بالا رفت، اما این افزایش قیمت پایدار نماند و همان روز بعد دوباره به مرز روانی 12 هزار تومان برگشتیم. اصرار روی این مرز روانی باعث شد دلار وارد مرحله سوم ثبات قیمت شود.
روند موج سوم ارزانی دلار در نیمه دوم مرداد
هفته آخر تیرماه با همه تلاطم‌هایی که داشت، دلار را روی نرخ 12 هزار تومان به ماه بعد تحویل داد. محدوده ثبات قیمت دلار در مردادماه تنگ‌تر شد. طوری که قیمت این ارز بین دو نرخ 11 هزار و 950 تومان تا 12 هزار و 100 تومان ثابت ماند. بیستم مرداد یک اصلاح قیمت اتفاق افتاد. نمی‌توان اسم آن را سقوط گذاشت، چراکه قیمت دلار تنها از محدوده 12 هزار تومانی جدا شد و به 11 هزار و 750 تومان رسید و برای مدتی در این محدوده باقی ماند. سقوط اصلی مرداد، در آخرین روز این ماه رقم خورد. جایی که دلار تا 11 هزار و 200 تومان پایین آمد. بعضا گفته می‌شود که دلار برای ساعاتی به کانال 10 هزار تومان وارد شد، اما این رقم زیاد در بازار ارز پایدار نبود.
دلار در پایان شهریورماه چطور رقم می‌خورد؟
حالا تقریبا سه هفته از آخرین موج کاهش قیمت دلار می‌گذرد. مدت زیادی است که دلار در محدوده 11 هزار و 500 تومان قرار گرفته و حتی تعطیلی بازار در هفته گذشته اتفاق خاصی را برای قیمت دلار رقم نزد. وقتی این ثبات قیمت را با ماه‌های مرداد، تیر و خرداد مقایسه می‌کنیم، شباهت‌های زیادی پیدا می‌شود. می‌توان از این مقایسه نتایج خوبی گرفت. شاید سقوط دوباره دلار نزدیک باشد. احتمالا دلار می‌خواهد در سالروز قله 20 هزار تومانی همه ما را متعجب کند. هفته اول مهرماه پارسال بود که دلار به مرز 20 هزار تومان رسید، حالا که یک سال از آن قله می‌گذرد دلار احتمالا به کانال 10 هزار تومانی باز می‌گردد و باعث می‌شود بازدهی سالانه دلار تا یکی دو هفته دیگر تا منفی 50 درصد پایین بیاید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمقاله رسالت/ پیاده تا عرش!

سرمقاله شرق/ خواب غیر قابل تعبیر اردوغان برای سوریه

سرمقاله اعتماد/ چراغی روشن در کربلا

سرمقاله ایران/ اربعین ؛ حمکرانی بر قلب‌ها

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اندازه دولت و فرهنگ

سرمقاله فرهیختگان/ در باب مظلوم‌نمایی اصلاح‌طلبان

سرمقاله سیاست روز/ امضای کری تضمین بود یا نه؟!

سرمقاله جام جم/ فرهنگ اقتصادی اربعین

سرمقاله ابتکار/ سرنوشت محتوم ارتش ترکیه

سرمقاله خراسان/ از اربعین تا جمعه ظهور

سرمقاله کیهان/ ده‌ها پله پائین‌تر از «هیچ»!

دیلی میل: اسد برنده نهایی تصمیم ترامپ است

گشتی در پایگاه تخلیه شده آمریکایی ها در منبج سوریه

بازیکنان ترکیه جنگ را به ورزشگاه ها کشاندند

افزایش شکاف میان ایران و اروپا

چگونه پوتین به "دلال اعظم قدرت" تبدیل شد؟

روایت "نشنال اینترست" از شکست قمار ترامپ در برابر ایران

واکنش تحلیلگر کویتی به مقاله عربی "ظریف"

فوتبال تهاجمی؛ از واقعیت درون زمین تا مانور تبلیغاتی

پیامدهای رسوایی اوکراین - ترامپ بر سیاست داخلی آمریکا

چالش اختیارات رئیس‌ جمهوری

انتقال آب خزر به سمنان؛ یک طرح فاجعه بار؟

رخنه پوتین در متحدین واشنگتن

عیار الماس سعودی زیر سایه تردید

سه میلیون ایرانی چطور به عراق می‌رسند؟

تطهیر ناکارآمدی؛ تحقق نامحسوس وعده‌ها

خلاء سبدگردانی؛ ریشه‌یابی افت شاخص بورس

رئیس جمهوری حق نظارت بر اجرای قانون اساسی را دارد

مصوبه تشدید تبعیض در مدارس

کیش اسد به امریکا

جریان خون در اربعین نیجریه

وقت تغییر مسیر بازارها رسید؟

چالش همیشگی‌ روسای دولت با‌ اصل 113 قانون‌ اساسی

مسیر تایید FATF مسدود شد

اروپا ؛ آسان‌ترین مقصد برای داعشی‌ها

جنگ بولتون با جولیانی در کاخ‌ سفید

چه کسی به آنتونوف‌ مجوز پرواز داد؟

درخواست "توکلی" برای لغو رانت تحصیلی در دانشگاه آزاد

هیجان فروش در بورس تهران

«آمد» تجارتخانه‌ای بر سر افکار عمومی

سفر میلیارد دلاری تزار

گزارشی از رویکرد برخی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس

سیاستگذاری فقر در ایران

سرانجام FATF را هم می‌پذیریم

دستور گروگان‌گیری دختر اوباما را به من نداده بودند!

آقای رئیسی! با فساد در تلویزیون برخورد کنید!

بازداشت "زم" بهانه تصفیه‌حساب سیاسی نشود

ای چشمهاتان بینا ، ما را ببینید

پیشروی ارتش سوریه و فرار داعش اردوگاه غرب را به وحشت انداخت