پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

سرشماری بزکوهی در اشکورات شهرستان رودسر انجام شد علمي

سرشماری بزکوهی در اشکورات شهرستان رودسر انجام شد
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - لاهیجان- رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودسر گفت: سرشماری کل و بز (بزکوهی ) شاخصترین گونه علف خوار منطقه اشکورات در شهرستان رودسر به پایان رسید.
علی محمدپور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:با توجه به فصل جفت گیری کل و بز وحشی هرسال عملیات سرشماری این گونه در بازه زمانی 15آذر تا 15دی در منطقه شکار ممنوع اشکورات رودسر صورت می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: در سر شماری امسال علاوه بر حضور کارشناسان و محیط بانان اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان ، شهرستان رودسر و سایر شهرستانها، گروه مستند سازی صدا و سیمای مرکز گیلان نیز حضور داشتند.
وی افزود :این سرشماری با استفاده از شش خودرو کمک دار ، پنج دستگاه تلسکوپ و با تقسیم نیرو ها در شش گروه و استقرار آنها در شش زیستگاه مختلف در منطقه شکار ممنوع اشکورات انجام گرفت که کلیه مراحل عملیات سرشماری توسط گروه مستندسازی صدا و سیما ثبت و ضبط شد.
وی گفت: منطقه شکار ممنوع اشکورات حدود 40هزار هکتار وسعت دارد و در مرز استان های گیلان و قزوین واقع شده است و بهترین و مناسبت ترین زیستگاه بزکوهی وحشی در استان گیلان به شمار می رود.
رییس اداره حفاظت محیط زیست رودسر ادامه داد: حفاظت از این گونه با ارزش در مناطق شکار ممنوع اشکورات رودسر با دو پاسگاه محیط بانی محیط زیست در روستای ارکام اشکور و جواهر دشت صورت می گیرد که جوامع محلی و مردم بومی در همکاری با محیط زیست در حفاظت از این گونه نقش مهمی دارند و اگر این همکاری نبود امکان حفاظت از این گونه وجود نداشت.
محمدپور با اشاره به اینکه در صورت افزایش تعداد پاسگاه ها امکان حفاظت از حیوان نیز بیشتر خواهد شد، تصریح کرد: این منطقه حدود 20سال است که به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شده است و اگر این اقدام صورت نمی گرفت هم اکنون نسل این حیوان نیز از بین رفته بود.
وی یادآورشد: در منطقه شکار ممنوع و زیستگاه کل و بز وحشی در اشکورات دامدارانی بر اساس پروانه چرای منابع طبیعی نیز به دامداری می پردازند که با تمام شدن مدت مجوز منطقه را ترک نمی کنند.
وی شکارچیان غیرمجاز ، دامداران دارای پروانه چرا که با پایان یافتن مدت پروانه ، منطقه را ترک نمی کنند ،بهره برداری غیر مجاز از چشمه ها و افزایش سلاح های گلوله زن را به عنوان تهدیدات محیط طبیعی و جانوران این منطقه ذکر کرد.
وی تاکید کرد: شکار کل وبز ممنوع است و به هیچ عنوان مجوز شکار بزکوهی در منطقه اشکورات صادر نمی شود.
شهرستان رودسر با حدود 147هزار نفر ، چهار بخش کلاچای، چابکسر، رحیم آباد و بخش مرکزی رودسر و 10 دهستان در 70کیلومتری شهر رشت مرکز استان گیلان قرار دارد.
6029 /6030


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield