پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

سرمقاله سیاست روز/ درس‌های وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی مقالات

سرمقاله سیاست روز/ درس‌های وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - سرمقاله سیاست روز/ درس‌های وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6068617
٢
٠
سیاست روز / « درس‌های وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی » عنوان سرمقاله سردبیر روزنامه سیاست روز، محمد صفری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
به هنگام خواندن وصیت نامه شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی که در چهلمین روز شهادت او منتشر شد به جمله ای برخوردم که کلید حل بسیاری از مشکلاتی است که اکنون وجود دارد. وصیت نامه حاج قاسم سراسر درس و عبرت است، یادآوری و هشدار، درس‌هایی دارد که می‌توان و باید از آن بهره گرفت، حتی می‌توان این وصیت نامه را در دروس مدارس و دانشگاه‌ها گنجاند و درباره آن بحث و گفت وگو کرد. نباید از این اقدام غفلت شود. شهید حاج قاسم سلیمانی در فرازی از وصیت نامه خود چنین نوشته است، «در مسائل سیاسی، ولایت فقیه را بر سایر امور ترجیح دهید.» و این سخن در بخشی از وصیت نامه او چون نوری می‌درخشد، او همه وجود خود را وقف ولایت فقیه کرده بود و توصیه او به همگان به ویژه سیاسیون و جناح‌های سیاسی کشور به ترجیح دادن ولایت فقیه بر سایر امور، توصیه‌ای است که خود به آن عمل می‌کرد.
حاج قاسم گرایش سیاسی به چپ و راست نداشت، اصولگرا و اصلاح طلب را تفاوتی قائل نبود، چرا که اعتقاد داشت، تنها جریان و حزب سیاسی باید حزب الله باشد که از ولی فقیه زمان تبعیت می‌کند. تبعیت کامل از ولایت فقیه از سوی جریان‌های سیاسی و مردم، آنها را در جریان یک راه و خط قرار می‌داد، انقلابی بودن و حزب اللهی عمل کردن نتیجه چنین دیدگاه و مکتبی است که تاریخ از عمل نکردن به این مهم، نمونه‌های بسیاری را دارد. از زمان حضرت رسول اکرم(ص) تا امامت حضرت علی(ع) و ائمه اطهار(س) تاکنون چنین غفلت‌هایی است که باعث شده تا گرفتاری‌های جهان اسلام و تشیع پایان نیابد.
وحدت حول محور ولایت فقیه تنها راهی است که می‌توان از مسیرهای سخت و دشوار عبور کرد و به قله رسید.
در این میان مسئولین و جریان‌های سیاسی، خطاب اصلی وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی هستند. مسئولین کافی است به توصیه‌ها و رهنمودهای ولایت فقیه توجه بیشتری داشته باشند آنگاه است که نتیجه آن را خواهند دید.
التزام عملی به ولایت فقیه است که می‌تواند همه مسئولین در هر قوه و نهادی را یاری کند و هر جا که ضعف و ناتوانی در امور کشور دیده می‌شود، نتیجه بی عملی به رهنمودها و توصیه‌هایی است که ولی فقیه آنها را همچون چراغ راه در کوران مشکلات و گرفتاری‌ها به همگان نشان داده است.
انقلاب اسلامی ایران یک حکومت مردم سالاری دینی را بنا نهاده که در رأس آن ولایت فقیه قرار دارد، مبنا بر این است که مردم انتخاب می‌کنند، این مردم هستند که نمایندگان خود را به مجلس شورای اسلامی می‌فرستند و رئیس جمهور را برمی‌گزینند و در این راه اگر کوچکترین بی توجهی و کم توجهی به نوع انتخاب مردم وجود داشته باشد، این مردم هستند که زیان خواهند دید. هنگامی که سردار دل‌ها تأکید دارد در مسائل سیاسی، ولایت فقیه را بر سایر امور ترجیح دهید، مفهوم آن این است که به رهنمودهای روشنگرانه ولی فقیه توجه ویژه داشته باشید چرا که او همه شاخص‌های یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری یا مجلس شورای اسلامی را برای افکار عمومی روشن کرده است و اگر در صحنه انتخابات، مردم انتخاب درستی انجام ندهند، یا فریب شعارها، تبلیغات و وعده‌های جریان‌های سیاسی و نامزدهای انتخابات را بخورند، مسئولیت عواقب انتخاب نادرست با مردم خواهد بود.
درست است که همه نامزدهای انتخابات از هر طیف سیاسی باید تأیید و احراز صلاحیت شوند، اما این روند در جریان بررسی صلاحیت‌ها نمی‌تواند برای رأی دادن کافی باشد، ضمن آن که داوطلبان مسئولیت نیز خود را باید با ویژگی‌های یک فرد انقلابی تطابق دهند که آیا با این ویژگی‌ها همخوانی دارند یا در تضاد هستند؟!
در جای جای وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی تبعیت از ولایت فقیه موج می‌زند و این ویژگی را او در وصیت نامه خود برای همگان به یادگار گذاشته است، آنجا که می‌گوید، «برای نجات اسلام، خیمه ولایت را رها نکنید، گوشه دیگری از نگرانی او را نشان می‌دهد.
مردم ایران اسلامی که آنگونه بی نظیر و شگفت آور به بدرقه سردار خود شتافتند، اکنون وظیفه سنگینی بر دوش دارند. اجرا کردن وصیت حاج قاسم بار مسئولیت سنگینی را برای مردم و البته مسئولین بر دوش آنها نهاده که می‌تواند راهگشا و کارآمد باشد. در برهه ای به سر می‌بریم که دیدگاه‌های حاج قاسم سلیمانی که تنها بخش‌هایی از آن در وصیت نامه او دیده می‌شود، می‌تواند مکتبی را شکل دهد که شاخص‌های بزرگی از یک حکومت اسلامی را در همه ابعاد خود عرضه کرده تا در دسترس همگان باشد. وصیت نامه سردار ایران اسلامی حاصل 41 سال دلدادگی، سلحشوری، دلاوری، جانبازی و سرانجام شهادت فردی است که خود را وقف اسلام، مردم و ایران کرده بود و این ویژگی جز با تبعیت از ولایت فقیه به ظهور و بروز نمی‌رسید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چندقدمی لیست سیاه

عذرخواهی را «تَکرار» کن

اصلاحات در پیچ ارایه لیست

امپراتوری بلومبرگ در 50 ایالت

شهردار اسبق تهران: گفتند قالیباف نباشد / آقاتهرانی: ما نگفتیم

سرانجام سیاست‌ورزی لاریجانی

احتمال وقوع درگیری نظامی بین ایران و آمریکا بعید است

‌اصلاح‌طلبان راه اصولگرایان را نروند

چگونگی پایان اسرائیل به روایت ژنرال اسرائیلی

تکرار تک روی‌های مجلس دهم خلاف مطالبات مردم است

بیمارستان‌های ایران چند ساله ساخته می‌شوند؟

لاریجانی احتمال می داد با اقبال مواجه نشود

آسیب‌شناسی مشارکت زنان در انتخابات

جوی‌های خالی

دولت تماشاچی گرانی مصالح ساختمانی

سرمقاله فرهیختگان/ چرا روتوش روحانی جواب نداد؟

سرمقاله شرق/ پیشنهاد برای تکمیل ابتکار رئیسی

سرمقاله اعتماد/ ما و « انتخابات» محدود

سرمقاله ایران/ فراتر از یک نامه جعلی

سرمقاله دنیای اقتصاد/ آیا سیاست آماری دولت تغییر کرده؟

سرمقاله رسالت/ پس از گردوخاک فهرست‌ها

سرمقاله آرمان ملّی/ پرسش‌های بی پاسخ

سرمقاله خراسان/ رشد نقدینگی به کنار، هدایت اعتبار را دریابید

سرمقاله کیهان/ توقف شومنیسم معطل درایت و دوراندیشی

سرمقاله وطن امروز/ آینده کشور بدون توجه به محیط‌زیست قابل تصور نیست

واشنگتن پست: زمان آن است که آمریکا یک بار برای همیشه عراق را ترک کند

کدام کاندیدای دموکرات می تواند ترامپ را تک دوره ای کند؟

تحلیلگر عمانی: منطقه بدون ایران به ثبات نمی‌رسد

روایت "بیزینس اینسایدر" از تهدید ادامه دار داعش

شلیک به پای تیم ملی

هاآرتص: ایران چگونه می‌تواند اسرائیل را در انتخابات آمریکا درگیر کند؟

واشنگتن پست: زمان آن است که آمریکا یک برای همیشه عراق را ترک کند

چرا عربستان از گفت‌وگو با ایران طفره می‌رود؟

رویگردانی احزاب امریکا از لابی اسراییل

کرونا رئیس جمهور چین را به زیر می‌کشد؟

سه سناریو برای آزادسازی «ادلب»

«جمع کنید و بروید»!؛ اشتراک پوپولیسم ایرانی و آمریکایی

نسخه امیرکبیر علیه ترامپی ها

سقوط آمریکای دیوانه در خاورمیانه

احمدی‌نژادی‌تر از احمدی‌نژاد!

ایران و افغانستان؛ هر کجا مرز کشیدند شما پل بزنید

گرافیست لبنانی: حاج قاسم با هیچ قهرمانی قابل مقایسه نیست

خودزنی اتحادیه اروپا

تفاوت رفتاری مورچه و گنجشک در نگهداری کارون

گواردیولا باش، ولی بدون آقازاده

آمریکا در مسیر چین هراسی

بازی به سبک ترامپ

دوئل تهران و ریاض در مونیخ

دیوار روحانی

رییس‌جمهوری از سخنان اختلاف‌افکنانه پرهیز کند