پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

سرمقاله جوان/ بلوغ انتخاب مقالات

سرمقاله جوان/ بلوغ انتخاب
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - سرمقاله جوان/ بلوغ انتخاب
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6068616
٣
٠
روزنامه جوان / « بلوغ انتخاب » عنوان سرمقاله مدیرمسئول روزنامه جوان، عبدالله گنجی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
بلوغ چهل ساله رأی‌دهندگان ایرانی از یک سو و نگاه دشمنان از سوی دیگر به ما می‌فهماند که انتخابات در ایران صرفاً چرخش نخبگان در درون قدرت نیست. اساس و اصل انتخابات معنای عمیق‌تر و جوهری دارد. انتخابات با امنیت کشور رقم خورده است. به همین دلیل رهبر انقلاب از مخالفان نظام و خود نیز می‌خواهند که برای امنیت کشور رأی دهند.
دکتر عبدالله گنجی
ملت بزرگ ایران درحالی به روز انتخاب نزدیک می‌شود که دشمنان منتظرند میزان و نحوه تأثیر فشار‌های حداکثری روانی-اقتصادی خود بر ملت را در بستر انتخابات ارزیابی کنند. میزان مشارکت بالای مردم قطعاً دشمن را به عقب خواهد راند و مشارکت پایین آنان را جری خواهد کرد و کاهش مشارکت را محصول فشار روانی و اقتصادی خود خواهند دانست.
بلوغ چهل ساله رأی‌دهندگان ایرانی از یک سو و نگاه دشمنان از سوی دیگر به ما می‌فهماند که انتخابات در ایران صرفاً چرخش نخبگان در درون قدرت نیست. اساس و اصل انتخابات معنای عمیق‌تر و جوهری دارد. انتخابات با امنیت کشور رقم خورده است. به همین دلیل رهبر انقلاب از مخالفان نظام و خود نیز می‌خواهند که برای امنیت کشور رأی دهند.
مگر نه این است که اگر مشارکت پایین باشد، بخش مذهبی‌تر جامعه رأی می‌دهند؟ و مگرنه این است که رأی این جماعت به نیرو‌های مذهبی و انقلابی تعلق می‌گیرد؟ چرا رهبری مشارکتی را طلب می‌کنند که ممکن است به پیروزی نزدیک‌ترین یاران انقلاب اسلامی منجر نشود؟ اینجاست که باید معنای انتخابات را فراتر از انتخاب افراد و ورود فلان جریان به قدرت دانست.
رأی ملت ایران در انتخابات ریاست‌جمهوری 1372 حدود پانزده و نیم میلیون بود، اما وقتی در خرداد 1376 یعنی چهار سال بعد به 28 میلیون نفر رسید، مقام معظم رهبری فرمودند این حماسه بزرگ یک تهدید بزرگ نظامی را از کشور دور کرد. پس رأی و امنیت پیوندی مشخص و ملموس با هم دارند. این رأی قطعاً ارزشی بیش از شلیک موشک به پایگاه دشمن دارد. این رأی شلیک به قلب و محاسبات دشمن است.
نکته دومی که باید از بلوغ و تجربه چهل‌ساله رأی دادن به‌دست آوریم، چگونگی رأی دادن است. نگارنده بر این باور است که بین رأی و نیاز مردم ما معمولاً ارتباط و همبستگی ملموسی وجود ندارد. وقتی به چرایی رأی دادن ورود می‌کنیم و دلایل را در شهرستان‌ها و از مردم بومی محل می‌پرسیم، معمولاً پاسخ‌ها نگران‌کننده است. در پاسخ به این که چرا به فلانی رأی می‌دهید؟ دلایل واقعاً نگران‌کننده است. به فلانی رأی می‌دهم، چون همشهری هستیم. نباید فلانی (کاندیدای شهرستان دیگر که در همین حوزه انتخابیه است) رأی بیاورد. دیگری می‌گوید، چون هم‌قوم هستیم. دیگری می‌گوید همسایه پدرم هستند. نفر بعدی می‌گوید یک آشنایی دور فامیلی داریم و...، اما هیچ‌کس نمی‌گوید، چون ایشان در حوزه مشکلات ما صاحب‌نظر و صاحب‌ایده است و می‌تواند گره‌گشا باشد.
طبیعتاً با چنین دلایلی به مجلس کارآمد نخواهیم رسید و فردای انتخابات همین رأی‌دهندگان می‌پرسند مجلس برای ما چه کار کرد که در انتخابات‌های بعدی شرکت کنیم؟
نکته سوم رأی سلبی است. باید از رأی به شعار‌های تند و نفی‌کننده دیگران خودداری کنیم. مردم باید با کسانی که یکپارچه حمله به دیگران هستند برخورد مناسب کنند. حتی اگر سخنان سلبی طرف از منطق و حقانیت برخوردار باشد، نیمی از مسئله را حل می‌کند، نیم دیگر آن اثبات عرضه و کارآمدی خود فرد است. فرض کنید کاندیدایی وارد یک مسجد یا جلسه برای سخنرانی شده است. دولت را نقد کرد، مجلس را نقد کرد، رقیب را نقد و تخریب کرد. باید به او گفت گیریم همه حرف‌های شما درست و همه آنان که گفتی بسیار بد و ناکارآمد هستند. حالا برنامه شما چیست؟ برای حل مسائل ما چه می‌کنید؟ باید به این بلوغ رسیده باشیم که به تند حرف زدن، حمله به این و آن رأی ندهیم و جنبه‌های اثباتی و ایجابی طلب‌کنندگان رأی را نیز مورد توجه قرار دهیم.
شاخص‌ها و ملاک‌ها را می‌توان لیست کرد، اما سه شاخصه اصلی شاید کافی باشد؛ کارآمدی، سلامت اقتصادی و تدین، اصل و اساس برای انتخاب نماینده تراز مجلس در نظام جمهوری اسلامی است. اگر از گذشته تجربه نیاموزیم، در فردای ناکارآمدی‌ها چه کسی را باید سرزنش کنیم؟ قطعاً می‌توان از بین بیش از 7 هزار نفر 290 نفر نماینده سالم، کارآمد و متدین انتخاب کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمقاله خراسان/ ادلب و بندبازی بی حاصل اردوغان

سرمقاله کیهان/ سه گروهی که کرونا را فرصت می‌بینند

سرمقاله وطن امروز/ زمستان می‌رود و روسیاهی...

سرمقاله فرهیختگان/ نیاز ترکیه به تعریف سیاست ‌خارجی جدید

سرمقاله شرق/ سنتز روحانی

سرمقاله اعتماد/ ادلب و سوء‌برداشت‌ آنکارا

سرمقاله ایران/ عزم و همکاری ملی در هفته پیک کرونا

سرمقاله دنیای اقتصاد/ کرونا و جریان آزاد اطلاعات

سرمقاله سیاست روز/ کرونا، طراحی آمریکا زحمت کادر پزشکی پز مقامات، زحمت مردم

کرونا در گیلان؛ مشکلات مردم، معضلات درمانی و بحران اطلاع رسانی

بیم تل آویو از سندرز

آیا اربیل به رابطه با تل‌آویو چشم دوخته است؟

مسیر مستقیم گل محمدی برای قهرمانی

رقابت بر سر صندلی ریاست مجلس

اطلاعات و توصیه های سازمان بهداشت جهانی درباره ویروس کرونا

FATF فراموش شدنی نیست

گفتار درمانی رئیس‌جمهور؛ راه‌حلی ساده اما‌ بی‌اثر

افشاگری درباره جنایات جنگی امارات در یمن

نیویورک تایمز: به عصر بیماری‌های عالم گیر خوش آمدید

حربه مقابله با کرونا

مواجهه ژاپنی-کره‌ای با کرونا

فارن پالیسی مطرح کرد: نگرانی کشورهای عربی از آشفتگی در واشنگتن

مناظره کارولینای جنوبی؛ همه علیه سندرز

ارزیابی «شرق» از یک احتمال ‌برای ورود کرونا به ایران

حکایت امید و فداکاری

ترکیه و پیامدهای جنگ احتمالی با سوریه

آیا ویروس کرونا ترامپ را شکست می‌دهد؟

چهار تاکتیک نبرد با کرونا

اکونومیست مطرح کرد: اسلحه‌ای به نام دلار

الگوی دیوار در بورس تهران

اثر آزادی بیان سیاستمداران بر منافع ملی

داستان اقلیت در مجلس!

مردم علیه دشمن

جایگزین برجام روی میز سناتورها

بدهکار ‌ 15‌هزار‌میلیاردی در دام کرونا

اگر کفایت به خرج می‌دادید وعده‌های شما دروغ از آب درنمی‌آمد

سندرز شانس بالایی برای پیروزی دارد

کرونا سیاسی نشود

قفسه‌ فروشگاه‌ها به سرعت پر می‌شود

نبض بازار در دست دلالان

اصولگرایان قدرت را سهمیه‌بندی خواهند کرد

اصولگرایان مست پیروزی نباشند؛ منازعات باشد وقت دیگر

وقتی دروغگوی متقلب نگران پنهانکاری می‌شود

گیلان وضعیت نگران‌ کننده‌ای دارد

پیوستن به FATF گرفتن بهانه از دشمن نیست تیز کردن تیغ تحریم است!

ضرر ١٠٠‌میلیارد دلاری توریسم آسیا

چرا از علی دایی می‌ترسند؟

درخواست خانواده زندانیان سیاسی برای مرخصی یا آزادی از زندان

رقابت اصولگرایان با اصولگرایان در خانه‌ ملت

مأمور امنیتی در ماجرای مک‌فارلین با ناگفته‌هایش رفت‌