پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

صلصال در انتظار تدبیر مسئولان/ تاریخی که می سوزد مقالات

صلصال در انتظار تدبیر مسئولان/ تاریخی که می سوزد
  بزرگنمايي:

گیلان آنلاین - تالش- قلعه تاریخی صلصال لیسار شهرستان تالش با قدمت هزار ساله یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی استان گیلان است که بر اثر بی توجهی مسئولان در حال نابودی است.

 بناهای تاریخی بخش اعظم آثار تاریخی و فرهنگی هر سرزمین و ملتی هستند که حفظ و نگهداری از آنها حراست از هویت یک جامعه محسوب می شود و حفاظت از آنها از شناسایی تا ثبت ملی از ضروریات است چرا که میراث فرهنگی به عنوان نمادی از تاریخ اجدادی کشور، هویتی است که باید از آن حفاظت کرد و به آن احترام گذاشت.
استان گیلان با توجه به دارا بودن آثار متعدد باستانی به عنوان یکی از مهدهای تمدن و تاریخ کشور نام گرفته و جایگاه آثار باستانی و تاریخی استان گیلان را می توان به سه دوره پیش از تاریخ، دوره ایران باستان و دوره اسلامی تقسیم کرد و ضرورت دارد که همه آنها از شناسایی تا ثبت ملی حفاظت و صیانت کامل شوند.
قلعه صلصال لیسار یکی از قلعه ها و دژهای تاریخی استان گیلان است و در تاریخ 10 خرداد 1382 و با شماره 8780 ثبت ملی شده است. این قلعه این روزها براثر بی توجهی مسئولان شهرستان تالش و میراث فرهنگی حال و روز خوشی ندارد و در مقابل دیده همگان در حال نابودی است و اگر به همین منوال پیش برود از قلعه تاریخی صلصال چیزی باقی نخواهد ماند تا نشانی از قدمت منطقه لیسار و تالش بزرگ باشد.

قلعه بلاتکلیف
قلعه تاریخی و ملی صلصال لیسار که هزار سال قدمت دارد، با مساحت تقریبی نیم هکتار روی تپه ای سنگی در مرکز شهر لیسار و در جاده اصلی تالش به آستارا و حدود 20 کیلومتری شهرستان تالش و در محله قلعه دوش شهر لیسار واقع شده است.
این قلعه و دژ تاریخی که روی تپه ای به ارتفاع 100 متر از زمین واقع شده بر اساس تحقیقات انجام شده و اسناد تاریخی به دست آمده در کاوش های انجام گرفته، به جا مانده از دوران سلجوقیان است.
متاسفانه با وجود اهمیت و قدمت این قلعه تاریخی، توجه شایسته ای به آن نشده و هیچگونه خدمات و حراستی از قلعه فوق به صورت جدی صورت نمی گیرد و همین بی تفاوتی، به نابودی این بنای تاریخی کشور و استان گیلان سرعت بیشتری داده است و غبار فراموشی، سایه تخریب و فرسایش بر سر قلعه صلصال افکنده است. آنچه که از بازدید میدانی برمی آید این است که تاکنون اقدامی برای مرمت و بازسازی این بنا انجام نگرفته و این قلعه تاریخی در حال تخریب کامل بوده و از عدم رسیدگی رنج می برد.

مرمت قلعه شعار کاندیداهای انتخابات مجلس و شورای شهر
یکی از اهالی شهر لیسار تالش که از فعالان فرهنگی و رسانه ای شهرستان است، با اشاره به ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم قلعه صلصال شهر لیسار و عدم جلوگیری شهرداری از اقدامات غیرقانونی انجام گرفته، اظهارکرد: مشکل اصلی مرمت و بازسازی این قلعه نبود طرح جامع برای مرمت و احیای آن است.
طاها عبدالهی با تاکید بر اینکه بازسازی قلعه صلصال همواره شعار اصلی کاندیداهای مجلس و شورای شهر در ایام انتخابات، سخنرانی ها و تبلیغات در شهر لیسار تالش و روستاهای اطراف با هدف کسب رای مردم بوده و بعد از انتخابات همه وعده های داده شده در این رابطه به فراموشی سپرده می شود، افزود: مردم دوستدار تاریخ و فرهنگ کشور نباید منتظر اقدام مسئولان در این زمینه باشند و سمن های مردم نهاد میراث فرهنگی باید هر چه سریعتر برای حفظ معماری و فرهنگ منطقه و حفظ اثر ملی صلصال لیسار دست به کار شوند.
وی با اشاره به فرهنگ غنی مردم تالش و اهمیت توجه به ظرفیت های عظیم گردشگری در شهرستان تالش، تصریح کرد: اهمیت حفاظت از آثار تاریخی به عنوان سند هایی ماندگار برای داشتن تصویری شفاف از زندگی گذشتگان بسیار با اهمیت است.

قلعه صلصال فرصتی برای جذب گردشگر
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز با اشاره به تاریخی بودن قلعه صلصال و اهمیت آن در جذب گردشگر به واسطه قرار گرفتن در محور پرتردد ارتباطی تالش به آستارا، اظهار کرد: مطالعات اولیه قلعه صلصال لیسار انجام شده و باز سازی آن در دو فاز بیرون و درون قلعه در دستور کار قرار گرفته است.
ولی جهانی افزود: بازسازی فضای داخلی، سازه و معماری قلعه نیز از تعهدات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان است.
وی به اختصاص اعتبار 500 میلیون ریالی میراث فرهنگی برای بازسازی درب قلعه پس از واگذاری به پیمانکار جهت مرمت و همچنین بودجه 3 میلیارد ریالی سازمان برنامه و بودجه استان گیلان در سال جاری برای بازسازی فضای بیرونی قلعه صلصال توسط شهرداری منطقه لیسار اشاره و تصریح کرد: تخلفات ساخت و ساز درحریم قلعه بسیار است و باید از این ساخت و ساز حریم قلعه توسط دستگاه های اجرایی ذیربط در منطقه جلوگیری شود.

قلعه صلصال و کمک به صنعت گردشگری تالش
اگر بر فراز قلعه کهن و دژ تاریخی صلصال که حکایت از تاریخ و تمدنی دیرینه برای مردم زحمتکش تالش و سرزمین گیلان دارد قرار بگیرید، نواحی و چشم اندازهای بی نظیری را در کنار شالیزارها، جنگل و زیبایی خاص دریای کاسپین که در چند کیلومتری آن قرار دارند را مشاهده خواهید کرد.
قلعه صلصال توجه جدی مسئولین استان گیلان را می طلبد تا شاهد حفظ و مرمت این بنای تاریخی و جذب گردشگر باشیم. قلعه هزار ساله صلصال در اثر رویش علف های هرز و رطوبت رو به نابودی بوده و این درحالی است که می تواند در بحث توریسم و اشتغال و رونق اقتصادی منطقه تالش بزرگ پیشگام باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield