پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

نوسازی شالیکوبی‌ها از راهکار اصلی کاهش ضایعات برنج علمي

نوسازی شالیکوبی‌ها از راهکار اصلی کاهش ضایعات برنج
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان- قاسم جوادزاده گفت: در بخش صنایع بسته‌بندی و فرآوری محصولات کشاورزی اگرچه هنوز توفیقات کاملی به دست نیامده اما گام‌های خوبی در این زمینه در استان برداشته شده است.

وی با بیان اینکه کاهش ضایعات برنج موجب افزایش درآمد کشاورزان می‌شود، یکی از گام‌های مهم بخش کشاورزی برای کاهش ضایعات و شکستگی و ارتقا کیفیت برنج سفید شده را اصلاح و نوسازی 410 شالیکوبی در گیلان عنوان کرد و افزود: پس از پیروزی انقلاب 25 هزار تن کاهش ضایعات بدست آمده است.

جوادزاده با بیان اینکه 130 واحد صنایع تبدیلی و بسته بندی دیگر با ظرفیت 580 هزار تن در گیلان فعال است، گفت: عمده صنایع تبدیلی کشاورزی ایجاد شده در 40 سال گذشته در گیلان فرآورده‌های لبنی، خوراک دام و طیور، بسته‌بندی محصولات کشاورزی و باغی و صنایع روغن‌کشی است.

وی افزود: گیلان اگر چه در چند سال اخیر جایگاه اول تولید زیتون را از دست داده و حالا سومین تولیدکننده زیتون کشور است، اما همچنان بر سکوی نخست فرآوری و روغن‌کشی زیتون در کشور قرار دارد.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی گیلان ایجاد سردخانه‌ها را یکی از الزامات صنایع تبدیلی و بسته بندی کشاورزی برشمرد و با اشاره به اینکه پس از پیروزی انقلاب 65 واحد سردخانه با ظرفیت نگهداری حدود 170هزار تن محصول در گیلان ایجاد شده است، افزود: تنها سردخانه دو منظوره شمال کشور با ظرفیت 10 هزار تن در گیلان قرار دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield