پایگاه خبری تحلیلی نسیم گیلان

آخرين مطالب

تشکیل کارگروه طرح پیشگیری از بیماری ویروسی در ماهیان گرمابی علمي

تشکیل کارگروه طرح پیشگیری از بیماری ویروسی در ماهیان گرمابی
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - رشت - اولین کارگروه طرح اضطراری پیشگیری و کنترل بیماری ویروسی ( KHV ) در ماهیان گرمابی در اداره کل دامپزشکی استان گیلان تشکیل شد.
  به دنبال وقوع بیماری ویروسی (KHV) در ماهیان گرمابی کشور همسایه و به منظور پیشگیری و کنترل این بیماری اخطار کردنی در واحدهای پرورش و منابع آبی استان، اولین کارگروه طرح اضطراری پیشگیری و کنترل بیماری KHV با حضور اعضای ادارات و ارگان های مرتبط با صنعت آبزی پروری در اداره کل دامپزشکی استان برگزار شد.
بر اساس این گزارش؛ در این کارگروه مواردی برای آگاهی پرورش دهندگان ماهی گرمابی و لزوم همکاری ارگان های ذیربط جهت کنترل و پیشگیری از وقوع بیماری KHV به تصویب رسید.
این گزارش می افزاید؛ بیماری KHV از جمله بیماری های اخطارکردنی سازمان دامپزشکی بوده که در صورت وقوع، صدمات جبران ناپذیری به صنعت آبزی پروری وارد می کند و اداره کل دامپزشکی استان در راستای اجرای طرح مراقبت هر ساله از واحدهای تکثیر گرمابی بازدید و نمونه برداری می کند و خوشبختانه تا کنون موردی از درگیری با این بیماری مشاهده نشده است.
 سهم گیلان در آبزی پروری تولید 53 هزار تن در سال است که چهار هزار و 500تن آن مربوط به ماهیان سردابی است و این استان رتبه سوم آبزی پروری در کشور را دارد.
تا پایان برنامه ششم ظرفیت آبزی پروری گیلان باید تا 120 هزار تن افزایش یابد. این استان با مصرف سرانه 15 کیلوگرم ماهی، سومین استان برتر در مصرف آبزیان است.
متوسط سرانه مصرف جهانی ماهی 20 کیلوگرم است.
گیلان همچنین پنج هزار و 700 مزرعه پرورش ماهیان گرمابی با 12 هزار هکتار مساحت دارد؛ رشت ، صومعه سرا ، فومن و شفت از مهمترین شهرستان های پرورش ماهیان گرمابی در گیلان هستند و رشت با تولید حدود 18 هزار تن ماهی بزرگترین شهر آبزی پروری در کشور است.
کپور، فتوفاک، آمور و سرگنده از جمله ماهیان گرمابی پرورشی در گیلان است.
KHV از خانواده هرپس ویروس است و به علت مسری بودن و شیوع گسترده و سریع و تلفات سنگین، خسارات اقتصادی زیادی را برای پرورش دهندگان وارد می کند. انتقال این ویروس از طریق استخرهای پرورش، تجهیزات، گیاهان آبی، دوزیستان و پرندگان مانند مرغ ماهیخوار، همچنین آب های رها شده از ذخایر پرورش مبتلا و ورود ماهیان آزاد به درون استخر پرورش صورت می گیرد. میزان فعالیت این ویروس در فصولی همچون زمستان و تابستان کاهش می یابد.
7296/2007/


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield