پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

حیران گیلان همچنان زخم بر می دارد مقالات

حیران گیلان همچنان زخم بر می دارد
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - آستارا - برداشت و برش جنگل و پوشش گیاهی از گردنه حیران استان گیلان، اگر چه با دلایل و توجیه های فنی و مهندسی صورت می گیرد اما تداوم آن و روند کاهش جنگل های شمال ایران، جان و دل دوستداران طبیعت و حامیان محیط زیست را می رنجاند.
گردنه زیبای حیران گیلان در محور آستارا به اردبیل با پیچ و خم ها، سربالایی ها و سراشیبی های متعدد از مسیرهای ارتباطی استان های گیلان و اردبیل و همواره پر ترافیک است و درختان جنگلی آن در تابستان و پاییز با سرسبزی و رنگ آمیزی و در زمستان با پوشیدن لباس سفید برف، همچون عروس های صف کشیده، چشم ها را خیره می کنند.
تا چندی پیش خبر ویلاسازی و کوه خواری در حیران، نقل رسانه ها بود و تصاویر و خبرهای آن هر شنونده و بیننده ای را می آزرد اما اکنون کشتار درختان سرسبز آن، نه با تبر و اره بلکه با لودر و بولدوزر حیرت رهگذران را برمی انگیزد و ذهن ها را به جستجوی علت این رفتار نامتعارف با طبیعت وا می دارد.
** وضعیت جنگل های شمال ایران
بر اساس اطلاعات رسمی، سطح جنگل های شمال ایران طی 40 سال گذشته از سه میلیون و 600 به یک میلیون و 800 هکتار کاهش یافته و در حقیقت نصف شده و روزانه حدود 40 هزار هکتار از اراضی جنگلی شمال، از نظر کمی و کیفی مورد تخریب قرار می گیرد و با ادامه این روند و طبق نظر کارسناسان امر، خطر نابودی جنگل ها تا 10 سال دیگر وجود دارد.
ایران در سال 93 در میان 156 کشور دارای جنگل در جهان، رتبه 45 را داشت اما اکنون با توجه به گستره تخریب اراضی جنگلی به خصوص در شمال کشور، تثبیت آن رتبه و جایگاه دور از ذهن به نظر می رسد.
** نگرانی از نابودی جنگل های حیران گیلان
مردم به خصوص گردشگران از مشاهده قطع درخت و برداشت و برش کوهستان حیران اظهار ناراحتی کرده و شمار قابل توجهی از حامیان محیط زیست و فعالان گروه های حامی طبیعت، همیشه مراتب اعتراض خود را به رسانه ها و مسئولان اعلام می کنند.
امام جمعه آستارا تماشای از ریشه درآمدن درختان سبز و تنومند در حاشیه گردنه حیران را ناراحت کننده خواند و با ارزشمند شمردن طبیعت جنگلی و کوهستانی این شهرستان، صیانت بیشتر از مواهب الهی را متذکر شد.
حجت الاسلام کاظم حافظ نیا گفت: توسعه و تعریض راه های مواصلاتی امری اجتناب ناپذیر است اما این کار باید با ملاحظات بیشتر، توجه جدی به دغدغه حامیان محیط زیست و توأم با حفاظت اراضی جنگلی و مرتعی صورت گیرد.
وی افزود: بسیاری از کشورهای جهان برای نگهداری از طبیعت سخت گذر و جنگلی خود، حساسیت های زیادی اعمال می کنند و هرگز به شکل و حالت طبیعی جنگل تعرض نمی کنند و باید پیچ و خم گردنه حیران گیلان نیز به عنوان نمادی از زیبایی های این استان، حفظ و به تخریب کوه و جنگل پایان داده شود.
** پای صحبت رانندگان و گردشگران گردنه حیران
تعریض و دوبانده شدن جاده حیران آرزوی دیرینه رانندگان و مسافران آن است تا با تسهیل و تسریع عبور و مرور، از ترافیک آزار دهنده و حوادث ناگوار رانندگی کاسته شود اما برای انجام هر اقدام عمرانی در حیران، باید لایه هایی از جنگل و کوه برداشته شود.
اکبر جعفری راننده کامیون گفت: از سال های دور در مسیر بین اردبیل و آستارا بار حمل می کنم و وقتی در سربالایی های کم عرض گردنه حیران که امکان حرکت سریع کامیون وجود ندارد، صف سواری های پشت سر خودم را از آینه بغل مشاهده می کنم، بی حوصلگی رانندگان و سرنشینان آنها را درمی یابم و آرزو می کنم با حذف بخش هایی از جنگل، همه پیچ ها حذف و مسیر تعریض شود اما از سوی دیگر به قطع درختان و نابودی جنگل ها راضی نیستم.
قادر پناهی که خودروی سواری خود را در حاشیه گردنه حیران پارک کرده و با خانواده اش به گرفتن عکس یادگاری مشغول بود، گفت: نمی توان این همه زیبایی را نادیده گرفت و گذشت؛ گردشگران زیادی در حواشی حیران اتراق می کنند و این رفتار اجتناب ناپذیر، حجم ترافیک و احتمال وقوع حوادث جاده ای را افزایش می دهد و متاسفانه برای تعریض مسیر، چاره ای جز تخریب جنگل وجود ندارد.
** مسئولان امر چه می گویند؟
فرماندار آستارا بارها اعلام کرده که هر طرح عمرانی در محیط های طبیعی آستارا با تایید و نظارت سازمان حفاظت محیط زیست اجرا می شود و در مطالعه هیچ طرحی، ملاحظات زیست محیطی نادیده گرفته نشده است.
یونس رنجکش گفت: رعایت الزامات محیط زیست ضرورت دارد اما نباید با بهانه تراشی، با روند توسعه و اجرای برنامه های عمرانی در شهرستان مقابله شود.
معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی فرماندار آستارا نیز می گوید: هنگامی که بخشی از سنگ و خاک حاشیه گردنه حیران برای رفع پیچ و خم مسیر برداشته می شود، به ناچار تعدادی از درختان جنگلی و بخشی از پوشش گیاهی نیز از بین می رود اما به اصطلاح، هر زایمانی دردی دارد و نباید بدون دقت در نتیجه و فایده کار، فقط به صورت قضیه توجه شود.
سامان ساسانیان افزود: برش دماغه کوه در چند نقطه از گردنه حیران علاوه بر حذف پیچ ها و گشایش مسیر تردد و ایجاد شانه خاکی برای توقف های ضروری، مصالح لازم برای بارانداز قطار و پل تقاطع راه آهن با محور آستارا - اردبیل را نیز تامین می کند.
وی ادامه داد: محدوده بارانداز، پل تقاطع ریلی و باندهای رفت و برگشت آن از ارتفاع لازم برخوردار نیستند و باید با تخلیه سنگ و خاک و زیرسازی، ارتفاع لازم برای هم سطح شدن جاده اصلی تامین شود و سنگ و خاک حاصل از حذف پیچ های حیران را برای آن استفاده می کنیم.
جانشین اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای آستارا نیز رانش و ریزش گل و لای از ارتفاعات حیران به گردنه هنگام بارش های متوالی را از مشکلات دائمی راهداران این اداره اعلام کرد.
غلامرضا بابایی گفت: بارها در فصل های پر بارش به علت ریزش کوه یا معدن سنگ، بخشی از مسیر حیران مسدود یا تردد در آن کند شده و آواربرداری از راه و تسهیل تردد از کارها و اقدامات مستمر راهداران آستارا است.
** آینده حیران از نگاه مسئولان
نماینده آستارا در مجلس شورای اسلامی از نتیجه دادن تلاش ها در اخذ کد اعتبار ملی برای طرح تعریض محور آستارا - اردبیل و اختصاص 250 میلیارد ریال از محل کمیسیون عمران و تلفیق بودجه برای آغاز مرحله نخست آن خبر داد.
ولی داداشی گفت: وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری کشور با طرح پیشنهادی تعریض محور آستارا - اردبیل موافقت کردند و به زودی کلنگ اجرای این طرح بزرگ و ملی به زمین زده خواهد شد و در مرحله نخست آن که یک سوم کل طرح خواهد بود، تا محدوده بهارستان خاکبرداری و تعریض خواهد شد.
وی بیان کرد: با توجه به نبود مشکل در تامین اعتبار این طرح، مراحل بعدی آن نیز بدون وقفه با خاکبرداری و تعریض گردنه حیران ادامه خواهد یافت و خاک برداری و حذف برخی پیچ های حیران ضروری است.
به گفته داداشی، محور مواصلاتی آستارا به اردبیل شاهراه ارتباطی شمال و غرب کشور است و با توجه به ظرفیت گردشگری و اقتصادی، فعالیت بندر، اداره کل گمرک، راه آهن بین المللی، افزایش روز افزون حجم تردد گردشگران داخلی و خارجی و حمل و نقل کالا در آستارا، تعریض گردنه حیران ضرورتی انکار ناپذیر است و تحقق آن، علاوه بر رونق گردشگری و اقتصادی منطقه، در کاهش سوانح جاده ای و تسهیل عبور و مرور موثر خواهد بود.
** نتیجه گیری و چند پیشنهاد برای جبران خسارات
با وجود نگرانی ها و دغدغه های به حق مردم، مسئولان و حامیان محیط زیست در خصوص نابودی اراضی جنگلی حیران، روند اجرای طرح های عمرانی و عملیاتی در آن، به موازات توسعه شهرنشینی و زندگی ماشینی همچنان ادامه خواهد داشت اما چون از بین رفتن ذخایر جنگلی خسران بزرگی است، به نظر می رسد باید با راهکارهای پیشنهادی برای جبران زیان های وارده به طبیعت اقدام شود.
الف) برداشت و برش اراضی جنگلی با حساسیت ها و نظارت های زیاد و تامین موافقت ها نامه ها و تاییدیه های متعدد صورت گیرد تا هیچ نقطه و قطعه ای از جنگل، بدون توجیه کامل و قانع کننده تخریب نشود.
ب) به ازای هر مقدار تخریب جنگل و در قبال هر تعداد قطع درخت، در اطراف همان منطقه به ایجاد جنگل دست کاشت و غرس درختان سازگار با طبیعت اقدام شود و دستگاه های دخیل در تخریب یا خاکبرداری در جنگل ها، در ادای این دین و جبران زیان های وارده به طبیعت متعهد و پیشگام باشند.
پ) ترویج فرهنگ حفاظت محیط زیست و پاسداشت جنگل ها با قوت و شدت بیشتر در رسانه ها و محافل عمومی ادامه یابد و آموزه های آن به عنوان دروس پایه در مقاطع تحصیلی گنجانده شود تا نگاه به درخت و جنگل از متن جامعه اصلاح و حس مسئولیت نگهداری از طبیعت زیبا در نهاد همگان برانگیخته شود.
بندر مرزی آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و کوهستان حیران با گردنه ای زیبا، از نقاط گردشگرپذیر آن است.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مایکروسافت اج فایرفاکس را پشت سر گذاشت

مشکل احتمالی در سیستم خنک کننده PlayStation 5 خبر ساز شد

انتخاب سخت بین مرگ، زندگی و اقتصاد

مدیریت بحران کرونا؛ عبور دولت از بی‌تصمیمی؟

کرونا بهانه مذاکره ایران و آمریکا می‌شود؟

بازگشت پرندگان مهاجر از مناطق حفاظت شده صومعه سرا

مهار موج سنگین کرونا در گیلان/ بستری 400 بیمار

آتش زدن دکل‌های مخابراتی 5G به علت ارتباط با شیوع کرونا!

گوگل ممنوعیت تبلیغات مرتبط با کرونا را برمی‌دارد

معارفه سرپرست دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر منطقه آزاد کیش

نبرد برای رفع تحریم‌ها

چرا پوتین دست ترامپ را گرفت؟

گزارش از خط مقدم

داشتن حکم ماموریت، لازمه تردد کارکنان و کارگران بین شهرهای گیلان است

آغاز بازگشت تدریجی پرندگان مهاجر از مناطق حفاظت شده صومعه سرا

آمار تب‌سنجی در ورودی آستارا به 94 هزار و 760 نفر رسید

مسابقه مجازی بازیگری تک‌نفره در آستارا کلید خورد

رندرهای لو رفته گلکسی A21 سامسونگ طراحی نهایی آن را افشا کرد

زمان برگزاری نمایشگاه E3 2021 مشخص شد

لیست برترین گوشی‌های ماه مارس به انتخاب انتوتو منتشر شد

جدیدترین لپ‌ تاپ‌ های گیگابایت با پردازنده اینتل از راه رسیدند

آتش تند مجلسی‌های آینده علیه دولت

تست کرونا رمز موفقیت در مبارزه با ویروس

واکسن ضعیف؛ ارزیابی بسته حمایت از کم‌درآمدها

موتورولا Moto G8 Power Lite معرفی شد

مشخصات ساعت شیائومی Mi Kids Watch 4 و 4 پرو مشخص شد

مسأله جان یا نان!

رسوایی «شکار» اطلاعات٤٢ میلیون کاربر ایرانی تلگرام

ویروس سیاسی بازی

زیباکلام نوشت: کرونا و رفتار خاص برخی از مسئولان

پیشرفت فیزیکی راه آهن گیلان بدون تاخیر

آیا عکس جعبه پلی استیشن 5 منتشر شده است؟

دو کودک از گوگل شکایت کردند

استودیوی ورچوئس بازی‌های نسل بعد را برروی نینتندو سوییچ پورت می کند

شرکت Abkoncore کیس Ramesses 310 را رسما معرفی کرد

حمایت 100 دلاری اپل از کارمندان خرده فروشی‌ها

سامسونگ اگزینوس 850 روی گلکسی A21s استفاده خواهد شد

وقتی مطبوعات را نمی‌شود شست

هشدار صریح ایران به ماجراجویی امریکا در عراق

شرکت‌های واردکننده موبایل تا 20 فروردین تعطیل شدند

ما و نظم جهانی پساکرونا

سیاسی‌بازی به بهانه کرونا

دولت سریع‌تر گروه‌های آسیب‌دیده اقتصادی از کرونا را تحت پوشش قرار دهد

شروط سه گانه برای ادامه فعالیت کارخانجات استان / حفظ تولید منوط به سلامت کارگران است

با قابلیت Meet Now در اسکایپ آشنا شوید

هوش مصنوعی آی بی ام به سوالات کرونایی پاسخ می دهد

دستکاری تنظیمات کروم توسط گوگل به خاطر کرونا

موقع کار و مطالعه از شر مزاحمان راحت شوید

شیائومی ردمی 8A پرو در اندونزی معرفی شد

شهدای مدافع سلامت