پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

مدیرکل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو:

فرآورده‌های طبیعی مورد نیاز در داخل کشور تامین می‌شود علمي

فرآورده‌های طبیعی مورد نیاز در داخل کشور تامین می‌شود
  بزرگنمايي:

پیام گیلان - مدیرکل اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: فرآورده‌های طبیعی مورد نیاز در داخل کشور تولید و تامین می‌شود.
به گزارش ایسنا - منطقه گیلان، مهناز خانوی صبح امروز در کنفرانس علمی یک روزه فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل که با هدف بررسی فرصت‌ها و تهدیدها در دهکده ساحلی انزلی برگزار شد، اظهار کرد: در رابطه با فرآورده‌های طبیعی تکلیف روشن است و نیاز کشور در این زمینه کاملا در داخل تولید و تامین می‌شود.
وی با اشاره به اینکه فرآورده‌های تولید داخل نسبت به نمونه‌های خارجی پاسخ بهتری داده است، خاطرنشان کرد: در این زمینه با اعتماد به نفس بیشتر و توانمندی بالاتر عمل می‌کنیم.
مدیرکل اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو افزود: تشویق شرکت‌های وارداتی به انتقال دانش فنی نکته‌ای حائز اهمیت است که از ابتدای سال به صورت جدی در دستور کار سازمان قرار گرفته و به شرکت ها ابلاغ شده است و سقف وارداتی این شرکت‌ها به مدت مشخصی در این راستا افزایش می‌یابد.
وی در ادامه با بیان اینکه بیش از 20 درصد وارد کننده‌ها پس از ابلاغ این موضوع در این راستا گام برداشته‌اند، تصریح کرد: بسیاری از شرکت‌ها نیز به علت مشکلات عدیده در واردات تلاش می‌کنند که تولیدات تحت لیسانس را آغاز کنند و این عامل سبب شده در سطح بین‌المللی تولیدکنندگان ما وجهه بسیار خوبی پیدا کنند.
خانوی با تاکید بر اینکه در حال حاضر شرکت‌های داخلی مختلفی در حال صادرات هستند، بیان کرد: در زمینه صادرات داروهای طبیعی و مکمل‌ها رشد 30 درصدی داشتیم و خیلی از فرآورده‌های دیگر نیز آماده صادرات هستند.
وی ادامه داد: ارتباط نزدیکی با انجمن‌های تولید کننده و وارد کننده داریم و با این تفاسیر آمار تولید و واردات در آینده نزدیک تقویت و نسبت به قیمت گذاری ها نظارت بیشتری خواهد شد.
مدیرکل اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو تاکید کرد: سامانه حامی با افتخار یکی از موفقیت‌های کسب شده در سطح عرضه است که در حال حاضر ارتقاء پیدا کرده است.
وی با تاکید بر ضرورت جلوگیری توزیع غیرمجاز این فرآورده های، تصریح کرد: حضور صنف فعال در این زمینه و آموزش به عطاری‌های دارای مجوز در بحث مکمل‌ها می‌تواند بسیار موثر باشد.
خانوی، گفت: شورایی جهت تدوین فهرست این فرآورده‌ها تشکیل شده است و پس از جمع بندی فهرست رسمی داروها اعلام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه 211 شرکت تولیدکننده فرآورده طبیعی و 120 شرکت تولید کننده داروی سنتی در کشور فعالیت دارند، تصریح کرد: حاصل فعالیت این شرکت‌ها دو هزار و 400 فرآورده طبیعی، هزار و 30 فرآورده سنتی، دو هزار فرآورده مکمل و سه هزار و 600 فرآورده وارداتی است اما همه این‌ها در سطح عرضه نیستند و تعدادی که در سطح عرضه وجود دارد خیلی کمتر است.
مدیرکل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در پایان تاکید کرد: هدف اصلی ما تولید و عرضه داروهای سنتی است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield