پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

مدیرکل منابع طبیعی گیلان:

فعالیت های آبخیزداری در مناطق بالادست، بازده آبی را افزایش می دهد علمي

فعالیت های آبخیزداری در مناطق بالادست، بازده آبی را افزایش می دهد
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رشت - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان گفت: با انجام فعالیت‌های آبخیزداری در بالادست، در تلاش هستیم جلوی بروز حوادث در پایین دست گرفته شود چراکه فعالیت های آبخیزداری علاوه بر جلوگیری از بروز بلایای طبیعی، در میزان بازده آبی نیز نقش بسزایی دارد.
گزارش روز یکشنبه روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان به ایرنا حاکیست؛ محسن یوسف‌پور با بیان اینکه آبخیزداری می کوشد خیزش آب‌ در کوه‌ها و دامنه ها را مهار کرده، به آنها جهت داده و سرعتشان را تنظیم کند، اظهار داشت: این اقدام برای جلوگیری از خاک‌شویی در بالا دست و به راه افتادن سیلاب در مناطق پایین دست است ضمن اینکه انجام عملیات‌های مکانیکی و فعالیت‌های بیولوژیکی برخی از اقداماتیست که در این زمینه صورت گرفته است.
وی ادامه داد: گیلان دارای 52 حوزه آبخیزداری است که 60 درصد این حوزه‌ها از کانون‌های بحران این استان محسوب می شوند و این کانون‌ها ، هم سیل خیز و هم رسوب خیز هستند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان در ادامه به انجام مطالعات گسترده‌ برای جلوگیری از این حوادث در استان اشاره و اضافه کرد: تلاش شده تا با انجام فعالیت‌های آبخیزداری در بالا دست جلوی بروز حوادث در پایین دست گرفته شود چراکه فعالیت های آبخیزداری علاوه بر جلوگیری از بروز بلایای طبیعی در میزان بازده آبی نیز نقش بسزایی دارد.
وی با اشاره به اینکه طی چند سال گذشته به ویژه از سال 96 تاکنون شاهد جهش اعتباری در حوزه آبخیزداری گیلان هستیم، افزود: در سال جاری نیز منابع طبیعی گیلان جزو محدود دستگاه‌هایی بوده که از محل صندوق توسعه ملی اعتباراتی به آن اختصاص یافته است.
به گفته مدیرکل آبخیزداری و منابع طبیعی گیلان ، باتوجه به افزایش خوب اعتبارات در حوزه آبخیزداری در سال جاری در 19 حوزه آبخیزی با بیش از 20 میلیارد تومان در حال فعالیت هستیم و از محل صندوق توسعه ملی نیز 15.6 میلیارد تومان اعتبار به آبخیزداری استان اختصاص یافته است.
وی با تأکید براینکه اقدامات آبخیزداری در حوزه‌ها ادامه‌دار و مستمر است، ادامه داد: علاوه بر اقداماتی که هر ساله برای حفظ حوزه آبخیزداری در سطح استان انجام می شود، هر ساله شاهد اتفاقات جدید در این حوزه هستیم که باید برای آن نیز برنامه‌ریزی شود.
یوسف‌پور با اشاره به اجرای ماده 3 با قراردادهای 10 ساله در استان گیلان گفت: خوشبختانه اجرای این طرح در زمینه زراعت چوب (صنوبرکاری)، زیتون کاری و پارک‌های جنگلی با واگذاری منابع طبیعی بدون دادن مالکیت عرصه به صورت موفقیت آمیز اجرایی شده است.
وی به اجرای پروژه شفت - زنجان و وجود تفاوت‌های اکوسیستمی بین استان اشاره و تأکید کرد: برخی ملاحظات زیستی و منابع طبیعی در اجرای این پروژه مطرح است که در تلاش هستیم با کمترین آسیب به طبیعت این موضوع را حل کنیم.
مدیرکل منابع طبیعی اجرای طرح کاداستر را یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین طرح‌ها در استان گیلان برشمرد و افزود: اجرای این طرح به صورت جدی از سال 94 آغاز شد که بنا به دلایلی در استان گیلان از سال 96 استارت خورد و در سال گذشته حدود 120 هزار هکتار از جنگل ها و مراتع استان کاداستر شد.
وی با بیان اینکه اجرای این طرح در 500 هزار هکتار از اراضی جنگلی و مراتع استان گیلان در سال جاری برنامه‌ریزی و پیش بینی شده، افزود: براساس برنامه‌ریزی های انجام شده این طرح تا پایان سال 98 در استان به اتمام می رسد.
گیلان بالغ بر یک میلیون و 200 هزار هکتار مساحت دارد که از این میزان حدود یک میلیون و 17 هزار هکتار (70 درصد) اراضی ملی است. 565 هزار هکتار از اراضی ملی استان را جنگل های با ارزش هیرکانی تشکیل می دهد و حدود 224 هزار هکتار مرتع ییلاقی در بالادست داریم؛ اراضی ساحلی و بخشی از اراضی فاقد پوشش گیاهی نیز جزو اراضی ملی استان محسوب می شود.
پروژه های آبخیزداری گیلان در سال جاری و در حال حاضر، پیشرفت فیزیکی 70 درصدی دارند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield