پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

حذف صفر از پول ملی خوب است یا بد ؟ مقالات

حذف صفر از پول ملی خوب است یا بد ؟
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - شبکه خبری - تحلیلی گیلان 24 مطلبی در قسمت یادداشت اقتصادی با عنوان حذف صفر از پول ملی خوب است یا بد ؟ به قلم مجید محمدپور منتشر کرده است.
تحصیلات نویسنده در رشته های " مدیریت دولتی ، مهندسی کشاورزی در دانشگاه آزاد ، کارشناس خبره رسانه، و مدیریت بازرگانی در مقطع ارشد و مشخص است که نباید در این حوزه اظهار نظر کارشناسی داشته باشم، اما نقل قول از کارشناس های اقتصادی و رسانه های رسمی برای آگاهی افکار عمومی ضروری است.
***
ایرنا ، سازمان خبرگزاری رسمی دولت که به طور ذاتی باید از منافع دولت حمایت کند، در این باره می نویسد: حذف صفر از پول ملی مختص اقتصاد ایران نیست و دولت و بانک مرکزی نمی‌توانند به تنهایی اقدام به این کار کنند. پیش از این کشورهای دیگری این سیاست را به اجرا گذاشته بودند که آلمان را می‌توان به عنوان خاستگاه آن معرفی کرد.
حدود 25سال پیش بود که بانک مرکزی ایران اولین مطالعات خود را برای حذف صفر از پول ملی آغاز کرد. 14سال بعد، یعنی در سال 86 نیز ایده حذف صفر از پول ملی با دستور محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری وقت، در دستور کار قرار گرفت. با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید نیز این ایده بال و پر گرفت و طبق مصوبه آذر 1395 هیات‌دولت قرار شد واحد رسمی پول کشور 10ریال، معادل یک‌تومان باشد. با اینکه این امر گاه و بی‌گاه به عنوان یک ضرورت مطرح می‌شود و مسئولان بانک مرکزی خود را در پیگیری آن مصر نشان می‌دهند، اما هنوز این طرح به مرحله اجرا نرسیده است.
با این حال اخیرا بانک مرکزی از اسکناس جدید 500هزارریالی (50هزارتومانی) رونمایی کرد که برخلاف اسکناس‌های دیگر، فقط عدد مربوط به تومان (50) در آن برجسته است که این امر شائبه حذف صفر را بار دیگر بر سر زبان‌ها انداخته. در این زمینه «آرمان» گفت‌وگویی با اله‌وردی رجایی‌سلماسی، تحلیلگر مسائل بانکی، انجام داده است که در ادامه می‌خوانید.
بانک مرکزی به تازگی از اسکناس 50هزارتومانی رونمایی کرد که تفاوت آن با اسکناس‌های قبلی این است که به جای سه صفر، چهار صفر کمرنگ شده و به جای 500، عدد 50 برجسته است. آیا این اتفاق را می‌توان شروعی برای رسمی‌شدن تومان و یا حذف صفر دانست؟ تحلیل شما به طور کلی از حذف صفر پول ملی چیست؟
حذف صفر از پول ملی مختص اقتصاد ایران نیست و دولت و بانک مرکزی نمی‌توانند به تنهایی اقدام به این کار کنند. پیش از این کشورهای دیگری این سیاست را به اجرا گذاشته بودند که آلمان را می‌توان به عنوان خاستگاه آن معرفی کرد. ترکیه نیز یکی از کشورهای نزدیک به ایران است که توانست این برنامه را با موفقیت پشت سر بگذارد. داده‌های بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول حاکی از آن است که حداقل 50 کشور جهان تاکنون اقدام به حذف صفر از پول ملی خود کرده‌اند که در برخی از این کشورها برای تکمیل چرخه روانی نسبت به تغییر نام واحد پول نیز اقدام شده است.
***
کارشناس های اقتصادی اعتقاد دارند حذف صفر در هر کشور دارای پول ملی قطعا به زیان اقتصاد و مردم است، چرا که اگر اقتصادی مقاوم، با ثبات و مقتدر باشد، نیازی به حذف صفر ندارد. این حذف به معنای واقعی یعنی کاهش شدید ارزش پول ملی که هم اکنون آن هم در مدتی کمتر از 9 ماه بر سر پول ملی ایران آمده است. این کاهش ارزش دلایل گوناگونی دارد که تحریم های ظالمانه علیه ایران، عدم مدیریت درست دولت در حوزه پولی و مالی، یک دست نبودن تیم اقتصادی ، آزمایش و خطا بعد از 40 سال پیروزی انقلاب ، وجود نقدینگی زیاد در دست مردم که به خودی خود تورم زاست، عدم توجه به تولید و فعالیت نیمه جان بسیاری از کارخانه ها در سراسر کشور از جمله این علت ها قابل شمارش است.
حذف صفر از پول ملی به معنا نوعی ترمیم موقت ورشکستگی مالی و پولی است و دولت ها تلاش می کنند با این سیاست خود را بازیابی " ریکاوری" کرده و به شرایط متعادل اقتصادی باز گردند که البته اگر درست عمل شود هیچ اشکالی هم ندارد.
هر قدر صفر بیشتری از پول ملی کسر شود، عدم تعادل در اقتصاد یک کشور را نشان می دهد که به طور طبیعی علاقه مندی به سرمایه گذاری و امور تولیدی کاهش و کارهای دلالی و بنگاه داری " اقتصادی بیمار" رشد و توسعه می یابد. در دوره حذف صفر از پول ملی چنانچه شرایط خیلی سخت باشد ، مانند آنچه در یونان اتفاق افتاد ، دولت اعلام ورشکستگی کرده و در حوزه معیشت مردم و پرداخت حقوق اعم از حقوق بگیران و بازنشسته ها سخت گیری شدید اعمال خواهد شد.
دولت ایران می تواند از یک سو 70 تا 80 درصد از 3 میلیون و 500 هزار کارمند را بازخرید و تعدیل کند، به بازنشسته ها درهیچ بخش دولتی و شرکت های طرف قرار داد دولت اجازه کار و فعالیت ندهند و به جای آن جوانان پرانرژی و جویای کار وارد عرصه تولید و خدمات شوند و برای اثرات روانی بر جامعه از میزان پرداختی ها به مدیران و کارکنان قوای سه گانه بکاهد. این صرفه جویی موجب می شود که دست دولت از نقدینگی پایدار پرشده و آن را متوجه سرمایه گذاری در داخل و خارج و به خصوص توسعه حوزه تولید کند که متاسفانه اکنون هیچ کدام در کشورمان اجرا نمی شود یا اساسا اراده ای برای انجام آن وجود ندارد.!
کلام آخر اینکه : چنانچه یک اقتصادی با دوام و با ثبات باشد مانند آنچه در اروپایی غربی و حتی برخی کشورهای همسایه ایران شاهد آن هستیم ، ارزش پول ملی هرگز تنزل پیدا نکرده و چه بسا با تولید بیشتر و تامین نیازهای جامعه و صادرات و ورود ارز فراوان به کشور این اقتصاد تقویت شده و مردم در رفاه بیشتری خواهند بود.
وقتی از پول ملی صفر حذف شود "حتی یک صفر" به میزان دارایی ها شما مردم اثرگذار است و این به تدابیر حوزه اقتصادی دولت بستگی دارد که چگونه جلوی ضرر و زیان ملی را بگیرد یا حداقل آن را کم کند.
اگر در این باره نظر، پیشنهاد و تحلیلی دارید ، آماده انتشار به نام خودتان هستیم.
7296/2007


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield