پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

توسعه راهبرد امنیتی ایران فراتر از منطقه مقالات

توسعه راهبرد امنیتی ایران فراتر از منطقه
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان -
توسعه راهبرد امنیتی ایران فراتر از منطقه
٧١٦
٠
روزنامه جوان / متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
سفر سرلشکر باقری به چین را می‌توان یک سفر راهبردی و مهم توصیف کرد که هدف آن علاوه بر توسعه همکاری‌های علمی و نظامی، تبدیل کردن زنجیره امنیتی منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران به یک ساختار بین‌المللی با حضور بازیگران جهانی و فرامنطقه‌ای است.
آن‌هایی که طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر تحولات منطقه را حتی در حد خواندن اخبار دنبال کرده‌اند، به خوبی متوجه شده‌اند که حضور پررنگ مسئولان سیاسی و امنیتی کشور‌های منطقه در جمهوری اسلامی و تجدید بیعت با رهبر معظم انقلاب اسلامی، چه پیام‌ها و نکات مهمی را به همراه دارد. موارد مهم و برجسته‌ای، چون حضور بشار اسد رئیس جمهور سوریه در ایران و دیدار مهم با رهبر انقلاب، پیام صریح و قوی سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان، دیدار و هدایای هیئت عالی رتبه از یمن و پیام‌ها و نکات مطرح شده از سوی مسئولان ارشد حماس را اگر در کنار پیام‌های تصویری، چون حضور مقتدی صدر بگذاریم، مشخص می‌شود که یک زنجیره امنیتی و سیاسی قوی در منطقه شکل گرفته که از هم اکنون اثرات و تبعات آن برای دوست و دشمن در حال عیان شدن است.
خبرگزاری تسنیم در گزارشی تحلیلی نوشت:، اما بسنده کردن به این محور تکمیل شده برای کشوری که دشمنان و بدخواهانش در تمامی حوزه‌ها و عرصه‌های بین‌المللی و جهانی در حال دسیسه‌چینی هستند، نمی‌تواند پاسخگوی نیاز‌ها و رفع ضرورت‌ها باشد به‌ویژه آنکه این شمشیر عیان و تلاش‌ها برای فشار سیاسی، امنیتی و اقتصادی به کشورمان در صورت بی‌توجهی و عدم مقابله، وارد عرصه‌های دیگری نیز خواهد شد.
ضرورت گسترش نگاه به شرق در حوزه امنیتی
بر این اساس، می‌توان سفر سرلشکر باقری به چین را یک سفر راهبردی و مهم توصیف کرد که هدف آن علاوه بر توسعه همکاری‌های علمی و نظامی، تبدیل کردن این زنجیره امنیتی منطقه‌ای به یک ساختار بین‌المللی با حضور بازیگران جهانی و فرامنطقه‌ای است.
طبیعتاً این نگاه منطقی، راهبردی و دراز مدت به شرق که پیش از این، مواردی از آن در همکاری‌های مناسب با افغانستان و پاکستان در حوزه امنیتی و نظامی جلوه‌گر شده، نیازمند گسترش است. تجارب همکاری‌های صورت گرفته با روسیه در این عرصه‌ها در سنوات گذشته که منبعث از رایزنی‌ها و نشست‌های فرماندهان ارشد نظامی کشورمان با ژنرال‌ها و دولتمردان روسی است، نشان می‌دهد این قدرت‌ها نیز به نقش ایران در حل بحران‌های منطقه‌ای و توسعه در غرب آسیا و منطقه کاملاً واقف هستند.
با این اوصاف روابط فعلی جمهوری اسلامی ایران نیز با کشور بزرگ و تاریخی چین از اهمیت خاصی به نسبت گذشته برخوردار است چراکه اولاً در سال‌های اخیر سطح روابط اقتصادی ایران با هیچ کشوری در دنیا به اندازه روابط با چین نبوده و اگر برخی تعلل‌ها و در انتظار غرب نشستن‌ها نبود، امکان توسعه و عمق بخشی بیشتر هم داشت. ثانیاً هم ایران و هم‌چینی‌ها می‌دانند فشاری که امروز امریکا چه از نظر تجاری و چه از نظر امنیتی بر دو کشور ایجاد کرده، ادامه‌دار خواهد بود؛ حال چه ترامپ بر سر کار باشد و چه رئیس جمهور دیگری جایگزین وی شود.
خیلی طبیعی به نظر می‌رسد که چین به عنوان قدرتی که براساس استراتژی امنیت ملی امریکا در کنار روسیه و ایران تهدید علیه امریکا تلقی می‌شود، این موضوع را به خوبی درک کرده و برای آن راهکار‌هایی دراز مدت طراحی کند. البته دو کشور سطح همکاری‌های خود را در قالب بیانیه مشترک مشارکت جامع راهبردی که حدوداً سه سال قبل در تهران به تأیید رؤسای جمهور دو کشور رسید، عمق بخشیده‌اند و حالا این همکاری می‌تواند از تضمین تأمین انرژی مورد نیاز چین در دراز مدت تا تأمین نیاز‌های نظامی و صنعتی کشورمان را در برگیرد و عنصر همکاری‌های امنیتی، به آن رنگ و بویی متفاوت بدهد.
احیای خط دریایی جاده ابریشم
شاید بخشی از نیاز‌ها و ضرورت‌های همکاری میان دو کشور همچون احیای خط دریایی جاده ابریشم یا ایجاد خطوط ریلی و جاده‌ای و توسعه صنایع نفت و گاز، نیازمند هیئتی متفاوت از فرماندهان عالی رتبه کشورمان باشد، اما همکاری‌های استراتژیک بین سه کشور ایران، چین و پاکستان در حوزه‌هایی، چون توسعه صنایع دفاعی، تأمین امنیت پایدار در اقیانوس هند و مقابله با زیاده‌خواهی‌های نظامی و امنیتی امریکا و اروپا در منطقه، حتماً می‌تواند در دستور کار نیرو‌های مسلح دو کشور باشد.
به همین خاطر فراهم کردن زمینه گسترش همکاری دوکشور که توسط سرلشکر باقری رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح کشورمان پیگیری و اجرایی شده می‌تواند زمینه‌های شکل‌گیری یک همکاری راهبردی و تکمیل زنجیره‌های حصار امنیتی مطرح شده در بالا را فراهم سازد که قطعاً این طراحی با انجام فعالیت‌هایی، چون برگزاری مانور مشترک دریایی میان سه کشور ایران، روسیه و چین در ماه‌های آتی تقویت خواهد شد.
ایران بازیگری فرامنطقه‌ای
جمهوری اسلامی ایران خصوصاً در سال‌های اخیر و به‌ویژه پس از درگیر شدن کشور‌های سوریه و عراق با بحران فراگیر امنیتی، با درک مناسب از وضعیت میدان، دست به نقش‌آفرینی مؤثر در حل این بحران‌ها زد و اکنون که شرایط تا حد زیادی به ثبات رسیده، جمهوری اسلامی ایران زمین دیگری را در حوزه‌های امنیتی این بار در فرامنطقه تعریف کرده است.
با این نگاه، سفر سردار باقری به عنوان مقام عالی رتبه نیرو‌های مسلح کشورمان، از منظر امنیتی قابل تأمل است. برای نمونه در حالی‌که امریکایی‌ها سعی دارند با ایجاد یک ائتلاف ظاهری، خود را بازیگر اصلی در منطقه خلیج فارس و در جهت برقراری امنیت برای خطوط کشتیرانی این منطقه معرفی کند، (ائتلافی که البته از سوی برخی همپیمانان اصلی و همیشگی امریکا نیز مورد پذیرش قرار نگرفت) رزمایش مشترک سه کشور ایران، روسیه و چین در آذرماه در شمال اقیانوس هند و دریای عمان می‌تواند حامل پیام‌های مهمی باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمقاله رسالت/ پیاده تا عرش!

سرمقاله شرق/ خواب غیر قابل تعبیر اردوغان برای سوریه

سرمقاله اعتماد/ چراغی روشن در کربلا

سرمقاله ایران/ اربعین ؛ حمکرانی بر قلب‌ها

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اندازه دولت و فرهنگ

سرمقاله فرهیختگان/ در باب مظلوم‌نمایی اصلاح‌طلبان

سرمقاله سیاست روز/ امضای کری تضمین بود یا نه؟!

سرمقاله جام جم/ فرهنگ اقتصادی اربعین

سرمقاله ابتکار/ سرنوشت محتوم ارتش ترکیه

سرمقاله خراسان/ از اربعین تا جمعه ظهور

سرمقاله کیهان/ ده‌ها پله پائین‌تر از «هیچ»!

دیلی میل: اسد برنده نهایی تصمیم ترامپ است

گشتی در پایگاه تخلیه شده آمریکایی ها در منبج سوریه

بازیکنان ترکیه جنگ را به ورزشگاه ها کشاندند

افزایش شکاف میان ایران و اروپا

چگونه پوتین به "دلال اعظم قدرت" تبدیل شد؟

روایت "نشنال اینترست" از شکست قمار ترامپ در برابر ایران

واکنش تحلیلگر کویتی به مقاله عربی "ظریف"

فوتبال تهاجمی؛ از واقعیت درون زمین تا مانور تبلیغاتی

پیامدهای رسوایی اوکراین - ترامپ بر سیاست داخلی آمریکا

چالش اختیارات رئیس‌ جمهوری

انتقال آب خزر به سمنان؛ یک طرح فاجعه بار؟

رخنه پوتین در متحدین واشنگتن

عیار الماس سعودی زیر سایه تردید

سه میلیون ایرانی چطور به عراق می‌رسند؟

تطهیر ناکارآمدی؛ تحقق نامحسوس وعده‌ها

خلاء سبدگردانی؛ ریشه‌یابی افت شاخص بورس

رئیس جمهوری حق نظارت بر اجرای قانون اساسی را دارد

مصوبه تشدید تبعیض در مدارس

کیش اسد به امریکا

جریان خون در اربعین نیجریه

وقت تغییر مسیر بازارها رسید؟

چالش همیشگی‌ روسای دولت با‌ اصل 113 قانون‌ اساسی

مسیر تایید FATF مسدود شد

اروپا ؛ آسان‌ترین مقصد برای داعشی‌ها

جنگ بولتون با جولیانی در کاخ‌ سفید

چه کسی به آنتونوف‌ مجوز پرواز داد؟

درخواست "توکلی" برای لغو رانت تحصیلی در دانشگاه آزاد

هیجان فروش در بورس تهران

«آمد» تجارتخانه‌ای بر سر افکار عمومی

سفر میلیارد دلاری تزار

گزارشی از رویکرد برخی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس

سیاستگذاری فقر در ایران

سرانجام FATF را هم می‌پذیریم

دستور گروگان‌گیری دختر اوباما را به من نداده بودند!

آقای رئیسی! با فساد در تلویزیون برخورد کنید!

بازداشت "زم" بهانه تصفیه‌حساب سیاسی نشود

ای چشمهاتان بینا ، ما را ببینید

پیشروی ارتش سوریه و فرار داعش اردوگاه غرب را به وحشت انداخت