پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

پیشرفت جامعه در گرو همراهی علم با پژوهش علمي

پیشرفت جامعه در گرو همراهی علم با پژوهش
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان- رحیم حیدری با بیان اینکه فلسفه انجام هر پژوهش، رسیدن به راه حلی علمی جهت حل معضلات و مشکلات موجود در جامعه است گفت: اگر کار علمی همراه با پژوهش نباشد هیچگونه پیشرفتی حاصل نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در این هفته بهره برداری از برخی الگوها و طرح های علمی و اجرایی می‌تواند صورت گیرد، افزود: مهمترین اولویت‌های هفته پژوهش، نکوداشت پژوهش و پژوهشگران، نمایش دستاوردهای پژوهشی، ایجاد فضایی مناسب جهت تبادل نظرات و آگاهی از دستاوردهای پژوهشی به پژوهشگران، ترغیب دانشجویان و دانش آموزان به این امر است.

حیدری، سنجش  دانایی جوامع را بر اساس میزان تولیدات علمی و تحقیقاتی عنوان کرد و گفت: قبل از انجام هر پژوهش مشکل پیش رو از جهات مختلف باید بررسی شود. از آنجایی که کار پژوهشی یک فرآیند زمانبر و طولانی است می بایست تمام امکانات و وسایل مورد نیاز برای حصول نتیجه در اختیار پژوهشگر قرار گیرد. در این صورت می توان امیدوار بود که تکنولوژی، دانش و پژوهش انجام شده پایدار و در مسیر پیشرفت حرکت رو به جلو خواهد داشت.

نماینده عالی دولت در شهرستان پژوهش را فرصتی برای برنامه ریزی درست یک موضوع دانست و گفت: پژوهش از دوباره کاری و اتلاف وقت و هزینه های مازاد جلوگیری می کند. هر برنامه‌ریزی بدون انجام پژوهش ناکارآمد است و در اجرا با بن بست مواجه می شود. در عصر حاضر که عصر هوشمندسازی است سرعت پیشرفت علم و تکنولوژی بسیار بالاست و حفظ زمان برای پژوهشگر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

فرماندار آستانه اشرفیه، به وضعیت تکنولوژی وارداتی کشور در زمان رژیم شاهنشایی اشاره و خاطرنشان کرد: در رژیم گذشته به دلیل وارد کردن تکنولوژی ازغرب، کشور دارای توانایی بالایی در این زمینه در میان کشورهای منطقه بود.ولی این تکنولوژی به دلیل عدم دانش بومی قابلیت بروزرسانی را نداشت و چند سال پس از واردات امکان رقابت با سلاح های روز را از دست داده بود.

وی ادامه داد: پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی جوانان کشور با سخت کوشی و تکیه بر دانش های بومی توانستند سطح کشوررا در مسایل گوناگون علمی، سیاسی ،اقتصادی و... ارتقاء بخشند و عقب ماندگی های بسیاری را جبران کنند. امروز نام جمهوری اسلامی ایران به برکت انقلاب در جهان می درخشد و قدرت آن بی‌بدیل است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield