پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

گشایش همایش ملی اخلاق درپژوهش های زیست پزشکی ایران درگیلان علمي

گشایش همایش ملی اخلاق درپژوهش های زیست پزشکی ایران درگیلان
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رشت - اولین همایش ملی تخصصی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی ایران (چالش ها و فرصت ها) روز چهارشنبه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان در رشت گشایش یافت.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری این همایش اظهار داشت : این همایش، به همراه بخش دانشجویی و با شعار پژوهش اخلاق محور در خدمت توسعه پایدار به صورت همزمان با گردهمایی معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور گشایش یافته است.
شادمان نعمتی افزود: موازین کشوری و جهانی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی، اخلاق در مدیریت کلان پژوهشی و تخصیص منابع، اخلاق در انتشار آثار پژوهشی، رضایت آگاهانه، حریم خصوصی و راز داری در انجام پژوهش های پزشکی،
جنبه های اخلاقی ارزشیابی پژوهشی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و اخلاق در توسعه فناوری سلامت، پژوهش در گروه های آسیب پذیر و بررسی هزینه - فایده در پژوهش های پزشکی از جمله محورهای این همایش است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به پیشرفت ‌های روز افزون و رشد چشمگیر علوم پزشکی و ارتقا کمی و کیفی پژوهش ‌های علوم پزشکی و مقالات علمی پژوهشگران در نشریات معتبر داخلی و بین المللی، توجه ویژه به مقوله مهم اخلاق در انتشار آثار علمی مورد نیاز است.
وی با اشاره به اهمیت تحقیق و پژوهش خاطر نشان کرد: پژوهش زیر ساخت مهم توسعه در هر امری و در هر کشوری است و عدم درک درست این مهم و توجه ناکافی به امر پژوهش و یا استفاده نادرست و ابزاری از آن عواقب ناگواری همچون عقب ماندگی، فقر اقتصادی و فقر فرهنگی را به دنبال خواهد داشت و فساد ایجاد می کند.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان با تاکید بر لزوم انجام پژوهش در هر سازمانی تصریح کرد: پژوهش بایستی در هر امری و سازمانی درست و اصولی باشد و توسط تیمی از متخصصان انجام شود.
وی رعایت اصول فنی و اخلاقی را مهمترین ارکان پژوهش عنوان و اضافه کرد: اگر این مهم در پژوهش در نظر گرفته نشود ، خود پژوهش را به فساد خواهد کشاند، همانگونه که در نظر نگرفتن پژوهش، جامعه را به فساد خواهد کشاند.
نعمتی اظهار امیدواری کرد تا این همایش بتواند نقطه عطفی در جریان پژوهشی و جریان اخلاق در پژوهش کشور ایجاد کند و در سیاست گزاری های پژوهشی آموزشی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز منشا تحولاتی باشد.
این همایش با حضور رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان گشایش یافت.
اولین همایش ملی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی ایران به مدت دو روز در رشت ادامه دارد.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield